|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   4 letnik vzgoja?
23.7.2012 18:41:33   
tekač
pri 4 letnem sinu se dogajajo spremembe.odgovarjati se je nama začel bolj malo uboga posluša tudi bolj malo.če poskušava nalep način ne gre zato morava večkrat uporabiti ta grdi način in mu kako stvar prepovedati ali pa pa da poslati v sobo da premisli o vsem.delava prav ali obstajajo kaki drugi načini?
       zaskrbljena oče in mama
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: 4 letnik vzgoja?
23.7.2012 22:10:31   
mateyka
kaj pa je "grdi način"?

(odgovor članu tekač)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   [Brisano sporočilo]
23.7.2012 22:22:41   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu mateyka)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: 4 letnik vzgoja?
24.7.2012 8:24:07   
cimi
IZVIRNO SPOROČILO: UmpaLumpa

Me pa bolj moti, da je postal jokica, tuli kot dojenček včasih, sem mislila da smo mimo, pa se je zgleda šele dobro začelo?


mi imamo tudi jokico pri hiši zadnje mesece. V 4 letih ni toliko prejokala kot zadnje letouser posted image
.... faza??? ....ki BAJE mine ..

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: 4 letnik vzgoja?
24.7.2012 8:41:26   
josephine27
Če malo pobrskaš po tem forumu vzgoja boš videl, da je bilo o tem že večkrat pisano. Normalno je, da začnejo otroci pri 4 letih preizkušat meje. No nekateri začnejo že prej. Naš je imel kar hude izpade med 3-4 letom, ubogal nič, izsiljeval z jokom, ignoriral kar sem rekla...Včasih me je res pripeljal na rob, da sem se mogla it še jaz skalmirat v sobo. Zdaje par mesecev je precej bolje. Otroci so različni eni rabijo da jih primeš bolj strogo. Jaz v tem, da ga pošlješ vsake toliko v sobo razmislit ne vidim nič slabega. Če opaziš, da ta način deluje. Pri nas se to ni najbolje obneslo.

Toplo priporočam knjigo Z otrokom lahko sodelujete. V njej je opisanih precej praktičnih primerov in načinov kako ravnati. Jaz sem nekaj nasvetov pobrala iz nje in moram reči, da so se kar dobro obnesli. Naprimer to, da vedno dvakrat opozorim in potem pa ukrepam. Če dam samo primer: Včasih sem mu 100 krat rekla naj pospravi igrače preden se je končno odločil, da jih bo ali pa še to ne. Zdaj ve, da samo dvakrat opozorim in če ne začne pospravljat začnem pospravljat jaz...ampak kar pospravim jaz gre stran v mojo omaro ( kar pomeni, da teh igrač vsaj nekaj časa ne bo imel za igranje). Zdaj mi že lep čas ni uspelo nič pospravit...ker ko rečem en dva tri...user posted image ve da se z mamo ni za hecat. babice sicer še vedno uspešno vrti okrog prsta.

_____________________________



(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: 4 letnik vzgoja?
24.7.2012 8:50:18   
ronja
hehe, tekač, če je tvoje vprašanje: ali se da s 4 letnikom vse na lepo zmenit, da bo delal vse tako, kot si želimo (torej pretežno ubogal), potem je odgovor ne, to se ne da;). Mimogrede, to se ne da tudi 64 letniki;), ne poznam nikogar, s komer bi se dalo vedno vse na lepo zmenit, da mu predstaviš argumente in potem oba razmislita in se odločita, kaj je prav;). Smo čustvena bitja, ki skrbimo za svoje ugodje. Če nam nekaj ni fajn, se upiramo in naredimo tisto samo, če res moramo (torej, če je alternativa tudi neprijetna oz. če vidimo, da bi bilo to dolgoročno dobro za vse). Super je, če se vedno poizkušate najprej zmenit, je pa normalno, da to sploh pri 4 letniku ne bo vedno dovolj;). Sem velik pristaš prijazne vzgoje, ampak dokler dela;). Če ne dela več, pa je boljša kakšna manj prijazna (ne zloraba ali pretepanje, da ne bo kdo spet kaj narobe razumel), pa da dela kot pa da dalje furaš nekaj, kar ne dela in ti otrok čez glavo zraste, misli, da mora vedno vse dobit. Nič ne delaš narobe, normalno, da se otrok upira, normalno, da se ne razumeš vedno "splendid", pridejo taka in drugačna obdobja. Glavno je, da vedno ve, da ga imata rada, ne glede na to, kake traparije počne, da mu vedno razložita, zakaj nečesa ne sme in da ne uporabljata nekih "čudnih" metod, to je to.

