|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Navidezna zaposlitev in porodniška
6.4.2010 14:23:43   
CHARLIZE
Pozdravljeni,

mene pa zanima, če mi lahko katera iz lastnih izkušenj pove kako izgleda to, da te nekdo zaposli pred nastopom porodniške. Stvar je namreč sledeča. Januarja sem ostala brez službe, zavod imam do junija. Sem pa lih izvedela, da sem nosečauser posted image . Sedaj si bom vseeno iskala delo in upam, da ga dobim. Kaj pa če ne bom imela sreče? Po izteku nadomestila dobim socialno podporo a ne? Ve katera koliko približno je to? Nekaj sem brala, da je dobro če te kdo zaposli pred porodniško? Koliko časa prej bi se morala zaposliti? In kje lahko kaj več izvem glede teh stroškov, ki ob tem nastanejo?? Kako se pa potem obračuna porodniška? Se gleda prav tako eno leto nazaj? Prej sem bila 5 let neprekinjeno zaposlena.
Hvala, hvala za vaše odgovore
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
6.4.2010 15:23:11   
zmajaz
Socialna podpora trenutno znaša 226 evrov, v kratkem naj bi se nekaj zvišala, dobiš jo lahko šele, ko si že najmanj 3 mesece brez dohodkov in nimaš več sredstev za preživljanje, ne pa takoj, ko se ti izteče nadomestilo za brezposlenost. Poleg tega te je dolžan preživljati tudi partner, če je on zaposlen.

Če boš na dan, ko bi morala nastopiti porodniški dopust brezposelna, boš dobila porodniško v višini 55% minimalne plače + 2 % za vsak mesec zaposlitve (zavarovanje za starševsko varstvo) v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, a največ 110 % minimalne plače. Glede na to, da boš brezposelna in brez plače/nadomestila za brezposelnost samo nekaj mesecev vmes do nastopa porodniške, bi morala dobiti nekaj več kot je minimalna plača.

Če se pa malo pred nastopom porodniške zaposliš, se ti bo pa računala porodniška kot povprečje dohodkov v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge, pri čemer se bo za mesece, ko si bila brezposelna in nisi prejemala nadomestila za brezposelnost, upoštevalo 55% minimalne plače, za mesece, ko si prejemala nadomestilo za brezposelnost, pa seveda to nadomestilo plače. Porodniški dopust se nastopi točno 28 dni pred PDP in če se želiš "navidezno" zaposliti, da se ti porodniška računa kot povprečje zadnjih 12 mesecev, je dovolj, da to narediš samo par dni pred nastopom porodniške - ravno toliko, da še uspeš urediti papirje in oddati vlogo za porodniški dopust, ki naj bi se oddala nekje najpozneje 2 dni pred nastopom porodniške oz. 30 dni pred PDP. Stroški zaposlitve za minimalno plačo so nekje 12 eur na dan - samo za tiste dni do nastopa porodniške, potem pa itak delodajalec nima več nobenih stroškov.

Seveda si je dobro, preden greš v tako zaposlitev, izračunati, ali se ti to sploh splača. To je odvisno od tega, kako plačo si imela prej. Če si imela zelo dobro plačo in bo povprečje zadnjih 12 mesecev kljub nekaj mesecem brezposelnosti še vedno dosti višje od minimalne plače, potem se ti splača, če pa si imela recimo minimalno plačo, se ti pa ne splača, ker boš na ta način imela navsezadnje nižjo porodniško kot če koristiš ta prvo varianto "starševskega nadomestila brez porodniškega dopusta", kjer se ti računa 55% minimalne plače +2 % za vsak mesec zaposlitve, saj si bila v zadnjih treh letih ves čas zaposlena - četudi recimo od konca prejemanja nadomestila za brezposelnost do začetka porodniške mine 6 mesecev, ko ne prejemaš nobenega nadomestila, je to še vedno 55 + 30*2 = 105 % minimalne plače! Tako da razmisli, kaj se ti sploh splača.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu CHARLIZE)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   [Brisano sporočilo]
6.4.2010 15:39:42   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
6.4.2010 17:31:29   
tajtaja
Mogoče bi prišlo v poštev, da jo zaposli nekdo, ki za uslugo in do porodniške pokasira subvencijo za dolgotrajno brezposelne, oz. nekaj v tem smislu????

_____________________________

Največja sreča so otročki, zato sem srečna petkrat.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
6.4.2010 19:09:13   
zmajaz
Tole s subvencijami ni več tako enostavno, ker je treba skleniti pogodbo za nedoločen čas in zaposlitev ohranjati najmanj 2 ali 3 leta (ne vem zsaj na pamet čisto točno, ker se pogoji spreminjajo) - torej ji je treba še po koncu porodniške dejansko zagotavljati službo. Pa če je ravnokar izgubila službo, tudi ne bo ravno padla v kategorijo dolgotrajno brezposelnih. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu tajtaja)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
7.4.2010 15:24:50   
CHARLIZE
Živijo,

punce najlepša hvala za odgovore. Bom malo premislila kaj se mi bolj splača. Glede teh subvencij sem pa tudi sama nekaj gledala in imajo res take pogoje.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
12.4.2010 22:58:32   
Malena29
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

Socialna podpora trenutno znaša 226 evrov, v kratkem naj bi se nekaj zvišala, dobiš jo lahko šele, ko si že najmanj 3 mesece brez dohodkov in nimaš več sredstev za preživljanje, ne pa takoj, ko se ti izteče nadomestilo za brezposlenost. Poleg tega te je dolžan preživljati tudi partner, če je on zaposlen.

