Ko se bo mali dojenček rodil, ga boste morali redno previjati. Pa ne le zaradi čistoče, previjanje je tudi čas za crkljanje, igranje, telovadbo. Mali dojenčki so radi brez pleničke. Zato boste veliko časa preživeli ob previjalni mizi.
Prostor za previjanje
Idealen prostor za previjanje mora biti topel, čist, mehak. Potrebovali boste površino najmanj 70 cm dolžine in 80 cm širine. Če bo previjalna podloga še večja pa toliko bolje, dojenček bo lahko na njej tudi telovadil.
Če boste kupovali previjalno mizo, bodite pozorni, da bo ta segala do višine vaših kolkov, da vas med previjanjem ne bo bolel hrbet. Naj bo praktična, na dosegu vaših rok mora imeti vse, kar potrebujete za previjanje.
Poleg previjalne mize si pripravite koš za umazane plenice, koš za umazano perilo in koš za smeti. To boste morali redno prazniti, da ne bo zaudarjalo.
Pazite tudi na razsvetljavo, ta naj bo dobra, pazite pa, da ne bo slepila dojenčkovih oči.
Ko boste dojenčka previjali, je zelo pomembno tudi, da mu bo prijetno toplo. Za toploto lahko poskrbite tudi s kaloriferjem, toda topli zrak ne sme pihati direktno v dojenčka, niti ne sme biti preblizu njega.
Če boste dojenčka previjali na previjalni mizi, ga ne smete nikoli pustiti brez nadzora. Tudi dojenček, star le nekaj dni, vam lahko pade iz previjalne mize in posledice so lahko zelo hude.
Nasvet mamice: »Nisem uporabljala previjalne mize, ker sem prevelik panik. Bila je idealna za vso opremo, ki sem jo rabila za previjanje, dojenčka pa sem raje previjala kar na tleh. Previjalno blazino sem dala na tla, poskrbela sem, da je bilo dovolj toplo in udobno in mali je užival brez pleničke tudi po več minut.«
Kako pogosto previti?
Dojenčka naj bi previjali takoj, ko je moker, sicer lahko urin draži njegovo nežno kožo. Ker je refleks sesanja povezan z refleksom odvajanja, pa strokovnjaki svetujejo previjanje po vsakem obroku. Dojenčka obvezno previjte tudi po nočnem premoru, pred daljšim izletom ali pred popoldanskim počitkom.
Vneta ritka
Dojenčki na plenice, hrano ali pralna sredstva reagirajo zelo različno, lahko tudi z rdečimi pikami, izpuščaji. Če se dojenčku vname ritka, poskrbite, da bo čim večkrat na dan brez pleničke. Negujte mu jo z blagimi, mlačnimi kamilicami ter dobro osušite. Mesta, ki so vneta, namažite z blažilno kremo. Kremo, ki vsebuje mešanico cinka in ribjega olja in zdravi vneto ritko, boste našli v lekarni. Tudi šentjanževo olje ali krema, ki vsebuje ognjič, ugodno vplivata na vneto ritko.
Če imate vprašanje v zvezi z nego dojenčka, ga lahko zastavite patronažni sestri Aleksandri Mernik Merc TUKAJ.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kje starši grešimo, ko gre za gibalni razv...
Ste otroka posedli vi, ali se je usedel sam? Kaj pa hoja - ste bili pri otrokovem 1. letu že čisto nemirni, ker še ni sa...
4
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
4
Kako in kdaj telovaditi po carskem rezu?
Kdaj lahko začne ženska, ki je imela carski rez zares telovaditi in katere vaje so oz. niso primerne? Je lahko ženski tr...
4
VIDEO: Ganljivo slovo od ravnokar rojenega...
Mlada mamica Hannah je ob rojstvu sina spoznala, da zanj ne bo mogla skrbeti tako, kot bi si zaslužil, zato je sprejela ...
4