|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 8:30:06   
pinkulja
Na pomoč !
imam skoraj 8 mesecev starega sina, ki je celo noč lačen. že pri 5 mesecih smo prišli na 1 stekleničko na noč, zdaj pa tri. tudi zvečer in čez dan ogromno poje (meso itd). dajem mu Novalac 2. mogoče drugo mleko? slišala sem, da je milumil bolj sitosen. ima kdo izkušnje? aja, novalaca NF pa ne prebavi (prebavne motnje).
Neposredna povezava do sporočila: 1
   [Brisano sporočilo]
18.10.2010 8:36:41   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pinkulja)
  Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 8:43:47   
piko12
Naša je pri 6 mesecih začela v dodatnim dojenjem ponoči, odkar pa zvečer poje kašico, ima zgleda dovolj. Kašico poje dobre pol ure pred spanjem.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 9:14:43   
Sandra_26
Moj je star 15 mesecev pa še vsako noč poje flaško čokolina(200 ml). Včasih je že pojedel tudi 2.


_____________________________

Taša, Masha, Tai

(odgovor članu piko12)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 10:18:49   
kristinaj
ma kaj ste nori???!!!

naš je pri 8m pojedel včerjo npr. gres na mleku, polento na mleku, čokolešnik na mleku in potem sem mu v spanju nekje med 22 in 23 uro dala še flašo mleka in notr par piškotov plasmon biberon in je bil mir do jutra...

če je jedel kar mi sem mu pred spanjem dala še kakšno skutko, jogurt, puding in flašo s piškotom ob 22 do 23 ure

_____________________________

polona 5.4.2007, 55 cm 3900 g
vili 19.10.2008, 57 cm, 3910 g

bila bi neustavljiva, če bi lahko začela....

(odgovor članu pinkulja)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 10:25:00   
Anonimen
Pa je res lačen? Mogoče je le žejen zdaj, ko je zrak postal tak suh zaradi kurjenja.
Sicer je moj že velik, a kolikor se spomnim, sem mu takoj, ko sva se nehala polno dojit, ponoči nadomeščala mleko s čajem oz. neko tekočino, ne pa hrano. Aja, pa niti flaše ni nikoli imel. Je pil preko magičnega lončka. user posted image

(odgovor članu kristinaj)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 14:30:16   
beba1912
Pinkulja, pri nas je ista situacija, s tem da je stara 10 mesecev. Prej mi je že lepo spala celo noč (od 8ih do 4ih ali 5ih, pojedla in spala še dve uri), zadnji mesec pa je noro! Zbuja se mi tud na tri ure in vsakič poje svojo običajno količino mleka (tko kot ti ji dajem Novalac 2). Samo pri nas je bil še ta problem, da je čez dan pojedla zelo malo goste hrane, kljub temu da sem ji ves čas ponujala, a je zavračala. Mleko bi pa spila toliko kolikor bi ga dobila.Tako da sem ukinila mleko čez dan, dobi ga samo pred dop. in pop. spanjem, ostalo vztrajam pri gosti hrani. Ampak situacija zdaj ni nič boljša in ne vem, kaj naj še naredim. Tudi če ji dam večerjo ob 7ih, pol 8ih, se včasih zbudi že ob enajstih ali polnoči! 

Nism pa ji poskušala dati čaja ponoči, ker ga že podnevi spije zelo malo in še takrat čudno pogleda, ko spije prvi požirek in vidi, da ni mlekouser posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 15:07:39   
kristinaj
beba1912, če poje večerjo ob 19 je dolgo do zjutraj... poskusi kot sem jaz našemu in ji pred spanjem ponudi flašo mleka, not daj kakšen piškot, da bo bolj fortno in vajo ponovi še ob 22 do 23 ure... sem že zgorja napisala da sem dajala plasmon biberon piškote za v flašo

_____________________________

polona 5.4.2007, 55 cm 3900 g
vili 19.10.2008, 57 cm, 3910 g

bila bi neustavljiva, če bi lahko začela....

