|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kdaj se začne cepljenje otrok pod 12 let proti COVID-19

Uredništvo Ringaraja.net, 8.12.2021
Kmalu bodo slovenski pediatri izdali priporočilo o cepljenju otrok, mlajših od 12 let. S pediatrom, Denisom Bašem, smo govorili o tem, komu bo cepljenje priporočeno, zakaj in kdaj se bo začelo.

image
Cepljenje bi se lahko pričelo po 13. decembru. Freepik.com
/11


Kmalu po tem, ko je EMA odobrila cepivo za otroke, mlajše od 12 let, se je tudi v Sloveniji začela razprava glede cepljenja otrok od 5-12 let proti COVID-19. Najverjetneje bodo slovenski pediatri priporočilo za cepljenje izdali v prihodnjem tednu, cepljenje pa bi se lahko pričelo po 13. decembru, ko cepivo pride v Slovenijo.

O tem, katerim otrokom se priporoča cepljenje, koliko otrok v tej starostni skupini je prebolelo covid-19 in zakaj je situacija zdaj drugačna, če je na začetku epidemije veljalo, da se med otroci virus ne širi tako hitro, smo se pogovarjali s pediatrom iz ZD Kamnik, Denisom Bašem.

 

1. Koliko otrok je v starostni skupini od 5 do 12 let je zbolelo za covidom?

V tem šolskem letu je bilo potrjenih največ okužb ravno v starostni skupini otrok med 6 - 14 let, to so otroci, ki obiskujejo šolo. Do konca novembra je bila številka preko 23.000 otrok, kar predstavlja 11,8% otrok v tej starostni skupini. Pri mlajših, od 1-5 let, pa je bilo potrjenih preko 3500 primerov ali 3,5% vseh otrok te starosti. Zagotovo so številke v realnosti še večje, ker je veliko otrok asimptomatskih ali z blagimi simptomi in se jih zaradi pogostega prebolevanja drugih sezonskih virusnih okužb dihal vsakokrat ne pošilja na testiranje.

 

2. Koliko otrok je imelo hujše težave?

Do sedaj je bilo na Infekcijski kliniki v Ljubljani hospitaliziranih več kot 200 otrok zaradi covid-19 in še več kot 50 takih, ki je razvilo zaplet po preboleli okužbi, tako imenovani večorganski vnetni sindrom. Gre za hudo imunsko reakcijo , ki nastopi 2 do 6 tednov po okužbi s covid-19 (ta okužba je lahko zgolj blaga ali celo asimptomatska) in se kaže s prizadetostjo različnih organov. Največkrat je v sklopu tega sindroma prizadeta srčna mišica, koža in prebavila. Otrok ima vročino, slabo počutje, bolečine v trebuhu, različne oblike izpuščaja po koži, bolečine v prsnem koši in lahko težje diha. Gre za zelo resno bolezen, ki zahteva intenzivno zdravljenje v bolnišnici. Na srečo pri nas nismo imeli smrtnih primerov, ker večinoma bolezen hitro odkrijemo in takoj zdravimo. So pa imeli v ZDA preko 700 smrtnih primerov otrok. Prizadeti so otroci vseh starosti, res pa je, da so najbolj ogroženi tisti med 5 in 12 letom starosti.

 

3. Kdaj se bo v Sloveniji začelo cepljenje za otroke, mlajše od 12 let?

Predvidoma po 13.12.2021, ko bo otroško cepivo prišlo v Slovenijo.

 

4. Katerim otrokom se cepljenje priporoča?

Trenutno velja, da cepljenje priporočamo vsem otrokom, ki so starejši od 12 let. V kratekm pričakujemo tudi priporočila posvetovalne skupine za cepljenje, za starostno skupino od 5 do 11 let. Zagotovo bo cepljenje priporočeno vsem otrokom s kroničnimi boelznimi srca, pljuč, imunskega sistema, metabolnimi motnjami, sladkorno boleznijo, tistim z nevrološkimi boleznimi ter vsem, ki pogosto zaradi svoje bolezni obiskujejo zdravstvene ustanove. Možno bo cepiti vse otroke v tej starostni skupini. V zadnjih dneh imamo na žalost veliko otrok, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covid-19 ali večorganskega vnetnega sistema in cepljenje otrok vidim kot možno rešitev, da preprečimo te zaplete. Pandemija je povzročila tudi epidemijo različnih duševnih motenj pri šolskih otrocih in cepljenje predstavlja eno od rešitev za čimprejšnjo vrnitev v neko normalnost.

