|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Trubarjeva domačija

Katarina Vinšek, 23.6.2010
Primož Trubar se je rodil v Rašici, na posestvu grofov Turjaških, mlinarju Mihi in materi Jeri, leta 1508. Dan njegovega rojstva ni točno znan, verjetno pa je to bilo pred 9. Rožnikom, ko goduje Sv. Primož.

image
/91


Danes si lahko na Trubarjevi domačiji ogledate več objektov: spominsko hišo s spominsko sobo in mlinom, žago venecijanko, ki stoji na otoku in gospodarsko poslopje, v katerem je iz hleva nastala krčma, iz skednja je nastala galerija Skedenj, na podstrešju nad galerijo je Trubarjeva čitalnica, v prejšnji kašči pa je sedaj sprejemnica in prodajalna spominkov.

 

Vse tri zgradbe stojijo na mestu, na katerem je stala Trubarjeva rojstna hiša z mlinom in žago, vendar so ti objekti novejšega datuma - stari kakih 200 let - in torej ne gre za objekte izpred 500 let, ko se je rodil Primož Trubar. Trubarjeva rojstna hiša je bila lesena bajta, ki jo je že v Trubarjevem času pozobal zob časa, najbrž v podobi ognja. Zaradi pogostih turških vpadov, ki jih Trubar omenja prav v vseh svojih delih, so prebivalci teh krajev živeli v veliki revščini.

 

Vodne žage so se v Sloveniji pojavile že v 14. stoletju. Tudi med poslopji na Trubarjevi domačiji je zelo verjetno žaga tista, ki je najstarejša in ki je tudi z etnološkega zornega kota najbolj zanimiva. Stara je več kot 200 let in je edina ohranjena žaga, od 25-ih, ki so nekoč delovale ob rečici Rašci in dveh njenih pritokih. Temkova žaga na Trubarjevi domačiji je venecijanka samica, kar pomeni, da je imela v jarmu samo en žagin list. Vodno kolo žage ima premer 3,20 m, na obodu pa je 36 lopat. Jarem se je gibal s 150 gibi na minuto. Z samico je bilo potrebnih vsaj 4 W moči. Za en rez se je potrebovalo 5 do 8 minut; odvisno od lesa. Dnevno se je lahko razžagalo okrog 10 kubičnih metrov lesa.

 

V Trubarjevem času je bila Rašica pomembno gospodarsko in prometno središče velikolaške pokrajine. Nastala je na križišču trgovskih in krošnjarskih poti iz stiškega samostana proti Trstu in vipavskim vinogradom ter poti iz Ljubljane proti Kočevju in Reki. V 16. stoletju je pripadala turjaškemu gospostvu. Danes pa je celotna vas Rašica spomeniško zaščitena. Ob 400-letnici izida prve slovenske knjige so postavili spomenik Primoža Trubarja, ki je delo Vinka Glanza.

 

Poleg tega se lahko sprehodite ob rečici, posedite na zeleni travi in se naužijete miru in tišine. Lahko pa se sprehodite do Turjaka po gozdni učni poti, ki je dolga približno 4 km ter vodi po rahlo razgibanem terenu. Omogoča prijeten sprehod, primeren za vse generacije, prehodimo pa jo lahko v obe smeri. Vodi pretežno po gozdu, nekaj preko travnikov, v zadnjem delu pa preko logov oz. močvirnih travnikov ob reki Rašici. Na dvajsetih lesenih tablah so zapisane posamezne točke, katerim boste lahko sledili tudi s pomočjo zloženke o Učno gozdni poti Turjak-Rašica.

 

 


 

Odkrivajte čudovito Slovenijo z Adria Holidays!

 

"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.


Čudovita Slovenija: Dolenjska

 

Več o pokrovitelju rubirke na njihovi spletni strani.

 


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

18 učno – doživljajskih poti po posameznih...
18 učno – doživljajskih poti po posameznih regijah v Sloveniji, na katerih boste uživali s svojimi otroci.
3
Družinski kolesarski izlet: koristni napotki
Kam se podati na poldnevni ali enodnevni družinski izlet? Kolesarjenje po bližnjih hribih ali urejenih poteh je odlična ...
3
Ringarajin izbor: TOP počitnice 2021
Preverite atraktivne in ugodne počitniške ponudbe za družine, da bo letošnji poletni oddih zares čim bolj sproščen, nego...
3
Savnanje v nosečnosti: da ali ne?
Ali lahko nosečnica obiskuje savno? Ali je savnanje nevarno zanjo ali za plod? Odgovoril nam je mag. Stanko Pušenjak, dr...
3



Kam na družinski izlet?
Bi radi konec tedna oziroma prost dan izkoristili za družinsko potepanje, pa ste brez ideje, kam bi šli? Zbrali smo neka...
Najboljši slovenski ranči za družine
Preverite seznam najboljših slovenskih rančev za družino po regijah, ki smo si izposodili na spletni strani Kamzmulcem.s...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?