(odgovor članu beba1912)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 17:24:50   
beba1912
Kako pa zgleda pol to, ko daš te piškote notr v mleko? A se čisto raztopijo?  Zato sprašujem ker sem ji nekajkrat poskusla dat rižolino v mleko zvečer in je takoj ugotovila, da ni samo mleko, ker je blo pač bolj gosto. Bom probala še te piškote, upam da bo kaj pomagalo. Saj men ni problem ponoči ji flaško ali pa dve nardit, samo ni mi jasno, da se zdej tok zbuja, še kot novorojenček je spala več v enem kosuuser posted image

Hvala za nasvet

(odgovor članu kristinaj)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 19:15:06   
Hope2
IZVIRNO SPOROČILO: beba1912

Kako pa zgleda pol to, ko daš te piškote notr v mleko? A se čisto raztopijo?  Zato sprašujem ker sem ji nekajkrat poskusla dat rižolino v mleko zvečer in je takoj ugotovila, da ni samo mleko, ker je blo pač bolj gosto. Bom probala še te piškote, upam da bo kaj pomagalo. Saj men ni problem ponoči ji flaško ali pa dve nardit, samo ni mi jasno, da se zdej tok zbuja, še kot novorojenček je spala več v enem kosuuser posted image

Hvala za nasvet



Najprej moraš vedet, da se otroci pač zbujajo in da če prve mesece spi celo noč, da to ne bo celo življenje počel. In to da se zbuja, sploh ni pogoj lakota. Naš ima konkretne večerje, pa se še zdaj pri 23 mesecih zbuja, včasih 1x, včasih po 5x, včasih tudi prespi celih 12 ur brez zbujanja. Pri 10 mesecih in več, otrok ne rabi ponoči jest, je bolj ali ne navada in crklanje. Sicer obstajajo izjeme, ampak redke. Kakšni bodo pa zobki ob nočnem čokolinotu, sladkih piškotihuser posted image . Kako bo, ko bo prišel čokolino in piškoti v navadouser posted image . Probaj ponujat vodo, ne čaja ali pa se kako drugače probajte nazaj uspavat. 1 uro pred spanjem mlečno kašo, mlečen riž, polento... tik pred spanjem pa mleko. Otrok bi moral biti sit. Zbuja se lahko iz mnogih vzrokov ali pa je samo obdobje. Navadi jo nekega ritma, ki ga bo v nadalje imela



< Sporočilo je popravil Hope2 -- 18.10.2010 19:20:06 >

(odgovor članu beba1912)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 19:21:18   
Volga
Pri 8, 10 mesecih pa res ne rabijo ponoči jest. In to tri flaše???? Mislim, pa saj prebavni trakt mora pa tudi malo počivat, a mislite, da s tem, ko otroke še ponoči pitate, delate nekaj dobrega? Japajade, pa s čokolinom, piškoti, .... user posted image  Če se zbujajo jih potolažite na drugačen način, boste že našle nekaj, kar ustreza vašim sončEkom. Najlažje pa je flašo podturit, da se naloka, pa z napetim trebuhom spi dalje. To se pa strinjam., ja. user posted image

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 19:32:20   
ZARA
IZVIRNO SPOROČILO: Volga

Pri 8, 10 mesecih pa res ne rabijo ponoči jest. In to tri flaše???? Mislim, pa saj prebavni trakt mora pa tudi malo počivat, a mislite, da s tem, ko otroke še ponoči pitate, delate nekaj dobrega? Japajade, pa s čokolinom, piškoti, .... user posted image  Če se zbujajo jih potolažite na drugačen način, boste že našle nekaj, kar ustreza vašim sončEkom. Najlažje pa je flašo podturit, da se naloka, pa z napetim trebuhom spi dalje. To se pa strinjam., ja. user posted image

Se podpišem pod brejnstorm od Volhe.

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu Volga)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 19:41:01   
Katy78
Če se otrok čez dan dovolj naje, ne rabi ponoči mleka. Naš od 6. meseca dalje (takrat ko smo začeli z GH), spi celo noč brez potrebe po flaši mleka.