 

5) Po podatkih iz začetka epidemije se naj virus med otroci ne bi hitro prenašal. Zakaj torej cepiti otroke, mlajše od 12 let - da preprečimo zaplete ali da zaščitimo vse ostale?

Na začetku epidemije lansko leto je veljalo, da otroci ne prenašajo tega virusa tako pogosto kot odrasli. Situacija je bila različna, takrat so bile šoli in vrtce kar nekaj časa zaprti in virus v tej populaciji ni bil tako razširjen. Sedaj vemo, da imajo otroci v nosnožrelnem prostoru podobno količino virusa kot odrasli in da so prav tako pomembni prenašalci bolezni. Je pa res, da če se v šoli držijo ukrepov (nosijo maske, se samotestirajo,prezračujejo prostore) je verjetnost za okužbo v takih razmerah manjša. Cepljenje nudi neposredno zaščito otrokom, da ne zbolijo ter posredno zaščitijo njihove družinske člane in vrstnike. Seveda pa tudi cepljenje ni 100% učinkovito zato pa je pomembno, da se čimbolj držimo vseh higienskih priporočil s katerimi zmanjšamo širjenje virusa v populaciji.

 

6) Veliko staršev se je odločilo za cepljenje, da bi dosegli čim večjo precepljenost z namenom, da se otrokom ne bi bilo treba cepiti. Zakaj cepljenje odraslih v tej fazi ni več dovolj?

Glede cepljenja odraslih se ni prav nič spremenilo, še vedno je pomembno, da se vsi odrasli cepimo in tako zmanjšamo verjetnost, da bomo potrebovali bolnišnično zdravljenje ali dolgotrajneše zaplete. Dokaz za to so države, kjer je več kot 90% odraslih cepljenih. Ker pa skoraj 20% naše populacije predstavljajo osebe mlajše od 18 let in imamo zelo kužen virus s katerim se bo praktčno vsak srečal, je pomembno, da imamo na izbiro tudi možnost zaščite te populacije s cepljenjem. Odločitev prepuščam staršem . Kot pediater vedno zagovarjam izbiro manjšega tveganja. Obstaja 8-10-krat večje tveganje za resne zaplete ob prebolevanju covid-19 v primerjavi z zapleti po cepljenju. Kljub temu, da covid-19 pri otrocih večinoma poteka v blažji obliki, pa obstaja omenjeno tveganje in to moramo imeti v mislih.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Nisem še pripravljena na odraščanje svojeg...
Bo vsak rojstni dan vedno tako grenak? Nisem pripravljena, da moj otrok odraste.
19
Ali tudi vaš otrok govori v tretji osebi?
"Mami, Mojca je lačna." "Očka, Tine bi rad gledal risanko." Vam je poznano? Faza, v kateri otroci govorijo o sebi v ...
9
Starši smo pri igri na prostem preveč zašč...
Z igro na prostem otroci pridobivajo neprecenljive izkušnje za življenje in modrice so del tega učenja. Starši moramo po...
9
Kaj reči otroku namesto PAZI in PREVIDNO?
Preverite izjave, s katerimi boste krepili razvoj otrokove pozornosti in sposobnosti reševanja težav. Namesto, da ga ves...
8



Kakšna je precepljenost v Sloveniji?
Ob svetovnem dnevu cepljenja je potekala novinarska konferenca na temo precepljenosti otrok v Sloveniji.
Kožica na lulčku: kaj morajo vedeti starši...
Skoraj vsi dečki se rodijo z ozko kožico, ki je pritrjena na glavico penisa. Nekatere starše po nepotrebnem skrbi, da od...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?