Danes se lahko učimo umetnosti fotografije dolga leta, lahko pa že z nekaterimi osnovnimi prijemi precej popravimo svoje neostre, slabo osvetljene ali nezanimive posnetke. Za to nikakor ne potrebujemo vrhunske opreme ali profesionalnih studijev.
Dovolj je nekaj praktičnega znanja, osredotočenosti na zanimivo dogajanje in pritisk na sprožilec fotoaparata v primernem trenutku.
Otroci so pogost fotografski motiv
Poleg znamenitosti na potovanjih, zanimivih dogodkov in dopustniških vtisov fotografiranje otrok vsekakor sodi med najbolj pogoste fotografske motive sodobnega časa. Skorajda ni starša, ki ne bi beležil odraščanje svojega otroka, dedka ali babice, ki bi v času in prostoru poskusil zamrzniti podobe vnuka z dedkom in babico, se trudil ujeti razigrano vzdušje na praznovanju otrokovega rojstnega dne ali ovekovečil ponosnega mladostnika na zaključnem šolskem plesu. Ti fotografski zapisi pa pogosto niso uspešni. Svet, v katerem živijo otroci, je namreč zelo pisan in raznolik, hkrati pa tudi nenavaden in samosvoj. Enako kot tudi svet fotografije. Če ju hočemo spoznati in razumeti, je potrebno določeno znanje, predvsem pa veliko potrpežljivosti in dobre volje.
Fotografske veščine
Čeprav so sodobni fotoaparati že prava tehnična čuda v malem, je največkrat vzrok slabih fotografij prav neprimerno rokovanje z njimi. Ni dovolj samo pritisk na sprožilec. Poskrbeti moramo tudi za primerno ostrino, ki naj bo na pravem mestu, npr. otrokovih očeh, zaželena je kakovostna osvetlitev (da ni otrok lepo osvetljen, ozadje pa presvetlo ali obratno ...), dojeti moramo pravilno uporabo bliskavice in še in še. Včasih dolgočasne, vendar za izdelavo dobrih fotografij nujno potrebne veščine. Tudi avto se moramo naučiti upravljati, preden lahko uživamo v vožnji.
Najbolj zanimivi so naključni posnetki
Naslednji fotografski korak je vstop v svet otroka. Klasični, tradicionalni porteti otrok, ki so pod budnim očesom staršev strogo resno pozirali fotografom v studiu, so že nekoliko iz mode. Precej bolj zabavno je, tako za starše kot za otroke, če se družinski album bogati z naključno posnetimi fotografijami, ob različnih dogodkih, v sproščenih trenutkih, celo v smešnih situacijah. Vemo, da so otroci lahko veseli, zabavni, razigrani, smešni, nasmejani, pa tudi trmasti, užaljeni, zaspani, žalostni ... S fotoaparatom lahko poskusimo ujeti tudi kakšen zanimiv izraz na otrokovem obrazu, mogoče njegove občutke. Vsekakor bo takšen posnetek precej bolj zanimiv od naveličanega poziranja.
Če nam takšen pristop v začetku povzroča nekoliko težav, lahko najprej poskusimo fotografirati otroke v trenutkih, ki so res samo njihovi in kjer se počutijo najlepše in najbolj sproščeno. Takrat nas verjetno ne bodo niti opazili. To je otroška igra. Fotografiramo jih bodisi pri "resnem" opravilu z najljubšimi igračami, pri sproščenem žoganju s sovrstniki, mogoče skupaj z domačimi hišnimi ljubljenčki. Rajši kot da posegamo v otrokovo igro in ga kakorkoli usmerjamo, smo s fotoaparatom čim bolj neopazni in na preži za primernimi in zanimivimi trenutki. Tudi kadar želimo ob otroku fotografirati odrasle ljudi, npr. dedka ali babico, bo fotografija boljša, če nam uspe zabeležiti kakšen spontan, ljubeč objem ali lep, nepričakovan trenutek, kot pa nastavljanje objektivu.
Preberi še:
Kako posneti dobro fotografijo
Fotografiranje nosečk, otrok, družin
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Predavanje: Prvič v vrtec
Vstop v vrtec je velikokrat zelo boleča tema predvsem za mamice, zato je dobro o njej čim bolj pogosto in odkrito govori...
7
11 lastnosti mamic, rojenih v maju
Mamice, rojene v maju so izjemno čustvene, karizmatične in v pogonu od jutra do večera.
7
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
6
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
6