|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Pravilno ravnanje z dojenčkom je pomembno

Uredništvo Ringaraja.net, 26.7.2010
Špela Gorenc Jazbec je diplomirana fizioterapevtka razvojno-nevrološke obravnave in avtorica priročnika o Pravilnem ravnanju z dojenčkom ter spletne strani www.baby-handling.com.

image
/11


V: Ste diplomirana fizioterapevtka, terapevtka razvojno nevrološke obravnave (RNO). Kaj to pomeni?
O: Točno, ukvarjam se z razvojno nevrofizioterapijo in sem zaposlena v razvojni ambulanti. To pomeni, da se dnevno srečujem z otroci, ki imajo večje ali manjše težave v razvoju. V razvojni ambulanti je otrok oziroma dojenček obravnavan celostno. Če se zdravnik, ki opravi pregled odloči, da potrebuje otrok terapijo, ga ponavadi pošlje k fizioterapevtu. Moja naloga je, da v prvi vrsti naučim starše opazovanja in sodelovanja s svojim otrokom ter, da otroka preko terapije vodim v boljše in bolj kakovostne gibalne vzorce, ki jih potem uporablja v vsakdanjih aktivnostih in igri.
 


V: Zakaj ste se začeli ukvarjati s to vrsto fizioterapije?

O: Nikoli nisem razmišljala, da bi posebej rada delala prav z otroci. Niti si nisem predstavljala kako naj bi to sploh izgledalo. Potem pa sem čisto po naključju dobila priložnost, da si ogledam njihov potek in način dela, ki me je takoj zelo pritegnil. V splošni fizioterapiji ponavadi osebe, ki jo obravnavamo ne gledamo kot celostno osebo, vendar se osredotočimo samo na določen problem (boleče koleno ali rama itd.). V razvojni fizioterapiji pa mi je všeč ravno to, da otroka (ali odraslega) gledamo kot celoto in problema nikoli ne omejimo samo na eno področje, saj je razvoj kompleksen proces, ki zahteva celosten pristop.
 


V: Ste avtorica priročnika Pravilno ravnanje z dojenčkom ("baby handling") ter pravilna izbira ustrezne opreme in pripomočkov. Zakaj ste se odločili napisati ta priročnik?

O: Razlogov za to je več. Vendar je eden glavnih razlogov ta, da me je zelo veliko staršev spraševalo, zakaj stvari, ki jih razlagamo v razvojni ambulanti , nikjer ni napisanih. Starše je zelo zmotilo dejstvo, da te informacije izvejo šele ko pridejo do nas. Zato sem se odločila, da bom to spravila na papir. Saj se mi zdi, da tovrstne informacije pridejo prav vsem staršem in njihovim otrokom, tudi tistim, ki ne pridejo v razvojno ambulanto. Tako imajo sedaj vsi starši možnost, da se seznanijo z osnovami pravilnega ravnanja z dojenčkom in s pravilno izbiro ustrezne otroške opreme.


V: Priročnik je v grobem razdeljen na dve pomembni poglavji, kaj v njih opisujete?
O: Res je. Prvi del priročnika je namenjen temu, da poskušam starše čim bolj podučiti o primernosti otroške opreme. Kajti tržišče je prepolno nepotrebnih in včasih celo otroku škodljivih pripomočkov, s katerimi prodajalci samo služijo denar. Zato se mi zdi smiselno, da staršem podam informacije, čemu se je bolj pametno izogniti in kaj je res tisto najboljše kar lahko ponudite svojemu dojenčku, otroku. Ko sem pisala to poglavje, sem imela v mislih predvsem nosečnice oziroma bodoče starše, ki se še pred rojstvom dojenčka odpravijo po vseh večjih nakupih in kupijo veliko stvari, ki jih bo dojenček uporabljal kar nekaj časa. Zato se mi zdi pomembno, da preden se odpravijo po nakupih točno vedo kaj hočejo in kaj je pomembno pri izbiri otroške opreme.
V drugem delu pa opisujem pravilno ravnanje z dojenčkom. Ta del je seveda namenjen staršem, babicam, dedkom, tetam, … in vsem ostalim, ki se na kakršen koli način ukvarjajo z dojenčki. Predstavljeno je nekaj osnov pravilnega ravnanja z dojenčkom oziroma otrokom. Za lažje razumevanje so poleg besedila tudi slike. Predstavljeni so osnovni položaji oziroma prijemi, ki jih potem vsak prilagodi svojemu otroku.
 