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu tekač)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: 4 letnik vzgoja?
24.7.2012 8:55:20   
LittleSun
Tudi pri nas se je pri 4. letih začelo ugovarjanje, ne uboganje, nagajanje, vse to je normalno in je del odraščanja.
Pomembno je, da se mu postavijo jasne meje in da se mu da vedet katere stvari so dovoljene in katere niso.
Ne vem kaj je zate grd način, naš je za pomembne stvari kaznovan s tem, da mora v sobo sedet na stopničke od postelje in potem sledi pogovor. Drugače pa sva stroga kadar je treba, načeloma zadostuje pogovor. Najboljše je, če mu povem na način: ali se spomniš kako je bilo zadnjič ko je nekdo tebi tako naredil in podobno. Da se spomni občutkov in potem razume zakaj ne sme.
Pomembno je tudi, da sta dosledna in da se držita tega kar rečeta. Prav tako da sta enotna.


(odgovor članu josephine27)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: 4 letnik vzgoja?
24.7.2012 9:01:53   
Tutan

IZVIRNO SPOROČILO: ronja

hehe, tekač, če je tvoje vprašanje: ali se da s 4 letnikom vse na lepo zmenit, da bo delal vse tako, kot si želimo (torej pretežno ubogal), potem je odgovor ne, to se ne da;). Mimogrede, to se ne da tudi 64 letniki;), ne poznam nikogar, s komer bi se dalo vedno vse na lepo zmenit, da mu predstaviš argumente in potem oba razmislita in se odločita, kaj je prav;). Smo čustvena bitja, ki skrbimo za svoje ugodje. Če nam nekaj ni fajn, se upiramo in naredimo tisto samo, če res moramo (torej, če je alternativa tudi neprijetna oz. če vidimo, da bi bilo to dolgoročno dobro za vse). Super je, če se vedno poizkušate najprej zmenit, je pa normalno, da to sploh pri 4 letniku ne bo vedno dovolj;). Sem velik pristaš prijazne vzgoje, ampak dokler dela;). Če ne dela več, pa je boljša kakšna manj prijazna (ne zloraba ali pretepanje, da ne bo kdo spet kaj narobe razumel), pa da dela kot pa da dalje furaš nekaj, kar ne dela in ti otrok čez glavo zraste, misli, da mora vedno vse dobit. Nič ne delaš narobe, normalno, da se otrok upira, normalno, da se ne razumeš vedno "splendid", pridejo taka in drugačna obdobja. Glavno je, da vedno ve, da ga imata rada, ne glede na to, kake traparije počne, da mu vedno razložita, zakaj nečesa ne sme in da ne uporabljata nekih "čudnih" metod, to je to.


Podpis.
In nekje pri 4letih sva mu tudi začela razlagat, da vsaka stvar prinese določeno posledico. In tako tudi recimo neposlušanje mami in atija, neuboganje, trmarjenje, prinese določeno posledico. Ok, pri nas je skrajni ukrep, da mora it za cca 5 minut sedet in premišljevat, pa je to zanj že skoraj konec sveta hudo in tisto res pali user posted image . Ponavadi je bila že grožnja s sedenjem dovolj, pa tudi štetje - preštejem do 5 in če nisi v kopalnici in si umivaš zobe, bo to pa to. Mislim, roko na srce, nekako ugotavljam, da imava res zlatega otroka - je pa res, da pri nas je dovolj, da mu določene zadeve enostavno razložiš, potem seveda poizkusi, če stojiš za svojimi besedami (kdo pa ne oziroma kdo pa ni user posted image ) in ko ugotovi, da drži to, kar mu je bilo rečeno, potem načeloma neha user posted image . Se pa drživa predvsem pravila, da kar rečeva, to je tako. Ali v pozitivo ali v negativo - včasih recimo spodbujaš lahko tudi na pozitivni način - pospravi sobico, pa gremo potem s kolesom v mesto na sladoled. In tega se je potem treba držat - ne pa da otrok pospravlja kot nor, da dobi ''nagrado'' - potem pa ti tega ne izpolniš (že tudi doživela marsikje).
In prav tako nisem pristaš nasilja nad otroci - z mojim se očitno da zmenit, treba je pa seveda najti način. Pa da omenim - ni ravno nek miren, nasploh vodljiv fantič, sploh ne. Vse prej kot to. Ima pa toliko izražen svoj jaz, da razume, da je lahko kot otrok tudi odgovoren in da ima določene dolžnosti, ki jih je enostavno treba izpolnit.

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 8:42:56   
josephine27
Meni je bilo ful zanimivo ko mi je enkrat ena svetovalka rekla ( sicer že skoraj 10 let nazaj ko še nisem imela otrok). Če boš imela kdaj 4 letnika doma, ki bo rušil meje je to nekaj naravnega v tem obdobju in dobrega samo jasne meje mu je treba postavit. Bolj se zamisli, če tvoj otrok tega ne bo počel in ne bo poskušal uveljavljat svojega.

