|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Moj otrok preklinja

Mojca Buh, 28.7.2023
Se sprašujete od kod vašemu otroku kletvice? Kje se je naučil preklinjanja, ko pa doma ne preklinjate in kaj narediti, da bo prenehal preklinjati?

image
Ali moramo otrokovo preklinjanje kaznovati?
/11


»Kadar pričnem razmišljati o otroku in njegovem govoru, si vedno sprva postavim vprašanja, kaj pravzaprav vpliva na razvoj njegovega govora. Vsekakor je to razvojno obdobje v katerem je, genetske danosti, socialno okolje, ki ga obdaja, osebne izkušnje, ki jih ima, čustvena zrelost, skupine, ki jim pripada in še kaj.« nam je povedala Vesna Voglar, univ. dipl. socialna pedagoginja, OŠ Frana Metelka Škocjan.

 

In zakaj otroci preklinjajo?

Otroštvo je najlepša obdobje, brez skrbi in polno igre in veselja. Otrok ponavlja za okolico in se iz nje uči prvih gibov, prvih besed, med katerimi so lahko tudi kletvice. Otroci so igrivi in tudi naivni, saj stvari iz sveta okoli sebe vsrkavajo kot spužva. Otroci vase vsrkajo vse, kar zaznavajo, slišijo, vidijo okoli sebe. Vesna Voglar, univ. dipl. socialna pedagoginja poudarja, da se otrok uči preko zgledov. »Prvi in najpomembnejši otrokov zgled so njegovi starši. Otrok starše posnema. Če starši pri medsebojnem komuniciranju uporabljajo veliko kletvic, neprimernega besedišča, to otrok dnevno sliši, ponotranji in podzavestno prične uporabljati tudi sam. Morda, ne da bi se tega zavedal, tudi sam v besedišče vnaša te neprimerne besede, ki jih posluša. Če je preklinjanje prisotno v domačem okolju (v ožji in širši družini), med prijatelji, je verjetnost, da bo imel tudi otrok v svojem besednjaku kletvice, zelo velika. To prenaša v vrstniške skupine (vrtec, šola) in tako se otroci  naučijo en od drugega in zato smo starši pogosto nemočni, ko iz vrtca majhni otroci domov prinesejo besede, ki so povsem neprimerne,« pravi Voglarjeva in zaključuje »Lingvist Guy Deutscher pravi, da so kletvice in njihova uporaba stare že več kot 500 let, da so pač del človekove narave in se prav zaradi tega preprosto prenašajo iz roda v rod.«

 

####

Prvi in najpomembnejši otrokov zgled so njegovi starši. Mlajši kot je otrok, manj razume, kaj določena kletvica pomeni, oz. zakaj je neustrezno, da jo uporabljamo. Sprva jo zgolj ponavlja in ponavlja.

####

 

Naj otroka kaznujemo, ker preklinja?

Vesna Voglar, univ. dipl. socialna pedagoginja, OŠ Frana Metelka Škocjan na vprašanje odgovarja: »Sama menim, da fizično kaznovanje kot tako ni primerno oz. potrebno. Otrok sploh ne bo razumel, zakaj je bil fizično kaznoval zaradi neke »nesprejemljive« besede. Otrok besedo preprosto uporablja. In bolj ko neki neprimerni besedi dajemo pomembnost, okrog nje »dvigujemo prah«, bolj bo otroku ta beseda zanimiva, pomembna, nekaj posebnega in jo bo ponavljal. Torej, ni potrebno, da vedno in takoj odreagiramo na izrečeno kletvico.«


PREBERITE TUDI: Je beseda ogabno zares grda beseda?

 

Kaj torej naj naredimo, da otrok ne bo preklinjal?

»Boljša kot kaznovanje je preventiva. Kar pomeni, da sami pri sebi pazimo, kako govorimo, kakšne besede uporabljamo in da se predvsem pri pogovoru z otrokom toliko nadziramo, da ne uporabljamo kletvic.«

 

  • Nasvet št. 1

Mlajši kot je otrok, bolje je, da njegovo preklinjanje enostavno preslišimo, ignoriramo, ga ne upoštevamo, se ne vznemirimo, sicer otrok pridobil moč nad nami.

»Otrok zelo hitro spozna, da so te neprimerne besede kot orožje, ki mu omogoči, da si pridobi tako zelo potrebno pozornost svojih staršev. Predvsem zaradi načina življenja v družbi, kjer vse tako zelo hitro poteka, ko smo starši nadpovprečno zaposleni in ko je vsaka minuta z otrokom še posebej dragocena,« pravi Voglarjeva.

 

  • Nasvet št. 2

Ko je otrok večji in menimo, da več razume, je dobro, da so o tem pogovorimo, da mu razložimo, zakaj je neprimerno uporabljati take besede oz. kaj pomeni določena beseda.

»Menim, da splošnega recepta, kako preprečiti, da bo otrok preklinjal, ni. Lahko pa sami s svojim zgledom otroku pokažemo, kakšno je ustrezno komuniciranje z drugimi, oz. kako se pogovarjamo, ter da na njegovo preklinjanje ne odreagiramo ne pregrobo ne v afektu in ne s fizično kaznijo. Včasih je bolje, kot pravijo, ne videti ne slišati, torej ignorirati in besedi ne dajati prevelikega pomena,« zaključuje Vesna Voglar, univ. dipl. socialna pedagoginja.

 

####

Sami s svojim zgledom otroku pokažimo, kakšno je ustrezno komuniciranje z drugimi.

####

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

BLOG: Danes sem slaba mama
Slaba mama. Danes sem slaba mama. Zjutraj sem ti oblekla prvo stvar, ki mi je prišla pod roke, niti pogledala nisem ali ...
23
BLOG: Nakupovanje ni "čas za mamo"
Tuširanje ne bi smel biti odmor, nakupovanje in pregled pri zdravniku prav tako ne. To so osnovne potrebe, ampak izgleda...
15
BLOG: Od hiše do hiše, od vrat do vrat ...
Včasih se mi zdi, kot da je tudi pust postal instanten. Hitro po kostum v najbližjo trgovino, malo naokrog po sladkarije...
13
BLOG: Kaj pa, če nočem biti "samo"...
Sem slaba mama? Prevec delam? Premalo dam sebe otrokom? Sem sebična, ker uživam še v toliko drugih stvareh in ne samo v ...
12



Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
BLOG: Kaj pa, če nočem biti "samo"...
Sem slaba mama? Prevec delam? Premalo dam sebe otrokom? Sem sebična, ker uživam še v toliko drugih stvareh in ne samo v ...