|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Polovica Evrope je odvisna od izvirov v Alpah

Uredništvo Ringaraja.net, 3.8.2010
Alpam upravičeno pravijo evropski vodni zbiralnik. Veliki predeli evropske celine izkoriščajo tamkajšnje vodne zaloge. Zaloge pitne vode so ogrožene. Kam bomo šli po vodo, če je tudi v Alpah ne bo več?

image
/11




Alpam upravičeno pravijo evropski vodni zbiralnik. Veliki predeli evropske celine izkoriščajo tamkajšnje vodne zaloge, saj alpski vodotoki vsako leto na sosednja območja prinašajo povprečno nepredstavljivih 216 km³ vode.

Poleti pretežni del evropske vodne bilance predstavlja voda iz staljenega ledu alpskih ledenikov. Ocenjujejo, da se v teh ledenikih zadržuje 75 km³ vode.

A kot napovedujejo scenariji razvoja podnebnih sprememb, bodo v manj kot stoletju brez ledenikov ostale celotne Vzhodne in večji del Zahodnih Alp.

Snežnih padavin bo vedno manj, pri čemer se bo ob domnevno enaki količini padavin zaradi podnebnih sprememb spremenila njihova sezonska porazdelitev, zato lahko pričakujemo, da se bo v Alpah predvsem v zimskih mesecih močno povečalo število poplav, poleti pa obdobij suše.

Istočasno bo zaradi taljenja permafrosta v predelih nad 2.500 m.n.v. pogosteje prihajalo do plazenja tal ter podorov in skalnih zdrsov.

Da bi prebivalstvo zavarovali pred naravnimi nesrečami, so potrebni novi koncepti in ukrepi prilagajanja.

Zaradi nezanesljivih snežnih razmer poskuša turistična panoga pomanjkanje snega na smučiščih nadomestiti z umetnim zasneževanjem.

Umetno zasneženih je že približno tri četrtine smučarskih prog na celotnem območju Alp. Posledice so ogromna poraba energije in škodljivi posegi v naravo in v naravni odtok vode zaradi gradnje akumulacijskih jezer.

Eno od osrednjih vprašanj je vloga vode pri proizvodnji energije.

Gledano na splošno je voda obnovljivi vir energije, ki ne proizvaja škodljivih emisij, po drugi strani pa ima raba vode za proizvodnjo električne energije negativne posledice za krajino in naravno ravnovesje vodotokov.


Vir: http://www.alpconv.org/home/book05_sl.htm

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

22. marec, svetovni dan vode
Pred vrati je svetovni dan vode, ki osvešča ljudi po vsem svetu o pomenu vode za življenje in hkrati poziva k skrbnejšem...
6
Presni ajdovi kruhki
Pripravite ajdove kruhke. Ajda ne vsebuje glutena, zato jo lahko uživajo tudi bolniki s celiakijo.
4
Tudi otroci radi tečejo
Tek je primerna dejavnost za vso družino. Ker sodi v naravne oblike gibanja, nam je tako rekoč položen v zibelko. Majhni...
4
Post z Marjanom Videnškom
Pogovarjali smo se z Marjanom Videnškom, ki se že skoraj 20 let ukvarja s postenjem, svoje znanje pa uspešno prenaša na ...
4



Ekološki detergenti – prednosti in pomanjk...
photo
Kot vsi detergenti, so tudi ekološki detergenti več komponenti sistem, sestavljen iz površinsko aktivnih snovi – tenzido...
Ideje za praznovanje dneva Zemlje z otroki
22. aprila praznujemo svetovni dan Zemlje, planeta, ki ga starši zapuščamo otrokom in njihovim otrokom. Preverite nekaj ...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?