|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Zakaj je prehitra vožnja obžalovanja vredna?

Mateja Markl, 24.1.2010
Hitrost oz. prehitra vožnja je eden izmed glavnih dejavnikov prometnih nesreč v Sloveniji in tudi v tujini. Največkrat ljudje podcenjujemo hitrosti, sploh nižje hitrosti.
Ključne besede:

image
/11


Četudi imamo novejše in bolj varne avtomobile ter vedno več zaščitnih sistemov, ki izboljšujejo varnost voznika in potnikov, pa fizikalne lastnosti ostajajo enake.

Poglejmo si, kakšne so možnosti 10 pešcev, da preživijo trk pri različnih hitrostih:

  • Trk pri hitrosti 30 km/h - 9 pešcev od desetih bo najverjetneje preživelo trk.
  • Trk pri hitrosti 50 km/h - Možnost za preživetje je le še 50-odstotna.
  • Trk pri hitrosti 70 km/h - Preživel bo 1 pešec, 9 pa jih bo umrlo.

Zato je edina prijazna hitrost v naseljih do 50 km/h, da lahko vozila še pravočasno ustavijo in se izognejo trku v pešca. Če pa so pogosto prisotni pešci, kolesarji, otroci in starejši, je smiselno hitrost znižati na 30 km/h. V zadnjem času se vse pogosteje uveljavljajo tudi območja z omejeno hitrostjo znotraj zaprtih sosesk, kjer je hitrost vozil omejena na 5 km/h, pešci pa imajo absolutno prednost in dovoljena je otroška igra. Ali si ne bi vsi želeli živeti v ulici, kjer bi se otroci med hišami ali pred blokom lahko prosto igrali med dvema ognjema, zemljo krast, sami pa bi poklepetali na postavljeni klopci s sosedo ali sosedom. Ko pa bi se avto počasi pripeljal, bi se razmaknili in avto bi počasi odpeljal dalje, mi pa bi nadaljevali s svojo aktivnostjo.

Ali veste?

Kaj vse moramo upoštevati pri izbiri hitrosti, s katero bomo vozili v določeni situaciji:

  • Pot ustavljanja je sestavljena iz reakcijske poti, ki poteka v času, preden voznik odreagira, vozilo pa še ne zavira, ter zavorne poti, ki jo mora vozilo prevoziti, preden se ustavi, le-ta pa je odvisna od hitrosti samega vozila.
  • Reakcijski čas zdravega voznika z običajnimi izkušnjami znaša 1 sekundo. Če pa med vožnjo telefoniramo, se kregamo, smo razburjeni ali smo celo pod vplivom alkohola, pa se čas podaljša tudi na 2 s in več.
  • Tudi zavorna pot vozil ni odvisna samo od začetne hitrosti vozila, ampak od podlage, npr. na mokri, poledeneli cesti je zavorna pot tudi dvakrat daljša.

In zakaj naj v naselju raje vozimo 50 km/h in ne npr. 60 km/h?

Zato, ker se zaradi dodatnih 10 km/h pot ustavljanja podaljša za toliko, da v trenutku, ko bi vozilo s 50 km/h lahko ustavilo in že stalo pri miru, bi imelo vozilo z začetnih 60 km/h še vedno hitrost 44 km/h. To pa je že hitrost, ko imamo kot pešci samo 50 % možnosti, da preživimo nesrečo.

Vsak dan nekam hitimo. V službo, vrtec, šolo, po opravkih, v trgovine, nikoli nimamo dovolj časa. Ampak v prometu si raje vzemimo dovolj časa in spoštujmo omejitve, skrbimo za druge udeležence v prometu, ker je včasih lahko potreben samo trenutek, ki ga obžalujemo celo življenje.

Projekt Hitrost

V okviru Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa bo v času od 14. do 30. aprila 2008 potekala akcija Hitrost, ki jo koordinira ministrstvo za notranje zadeve. V času akcije se bo oglaševala medijska kampanja Prehitra vožnja - obžalovanja vredna, ki jo boste videli in slišali preko televizijskih in radijskih postaj, pripravljeni pa so tudi plakati, ki bodo opozarjali voznike na ustrezno hitrost. Policija bo v času akcije poostrila nadzor nad hitrostjo vozil, še posebej v naseljih. Poleg tega pa bodo potekale tudi številne druge aktivnosti, kot so delavnice na šolah, razne prireditve, dogodki z namenom osveščanja javnosti, zakaj je prehitra vožnja lahko obžalovanja vredna.


Članek objavljen v Ringarajine iskrice, April 2008

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Čigave so stopinje v snegu?
Prepoznavanje stopinj v snegu je zanimiva in poučna igra, o stopinjah se lahko pogovarjamo kar na sprehodu.
6
5 pomembne prednosti potovanja z družino
Družinska potovanja so odlična priložnost za krepitev družinskih odnosov, tako med zakonci, starši in otroki ter sorojen...
4
Županova jama
Znana kot biser dolenjskega kraškega podzemlja, je dobila ime p županu Josipu Permetu, ki naj bi jamo odkril 26. maja 19...
4
3 pravljični družinski izleti
V članku preverite, kako so videti prekmurske rusalke, kje na Dolenjskem živi povodni mož in kateri mlinar si je na vrat...
4



5 predlogov za izlet z mulci
photo
Izkoristimo sončen vikend in ga preživimo aktivno. Z družino se odpravimo na katerega od nam bližjih hribov in se vsi sk...
Tudi na dopustu ne pozabimo na okolje!
Ali ste vedeli, da je turizem odgovoren za kar 14 % vseh nastalih komunalnih odpadkov na globalni ravni in da evropski d...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?