_____________________________



(odgovor članu Tutan)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 9:28:00   
hanitah
Bom pa še jaz dodala vprašanje, sestra ima 3 in pol leta starega fantka, ki jo zadnjih nekaj mesecev spravlja ob pamet. Pri vzgoji sta bila oba z možem dosledna, mali je že od rojstva dalje en tak samosvoj karakter, zato sta že kmalu začela s postavljanjem mej in nepopuščanjem, kadar je šlo za njegovo varnost npr. da naj da roko če hodijo ob cesti ipd. Treba je bilo velliko vztrajnosti ampak se je obrestovalo. Zdaj imajo majhno dojenčico, ki jo je bratec zelo lepo sprejel, niti enkrat ni pokazal ljubosumja. Verjetno oz. sem prepričana da nekje zadaj v glavi ga že malo daje ljubosumje ampak navzven ne pokaže tako da bi bil do sestrice grob ipd., prav nasprotno, ves čas jo objema, ji kaže igrače itd. Kar sestro in posledično vse nas (smo v dnevnem stiku z njimi) spravlja ob pamet je njegov negativizem. saj razumemo, da je zdaj obdobje ne bom, nočem itd., pa da ko je žejen, to pove z jokavim glasom kot da ga stradajo, ampak njegov negativizem nas skrbi. Naj opišem: zadnji primer je bil ko mu je sestra rekla, da naj neha kričati v trgovini, ker jim teta v trgovini ne bo nič dala, če se bodo tako obnašali, on odgovori jaz jo bom pa udaril ali jaz bom pa pljunil itd. Potem peljejo avto na servis in so mu prej razložili zakaj je treba na servis, on pa tam naredi celo sceno, kako bo razbil delavnico, ker noče da tam avto ostane. Ali pa meni je zadnjič, ko sem ga nekam peljala, in sva se v avtu pogovarjala, zakaj se ne sme prehitro vozit, da nas ustavi policija in da moramo plačati kazen, on pa spet, kako bo udaril policijo ipd. V vrtec je začel hodit septembra ampak je sledilo par bronhiolitisov, tako da je bil več doma kot v vrtcu, z marcem so ga pa na predlog pediatra ven vzeli, tako da v vrtcu tega po moje ni pobral, doma so pa tudi mirni oz. se ne pogovarjajo z njim na tak način. Skratka, teh primerov je dnevno ogromno, pa nas zanima, je to tudi normalno v tem obdobju? Kot rečeno, ne bom, nočem, cmeravost, vse to se mi zdi, da je del tega obdobja, ampak omenjeni negativizem ali kako naj to opišem, pa ne vem ali je ali ni normalno? Pa odnos do živali, vsi jih imamo radi in vse otroke v naši družini vzgajamo v ljubečem odnosu do živali, on pa je npr. do psa ves pocukran ko ga boža, npr. golobe, vrabce, race pa preganja in meče palice v njih, če le dobi možnost, pa nič ne zaleže, da mu dopovedujemo, da iščejo hrano za svoje mladičke, da naj jih ne preganja. V glavnem, nonstop poslušamo, kako bo on nekaj razbil, udaril, pljunil, vrgel itd. Par mesecev nazaj je imel tudi obdobje, ko se je kar iz ljubega miru začel v nekoga zaletavat, brcat ali udarit ampak to so prebrodili z doslednim dopovedovanjem, da se to ne dela, tako da zdaj ne tepe, ne brca, ne suva, je pa ostal ta verbalni negativizem oz. nekakšna verbalna agresija. Kakšen nasvet?

< Sporočilo je popravil hanitah -- 25.7.2012 9:29:34 >

(odgovor članu josephine27)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 9:45:42   
mateyka
hanitah, naša pa zadnje čase negativistično komentira v smislu, da noče (če ne more dobit/naredit/it takoj, pa vsi vemo da želi in bo želela kasneje), pa je jezna če ji takoj ne rata in je ful jezna, pa meče stvari, jih hoče zlomit.. v glavnem, tako reagira kadar je prisotna frustracija, pa je ne zna (trenutno) pravilno razrešit ali odreagirat. pa ko ji je dolgčas , takrat dela vse neumnosti katere ve da ne sme.

torej je treba keka korigirat tako vedenje. povedat, ponavljat in tupit kaka reakcija je bolj primerna, da zna pravilno "kanalizirat" in preusmerit to energijo (frustracija, nemir ob dolgčasu..). mi tudi razlagamo (bo le 5 let stara in že lahko) zakaj taka reakcija ni ok, kaj je bolje, kaj bolj "pomaga" da se bo bolje počutila, ko je jezna npr...

v glavnem, bit vztrajen pri korekciji vedenja, ni druge. user posted image

(odgovor članu hanitah)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 10:02:51   
josephine27
hanitah jaz mislim, da skozi ta negativizem on izraža svojo jezo, nemoč. on ni hotel avta tam pustit pa je vseeno ostal in zato pač reče, da bo razbil...

moj ima tudi včasih kak tak komentar, da bo kaj razbil ali pa koga udaril kadar je jezen. sem pa vesela, da to ostane pri besedah. poznam take, ki tudi tepejo in grizejo, ko so jezni. pač jezo mora nekako dat ven in dokler se ne nauči na kak bolj eleganten način jo pač na tak. še nekateri odrasli tega niso sposobni tako, da od 4 letnika ni za čakat čudeža. no vsaj jaz tako mislim.

