Dojeni otroci mater, ki kadijo, imajo več možnosti za razvoj resnih zdravstvenih težav, kot je na primer debelost, povečano delovanje ščitnice, diabetes in srčno-žilne bolezni v kasnejšem življenju, glede na raziskavo, ki so jo nedavno opravili.
Kot kažejo rezultati nedavno izvedene raziskave, kajenje med dojenjem povečuje tveganje za prekomerno težo v kasnejšem življenju otrok. Znanstveniki apelirajo na boljšo ozaveščenost mater o škodljivih dolgoročnih učinkih na zdravje njihovih otrok zaradi izpostavljenosti nikotinu.
Študija je bila narejena na podganah, ki so jim vstavili vsadke z nikotinom, ki se je izločal v mleko s sesanjem mladičev. Njihovo zdravstveno stanje so redno spremljali do odraslosti. Odrasle živali so razvile debelost in povečano delovanje ščitnice, medtem ko so podgane, ki niso bile izpostavljene nikotinu, ostale zdrave.
PREBERITE TUDI: Kajenje v nosečnosti - recite NE!
Prejšnje raziskave so že nakazovale povezavo med debelostjo in izpostavljenostjo nikotinu v času dojenja pri ljudeh. Ta študija pa je bila narejena na podganah, da se je povezavo lahko preučevalo na ravni molekul.
Raziskovalce je predvsem zanimalo, kako to, da ima nikotin takšne dolgotrajne posledice na zdravje mladičev. Ugotovili so, da je izpostavljenost nikotinu vplivala na zmanjšano raven ščitničnega hormona in odpornost na hormon leptin, ki nam pove, kdaj je čas, da nehamo jesti. Domnevajo, da kajenje mater na enak način vpliva na zdravje otrok.
V raziskavi so dokazali, da tudi kratkotrajna izpostavljenost kajenju dolgotrajno škodi zdravju otroka v prihodnosti. Poudarjajo, da je kajenje med dojenjem enako škodljivo kot kajenje v nosečnosti.
Povzeto po http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150203204342.htm.
Ana Šavli je ustanoviteljica in direktorica prevajalskega servisa Hieroglifi (www.hieroglifi.si), kjer vse svoje moči upira k zagotavljanju kakovostnih in zanesljivih prevajalskih storitev. Predvsem pa je žena in mama trem navihancem in nekje med ščetkanjem malih zobkov, prebiranjem pravljic in kengurujčkanjem ji ostane ravno toliko prostega časa, da ga nameni še eni zanjo zelo pomembni temi, tj. dojenju, o katerem že nastaja njena prva knjiga. Več o Ani izveste tudi v Ringarajinem klepetu, ki ga lahko preberete tukaj. |
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zaležana glava pri dojenčku: Kaj storiti?
Kako prepoznamo, če ima naš dojenček zaležano glavo in kako pri tem stanju pomagati?
6
5 trikov za bolj sproščeno porodniško
Otroku je popolnoma vseeno, ali ga objema in ljubkuje mama v raztegnjeni trenerki ali lepo urejena mamica. Prav tako mu ...
6
Ko duda pade na tla …
Če ima vaš malček tolažilno dudo, ki ga spremlja povsod, morate biti pozorni, da jo redno čistite in da z njo v usta ne ...
5
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
4