|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Zakaj naši otroci vse slabše vidijo? Kratkovidnost postaja prava epidemija

Uredništvo Ringaraja.net, 15.4.2025
Otroci vse več časa preživijo za zasloni in vse manj zunaj – to vodi v porast kratkovidnosti. Z rednimi pregledi, časom na prostem in omejevanjem ekranov lahko poskrbimo za zdravje njihovih oči.

image
Naraščajoča kratkovidnost med otroki je zaskrbljujoč pojav, ki ga lahko starši učinkovito naslovimo s preprostimi, a premišljenimi ukrepi. (Foto: Freepik.com)
/11


Ste opazili, da vaš otrok ne vidi več dobro na daljavo? Da škili, ko gleda tablo ali televizijo? Morda gre za kratkovidnost – pojav, ki postaja vedno pogostejši pri otrocih in mladostnikih. Glavni krivci? Pretirana uporaba telefonov, računalnikov in tablic ter pomanjkanje igre na prostem.

 

Glavni vzrok za kratkovidnost 

Strokovnjaki opozarjajo, da otroško oko potrebuje naravno svetlobo in raznolik pogled – ne zgolj strmenje v ekran od blizu. Dolgotrajna obremenitev oči v bližino vodi v podaljševanje očesnega zrkla, kar je glavni vzrok za kratkovidnost. Tudi genetika igra vlogo – če sta starša kratkovidna, je verjetnost za razvoj težave pri otroku bistveno večja.

 

Kaj lahko naredimo?

K sreči lahko s pravočasnimi pregledi in preventivnimi ukrepi veliko naredimo. Pomembno je, da otroci vsak dan preživijo vsaj dve uri zunaj, tudi če vreme ni idealno. Omejimo uporabo ekranov, poskrbimo za redne pavze med učenjem in spodbujajmo aktivnosti, ki vključujejo pogled v daljavo – igra z žogo, kolesarjenje, sprehodi v naravi.

Z majhnimi spremembami lahko preprečimo velike težave v prihodnosti. Očala naj ne bodo samoumevna rešitev – naj bodo le spremljevalec zdravega življenjskega sloga.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
5
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
5
Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
5
8 iger, ki se jih lahko igrate z otroki kj...
Dolgčas mi je. Kaj naj delam? Nič ni za početi? Igraj z mano! To je le nekaj stavkov, ki vsak dan odmevajo v družinah z ...
5



Vedenjska motnja pri otrocih
Otroci, ki imajo to motnjo, so trmasti, maščevalni, zlahka izgubijo potrpljenje, imajo stalno potrebo po prepiru in nasp...
Pretres možganov pri otroku
Če otrok pade, dobi udarec v glavo, lahko pride do pretresa možganov. To pomeni, da se pritisk, ki deluje na lobanjo, pr...




1. november
Michonne RR

Koliko nagrobnih sveč ste prižgali ob letošnjem prazniku?

1-3 (27%)

3-5 (9%)

5-10 (8%)

10 ali već (4%)

Nobene (46%)

Namesto sveč smo na grobove položili rože, kamenčke... (6%)


Število vseh glasov: 78

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!