Zagotovo je mnogim staršem precej domača težava, da se otrok v avtomobilu noče voziti v otroškem varnostnem sedežu. Otrok se na vse pretege upira in čeprav se vam zdi nemogoče, da ga v sedenje v sedežu prisilite, vsekakor pri tem striktno vztrajajte.
Zakaj otrok noče v sedež?
Ne boste verjeli, vendar sta najpogostejša razloga, da otrok noče sedeti v sedežu pravzaprav posledica napak nas odraslih. Otrok verjetno kot dojenček ni bil nameščen v otroškem sedežu ali pa nismo vedno dovolj vztrajali pri zahtevi, da mora otrok obvezno sedeti pripet v svojem sedežu. Otroci znajo biti zelo pretkani, si veliko zapomnijo in prav nedoslednost je pogosto razlog, da se sedežu začnejo upirati.
Otroški sedež je nujen za varno prevažanje otrok
Starši in tudi ostali, ki prevažamo otroka se moramo zavedati, da je sedež oziroma varnostni pas najučinkovitejše sredstvo za to, da bo otrok v avtu varen. Torej, prepričanje odraslih, da je vožnja v otroškem sedežu oziroma pripasanost otroka z varnostnim pasom, največja garancija za otrokovo varnost, v veliki meri zagotavlja, da bodo tudi otroci to dejstvo sprejeli brez upiranja. Otrok, ki ga že od rojstva navajamo na to, da se vozi v otroškem sedežu, ne bo čutil potrebe, da se temu upira, saj bo to sprejemal kot nekaj povsem vsakdanjega.
Bodimo dosledni!
Kot pri vseh stvareh, je tudi pri vožnji v avtomobilu potrebna doslednost. Otroka moramo voziti v otroškem sedežu oziroma ga pripeti med vsako vožnjo z avtomobilom, ne glede na to, da gre le za kilometer ali dva. Pri tem moramo vztrajati res čisto vsi, tako starši, stari starši kot tudi vsi ostali, ki otroka kadarkoli vozimo. V nasprotem primeru se nam kaj hitro lahko zgodi, da se bo otrok začel z nami pogajati, kdaj bi rad bil pripet in kdaj ne. Dogovorimo se o tem tudi z ostalimi, ki ga bodo prevažali v avtomobilu, tako da bomo vsi prispevali k navajenosti otroka na sedež oziroma varnostni pas.
Večji otroci – večji uporniki
Pogosto se težave s sedenjem v sedežu pojavijo tudi z starostjo, ko je otrok prepričan, da je dovolj star in dovolj velik, da ne potrebuje otroškega sedeža. Tudi večje otroke moramo varno prevažati – zakon določa, da mora otrok sedeti v sedežu do 12. leta starosti ali dokler ne doseže višine 150 cm. Njim so namenjene posebne podloge, takoimenovani jahači, v katerih je otrok pripet z varnostnim pasom. Tudi pri uporabi le-tega moramo dosledno vztrajati, saj je pripetost nujni pogoj za varno vožnjo.
Ko malček postane preveč spreten ...
Malčki hitro odraščajo, postajajo pametnejši in spretnejši. Včasih se tako staršem zgodi, da otrok kmalu odkrije, kako se odpne varnostni pas, in potem navdušeno pritiska na rdeč gumbek in odpenja pas. Preprosta rešitev je, da pas za nekaj časa obrnemo, tako da otrok ne doseže gumba na ključavnici.
Starši najboljši zgled
Zgledi vlečejo in otroci radi posnemajo vse kar storimo odrasli. Če mi nismo pripeti, kako naj potem to pričakujemo od svojih otrok. S svojim ravnjenjem smo odrasli tisti, ki dajemo otrokom prave zglede, zato se vedno, ko sedemo za volan, na sovoznikov sedež ali zadaj k otroku, in ne glede na to koliko časa bo vožnja trajala, pripnimo z varnostnim pasom.
Vir: Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu
Vse o cestnoprometnih predpisih, varnosti otroka in ostalih družinskih članov
na cesti in v avtomobilu, o zabavi med vožnjo in nevšečnostih, ki se lahko zgodijo prav vsakomur,
najdete v rubriki Otrok v avtu.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
46
Kako spodbujati otrokovo domišljijo?
Preverite pet idej, kako spodbuditi razvoj otrokove desne polovice možganov, ki je zadolžena za domišljijo in ustvarjaln...
23