|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Varčevanje v zajemnih skladih - kaj morate vedeti?

Zveza potrošnikov Slovenije, 20.10.2016
Varčevanje je pomemben del družinskih proračunov in vse več je staršev, ki izberejo tudi drugačne načine varčevanja, kot je na primer varčevanje v vzajemnih skladih. To je dejansko dober način varčevanja, vendar je treba biti tudi o tem seznanjen.

image
Varčevanje v vzajemnih skladih je lahko donosno. (F: Pixabay.com)
/11


Za informacije o varčevanju v skladih lahko najdete veliko informacij na spletu in pri ponudnikih, ki takšno varčevanje ponujajo, za dodatne, verodostojne informacije o takšni obliki varčevanja, pa sta poskrbela tudi Zveza potrošnikov Slovenije ZPS in Združenje družb za upravljanje investicijskih skladov z kratko brošuro o varčevanju v vzajemnih skladih "Kaj je dobro vedeti o vzajemnih skladih". Brošuro so pripravili z namenom, da bi potrošnike na enostaven in razumljiv način seznanili z odločanjem o dolgoročnem varčevanju. Izkušnje namreč kažejo, da kljub temu, da premoženje potrošnikov v vzajemnih skladih v zadnjih letih narašča, številni ne vedo veliko o svoji naložbi oziroma njeni primernosti za svoje varčevalne cilje. Rezultat so številna vprašanja, včasih tudi razočaranja in obžalovanja.

 

Vse najpomembnejše informacije v eni knjižici

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije in Združenju družb za upravljanje investicijskih skladov so pripravili kratko brošuro o vzajemnih skladih. Na ta način želijo potrošnikom pomagati pri sprejemanju informirane odločitve o varčevanju in izbiri ustreznih vzajemnih skladov, saj ti zaradi pomanjkanja neodvisnih informacij, finančnega znanja in zadostnega razmisleka pogosto sprejemajo napačne odločitve. Prav tako brošura potrošnikom nudi osnovne informacije o tem, kaj je potrebno storiti med samim varčevanjem v vzajemnih skladih in kam se lahko obrnejo po informacije, če gre kaj narobe.


Prelistajte brošuro

Kako uspešno varčevati v vzajemnih skladih

na spletni strani ZPS in na ZDU GIZ.


Veliko potrošnikov ni dovolj seznanjenih s svojo naložbo

»Na enem mestu smo zbrali ključne informacije, ki jih mora potrošnik imeti pred nakupom točk vzajemnega sklada in tudi med samim varčevanjem. Pred nakupom se moramo zavedati predvsem tega, da gre za dolgoročno odločitev in da nepremišljen nakup, na primer preveč tveganih ali pa preveč zapletenih naložb, lahko prinese negativne finančne posledice,« je ob predstavitvi brošure izpostavila Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije.

Karmen Rejc, direktorica Združenja družb za upravljanje vzajemnih skladov, pa je poudarila: »Slovenci smo varčni, vendar bi ob boljšem poznavanju možnih oblik varčevanja lahko privarčevali še več. Vzajemni skladi so v razvitem svetu že dolgo ena najbolj uveljavljenih oblik varčevanja, saj jih poleg reguliranosti in nadzorovanosti odlikujejo enostavnost, likvidnost in donosnost; zbrana sredstva varčevalcev pa upravljajo visoko usposobljeni strokovnjaki. Vzajemne sklade lahko nazorneje opišemo kot »zbirni račun varčevalcev«, ki zbrana sredstva nalagajo na finančnih trgih, da bi povečali njihovo vrednost. Njihova velika prednost je v tem, da so dostopni tudi malim varčevalcem, ki tako lahko svoj denar razpršijo v široko paleto naložb.«

 

Kdo se lahko odloči za nakup točk vzajemnih skladov?

»O varčevanju v vzajemnih skladih lahko razmisli vsak, ki je že poskrbel za svojo finančno varnost danes. Za odločitev je priporočljivo imeti vsaj osnoven pregled nad svojimi dohodki, stroški in premoženjem,« je povedal Boštjan Krisper, strokovnjak za področje financ pri Zvezi potrošnikov Slovenije in dodal: »Ta pregled pa nam lahko pomaga tudi pri razmisleku o tem, kje pri svojih izdatkih morda lahko prihranimo več, da bi lahko več sredstev namenili varčevanju.«

Pri odločitvi o primernem tipu varčevanja na splošno velja, da so pri kratkoročnih ciljih bolj primerni varni finančni produkti, pri bolj dolgoročnih ciljih pa lahko potrošnik vsaj del ali pa tudi večino prihrankov investira v bolj tvegane naložbe. Mlajši in tisti, ki jim je za varčevanje ostalo še nekaj deset let, si praviloma lahko privoščijo malo več tveganja. Za tiste, ki jim je za varčevanje ostalo manj časa, je priporočljiva večja previdnost.

 

Na kaj biti pozoren pri izbiri in nakupu sklada?

»Pri izbiri nikakor ne zaupajte le imenu sklada, ampak preberite več o njegovi naložbeni strategiji in uspešnosti,« so poudarili pri ZPS in dodali: »V kratkem dokumentu Ključni podatki za vlagatelje boste našli dober osnovni pregled značilnosti sklada in njegovih stroškov. Ker je ta dokument standardiziran, naj vam služi kot pomembno orodje za presojo in primerjavo skladov med seboj.«

Pri izbiri tipa sklada je dobro poskrbeti za to, da je naložba geografsko in panožno čim bolj raznolika. To je najbolje doseči s skladi, ki vlagajo v izbrana podjetja po celem svetu, svetujejo pri ZPS. Obvezniški skladi, ki na primer vlagajo v evrske državne obveznice, pa lahko prispevajo k varnosti v naložbenem portfelju.

 

Ne odločajte se za produkt, ki ga ne razumete

Še pred nakupom mora ponudnik potrošniku omogočiti dostop do vseh informacij, ki jih ta potrebuje za informirano odločitev. Potrebne podatke bo od potrošnika pridobil z obrazcem Profil vlagatelja. »Izpolnjevanje tega obrazca in nasveti ponudnika naj vam bodo v pomembno oporo pri vaši finančni odločitvi. Ne prepustite pa drugim, da odločijo namesto vas. Dobre nasvete in koristne informacije lahko pričakujete predvsem če boste dobro pripravljeni, kritični in po potrebi pripravljeni obiskati več različnih naslovov,« so še izpostavili pri ZPS.


VIR: Zveza potrošnikov Slovenije

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Razbijamo mite o robotskih sesalnikih iRobot
Kljub temu, da si zaslužijo oznako najboljših domačih pomagačev, se robotskih sesalnikov še vedno drži nekaj trdovratnih...
6
Otroški dodatek v letu 2023: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...
3
Prekinitev zavarovanja zaradi boljše ponudbe?
Je zamenjava zavarovalnice pred iztekom zavarovalne pogodbe res tako smiselna ali nujna, kot vas poskušajo prepričati po...
3
Temeljni mesečni dohodek za samozaposlene
Za izplačilo mesečnega temeljnega dohodka mora upravičenec prek eDavkov najpozneje do 31. decembra 2020 predložiti poseb...
3



Starši, ta dva dokumenta je priporočljivo ...
S sestavo oporoke in dokumenta, ki izraža voljo staršev glede skrbništva za otroke v primeru njihove smrti, lahko skrajš...
Vloga za uveljavljanje olajšave za vzdržev...
Vlogo za uveljavljanje olajšave za družinske člane za leto 2023 je treba oddati do ponedeljka, 5. februarja 2024.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?