_____________________________



(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 10:25:59   
ronja
zadnji primer je bil ko mu je sestra rekla, da naj neha kričati v trgovini, ker jim teta v trgovini ne bo nič dala, če se bodo tako obnašali, on odgovori jaz jo bom pa udaril ali jaz bom pa pljunil itd.

PO moje je narobe, da otroku rečeš, da nečesa ne sme, zato, ker nekdo drug ne bo nečesa pustil/dal/... če se to tudi nam ne zdi prav. To je prenašanje avtoritete na drugega, ker je sami nimamo. In otrok to čuti in ve. V smislu: mama bi bila čisto za, da se jaz tako obnašam, problem je samo una teta v trgovini - z njo bom pa že obračunal. To je narobe, za moje pojme vsaj. Jaz jima ne dovolim, da tulita v trgovini, ker JAZ tega ne dovolim. Ni treba nikogar drugega, sama sem čisto dovolj. Če jaz tega ne dovolim, potem je ne, pa pika. Ne zato, ker bo ne vem kdo ne vem kaj.

Ko smo šli s prijatelijco in njenim sinčkom v muzej je delala isto: da naj ne razgraja tam, ker nas bojo sicer ven vrgli. Mali je seveda ni šlivil 5%. Midva sva svojima razložila, da se je nekdo trudil 50 let, več kot sva midva stara, da je zbiral te predmete, da lahko mi zdaj gledamo, kako živijo Indijanci nekje daleč daleč... in da če jih bomo pazili, jih bojo lahko gledali tudi drugi otroci drugje po svetu, če pa mi to razturimo, pa ne bojo mogli. In zato ne dovoliva, da bi razgrajala. Ugani, kdo se je bolj pridno vedel? Ne negativna prepovedat: če boš razturil, nas bojo ven vrgli, ampak pozitivna: če mi to pazimo, bojo tudi drugi otroci lahko uživali. Če bomo lepo vozili, je veliko manj verjetno, da doživimo prometno nesrečo in nas ne bo nič bolelo in bomo prišli tja, kamor si želimo, itd...

Fantu dajete ves čas vedet, da DRUGI krojijo vaše življenje in fant se upira tem drugim. Ne bojo oni meni avta vzeli, ne bo mi en policaj kazni dal itd... Ker mu ne poveste, da VI to hočete in zakaj. Avto mora it na servis, sicer se lahko zabijemo in boš ti ali pa mami ali oči poškodovan in te bo zelo zelo zelo bolelo, še bolj kot takrat, ko (vstavi dogodek, ko ga je kaj bolelo). Prehitro ne smemo vozit zato, da KOMU KAJ NE NAREDIMO, ne zato, da nas ne ustavi policija. Policija samo skrbi, da bi vsi vozili pridno in bi zato bilo čim manj ljudi, ki bi bili poškodovani v prometnih nesrečah. Kar se mene tiče - ste čisto sami krivi, ker mu dajete eno zelo čudno sliko o svetu, jsano, da se upira. Otrok ni dobil povezave med tem, da če narediš nekaj slabega, je nekomju drugemu hudo zato. Zato ne vidi problemov z vrabci - ker enostavno ne razume, da je tu kaka povezava. Psa čuti, ker živi z njim. Sicer pa je zanj vse negativistično povezano: vozit ne smemo prehitro, da nas policaj ne oglobi - nikjer tu ni nobene koristi zanj - moji punci imata drugačno sliko: prehitro ne smemo vozit, da se nam kaj ne zgodi, da se ne zabijemo, da NJIJU ne boli... Seveda sta potem zelo za, da ne bi prehitro vozili;).

Nič ni narobe, če se upira, če kaže jezo (na primeren način, to vsak določi, kaj je v njihovi familiji primerno), če ne uboga na besedo,... ampak kolikor jaz čutim med vrsticami, vi nimate nobene avtoritete. In to zato, ker jo non stop prenašate na druge. NIkjer ni: tega ne dovolim, ker se MENI to ne zdi prav. Vedno so neki drugi strašni ljudje, ki bojo ne vem kirega vraga naredili, če ne bomo mi pridni. On pa mora dobit občutek, da se splača v skupnosti sodelovat ne zato, da ne bo kaznovan, amapk zato, da nam je vsem skup lažje.