Pri 8. mesecih ima otrok običajno že večino obrokov GH in če poje kolikor toliko normalne količine čez dan (ti celo praviš, da poje ogromno), potem ponoči ni lačen in mleka ne rabi zaradi lakote. In res, ne ga srat s kakšnimi piškoti ali čokolinotom in podobnim sranjem v flašo sredi noči. Ponudi otroku nesladkan čaj ali vodo, kar verjetno ne bo sprejel (ali pa) in se bo verjetno jokal, ti pa ga pač poskusi potolažit in umiriti, mogoče z dudo, pa bo kmalu pokapiral, da pač ne bo dobil flaše. Lahko pa se bo še vedno zbujal po parkrat na noč, kar je pa popolnoma normalno za tako majhnega otroka. Eni ponoči spijo, drugi pač ne, ne glede na to, ali dobijo flašo ali ne. Saj bo minilo.

(odgovor članu ZARA)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 20:39:36   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: ZARA

IZVIRNO SPOROČILO: Volga

Pri 8, 10 mesecih pa res ne rabijo ponoči jest. In to tri flaše???? Mislim, pa saj prebavni trakt mora pa tudi malo počivat, a mislite, da s tem, ko otroke še ponoči pitate, delate nekaj dobrega? Japajade, pa s čokolinom, piškoti, .... user posted image  Če se zbujajo jih potolažite na drugačen način, boste že našle nekaj, kar ustreza vašim sončEkom. Najlažje pa je flašo podturit, da se naloka, pa z napetim trebuhom spi dalje. To se pa strinjam., ja. user posted image

Se podpišem pod brejnstorm od Volhe.


tudi jaz.

saj lahko se zbuja tudi zaradi izraščanja zob npr.

(odgovor članu ZARA)
  Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 20:44:25   
blaža

IZVIRNO SPOROČILO: mizantrop

IZVIRNO SPOROČILO: ZARA

IZVIRNO SPOROČILO: Volga

Pri 8, 10 mesecih pa res ne rabijo ponoči jest. In to tri flaše???? Mislim, pa saj prebavni trakt mora pa tudi malo počivat, a mislite, da s tem, ko otroke še ponoči pitate, delate nekaj dobrega? Japajade, pa s čokolinom, piškoti, .... user posted image  Če se zbujajo jih potolažite na drugačen način, boste že našle nekaj, kar ustreza vašim sončEkom. Najlažje pa je flašo podturit, da se naloka, pa z napetim trebuhom spi dalje. To se pa strinjam., ja. user posted image

Se podpišem pod brejnstorm od Volhe.


tudi jaz.

saj lahko se zbuja tudi zaradi izraščanja zob npr.


se strinjam

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
18.10.2010 21:18:38   
m_o_i
mogoce das pred spanjem "mocnejse" mleko user posted image

tri flaske je nas ponoci pojedel samo takrat, ko je striktno moral jesti na 3 ure (zahiranost)
od nekje cetrteka meseca dalje poje "vecerno" ob 18ih in spi do 3,4ih ponoci; ce pa se mamici lusta malo daljsega spanja, mu pa okol 23ih kr v spanju uturim se eno steklenicko in potem je mir do sedmih zjutraj user posted image

_____________________________

Elias je pridrvel k nam 11.05.2010 ob 11.07
11.05.2010 - 2070 g 45 cm
07.10.2011 - 9960 g 80 cm

(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 8:24:31   
pinkulja
Ti garantiram, da pri našem gre za lakoto. tudi jaz ne bi verjela, če ne bi doživela. Ko se je hčerka isto zbijala. ni šlo za lakoto, ker ni hotna, ne dojke, ne flaše, ne čaja, ne kaše. flašo popije na eks, več kot čez dan, dokler je ne dobi, kriti, da bi še mrtve zbudil.
aja, še nekaj: zobje so pogojeni z genetuko, ker če ne bi bili, jih naša ne bi več imela, navajanje na red: če bi bila samo 1 dan z novorojenčkom v Mariborski Pediatriji, bi si ustvarila mnenje o t.i. redu glede hrane. če je človek lačen, mora jesti, ne glede na starost ali uro. lahota je znak, da telo rabi hrano. žalostno, da ste nekateri tako zaslepljeni z redom, da ga postavljate pred osnovne človeške potrebe. verjetno gre za strah pred izgubo nadzora nad lastnim življenjem.
ogljikovi hidrati so pa osnova energije. verjetno ne predvidevaš, da bi otrok zrastel in shodil od sadja in zrlenjave

