Ghi je očiščeno maslo, občudovanja vredna snov, ki ima na sobni temperaturi barvo raztopljenega zlata. Nežno sladkega okusa, z pridihom karamele je intenzivnejši od masla.
Lahko je zlato-rumene ali bele barve, odvisno od vsebnosti karotina in vrste trave, s katero so se krave hranile.
V primerjavi z maslom lahko ghi na sobni temperaturi obstoji mesece. Segreje se lahko do temperature cvrtja, ne da bi se zažgal.
Indijci spoštujejo ghi že tisočletja. Nenadomestljiv je pri klasičnih obrokih in bistven pri različnih vidikih tempeljskega oboževanja.
Ajur-vedska medicina ga slavi zaradi zdravilnih lastnosti. Sodobna preučevanja potrjujejo staro modrost, da dodatki zelišč in začimb ghi obogatijo, ga naredijo uporabnejšega in bolj zdravega.
Po Čaraka Samhiti, ajur-vedskem besedilu o zdravju, je ghi dober za oči, stimulira prebavo, prehranjuje možgane, vzdržuje toploto kože, povečuje spomin, podaljšuje življenjsko dobo ter deluje preventivno pred različnimi boleznimi. Kot vsa olja je tudi ghi kaloričen.
Lastnosti ghija:
- odličen vir maslene kisline
- vsebuje beta karoten ter vitamine A, D, E in K
- vsebuje linolno kisline, ki pomaga telesu, da se normalno razvija in raste
- podaljšuje življenjsko dobo
- primerna za ljudi z laktozo
- ob pravilnem hranjenju brez roka trajanja, z leti pa boljši
- kapljico v oči za dobrovidnost
- nevtralen za vse krvne skupine
- deluje preventivno pred različnimi boleznimi
- uporabljamo ga za pečenje in cvrtje, v priloge, na kruh,...
Na sobni temperaturi se ne pokvari, pri kuhanju ga lahko uporabite večkrat, uporabljamo ga kot dodatek k že pripravljenim jedem, prilogam, juham in omakam.
Več o ghiju si preberite na povezavi ghee.si .
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kako poteka kemična kastracija moških - 2.del
Moški spol je izpostavljen HD preko matere v fetalnem obdobju in v času do prenehanja dojenja, kasneje pa direktno iz ok...
4
Pismo Eko Vile - Pet prijateljev in zmaj Z...
Čez zelenico ob stanovanjskem naselju je pihal močan veter. Nik, Jernej, Neja in Eva so spuščali zmaja, ki ga je prinese...
3
Ne ubijajte kač
Ljudje kače večinoma slabo poznajo in se jih pretirano bojijo. Zato jih ubijajo, čeprav je to prepovedano, saj so vse sl...
3
Na klimatske spremembe vpliva tudi sezonsk...
Potrošniki z vsakodnevno odbiro živil neposredno vplivamo na klimatske spremembe. S polnjenjem vozička nevede povzročimo...
3