Začnite mu razlagat, kaj bo on oz. vi z nečim pridobili: vozen avto, da te bomo lahko peljali v zOO (oz. kamorkoli ga peljete z avtom, pa da mu je tam všeč) - če bo pa avto pokvarjen, pa se ne bomo mogli peljat. In če ga zdaj ne peljemo, potem bo kar enkrat crknil in takrat ne bomo mogli recimo k babi, če se bomo ravno k njej vozil. A bi ti bilo to všeč? Ne? No, vidiš, je boljše, da prej odpeljemo avto, pa potem nimamo problemov, ne?

Kar se ljubosumja tiče, je najbolj preverjen recept, ki res vedno pomaga: naj ima MAMA zanj pol ure dnevno STRAN od sestrice. Lahko gresta ven, lahko sta v drugi sobi, ampak mali mora vedet, da je takrat mama SAMO njegova! Oči bo sestrico dvignil, jo previl, jo pomiril... takrat je mama samo od fantka!

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu hanitah)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 10:47:37   
MTFP
Ronja tvoji odgovori so mi prav vsec... Me pa zanima nekaj, pri nas je vedno problem pospravljanja kock. Nekaj casa je laufalo to, da smo si peli in jih metali v gajbico, zadnjo rundo pa ne ni hotel in ni hotel pospraviti, sem jih jaz in res dala v omaro. Po kakem tednu me je prosil zanje. Povedala sem mu, da mu dam kocke ce jih bo potem pospravil. Rekel je obljubim mami, vse bom pospravil, in ko je bil cas za pospravljanje se mi je rezal, in smo imeli vceraj cel dan v stilu: mami lahko risanko, in mu odgovorim seveda lahko, takoj ko bos kocke pospravil... Ne, potem mami sladoled bi, dobis sine, samo kocke pospravi... Mami soka na slamco bi, na tukaj imas vodo, sok dobis ko bodo kocke pospravljene... Skratka cel dan tako, pa ni palilo. Danes zjutraj spet, mami mi das skarje, bi strigel, seveda lahko sine, samo moras najprej kocke pospraviti...je rekel, ne mami grem sedet na stolcka.
Naj povem, da je vmes ( ne da bi mu kaj rekla) pospravil igrace za svojo sestrico, in vse le kock se ni zelel dotakniti. Zvecer je bil brez pravljice, ampak ne, ko se odloci ne bo...skratka sedaj sedi na stolcku ( kamor ga nisem poslala jaz) in se mi rezi v glavo...
Enostavno ne vem, naj mu jih pospravim jaz v omaro (kar ga ravno ganilo ne bo), ali naj vztrajam pri tem... Joj samo ce je pol tok trmast kot jaz, se bo raje vsemu odpovedal kot pa se lotil kockuser posted image ....


(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 10:55:49   
mateyka
ja ronja, sej to sem mislila z razlago zakaj taka reakcija ni ok (ti si šla lepo v detalje - nice user posted image user posted image ) samo naša pri 3h še ni kej dost dojela smisla pa tud ni se to pogosto dogajalo. zdaj je pa že dosti drugače. samo zadnje čase je dosti bolj jezna kot prej - predvidevam da pomanjkanje vrtca naredi svoje.. hvalabogu gre 2 avgusta, woohoo! user posted image

< Sporočilo je popravil mateyka -- 25.7.2012 10:58:10 >

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 11:16:10   
ronja
Hehe, MTFP, kako mi je to znano!user posted image Ja, otroci preizkušajo meje;). In so trmasti (moji tudi, so po meni;).

Če veš, da ga to, da vzameš kocke, ne bo motilo, potem to ni primeren ukrep (saj veš: kazen mora biti vzgojna, pravi boter Mesecuser posted image ). Koliko časa se tole it z otrokom? Hja, navadno se splača ene 2-3x it do konca, potem pa tudi oni ne vztrajajo več tako dolgo;). Meni se zdi, da super delaš. Metode ne delajo vedno v prvo ali drugo, pa to ne pomeni, da so napačne;). Imaš tudi metode, ki v prvo delajo, pa so napačne (za moje pojme;). Tako da ja, seveda je treba najt nekaj, kar dela, ampak včasih moraš nekaj časa vztrajat, da se pokaže, da dela... Večinoma, se mi celo zdi.
zakaj si ti želiš pospravit kocke? Ker je zoprno čez njih hodit in ker te spominjajo na vajino bitko in ker jo hočeš končat. Jasno, vsi to hočemo. Amapk računaj, da jo vsaj malo tudi on želi - probaj naredit to tako mimogrede (končat bitko, tako da jo skup končata),da ne bo njegov ponos ranjen pri tem;).