V: Zakaj pravilno ravnanje z dojenčkom postaja vedno bolj pomembno, pred 20, 30 leti  pa tega ni nihče omenjal, pa smo ravno tako vsi shodili in odrasli.

O: Včasih so se s pravilnim ravnanjem srečevali le tisti starši in otroci, ki so hodili na obravnave v razvojne ambulante. Vsi ostali starši niso niti vedeli, da kaj takega obstaja. Danes, je to popolnoma drugače. Veliko staršev, ki svoje otroke vozijo v razvojne ambulante, deli svoje izkušnje po internetu, raznih forumih, blogih, … Ker starši take stvari radi berejo, se vsak vpraša, če bi to koristilo tudi njegovemu otroku. Seveda, vsak otrok ne more hoditi v razvojno ambulanto, ker po tem tudi ni potrebe in bi s tem zasedali mesto tistim, ki to res potrebujejo. Tisto kar je pri tem najbolj pomembno pa je kvaliteta. Če ima otrok določene težave, še ne pomeni, da ne bo shodil oziroma, da ne bi shodil sam od sebe. Večinoma shodijo skoraj vsi otroci, eni prej, drugi kasneje. Razlika je le v kvaliteti hoje oziroma gibanja. In ta kvaliteta je pomembna za nadaljnji razvoj. Če gibanje ni dovolj kvalitetno oziroma, da smo zadovoljni že s tem da otrok hodi, ni pa važno kako, se kasneje v otroštvu, puberteti in tudi odrasli dobi pokaže z raznimi skoliozami, kifozami, bolečinami v križu, … Vsemu temu bi se z ustrezno terapijo ali s pravilnim ravnanjem z otrokom lahko izognili oziroma vsaj zmanjšali te težave. Zato je danes več govora o pravilnem ravnanju z dojenčkom, kajti bolje preprečiti kot zdraviti.
 


V: Kakšni pa so prvi odzivi na vaš priročnik?

O: Prvi odzivi so odlični. Nisem pričakovala, da bo odziv tako pozitiven. Večina staršev, ki so kupili priročnik, so mnenja, da je priročnik zelo praktičen. Še posebej so zadovoljni, ker vsebuje informacije o otroški opremi in informacije, ki so pomembne za kakovosten razvoj njihovih otrok. Nekaj priročnikov so kupili tudi starejši, babice, da so jih dale za darilo svojim hčeram in vnukom, kar se mi zdi res lepo darilo, ki ga dobiš ob rojstvu otroka.

V: Kje se priročnik da kupiti?
O: Priročnik lahko naročite na spletni strani www.baby-handling.com, ali pa ga kupite v knjigarnah Felix.

 

Preberi še:

Pravilno ravnanje z dojenčkom - knjiga

Vadba z dojenčkom


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

To velja za decembrske otroke
Vas je decembra osrečilo malo bitje ali pa vas še bo in je to po novem vaš najsrečnejši mesec v letu? Potem si preberite...
19
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
10
5 trikov: Kako si ukrasti čas zase ob doje...
Kako dobro poskrbeti zase ob dojenčku? In to tudi ob takšnem, ki se ponoči večkrat prebuja, čez dan pa hoče biti ves čas...
6
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
6



Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...




Risanke.
пеперутка16

So vaši otroci gledali (gledajo) risanke kot so Teenage Mutant Ninja Turtles, Yu Gi Oh, Pokemon ... in zaradi njih postali nasilni?