|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Izdelava zeliščnih pripravkov za otroke

Nina Medved, www.magnolija.si, 20.2.2015
Znanje, ki sem ga pridobila kot otrok, je neprecenljivo. Izjemno pomembno je, da otroke že zgodaj vpeljemo v svet naravnega zdravljenja in modrosti narave. Na ta način okrepimo njihovo ljubezen do rastlin in spoštovanje do narave.

image
Zdravilne rastline so za otrokovo zdravje nepogrešljive.
/11


Ko sem bila še otrok, me je v svet zdravilnih rastlin popeljala moja babica. Znanje, ki sem ga pridobila kot otrok, je neprecenljivo. Izjemno pomembno je, da otroke že zgodaj vpeljemo v svet naravnega zdravljenja in modrosti narave. Na ta način okrepimo njihovo ljubezen do rastlin in spoštovanje do narave.

 

Zdravilne rastline so za otrokovo zdravje nepogrešljive. Z njimi si lahko pomagamo pri urezninah in ranah, opeklinah, pikih žuželk, prehladih in gripah. Malemu telescu so v podporo tudi pri resnejših boleznih. Zelišča so izjemno učinkovita metoda komplementarnega zdravljenja, vendar ne nadomestijo strokovne zdravniške pomoči.

 

Varna uporaba zdravilnih rastlin za otroke

1. Zelišča doziramo glede na otrokovo starost. Uporabimo lahko naslednjo formulo: starost otroka delimo z 20 in dobimo delež odmerka za odraslega. Na primer, če je otrok star šest let, bo odmerek za otroka 3/10 odmerka za odraslega.

2. Ker vsako telo na določene snovi reagira drugače, lahko preverimo, ali je otrok na določeno zelišče alergičen. Čaj nanesemo na notranjo stran roke in počakamo 24 ur. Če opazimo rdečico, srbečico ali kakšno drugo spremembo, zelišča ne uporabljamo.

3. Zelišča hranimo izven dosega otrok.

 

Izdelava pripravkov za otroke

Moja štiriletna hči poje vsako rastlino, ne glede na okus, kot bi jedla bombončke. Vendar otroci zelišča pogosto zavračajo, zato je pomembno, da izdelamo okusne pripravke.

 

  • Zeliščni bombončki

1. Rozine, datlje in suhe marelice zmeljemo in zmešamo z medom.

2. Vmešamo kokosove kosmiče in rožičevo moko.

3. Dodamo zeliščni prah (zeliščni prah naredimo tako, da zelišča zmeljemo in jih presejemo skozi cedilo).

4. Oblikujemo v kroglice in shranimo v hladilniku.

 

  • Zeliščne lučke

1. Skuhamo močen čaj (trojna količina zelišč).

2. Razredčimo z jabolčnim sokom v razmerju 1:1. Vlijemo v modelčke in zamrznemo.

 

  • Gliceriti

Gliceriti so odlična alternativa tinktur, saj ne vsebujejo alkohola in so sladkega okusa, zato jih imajo otroci zelo radi.

1. Sveže zelišče operemo in sesekljamo ter damo v kozarec za vlaganje.

2. Prelijemo z glicerinom in namakamo 10 dni. Vmes večkrat pretresemo.

3. Precedimo in shranimo v temnih stekleničkah.

 

  • Sirupi

1. 30 g zelišča prelijemo z litrom vode. Zavremo in rahlo vremo, da tekočina izpari do polovice. Precedimo.

2. Dodamo 1 skodelico medu in segrejemo, da se med raztopi.

 

  • Kopeli

Kopeli so odlične za sprostitev in krepitev imunskega sistema. V kopelih za otroke rada uporabim zelišča kot so sivka, ognjič, meta, melisa in vrtnica. Prgišče zelišč zavijemo v bombažni vrečki. Čeznjo spustimo vročo vodo, da se sprostijo učinkovine. Vrečko nato namočimo v vodo in prilijemo hladno vodo.

 

  • Parne kopeli

1 do 2 žlici zelišč damo v posodo z vrelo vodo, se pokrijemo z brisačko in inhaliramo.

 

  • Izlužnine

Kozarec za vlaganje do 2/3 napolnimo s svežim ali posušenim zeliščem. Prelijemo z olivnim ali sončničnim oljem in namakamo približno tri tedne. Precedimo in shranimo v temnih stekleničkah. Za nego otrokove kože posebej priporočam izlužnino ognjiča in šentjanževke.

 

Pa še nekaj receptov

  • Temence pri dojenčku

- 1 žlica cvetov kamilice

- 1 žlica cvetov lučnika

- 1 žlica koprive

- olivno olje

- eterično olje sivke

Zelišča zmešamo z zadostno količino olivnega olja in v parni kopeli segrevamo 1 uro. Precedimo in dodamo eterično olje sivke (1 kapljica na 10 ml).

 

  • Sirup iz bezgovih jagod

- 1 skodelica bezgovih jagod

- 3 skodelice vode

- 1 skodelica medu

Bezgove jagode prelijemo z vodo in zavremo. Zmanjšamo ogenj in kuhamo 30 do 45 minut.

Bezgove jagode pretlačimo in precedimo skozi gazo. Dodamo skodelico medu in dobro premešamo.

Hranimo v hladilniku. Bezgov sirup je odličen pri prehladu!

 

  • Vnetje ušes

- 2 do 3 žlice sesekljanega česna

- 2 do 3 žlice sesekljanih cvetov lučnika

- olivno olje

Česen in lučnik prelijemo z olivnim oljem in približno 20 minut segrevamo v parni kopeli. Dobro precedimo in shranimo v temnih stekleničkah.

Uporabimo tako, da v uho damo 3 ali 4 kapljice olja. Olje lahko nanesemo vsakih 30 minut. Poleg tega, da olje zdravi infekcije, deluje protibolečinsko.


www.magnolija.si
www.magnolija.si

 


 

PREBERITE TUDI:

Eterična olja za otroke

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zakaj je za otroka tako pomembna prosta igra?
Če otroku serviramo dejavnosti, ga delamo odvisnega v smislu, da vedno samo čaka, kdo ali kaj ga bo zabavalo oz. mu poka...
4
Zakaj se z otroci pregovarjamo o njihovi v...
Otrok noče imeti čelade, ne posluša me in podobni izgovori staršev. Pediatrinja.si je na Facebooku zapisala odlično spor...
4
Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro
Kaj storiti, ko otrok zvečer, pa tudi čez dan, nikakor ne more zaspati in porabite tudi več kot uro, da otrok vendarle z...
4
Pomlad je prebudila tudi klope
S pričetkom pomladi se prebujajo tudi na prvi pogled nedolžni klopi, ki prenašajo vse prej kot nedolžen virus klopnega m...
4



Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
Otrok naj ne bo ob vodi NIKOLI SAM!
Otroci obožujejo vodo, kopanje v kadi ali bazenčku. Privoščite jim, vendar se držite enega pomembnega pravila: med kopan...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?