Kaj je zdaj pri teh kockah problem? Njegov ponos (ni mu problem nič drugega naredit, ampak tega pa ne bo, ker se je on tako odločil). To je lahko problem, ker ravno zaradi tega ne bo hotel naredit, ker ne bo hotel priznat "poraza". Temu se lahko delno izogneš tako, da probaš tem kockam vzet ta status lovorike. To je najlažje naredit mogoče komu drugemu, recimo očiju, ki pride mimogrede mimo in reče: "ajde, sine, tu se sploh hodit ne da, dajva tole not zmetat, da se lahko uleževa, pa stisneva, pa mal poruvava" Ker če boš ti rekla, potem bo to poraz - ker s tabo se že 2 dni daje za te kocke;). Zato je drugemu lažje. Če ne bo nikogar še nekaj časa blizu, lahko poizkusiš s kakim malim trikom, da malemu ne bo zgledalo, kot da se je vdal (glej spodaj). Lahko recimo rečeš, da greste nekam, kamor bi zelo rad šel, pa tako čisto mimogrede rečeš, no, sam še te kocke pospraviva - in jih začneš pospravljat (to je da ti pospraviš 1-2 kocki, ne celo škatlo!)... pa bo mogoče pristal. (to dela, če imate tudi sicer tak red, da predno greste ven, pospravite doma - pri nas se to trudimo,v saj približno, da ni potem, ko pridemo cela štala, pa sitni pa lačni, pa zmatrani otroci in še bolj zmatrana mami, pa raztur doma - da ko pridemo, da lahko germo samo še jest, pa se spravimo spat, skratka).

*Pri nas je bilo isto - in tudi glih za kocke. Pri Ronji je bilo dovolj 1x, da sva vztrajala, pri Lejli pa se še zdaj kdaj dajemo:D. Pri Ronji sta se "na mrtve" skregala ona in oči za te kocke in mala ni pa ni hotela popustit, je potem vse kocke, ki jih je on not zmetal, ven streslauser posted image (beat that!user posted image ). V njen zagovor naj povem, da je bila stara manj kot leto pa pol;). In seveda on je vztrajal, da bosta skup pospravila, ona tudi, da ne bo, vleklo se je, vedno bolj pozno je bilo in vedno bolj zmatrana je bila... Potem sem prišla zraven in jo zamotila z nogavico, da je gospod nogavičar začel pobirat kocke (na roko sem dala nogavico in jih začela dajat v škatlo) in potem jih je še sama začela lepo pospravljat - ker v bistvu si je ona gilh tako kot midva želela, da se vsa stvar konča - samo nikakor ni hotela priznat poraza - in tu je mela potem eno tako elegantno rešitev, da ji ni bilo treba priznat, da je ona popustila;). Je pa postala eno zelo pridno pospravljajoče bitje:). Lejla je mal bolj problematična kar se tega tiče, zna pa bolj dat mir, če si zmatran, vsaka ma svoje + in -user posted image .

< Sporočilo je popravil ronja -- 25.7.2012 11:27:38 >


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu MTFP)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 11:25:19   
ronja
samo naša pri 3h še ni kej dost dojela smisla pa tud ni se to pogosto dogajalo

Ni treba, da vse razume. Pomembno je, da dobi sporočilo, da tega STARŠA ne odobravata, ne da tega ne sme zaradi enih bavbavov zunaj. Pa da so stvari povezane - ne jih podcenjevat, tako neumni pa tudi niso, no! Res so mali, ampak brihtni pa glih toliko kot mi. Štekajo, če jim razložiš - štekajo, da so stvari vzročno posledično povezane. Ni treba, da razume vse detajle - dobi pa občutek, da sta se STARŠA tako odločila, ker se NJIMA to zdi dobro. Ne zato, ker ju je revčka družba prisilila v to vedenje, onadva bi pa svojega sineka z veseljem puščala razgrajat okoli, samo kaj ko teta ne bo dala mlekeca potem... štekaš, kaj mislim? Nimaš se kaj dret v trgovini, sicer te bom jaz lastnoročno odnesla ven, ker tega jaz ne dovolim, pa če se ti tetici še tako srčkana zdiš, ko se penišuser posted image . Otrok potem čuti to tvojo sigurnost in je veliko lažje.

Tvoja mala je pa zdaj vseeno doživela eno korenito spremembo in je normalno, da se otrok malo upira. Ne zna niti izrazit, ampak njej je vseeno čudno, da je vse drugače, kot je bilo, kot je navajena, kot se spomni... Okoli so drugi ljudje kot prej, ni tistih, ki so bili prej, seveda pogreša prijateljčke, itd... To je to, akr sem ti hotela povedat: ne, da otrok doživi traumo ob selitvi, je pa normalno, da doživi malo stisko, če se vse spremeni, tudi če sta starša super zadovoljna. Preverja, če je vse še ok, ne ve, ne zna povedat, kaj ji ni ok, čuti, da je drugače, da je vama ok, ampak njej pa ni vse ok, pa ne zna razložit. Pogovarjaj se z njo o tem, ne dajat v nič tega, kar čuti. Vprašaj jo, če pogreša prijatelje, babico in dedka, pogovarjajta se o tem, kako je bilo tu in kako je zdaj tam, naj ti pove, kaj ji je bilo tu bolj všeč in kaj ji je tam. če boš potlačila to, da je bilo njej tu nekaj boljše, si delaš medvedjo uslugo. Ziher je kaj bilo. in ima pravico, da za tem "odžaluje", lažje ji bo in hitreje bo, če ji boš pri tem pomagala - da se o tem pogovarjaš in da nima občutka, da mora bit tudi ona samo vesela, ker ste se selili. POveš ji, da si ti vesela, da pa je bilo tu vseeno kaj bolj fino in da dobi občutek, da ima pravico čutit drugače - in povedat. Takole od daleč (fizično zelo daleč, hehe) gledano;).