Če boš na dan, ko bi morala nastopiti porodniški dopust brezposelna, boš dobila porodniško v višini 55% minimalne plače + 2 % za vsak mesec zaposlitve (zavarovanje za starševsko varstvo) v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, a največ 110 % minimalne plače. Glede na to, da boš brezposelna in brez plače/nadomestila za brezposelnost samo nekaj mesecev vmes do nastopa porodniške, bi morala dobiti nekaj več kot je minimalna plača.

Če se pa malo pred nastopom porodniške zaposliš, se ti bo pa računala porodniška kot povprečje dohodkov v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge, pri čemer se bo za mesece, ko si bila brezposelna in nisi prejemala nadomestila za brezposelnost, upoštevalo 55% minimalne plače, za mesece, ko si prejemala nadomestilo za brezposelnost, pa seveda to nadomestilo plače. Porodniški dopust se nastopi točno 28 dni pred PDP in če se želiš "navidezno" zaposliti, da se ti porodniška računa kot povprečje zadnjih 12 mesecev, je dovolj, da to narediš samo par dni pred nastopom porodniške - ravno toliko, da še uspeš urediti papirje in oddati vlogo za porodniški dopust, ki naj bi se oddala nekje najpozneje 2 dni pred nastopom porodniške oz. 30 dni pred PDP. Stroški zaposlitve za minimalno plačo so nekje 12 eur na dan - samo za tiste dni do nastopa porodniške, potem pa itak delodajalec nima več nobenih stroškov.

Seveda si je dobro, preden greš v tako zaposlitev, izračunati, ali se ti to sploh splača. To je odvisno od tega, kako plačo si imela prej. Če si imela zelo dobro plačo in bo povprečje zadnjih 12 mesecev kljub nekaj mesecem brezposelnosti še vedno dosti višje od minimalne plače, potem se ti splača, če pa si imela recimo minimalno plačo, se ti pa ne splača, ker boš na ta način imela navsezadnje nižjo porodniško kot če koristiš ta prvo varianto "starševskega nadomestila brez porodniškega dopusta", kjer se ti računa 55% minimalne plače +2 % za vsak mesec zaposlitve, saj si bila v zadnjih treh letih ves čas zaposlena - četudi recimo od konca prejemanja nadomestila za brezposelnost do začetka porodniške mine 6 mesecev, ko ne prejemaš nobenega nadomestila, je to še vedno 55 + 30*2 = 105 % minimalne plače! Tako da razmisli, kaj se ti sploh splača.


Pozdravček!

V tem sporočilu pa sem še jaz dobila veliko informacij ker sem v taki podobni situaciji. Hvala user posted image user posted image

Zanima me samo, ko govoriš o porodnšiki, verjetno govoriš o porodniškem dopustu,kajne? Torej če imam jaz rok 2.8.2010, PD nastopim 5.7. vlogo pa lahko oddam že po 3.6.2010. Je dovolj če se zaposlim nekaj dni pred 5.7 in v tem času še porihtam te papire. In ne glede na to če mi da pogodbo za določen čas nima veze, kajne? Ker nimam pojma kak se napišejo te navidezne zaposlitve user posted image
Zelo bi vam bila hvaležna še za kak odgovor ker na socialnem vprašam nazadnje. Rekla mi je le da jo zanima moj status zaposlitve na dan 4.7.

Meni se splača navidezno zaspolit ker sem imela kar visoko bruto plačo in nekaj nadomestila, a se je učitelj predčasno vrnil iz bolniške in mi zj....vso to situacijo s porodniškim dopustom in porodniško, a kaj češ.....Bo se pa pač treba zaposlit navidezno :)
Hvala še enkrat za vsako povratno informacijo in ko enkrat to porihtam še jaz posredujem kaj koristnega z veseljem...samo da bo v naše dobro in za naše sončke :)
user posted image Pozdravček vsem!!!

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
13.4.2010 9:38:31   
zmajaz
Ja - dovolj je, če se zaposliš nekaj dni pred nastopom porodniške, zato tudi vloge ne oddajaj 1 mesec prej, ampak šele, ko boš imela urejeno zaposlitev. Pogodba je pa seveda lahko za določen čas, ja - najboljše jo je napisati kar za 1 leto - kot sem ti napisala tudi na drugi temi - ker se ti itak tudi v tem primeru izteče med porodniško.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Malena29)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
13.4.2010 12:44:33   
*mačka*
Še moja vprašanja:
sem študentka, nikoli zaposlena, rok decembra
Študiram da se pri kakem prijatelju "navidezno zaposlim" da bi prejemala porodniško.
Se mi izplača čim prej zaposlit? Se da prispevke in to plačati za nazaj - nekje sem brala da plačaš prispevke za tiste mesece kolikor ti manka do enega leta zaposlitve? Kakšne obveznosti ima delodajalec ki bi me tako vzel?? Koliko bi to "njega" stalo???

