V nosečnosti in po porodu vedno več žensk poskrbi za fizično aktivnost in vadbo, ki sta ključnega pomena za zdravo življenje in imata vsekakor pozitiven vpliv na nosečnost in porod.
Žal nosečnice na vadbo vse prevečkrat gledajo z vidika fizičnega izgleda. Vadba je postala orodje za ohranjanje forme ali lovljenje predporodne postave. Pri tem pa ženske pozabljajo na najbolj pomembno vadbo, ki je najbolj ključna ravno v obdobju nosečnosti in po porodu. To je vadba za mišice medeničnega dna.
Mišice medeničnega dna niso pomembne le za preprečevanje inkontinence (uhajanja urina). S kontrakcijo in sproščanjem delujejo namreč pri vsakem našem gibu. To običajno delajo podzavestno. V nosečnosti pa se zaradi sprememb v telesu povezava s temi mišicami prekine, zato moramo povezavo ponovno vzpostaviti z zavestnim treningom kontrakcije in relaksacije (sproščanja).
Vaje izvajajte vsak dan!
Trening mišic medeničnega dna bi morale izvajati vsak dan, saj je stalno spodbujanje ključnega pomena za ohranjanje funkcije teh mišic. Takšna vadba pa vam ne bo vzela veliko časa, dnevno boste zanjo potrebovale le 5 do 10 minut.
Pred treningom poskrbite, da boste umirjene in v udobnem položaju. Običajno je to ležeč položaj s pokrčenimi nogami. Ne pozabite na dihanje. Prva kontrakcija (stisk) se mora začeti z izdihom, sledi umirjeno dihanje v vašem ritmu.
POGLEJTE TUDI: Video - Krepitev mišic medeničnega dna
Ne uporabljajte pomoči drugih mišic
Pri kontrakciji (stiksu) mišic medeničnega dna vam običajno pomagajo tri mišice. To so trebušne mišice, notranji del stegen in zadnjične mišice. Poskrbite, da med izvajanjem vadbe za mišice medeničnega dna ne uporabljate dodatne pomoči naštetih mišic. To storite tako, da pred izvajanjem vaj za mišice medeničnega dna, napnete posamezno ''mišico pomagalko'' in jo sprostite.
Pomembno: Ne izvajajte le impulzov!
Običajno pri treningu mišic medeničnega dna izvajate impulzno kontrakcijo (stiske), kjer mišice s kratkimi impulzi krčite in sproščate. Takšna tehnika je odlična za povezavo z mišicami in učenje kontrakcije. Ne pozabite pa tudi na izvajanje tehnik za povečevanje vzdržljivosti. Te bodo zagotovile zmožnost kontrakcije mišic medeničnega dna za daljši čas. Tehnike za vzdržljivost vključujejo postopno povečevanje in zadrževanje kontrakcije.
POGLEJTE TUDI: Video - Pravilno izvajanje vaj za medenično dno
Pomembno je tudi sproščanje mišic medeničnega dna
Vsaka mišica ima funkcijo kontrakcije in relaksacije. Z izvajanjem vaj za medenično dno pa ne poskrbimo le za zmožnost zavestne kontrakcije teh mišic. Mišice naučimo tudi zavestnega sproščanja, kar pa je ključnega pomena pri poteku poroda. Ravno zato bi morala biti vadba mišic medeničnega dna dnevno na sporedu prav v obdobju nosečnosti.
PROGRAM SUPERMAMA: Le srečna Ženska je srečna Mama To, da je lahko le srečna Ženska, srečna Mama, le takšna pa lahko osreči tudi svojega otroka, je osnovna ideja programa “Super Mama”, namenjenega nosečnicam, mamicam, pa tudi vsem tistim, ki načrtujejo ali si želijo to postati. 
Program zajema psihološki in telesni pogled na nosečnost in materinstvo, oziroma 5 stebrov, ki prinašajo ravnovesje in psihofizično zdravje. V psihološkem delu bomo obravnavali vidik ženske, vidik matere in vidik njenih spreminjajočih se odnosov, v telesnem pa se bomo posvetili prehrani in telesni vadbi, najustreznejši za nosečnice in mamice. Poleg teoretičnega znanja o vsem naštetem, program vključuje tudi praktični del, v katerem bomo prek koristnih vaj raziskovali sebe, se naučili tehnik sproščanja, priprave ustrezne prehrane ter izvajanja pravilnih vadbenih tehnik. Delavnico vodita Alja Fabjan, integrativna psihoterapevtka in doktorantka zakonske in družinske terapije in Miha Primožič, specialist športne prehrane, osebni trener in inštruktor za nosečniško in poporodno vadbo. Delavnica bo potekala v Ljubljani, 25. in 26. januarja 2020, od 9. do 17. ure. Za prijave ali več informacij pišite na mama.superjunak@gmail.com ali pokličite na 041 880 933. VEČ O DELAVNICI TUKAJ >>> |
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Predležeča posteljica lahko povzroči zaple...
Navadno je posteljica pritrjena na zgornji del maternice in tam ostane, dokler se dojenček ne rodi. Predležeča posteljic...
8
Tokofobija – patološki strah pred porodom
Veliko nosečnic se sooča s strahom, kako bodo rodile. Strah pred bolečinami, strah, kako porod izgleda. Za 14 % vseh nos...
5
Seksualni položaji za tretje trimesečje
Večina nosečnic, razen tistih, ki imajo rizično nosečnost, ima lahko spolne odnose vse do poroda. Že res, da je lahko tr...
5
Koliko traja nosečnost: devet ali deset me...
Zdrava nosečnost traja 40 tednov. In ker ima vsak mesec štiri tedne, ali to pomeni, da nosečnost v resnici traja deset, ...
4