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 11:26:04   
ronja
MTFP, zakaj misliš, da mi je zdaj prišla Lejla jokat? Da je legokock (ki si jih je sama želela in sama razmetala) prevečuser posted image . Sva se zmenili - pospravlja, hehe.

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu MTFP)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 12:43:10   
MTFP
Hehe... Jah te kocke...
No po njegovem odlocem: mami reku sem NE, in to pomeni ne bom pospraviluser posted image , si me razumela? naju je ocitno imela dovolj nasa enoletnica. In ko. Sem prijela gajbico, je notri zacela zlagati kocke, mali se ji je pridruzil in potem smo steli kdo bo zmagal.

Samo je pa res pregnan. Ko skupaj kaj pospravljamo mi nosi v roko. Raje se pretrga na pol, kot pa da bi on v kosek nesu. Pobere in raje vec korakov naredi do mene, kot pa do koska. Izgovorov pa malo morje, od preslabih misic, do bolecin v krizu, ...

So me ze v vrtcu opozorile, da sicer ko se pospravlja je vedno zraven, ampak samo zraven in glasen in se bolj kot da bi kaj naredil raje sunja okrog. Ampak na prvi pogled dejansko izgleda da pospravlja, na koncu pa ugotovijo da so spet vsi drugi namesto njega vse naredili.
In dejansko sem tudi doma rabila nekaj casa da sem dojela, da ko skupaj pospravljamo, on dejansko ne naredi nic. Zapoje si: Veselo na delo, veselo na delo... ( ena pesmica sestavljena by mami)... Ves zagnan, amak ko ga opazujes pa dejansko prelaga, prestavlja, direkt njemu kaj v kos dati je pa muka... Nas pa takoj opozori, ce slucajno kdo da avto v zaboj s traktorji, ali pa kako drugo stvar, na napacno mesto...

Po drugi strani, je pa kje zunaj tako priden...enkrat smo bili v Rutarju, tam ko imajo tisti ogromen bazen z zogicami, in nas namesto da bi uzival notri je cel cas zogice pobiral in nosil v bazen. Doma pa vse drugo, samo da bi on igraco dal nazaj v kosek to je pa umetnost. Pa sva probala tudi tako, da so bile njegove rokice tisti del od obagerja ko zajema, pa ne raje mimo ali pa meni v roko, samo v kosek ne...

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 13:36:35   
ronja
Haha, brihtna puncauser posted image . No, vidiš, če en tretji začne, potem je lažje, ker potem ne prizna poraza;).
Ampak ne se hecat - to je 4 letnik! Ma, da pospravi za sabo! Jaz sem mela to srečo, da sem mela ubitačno nosečnost (no, vse tri, ampak za njuno pospravljanje je bila tazadnja ključna;) in enostavno če sem se sklonila, da bi pobrala igračko, sem šla bruhat. In sem imela na izbiro: ali bom mela celo sranje z bruhanjem, pa potem težko cuker nadzoruješ, pa vse skup... in bo mali naj* ali bosta pa revci morali sami pospravit. In mi je bilo hitro jasno, kaj se bolj splača;). Jaz zdaj sploh ne pospravljam njunih igrač. To je njuno, onidve tudi ne pospravljata za mano. Vsake toliko jima lepo zložim knjigice, da so spet približno po velikosti, da je lažje not dajat, sicer pa vse pospravljata sami (za sabo). Tako da ne tega nadaljevat, da vi namesto njega pospravljate. On mora za sabo sam pospravit. Ok, lahko kdaj začneš, ampak potem ti NEHAŠ pospravljat, on mora pa ŠE NADAJLEVAT do konca. Lejli se tudi ne da, pa se je šlepala na Ronjo. In sva hitro naredila konec. Sva povedala, kaj naj katera, da ni bilo dvoma, kdo ni iizpolnil naloge in potem sva z Lejlo sedela in lepo počakala tam in govorila za vsako igračo, da naj jo pospravi. Si tam in težiš, dokler ne vrže igrače v košek, ni druge.

