Ločeni milenijci vse pogosteje puščajo svoje otroke, da živijo v družinskem domu, medtem ko starša živita z njimi v izmenah.
Tako naj bi bilo za otroke najmanj stresno. Freepik.com
Ločitev je vedno težka, še posebej, ko so vpleteni tudi otroci. Raziskave kažejo, da gre za travmatično izkušnjo za otroke, zato nekateri starši izbirajo inovativne rešitve, da bo ta proces čim bolj neboleč, piše BBC.
V angleščini se temu pristopu reče »gnezdenje«, kjer otroci bivajo v družinski hiši ali stanovanju, starša pa se menjujeta. Vsak od staršev ostane v stanovanju dogovorjeno obdobje, potem pa gre drugam, ko ni "dežuren". Ta koncept je poimenovan po načinu, kako ptice skrbijo za svoje mladiče. Ptički ostanejo v gnezdu, starši pa izmenično priletavajo in skrbijo zanje.
Na ta način otroci ostanejo doma, v šoli in v bližini prijateljev ter so zaščiteni pred stresom selitve in izmeničnega bivanja v stanovanjih staršev.
PREBERITE TUDI: Starši, prosim vas, odložite telefone
Čeprav je ta koncept v svetu še relativno neznan, postaja vse bolj priljubljen v zahodnih državah, predvsem med družinami srednjega razreda. Odvetniki poročajo o povečanju števila strank, ki so se odločili za "gnezdenje" - v ZDA, na Nizozemskem, v Avstraliji ... Nedavna študija v Angliji kaže, da je 11 % ločenih staršev preizkusilo ta pristop. Na Švedskem je ta praksa opažena že od sedemdesetih let prejšnjega stoletja.
Ko ni z otroki, mama ali oče živi pri starših ali v najetem stanovanju, ki si jih deli s sostanovalci. Tisti premožnejši si lahko privoščijo lastna stanovanja. Za mnoge je to začasna rešitev, nekateri pa tako živijo leta.
Glede na to, da gre za relativno nov trend, strokovnjaki nimajo zanesljivih kazalnikov, ali je ta pristop boljši, ko gre za dobrobit otrok. Nekateri menijo, da je otrokom prihranjen stres zaradi ločitve in morebitne selitve iz družinskega stanovanja, drugi pa menijo, da gnezdenje ni rešitev, ker zmede otroke, ki ne morejo razumeti in sprejeti realnosti ločitve.
Psihologi opozarjajo, da je pri promociji tega koncepta treba biti previden, saj ima lahko povsem nasproten učinek od želenega. Nekateri menijo, da bi se morali otroci skupaj s starši soočiti z izzivi ločitve in da jim bo ta izkušnja pomagala postati močnejši odrasli, ki bodo v prihodnosti kos neprijetnim situacijam. Nekateri menijo, da je takšna ureditev celo tako škodljiva za duševno zdravje otrok kot običajno deljeno skrbništvo, kjer otroci bivajo pri obeh starših v izmenah.
PREBERITE TUDI: Kako otrokom pomagati razumeti ločitev
Ne smemo pozabiti, da takšna ureditev negativno vpliva tudi na ločene starše, ker jim onemogoča zaključek in nadaljevanje življenja, piše BBC.
Vir: Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
20
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
20
Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
20
BLOG: Družina nekoč, danes in jutri
Kronski virus koronavirus nas vabi, da končno izstopimo iz te igre pohlepa sodobnega potrošniškega sveta. In prav družin...
20