|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Po novem lažje do neizplačanih preživnin

M. T., 1.9.2022
1. septembra so začele veljati spremembe glede nadomestila preživnine, ki bo precej olajšala izterjavo neizplačanih preživnin. Preverite, kako so poenostavili postopek v primerih, ko se preživnina otrokom ne izplačuje.

image
Izterjava neizplačanih preživnin je po novem mogoča tudi brez sodne poti. (Freepik.com)
/11


Danes, 1. septembra 2022 so začele veljati spremembe zakona o Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu, ki spreminja pogoje za uveljavljanje pravice do nadomestila preživnine.

Po novi ureditvi otroku v primeru neplačevanja preživnine s strani preživninskega zavezanca pred vložitvijo zahteve za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine ni več potrebno sprožiti izvršilnega postopka pred pristojnim sodiščem. Enako velja, če preživninski zavezanec biva v tujini. 


"Terjanje preživnine je že tako naporna odločitev, ki jo pogosto otežujejo težavne medosebne okoliščine. Hkrati gre za kompliciran in zamuden administrativni postopek , ki ga je praktično nemogoče izpeljati brez pravniškega znanja. Da otroci ostajajo brez preživnin, je tako pogosto posledica tega, da jih otroka ali njegova skrbnica ali skrbnik ne zna, ne zmore, ne utegne ali si ne upa uveljavljati," pravi državni sekretar Simon Maljevac.


PREBERITE TUDI: Očetovstvo in preživnine


Nadomestilo preživnine preko sklada sicer trenutno prejema okoli tri tisoč otrok. Zneski, ki ji prejemajo so odvisni od starosti otroka, in sicer se gibljejo med 80 in 100 evri.


Preživnino bo odslej terjal sklad

Z novo zakonodajo bo terjanje neizplačanih preživnin namesto zamudnih postopkov s strani upravičenca nase prevzel Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije (v nadaljevnaju sklad).

Od 1. septembra dalje je tako mogoče na sklad vložiti zahtevo. Sklad bo na podlagi te zahteve pozval preživninskega zavezanca, da se v osmih dneh pisno izjavi o zahtevi za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine, torej da poda pisno izjavo o neplačanih preživninah ali pa izkaže morebitna plačila preživnine. Na podlagi ugotovljenega dejanskega stanja (kot izhaja iz zahteve za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine in odgovora preživninskega zavezanca) bo sklad izdal odločbo, s katero bo odločil o zahtevi.


Če otrok ali njegov zakoniti zastopnik otroka skladu predloži dokazilo, da je postopek izvršbe po predpisih, ki urejajo izvršbo in zavarovanje, neuspešno zaključen ali da postopek izvršbe traja več kot dva meseca ali če otrokov zakoniti zastopnik skladno z mednarodnimi konvencijami in bilateralnimi sporazumi poda pisno zahtevo za izterjavo preživnine iz tujine, bo sklad o zahtevi za priznanje pravice do nadomestila preživnine odločil brez poziva preživninskemu zavezancu.


PREBERITE TUDI: Carski rez - ima oče pravico do dopusta?


Vsi potrebni obrazci in navodila za izpolnjevanje zahteve na enem mestu

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na podlagi zakona izdal novo navodilo o postopku za uveljavljanje pravice do nadomestila preživnine, ki ga sestavljata tudi nova obrazca. Obrazca vsebujeta tudi navodilo za izpolnjevanje zahteve.


- Za mladoletnega otroka vloži zahtevo zakoniti zastopnik otroka na spodnjem obrazcu, in sicer izpolni zahtevo skupaj za vse otroke, ki imajo istega preživninskega zavezanca. 

OBRAZEC "ZAHTEVA ZA UVELJAVITEV PRAVICE DO NADOMESTILA PREŽIVNINE za mladoletne osebe" >> 

- Otrok, starejši od 18 let, vloži zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine na naslednjem obrazcu

OBRAZEC "ZAHTEVA ZA UVELJAVITEV PRAVICE DO NADOMESTILA PREŽIVNINE za polnoletne osebe" >>  

V kolikor nimate možnosti sami natisniti obrazca, se lahko obrnete na sklad in zaprosite, da vam sklad obrazec pošlje po pošti.


Otrok ali njegov zakoniti zastopnik vloži zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije, Dunajska cesta 20, 1000 Ljubljana.


Podrobnejše informacije glede postopka za uveljavljanje pravice do nadomestila preživnine najdete na spletni strani sklada TUKAJ >>, lahko pa jih pokličete tudi na brezplačno telefonsko številko sklada: 080 14 14.


Sklad ne bo terjal preživnine za nazaj

Po novi ureditvi tudi ni več najnižjega zneska nadomestila preživnine, saj se nadomestilo preživnine izplačuje tudi v primeru, če je znesek nadomestila preživnine nižji od 8,35 evrov.

Pogoji za terjanje preživnine sicer ostajajo, torej tri neplačane preživnine ali znesek treh neplačanih preživnin v zadnjih 12 mesecih.


Spremembami zakonodaje bodo pomembno prispevale k socialni varnosti otrok, predvsem tistih iz revnih družin in žrtev družinskega nasilja, menijo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. "Gre za poenostavitev postopka in tako bolje dosežemo tiste, ki so potrebni pomoči," je za Radio Slovenija povedal državni sekretar Simon Maljevac.


Upravičenec bo denar prejel z naslednjim mesecem od vložitve zahteve na sklad, ne pa tudi za nazaj, poroča Radio Slovenija. Kot je opozorila direktorica sklada Barbara Leder, lahko namreč samo sodišče izterja preživnino v celoti, tekočo in za nazaj: "Če je preživninski zavezanec zaposlen ali ima sredstva na računu, strankam svetujemo, da za neplačane preživnine uporabijo postopek izvršbe," svetuje.


PREBERITE TUDI: Kako otroku izberemo priimek?

VIR: Gov.si, Rtvslo.si

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...
4
Tveganje, a z zajamčenim donosom
Dodatno pokojninsko zavarovanje je dolgoročno in namensko varčevanje na osebnih računih, zato od posameznika terja tudi ...
3
Poceni zavarovanje doma lahko drago stane!
Zavarovanje doma potrebuje vsak lastnik nepremičnine. Škode, ki ob nesrečnih slučajih nastanejo na hiši, stanovanju in s...
3
Ne zapravljajte za neustrezno zavarovanje!
Vsak starš si želi, da bi bil njegov otrok ustrezno zavarovan tudi, ko pride do nepredvidenih situacij. A v široki in ra...
3



Koliko stane poroka v Sloveniji?
Ker se je začela sezona porok in če o tem koraku razmišljata, preverita, koliko stane povprečna slovenska poroka in kate...
V letu 2018 otroški dodatek za (skoraj) vs...
S 1. januarjem 2018 se bodo na področju otroških dodatkov končali varčevalni ukrepi, ki jih je leta 2012 uvedel Zakon za...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?