UKC Ljubljana je eden izmed petih zdravstvenih centrov v svetu, ki omogoča uspešne kirurške operacije tudi najtežjih prirojenih srčnih napak. Le-te omogočajo kar 97,5 odstotno preživetje otrok s prirojeno srčno napako.
Medtem ko na evropski ravni beležimo 4,15 odstotno umrljivost (European database 2008 – 2011), v UKC Ljubljana z omenjenimi operacijami omogočamo kar 97,5 odstotno preživetje otrok s prirojeno srčno napako.
Na Kliničnem oddelku (KO) za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana na leto operiramo okoli 130 otrok, ki imajo prirojene srčne napake. Mnogi otroci potrebujejo zelo zahtevne operativno zdravljenje že takoj po rojstvu. Takšne operacije so redke, a terjajo vrhunsko usposobljenost in izkušnje, ki jih pridobijo le redki kardiokirurgi. Zato je UKCL konec leta 2007 po pogajanjih z najvidnejšimi strokovnjaki iz tujine sklenil avtorsko pogodbo z vrhunskim kardiokirurgom dr. Mishalyjem, in sicer za strokovno predstavitev, izvajanje in učenje novosti pri operacijah prirojenih srčnih napak ter za usposabljanje srčnih kirurgov za samostojno opravljanje operacij prirojenih srčnih napak. Zahvaljujoč njegovemu delu več kot 97 od 100 slovenskih otrok z prirojeno srčno napako omogočamo preživetje. S pomočjo dr. Mishalyja lahko danes uspešno operiramo tudi nekaj dni stare otroke oz. opravimo minimalno invaziven kirurški poseg pri otrocih, ki so težji kot 15 kg ( samo 3,5 do 5 cm dolg kirurški rez pri strani prsnega koša), kar omogoča hitrejše okrevanje, nižje stroške, obenem pa je prijaznejše za otroke in njihove starše. V letu 2011 je dr. David Mishaly opravil 57 od 136 operacij, število operacij se z leti zmanjšuje, krati pa se ob delu s tujim ekspertom krepi usposobljenost domačih strokovnjakov. Tako dr. Mishaly opravi le še 41% vseh operacij v primerjavi z letom 2008, ko je bil delež njegovih operacij še 68 %.
Vodstvo UKCL je v pogajanjih s tujim ekspertom doseglo tudi pomembno znižanje cene; operacija, ki je včasih stala 4.698 evrov, danes znaša 2.720 evrov. Investicija v pridobivanje ekspertnega znanja in preživetje otrok z najtežjimi prirojenimi srčnimi okvarami od leta 2007 do danes znaša 1,264 mio evrov, pri čemer so v ta znesek vključeni vsi potni stroški dr. Mishalyja ter stroški nočitev (preko 60 obiskov, po 3-4 dni).
Menimo, da gre za stroškovno in strokovno utemeljeno odločitev, saj bi bili operativni posegi in zdravljenje otrok v tujini tudi do trikrat dražji v primerjavi s posegi, ki jih opravimo v UKCL. Ob tem ni zanemarljivo, da bi morali hudo bolni otroci skupaj s svojimi starši potovati v tujino, česar zdravstveno stanje marsikdaj ne dopušča.
Licence tujih zdravnikov
Tuji zdravnik, ki ni državljan države članice EU, in ki nima veljavne licence, lahko v našem zavodu predava oz. pod našim nadzorstvom in odgovornostjo mentorjev, zaposlenih v naši ustanovi, izvaja demonstracijske operacije, se pravi predstavlja znanstvene dosežke ali občasno sodeluje pri njihovem izvajanju ali opravlja začasno raziskovalno delo. Za to ne potrebuje veljavne zdravniške licence.
V skladu z Zakonom o zdravniški službi lahko tuji strokovnjaki izvajajo demonstracijske operacije, predstavljajo znanstvene dosežke ali občasno sodelujejo pri njihovem izvajanju, za kar smo dr. Mishalyja tudi zaprosili. Kot kaže je sodelovanje z dr. Mishalyem preraslo te okvire. Že 21.1.2008 je dr. Mishaly vložil prošnjo za priznavanje diplome, postopek je tekel dolgo, 4. januarja 2012 je opravil nostrifikacijski izpit, 17.1.2012 pa je vložil zahtevo za licenco po posebnem zakonu na Ministrstvo za zdravje. Ministrstvo za zdravje njegovo vlogo že obravnava. Dr. Mishaly je vrhunski strokovnjak na področju otroške kardiokirurgije in ima veljavno licenco za opravljanje dela tudi v ZDA. Zahtevam bo zadoščeno, želimo pa si, da bi zakonodaja predvidela tudi posebne, še hitrejše postopke za pridobitev ustreznih dovoljenj strokovnjakov, ki so za naše bolnike ključni in zdravstvenim ustanovam prinašajo znanje.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
VIDEO: Načini za podiranje kupčka
Med hranjenjem dojenčki poleg mleka zajamejo še zrak, zato jim podiranje kupčka pomaga, da te zračne mehurčke spravijo i...
6
Učno okolje
Kakšno je popolno učno okolje za majhnega otroka? Kakšni sta bili prvi dve leti življenja Leonarda da Vincija ali Aleksa...
5
Pes in dojenček: Kako psa pripraviti na no...
Marsikateri par ima doma psa preden imata skupaj otroka. Ko se odločita, da bosta svojo družinico povečala še z dojenčko...
4
RESNIČNA ZGODBA: Materinstvo je tudi popol...
V tem resničnem in ganljivem zapisu mame Emme se bo zagotovo našla marsikatera mama. Ker Emma niti približno ni edina, k...
4