|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako poskrbeti, da bo otrok dovolj pil?

Simona Korenčan, dr. med., 16.7.2024
Dehidracija je zelo resna zdravstvena težava, ne le v vročih mesecih, ampak skozi vse leto. Tako otroci kot odrasli moramo za pravilno delovanje telesa v telo vnesti dovolj tekočine.

image
Zelo pomembno je, da otroku ponudimo veliko za piti. (Freepik.com)
/11


Dehidracija je zelo resna zdravstvena težava, ne le v vročih mesecih, ampak skozi vse leto. Tako otroci kot odrasli moramo za pravilno delovanje telesa v telo vnesti dovolj tekočine. Najbolj primerna za pitje je voda ali nesladkan čaj.

 

Povprečne potrebe otroka po tekočini so naslednje:

Dojenček 0-4 mesecev: 620 ml (dojenje/ adaptirano mleko)

Dojenček 4-12 mesecev: 400 ml

Otroci 1- 4 let: 820 ml

Otroci 4-10 let: 950 ml

Otroci 10-15 let: 1200-1300 ml

Otroci 15- 19 let: 1500 ml

 

Veliko otrok ne pije dovolj, zato smo za vas pripravili nasvete, s katerimi boste lahko poskrbeli, da bo vaš otrok popil dovolj vode (ali nesladkanega čaja).

 

1) Naj bo ZABAVNO. Uporabite zabavne stekleničke, zanimive slamice, hladne ali naredite kreativne kocke iz ledu (zvezde, srčke itd.)

 

2) Dodajte ji okus. V vodo dodajte delčke mandarine, kapljico limone ali meto.

 

3) Omogočite jim DOSTOP do vode. Ali imajo vaši otroci svoje steklenice za vodo? Ali lahko sami dostopajo do tekočine?

 

4) Dajte zgled - naj vas vidijo, kako pijete vodo.

 

5) Ne uporabljajte pretirano besede ZDRAVO - zanje se sliši kot nekaj, kar morajo storiti, namesto da bi to želeli. Predvsem zato, ker nas poslušajo, kako bi morali jesti bolj zdravo, ne pa: želim si jesti bolj zdravo.

 

6) Poudarite VODO. Smernice za prehranjevanje poudarjajo, da namesto sladkih pijač pijemo več vode. Najlažje je, če doma nimate sokov ali sladkih pijač na voljo, tako jih tudi otroci ne bodo poskušali dobiti od vas.

 

7) Če jim že date sok - RAZREDČITE ga z vodo. Pitje svežega soka sicer ni problem, problem je v tem, da je boljšega okusa in jim boste težko nato dali vodo ali nesladkan čaj. Če želite, da dobijo vitamine, naj jedo pomaranče, namesto da pijejo njihov sok.

 

8) Razložite test lulanja svojim otrokom - razložite jim to kot igro: če je urin temne barve, morajo več piti, če je svetle barve pijejo dovolj.

 

VIR: www.skrbenstars.si



 

simona korenčanSimona Korenčan, dr. med. je zdravnica, mama in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok. Dve leti je delala na Pediatrični kliniki na oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. V tem času so skupaj z ekipo uspešno izvedli več tečajev oživljanja za laike, predvsem vzgojitelje, učitelje in starše, ki jih je sicer zasnoval prim. Vidmar, dr. med. Od leta 2020 je zaposlena na Očesni kliniki v UKC Ljubljana. 


Več njenih strokovnih nasvetov najdete >>TUKAJ<<, kjer ne smete spregledati tudi spletnega tečaja NAJSRČEKBIJE - najbolj celovitega spletnega tečaja prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja dojenčkov in otrok.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zakaj starejši otrok ne bi smel biti varuš...
Ruski psiholog Vladimir Petrov je objavil študijo o tem, zakaj naj se starši pri skrbi za mlajše otroke izogibajo prelag...
4
BLOG: Ko bom velika, bom bogata!
Zakaj pa hočeš biti bogata?, se slišim in se še v istem hipu vprašam, zakaj hudiča se mi ta hčerina želja nekako ne zdi ...
4
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
3
Nas so učili, da ne smemo motiti
Morda se skrivnost ravnovesja srečnega otroka in srečnega starša skriva nekje med našimi generacijami in sprašujem se, a...
3



Zakaj se z otroci pregovarjamo o njihovi v...
Otrok noče imeti čelade, ne posluša me in podobni izgovori staršev. Pediatrinja.si je na Facebooku zapisala odlično spor...
Pravilno čiščenje igračk za kopanje
Kako boste pravilno očistili igračke za kopanje? Narediti morate samo eno stvar, da se v njih ne bo razrasla plesen.




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?