Pri dojenju je zelo pomembna tudi vaša drža. Pomembno je, da se namestite udobno, da vas med dojenjem ne bolijo roke ali hrbet, vrat. Katere tri drže so najbolj priporočljive?
Prvi podoj novorojenčka ponavadi traja že v porodni sobi. Tam seveda ležite na boku, dojenčka podojite na obeh dojkah po par minutk. Takoj po porodu v dojkah še ni mleka,ampak mlezivo (kolostrum), ki je za dojenčka zelo pomembno, hranljivo, ščiti ga pred boleznimi in mu viša imunski sistem.
Kako naj potekajo prva dojenja? Kakšno držo naj izberem, da mi bo udobno, da bo tudi dojenčku udobno?
Strokovnjaki so si enotni, da so za dojenje najbolj primerne tri drže in sicer sede, leže in v turškem sedu. V turškem sedu izgleda tako, da prekrižate noge, se udobno namestite, naslonite, med roko in nogo položite vzglavnik in nanj dojenčka. Leže boste najlažje dojili tako, da položite dojenčka zraven sebe tako, da je njegova glava v višini vaše podpazduhe. S spodnjo roko objemite dojenčka ali pa si podprite glavo, dojenček naj bo na boku. Če boste dojili sede, sedite tako, da ste naslonjeni, da vas med dojenjem ne bo pričel boleti hrbet. Še najlažje bo šlo, če boste imeli tudi noge nekoliko dvignjene, na pručki. Pomembno je, da ste med dojenjem sproščeni, da si dobro podprete roko, na kateri vam sloni dojenček. Za to lahko uporabite vzglavnik, blazino za dojenje, odejo.
Če dojenčka dojite zunaj, poiščite miren prostor, kjer vas in dojenčka ne bo nihče motil. Čeprav manj, pa še vedno tudi danes niso vsi pristaši dojenja v javnosti. Zato bodite diskretni, obrnite se stran od množice ljudi in mogoče nevednih začudenih obrazov. Tako boste imeli mir in boste bolj sproščeni.
Pri dojenju je pomembno, da dojenček objame celoten temen kolobar vaše dojke in ne le bradavico, samo tako lahko pravilno sesa, ne da bi vam pri tem poškodoval bradavico. Pazite tudi, da pri dojenju dojenček dobi zadosti zraka. Če mu vaša dojka pritiska na nosek, mu lahko pomagate tako, da jo narahlo pritisnete stran s prstom in tako omogočite, da ima dojenčkov nosek dovolj zraka.
Strokovnjaki svetujejo tudi, da opazujete ritem dojenčkovega sesanja. Če ta na sredi obroka preneha, je to mogoče znak, da je čas za podiranje kupčka. Nato po lažje nadaljeval s sesanjem.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
8
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
7
Materinski dan: Popolno darilo za mamo
Očki, v članku preverite odlične ideje, kako lahko skupaj z otroki presenetite in razveselite najboljšo mamo na svetu.
5
Čudne reči v dojenčkovem blatu
Ste v dojenčkovem blatu zagledali nekakšna zrna peska? Ali je njegovo blato fluorescentno zeleno? Brez strahu, vzroki so...
4