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 8:26:32   
pinkulja
naš se čez dan prekomerno naje

(odgovor članu Katy78)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 8:37:21   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: pinkulja

Ti garantiram, da pri našem gre za lakoto. tudi jaz ne bi verjela, če ne bi doživela. Ko se je hčerka isto zbijala. ni šlo za lakoto, ker ni hotna, ne dojke, ne flaše, ne čaja, ne kaše. flašo popije na eks, več kot čez dan, dokler je ne dobi, kriti, da bi še mrtve zbudil.
aja, še nekaj: zobje so pogojeni z genetuko, ker če ne bi bili, jih naša ne bi več imela, navajanje na red: če bi bila samo 1 dan z novorojenčkom v Mariborski Pediatriji, bi si ustvarila mnenje o t.i. redu glede hrane. če je človek lačen, mora jesti, ne glede na starost ali uro. lahota je znak, da telo rabi hrano. žalostno, da ste nekateri tako zaslepljeni z redom, da ga postavljate pred osnovne človeške potrebe. verjetno gre za strah pred izgubo nadzora nad lastnim življenjem.
ogljikovi hidrati so pa osnova energije. verjetno ne predvidevaš, da bi otrok zrastel in shodil od sadja in zrlenjave


potem je najboljše, da se oglasiš na pediatriji, pa naj ti tam dajo strokovno mnenje. mogoče ima pa kakšno bolezen. za moje pojme ni normalno, da človek je cel dan in celo noč. pa tudi zaradi izpada hrane ne umre čez noč (normalen zdrav človek, seveda). Brez hrane naj bi zdržali cca. 10 dni, brez vode pa le cca. 3 dni.

(odgovor članu pinkulja)
  Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 8:37:44   
Volga
IZVIRNO SPOROČILO: pinkulja

Ti garantiram, da pri našem gre za lakoto. tudi jaz ne bi verjela, če ne bi doživela. Ko se je hčerka isto zbijala. ni šlo za lakoto, ker ni hotna, ne dojke, ne flaše, ne čaja, ne kaše. flašo popije na eks, več kot čez dan, dokler je ne dobi, kriti, da bi še mrtve zbudil.
aja, še nekaj: zobje so pogojeni z genetuko, ker če ne bi bili, jih naša ne bi več imela, navajanje na red: če bi bila samo 1 dan z novorojenčkom v Mariborski Pediatriji, bi si ustvarila mnenje o t.i. redu glede hrane. če je človek lačen, mora jesti, ne glede na starost ali uro. lahota je znak, da telo rabi hrano. žalostno, da ste nekateri tako zaslepljeni z redom, da ga postavljate pred osnovne človeške potrebe. verjetno gre za strah pred izgubo nadzora nad lastnim življenjem.
ogljikovi hidrati so pa osnova energije. verjetno ne predvidevaš, da bi otrok zrastel in shodil od sadja in zrlenjave


daj no daj, noč je za spanje, ne pa za hranjenje. Ne rečem, tini mini novorojenček, odrasel dojenc pa ponoči definitivno ne rabi jest, pač pa spat. Kdaj pa se po potem lahko, če j enenehna potreba po hranjenju, odpočije prebavni trakt? To tudi ni dobro, da non stop dela, no, dajte met malo pameti. Pa se malo s pediatrom posvetuj, če se ti zdi, da je tako prav ali pa ga fotraj naprej, samo potem ne jokaj, da ga moraš trikrat ponoči fotrat.