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu MTFP)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: 4 letnik vzgoja?
25.7.2012 14:00:18   
tehnofil

IZVIRNO SPOROČILO: hanitah
...sta bila oba z možem dosledna, ...., on odgovori jaz jo bom pa udaril ali jaz bom pa pljunil itd....., nonstop poslušamo, kako bo on nekaj razbil, udaril, pljunil, vrgel itd. ...

Mislim, da je v tem fantku veliko jeze in s tem žalosti. Otrok ima naravno potrebo da je ljubljen, če ne, čuti žalost in prizadetost in je zato jezen. To kar poslušate je samo manifestacija njegovih občutkov. Predvidevam da je reakcijo sicer kje pobral (bom udaril, bom brcal, pljunil) ampak sama jeza, ki je v njem pa po moje kaže na to da ne čuti, da je ljubljen.

(odgovor članu hanitah)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: 4 letnik vzgoja?
1.8.2012 13:52:47   
Kasija
zanimivi odgovori. bi pa dodala, da ima tole o policajih in junacenjih nasploh nekaj opraviti tudi s spolom. moj starejsi sin je star 4. pa se s prijatelji pogosto igrajo, da tepejo policaje, ki jih lovijo in jih hocejo dati v zapor. pa ga doma ne strasimo s policaji. sem mu pac razlozila, kaj policaji sploh pocnejo. sama si pa razlagam njegova razmisljanja tako, da je na nekem prehodu v vecjo samostojnost. recimo sel je sam na tecaj plavanja. torej tecaj brez prisotnosti starsev. vcasih recimo ga spodbujava, da rece za racun. hocem povedat, da se vedno bolj vkljucuje v svet komunikacije s povsem neznanimi otroci in odraslimi (tecajniki, natakar, ipd.). pri tem ga je morda nekoliko strah oziroma mu je nelagodno. kot fant bi pa zelel biti mocan in iznajdljiv. zato analizira zunanje nevarnosti in se nanje pripravlja. se spomnim te faze pri necaku. je zdaj ze konec os in sploh miren in prijeten fant. takrat je pa eno obdobje venomer govoril o policajih in kaj jim bo naredil. mogoce povprasate soje moze, ce se njim zdi to tudi problematicno? jaz se pri vzgoji sinov pogosto ravnam po svojem mozu, ker sem ugotovila, da kaksnih moskih vzorcev kot zenska ne razumem tako zlahka. saj ali bi se ve lahko igrale z avtocki par ur? ali recimo 4 leta stare gledale formulo? user posted image

< Sporočilo je popravil Kasija -- 1.8.2012 13:53:30 >

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   [Brisano sporočilo]
1.8.2012 19:35:15   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Kasija)
  Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: 4 letnik vzgoja?
7.8.2012 8:58:15   
tečla
hanitah, moj je isti, kot bi brala o obnašanju mojega sina. In to je zdaj cca3 mesece, star je 4 in pol.

Ronja tvoji nasveti so fenomenalni, hvala si mi odprla oči, sicer redko a se je zgodilo da sem rekla da bomo morali it če se ne bo obnašal kot je treba.

Tehbofil, če moj otrok ne čuti da je ljubljen, potem pa res ne vem kdo to čuti. Da je ljubljen, brezpogojno. Še nikoli mu nisem odrekla nežnosti pa če se je še tako nemogoče obnašal in še nikoli mu nisem rekla da ga nimam rada, kar sem že od veliko strašev slišala (češ nisi priden/a, zato te nima rada. Nikoli ne kritiziram njega, ampak njegovo obnašanje.

Aja, jokico pa imamo mi tudi pa ni nikoli NIČ dosegel z jokom.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: 4 letnik vzgoja?
8.8.2012 15:08:21   
hedviga
IZVIRNO SPOROČILO: UmpaLumpa

Ja, jaz se tudi strinjam, da so pač nekateri fantki taki, pa še risanke prinesejo svoje. Naš bo tudi vse brcnil, vrgel nekam, jim povedal kaj jim gre, pa je v bistvu čist nežen fantek, ki še muhice ne bi pohodil. Je pa začel sedaj tudi čustveno izsiljevat s stavki kot so: Vidva mi nikoli ne dovolita... Ampak če vaju imam pa rad... Zelo sem razočaran nad teboj... Tega od tebe nisem pričakoval... Vedno si za računalnikom... Tako dolgo si me pustila samega... (in to so totalna pretiravanja, v 3 urah mrkneš za 2 minuti in že pride takole izisljevat). Začel pa je tudi lagati, prav lagati, gleda v oči in se gladko zlaže in tega je vsak dan več. Je pa sicer zelo miren in vodljiv, tako da to štejem kot malenkosti, ki jih bomo že pregurali.

...hehe vse to, pa še nadgradnja na: Nisem tvoj prijatelj... Ne bom ti posodil svojih igrač... Grda si ( no, le od kje tole, lepo prosim, doma se s tem ne obkladamo)...user posted image


_____________________________

Špelca in Mihec 9.2.2009


(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?