Oslovski kašelj je zelo nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija. Bolezen je dobila ime po značilnem kašlju, ki spominja na oslovsko riganje. Kako ukrepati, ko otrok zboli za oslovskim kašljem?
Oslovski kašelj je ena težjih otroških nalezljivih bolezni.
Oslovski kašelj je zelo nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija Bordetella pertussis. Bolezen je dobila ime po značilnem kašlju, ki spominja na oslovsko riganje. Prenaša se kapljično, največkrat se pojavlja v majhnih epidemijah pri šolarjih in mladih odraslih, vendar lahko prizadene katero koli starostno skupino.
Cepljenje je najbolj učinkovita preventiva
»Oslovski kašelj najbolj učinkovito preprečujemo s cepljenjem. V Sloveniji so otroci cepljeni 3x v prvem letu starosti, revakcinirani v drugem letu in v tretjem razredu osnovne šole. Okužbo sicer lahko zdravimo tudi z antibiotki, vendar večina obolelih pride k zdravniku že tako pozno v poteku bolezni, da to zdravljenje običajno ni učinkovito,« pove Tatjana Mrvič, dr. med., iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
Pri otroku je bolezen lahko hujša kot pri odrasli osebi
Med otroškimi nalezljivimi boleznimi je oslovski kašelj ena težjih. »Od enega do dveh tednov po okužbi se pojavi kašelj brez povišane telesne temperature. Kašelj je v tem obdobju, ki običajno traja 7 do 10 dni, lahko povsem neznačilen in običajno ni moteč. V tem obdobju je bolnik najbolj kužen. Po tem obdobju se začnejo tipični napadi kašlja, ki so v napadih z zariplostjo ali pomodrevanjem in so močnejši ponoči. Napad kašlja lahko traja tudi do ene minute, vmes otrok hlasta za zrakom, lahko tudi bruha. Pri odraslih bolnikih je kašelj lahko še vedno neznačilen oz. blažji,« obrazloži Tatjana Mrvič, dr. med.
Bolezen je v začetku težko prepoznati
Oslovski kašelj je sicer v začetni fazi težko prepoznati. Pri sumu nanj ali kadar otrok (oz. tudi odrasla oseba) kašlja dlje časa brez postopnega izboljšanja, morate obiskati zdravnika. Vedno pokličite zdravnika, kadar otrok, predvsem dojenček, med napadom kašlja pomodri. »Zdravnik lahko v zgodnjem stadiju bolezni postavi diagnozo samo na podlagi brisa nosnožrelnega prostora. Predpiše antibiotik, s katerim lahko bolezen ublažijo in zmanjšajo njeno nalezljivost. Sredstva za blažitev kašlja običajno ne pomagajo,« pove dr. Mrvič. Bolezen ponavadi izzveni v 6 do 8 tednih.
Zdravljenje z ustreznim antibiotikom (npr. s tetraciklini ali makrolidi) skrajša obdobje kužnosti bolnika, ne vpliva pa bistveno na končni izid bolezni. Pri dovolj hitrem začetku zdravljenja že v kataralnem stadiju lahko antibiotik tudi ublaži simptome. Zelo pomembna za preprečevanje širjenja bolezni je osveščenost ljudi glede oslovskega kašlja, saj so vir okužbe za dojenčke, kjer je potek bolezni lahko težji, običajno odrasli (starši, stari starši, drugi sorodniki), lahko tudi sorojenci, ki obiskujejo osnovno šolo in še niso prejeli poživitvenega odmerka cepiva.
VIR: UKC Ljubljana
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
9
Odlog vpisa v prvi razred - da ali ne?
V zadnjih letih se starši in vzgojitelji otrok, ki zaključujejo vrtčevsko obdobje, vse bolj srečujejo z vprašanjem, ali ...
9
13 predlogov za zabavne aktivnosti na prostem
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za otroške igre na pros...
9
BLOG: Pogovori z otrokom o seksu
Šestletnici pa res ne bom razlagala o vzburjenju, poželenju ter vseh užitkih in darovih, ki jih lahko prinese seks! Kako...
8