ITR predstavlja nove publikacije v katerih pojasnjujeno vplive posrednih sprememb rabe zemljišč zaradi gojenja soje, sladkornega trsa in oljne palme za biogoriva.
Na Inštitutu za trajnostni razvoj so letošnji Svetovni dan hrane (16. oktober) obeležili s slovensko izdajo publikacij o vplivih posrednih sprememb rabe zemljišč zaradi biogoriv. Publikacije so predstavili danes na konferenci za medije v Okoljskem centru v Ljubljani.
Tri kratka poročila pojasnjujejo vplive posrednih sprememb rabe zemljišč zaradi gojenja soje, sladkornega trsa in oljne palme za biogoriva. Obsežnejše poročilo o grabežu zemljišč v Afriki pa prikazuje, kako vrsta držav oziroma podjetij, večinoma iz Evrope in Kitajske, na tej najrevnejši celini množično kupuje ali najema zemljišča, predvsem za gojenje biogoriv za potrebe razvitega sveta.
Anamarija Slabe, Inštitut za trajnostni razvoj, vodja slovenske skupine projekta »Feeding and Fuelling Europe«, je povedala: "Te študije kažejo, da pridelava t.i. biogoriv (agrogoriv) zadnjih par let množično izrinja pridelavo hrane ter, posredno ali neposredno, povzroča izsekavanje tropskih gozdov. V Braziliji manj donosna živinoreja odstopa mesto sladkornemu trsu za proizvodnjo bioetanola, sama pa se seli na goloseke amazonskega pragozda. Podobno množično izsekavanje tropskih pragozdov povzroča izjemno povečanje gojenja oljne palme in soje. V Afriki pa kmetje, pastirji in podeželske skupnosti čez noč ostajajo brez zemljišč, ki so jih tradicionalno uporabljale cele generacije, ker država zemljišča proda ali odda podjetjem za gojenje agrogoriv ali hrane za izvoz. S tem se dostopnost hrane, pa tudi vode na afriški celini še zmanjšuje."
Živa Gobbo, Focus – društvo za sonaraven razvoj, koordinatorka delovne skupine za podnebje in razvoj pri SLOGI, platformi za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, je opozorila: "Vodilni svetovni ekonomisti ugotavljajo, da je razmah gojenja rastlin za biogoriva močno prispeval k dvigu cen hrane po vsem svetu in k dostopnosti do hrane, zlasti v deželah v razvoju, kar je še poslabšalo svetovno prehransko krizo. Poleg tega je problem, predvsem v različnih afriških državah, kjer tradicionalne pravice do uporabe zemlje niso upoštevane pri prodaji/oddaji zemljišč multinacionalnim podjetjem. Ljudje uporabljajo zemljišča na podlagi tradicionalnega prava, ki ni v skladu s formalno lastnino zemljišč, ki si jih država lasti in prodaja multinacionalkam. Od te zemlje pa so kmetje življenjsko odvisni«.
Študije opozarjajo predvsem na odgovornost držav Evropske unije, ki so s svojim obveznim ciljem »najmanj 10 % biogoriv v gorivih za prevoz do leta 2020« povzročile veliko povečanje povpraševanja po biogorivih, ki prihajajo večinoma iz dežel v razvoju in Latinske Amerike. Seveda ta cilj velja tudi za Slovenijo, ki nosi svoj del odgovornosti za posledice. Zato bodo ITR, Focus in Sloga na problem opozorili tudi slovensko vlado ter ministra za okolje in prostor Roka Žarniča in ministra za kmetijstvo Dejana Židana.
Vse štiri publikacije so na voljo na spletni strani www.itr.si:
Afrika: na voljo vsem. Obseg in posledice grabeža zemljišč za agrogoriva (pdf, 36 s)
Serija "Rastline za biogoriva, posredne spremembe rabe zemljišč in izpusti":
1. Sladkorni trs in spremembe rabe zemljišč v Braziliji (pdf, 8 s)
2. “Trajnostno” palmovo olje povzroča izsekavanje gozdov (pdf, 8 s)
3. Sojino olje in posredne spremembe rabe zemljišč (pdf, 8 s)
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Spanje pod širnim nebom
Spanje na svežem zraku nam napolni pljuča s kisikom, okoli nas je ves čas prisotna kozmična energija, s spanjem na prost...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2
Strožja pravila za shranjevanje in recikli...
V EU so septembra z novelo direktive o baterijah (Direktiva 2006/66/ES, ki je bila sprejeta že leta 2006) začela veljati...
2