|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Prva plus energijska hiša v Slovenij

Mojca Rode in Mitja Petkovšek, 3.3.2010
Še malo, pa bo gotova. Prva plus energijska hiša v Sloveniji.

image
/31


Še malo, pa bo gotova. Prva plus energijska hiša v Sloveniji. Septembra smo začeli s prvimi gradbenimi deli, novembra smo še sušili estrih, zdaj pa nadaljujemo. Potrebno je še nekaj finih elektro del, ureditev stopnišča, položitev parketa …

Bo pa Lumarjeva hiška s 135 kvadrati površine in 62,5 kvadratnimi metri solarnih modulov – 61 jih je - proizvedla več energije kot pa je bo porabila. Proizvodnja električne energije naj bi namreč na letni ravni znašala 8.000 kilovatnih ur, poraba pa med 4.000 in 5.000 kilovatnimi urami, odvisno od naših potreb. Je pa lepo videti, da je elektrarna integrirana, namesto kritine predstavlja skorajda del arhitekture. S tem je, mimogrede, še za 15 odstotkov višja tudi odkupna cena tako proizvedene električne energije (od že zagotovljene odkupne cene za elektriko iz sončne energije).

 Tako kot na rabo sončne energije – hiša je obrnjena na jug - pa smo mislili tudi na optimalno izkoriščenost svetlobe. Najlepši razgled bomo resda imeli le iz kuhinje, pa vendar bomo tako pridobili največ naravne svetlobe v vseh prostorih, ki jih uporabljamo čez dan. Edini prostor brez okna je garderobna soba, pa še tega si ne bi drznili, če ne bi imeli dobrega prezračevalnega sistema. Da bo v hiši poleti dovolj hladno in pozimi dovolj toplo, bo med drugim »poskrbela« naša geosonda oziroma sistem 2,7-kilovatne toplotne črpalke zemlja-voda.

Da pa bodo tudi toplotne izgube čim nižje, smo vgradili troslojna, alu-lesena okna in šli v skoraj »pol-metrsko izolacijo«. Približno tri četrt hiše je »oblečene« v 47-centimetrsko izolacijo, ponekod pa izolativni plašč meri tudi 53 centimetrov. Izolacija pa je sicer iz celuloznih kosmičev, saj smo si želeli biti obdani z naravnimi materiali.

Namreč, če že gremo v eko-, naj bo tudi bio-, predvsem pa naj bo energetsko varčno!

 

vir:www.energijadoma.si

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako razvijati otrokov čut za ekologijo?
Če želimo, da bo otrok skrbel za naš planet Zemlja zares "iz srca", mu moramo pomagati "začutiti" Mater Zemljo. Mu j...
4
Razgibajmo črevesje
Center telesa, področje trebuha je odločilnega pomena za celotno psiho-fizično zdravje posameznika. Na tem področju se p...
4
Prepoved parabenov
Danska vlada je napovedala prepoved konzervansov propyl - in butylparabena v kozmetičnih izdelkih za otroke mlajše od tr...
3
Za dom brez strupov
V zadnjih desetletjih se je v surovinah za izdelavo embalaže, pohištva in tekstilnega blaga močno povečal delež nafte. O...
3



Vodni odtis
Vsak Evropejec v povprečju porabi od 100 do 200 litrov vode na dan.
Čemaževa omleta
Čemaž (medvedji česen, gozdni česen, kačji lek ali štrkavec; znanstveno ime Allium ursinum) je trajnica z zdravilnimi uč...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?