(odgovor članu pinkulja)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 8:53:30   
piko12
IZVIRNO SPOROČILO: pinkulja

naš se čez dan prekomerno naje



Če je vse to res, kar si napisala, bi se pa jaz oglasila pri pediatru, ker mogoče je pa resno bolan. Če čez dan normalno je in še ponoči toliko, ima najmanj raztegnjen želodec, lahko pa ima malo pobrkljane hormone in ima dejansko občutek lakote. Dejstvo pa je, da je hrana, bogata z enostavnimi ogljikovimi hidrati, res vir energije (ampak kratkoročen), poveča se tudi raven inzulina za njihovo presnovo. Ta med drugim aktivira maščobne celice za skladiščenje in zniža krvni sladkor. Ko pa krvni sladkor pade, sledi občutek lakote. Zdaj pa- če ga hraniš s tako hrano, da mu krvni sladkor skoz skače, potem ima res občutek lakote. In razni linoti sredi noči naredijo točno to. Če pa meniš, da ne je samo sladke hrane, pa se posvetuj s pediatrom, ker po 6 mesecu naj bi zgolj fiziološko gledano telo bilo pripravljeno, da se ponoči spi.

(odgovor članu pinkulja)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 8:56:45   
piko12
IZVIRNO SPOROČILO: pinkulja

Ti garantiram, da pri našem gre za lakoto. tudi jaz ne bi verjela, če ne bi doživela. Ko se je hčerka isto zbijala. ni šlo za lakoto, ker ni hotna, ne dojke, ne flaše, ne čaja, ne kaše. flašo popije na eks, več kot čez dan, dokler je ne dobi, kriti, da bi še mrtve zbudil.
aja, še nekaj: zobje so pogojeni z genetuko, ker če ne bi bili, jih naša ne bi več imela, navajanje na red: če bi bila samo 1 dan z novorojenčkom v Mariborski Pediatriji, bi si ustvarila mnenje o t.i. redu glede hrane. če je človek lačen, mora jesti, ne glede na starost ali uro. lahota je znak, da telo rabi hrano. žalostno, da ste nekateri tako zaslepljeni z redom, da ga postavljate pred osnovne človeške potrebe. verjetno gre za strah pred izgubo nadzora nad lastnim življenjem.
ogljikovi hidrati so pa osnova energije. verjetno ne predvidevaš, da bi otrok zrastel in shodil od sadja in zrlenjave


In tole- pojma nimaš, kako malo hrane je potrebne, da zadostimo osnovne življenjske potrebe. Prenažrti smo, da glava peče. Dojenčki so sicer nekaj drugega, ampak prehranske navade pa dobijo doma.

(odgovor članu pinkulja)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 10:26:37   
pinkulja
p.s. imam170cm in 55 kg, pa sem rodila dva otroka enega za drugim. toliko o prehranskih navadah. aja, pa pediatrinji se ne zdi to nič čudnega.
na tej točki bi želela zaključit razpravo. namen je bil samo dobiti informacijo, če ima katera izkušnje z drugimi mleki, kot sem omenila Milumil.

Vsaka mama svojega otroka najbolje pozna. Ko sem imela isti problem s hčerko, ki se je ponoči zbijala, pa ni hotela jesti, so me vsi obsojala, da je sigurno lačna.

lp, pa brez zamere.

(odgovor članu piko12)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 10:29:44   
pinkulja
aja, še to: tudi jaz nisem zagovornik keksov v mleku in čokolina na flašo, samo nekatere mame verjetno že vedo, zakaj jim jih dajejo. če bi šlo brez tega, se verjetno ne bi trudile.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: 8-mesečnik popije 3 stekleničke na noč?
19.10.2010 10:30:38   
ZARA
IZVIRNO SPOROČILO: piko12
In tole- pojma nimaš, kako malo hrane je potrebne, da zadostimo osnovne življenjske potrebe. Prenažrti smo, da glava peče. Dojenčki so sicer nekaj drugega, ampak prehranske navade pa dobijo doma.
UUU, dobro povedano.

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu piko12)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Zakaj dojenje ni vedno najboljše?
Babica je iz svojih izkušenj ugotovila, da dojenje ni vedno najboljša možnost. Ob tem je razkrila, da je v resnici najpo...
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?