Zaenkrat hvala za vso pomoč
lp

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
13.4.2010 16:26:10   
zmajaz
Ne - za nazaj ne moreš nič doplačevati, pa tudi splačalo se ti to ne bi. Če nočeš nekih stroškov, se ti splača zaposliti čim pozneje (nekaj dni pred nastopom porodniške - ta se nastopi 28 dni pred PDP), stroškov je namreč (za MINIMALNO plačo) cca. 12 evrov na dan. Če gre za resno službo, kjer res delaš in zaslužiš, se ti seveda splača zaposliti čim prej, da potem dobiš čim višjo porodniško, če pa gre za "navidezno" zaposlitev, pa to pomeni same stroške - zdaj si pa računaj 12 evrov na dan za več mesecev, pa potem, koliko bi dejansko dobila porodniške, če si zaposlena za minimalno plačo, pa boš ugotovila, da si v minusu. Če se pa zaposliš nekaj dni pred nastopom porodniške, bodo stroški samo za tistih nekaj dni, višina porodniške pa bo namesto starševskega nadomestila (ki trenutno znaša 193 eur), 55% trenutne minimalne plače.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu *mačka*)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
8.9.2010 15:10:24   
*Ninočka*
Res super pojasnila zmajazuser posted image

Zdaj pa še eno vprašanje iz moje strani. Ker sem sama na zavodu že 12 mesecev, bi višina moje porodniške v primeru brezposelnosti ali navidezne zaposlitve malo pred nastopom porodniške znašala približno isto...
Ampak sklepam, da če vstopim v čas porodniške brezposelna mi delovna doba seveda ne teče, če pa me nekdo zaposli malo prej npr. za eno leto (ker se potem pogodba tako izteče v času porodniške), potem pa mi delovna doba teče. Imam prav?


(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
8.9.2010 17:08:42   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: *Ninočka*
Res super pojasnila zmajazuser posted image

Zdaj pa še eno vprašanje iz moje strani. Ker sem sama na zavodu že 12 mesecev, bi višina moje porodniške v primeru brezposelnosti ali navidezne zaposlitve malo pred nastopom porodniške znašala približno isto...
Ampak sklepam, da če vstopim v čas porodniške brezposelna mi delovna doba seveda ne teče, če pa me nekdo zaposli malo prej npr. za eno leto (ker se potem pogodba tako izteče v času porodniške), potem pa mi delovna doba teče. Imam prav?

Tu sta zdaj 2 zadevi, ki ju je treba razčistiti:
1. čas ko si prijavljen na zavodu in NE prejemaš nadomestila za brezposelnost, se ne šteje v tistih 12 mesecev zaposlitve v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, ki so pogoj za pridobitev pravice do t.i. porodniškega nadomestila brez dopusta - štejejo se samo meseci, ko si bil dejansko v delovnem razmerju in meseci, ko si prejemal nadomestilo za brezposelnost/bolniško/porodniško ipd.
2. Pri obeh vrstah porodniške teče delovna doba.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu *Ninočka*)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
9.9.2010 8:53:13   
ringareja
Še eno vprašanje...če govorimo o minimalni plači in 55%, a se minimalna plača gleda za tisto stopnjo izobrazbe, za katero si bil zaposlen ali je pač minimalna plača, ki je določena? A kdo ve številko te minimalne plače?

LP

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
9.9.2010 12:29:00   
nananaja
Minimalna plača je minimalna plača v državi, nima nobene veze na izobrazbo posameznika, to je najmanjša višina plače, ki naj bi (realnost) jo lahko prejemal. Bi blo pa fino ja, če bi bla minimalna plača določena po izobrazbi, sam pol bi mogla bit tud določena maksimalna plača za ustrezno nizke izobrazbe, potem pa izgubimo stik z realnostjo... :)
Višino pa najdeš na straneh ministrstva, pa še kje drugje.

(odgovor članu ringareja)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
9.9.2010 12:40:20   
zmajaz
Hja - tu je spet ena zamotana zadeva - CSD-ji (sicer mi še zdaj ni jasno na kaki zakonski osnovi) ne upoštevajo te ta nove višje minimalne plače, ampak neko "usklajeno" minimalno plačo. Čisto točne cifre ne vem zdajle - ampak če gledam program za izračun osnove starševskega nadomestila na strani od CSD Šiška, ta vzame za 55% minimalne plače 281,38 eur bruto, kar pomeni, da je potem 100% samo 511,6 eur bruto. user posted image  Je pa to enako za vse ne glede na izobrazbo.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
9.9.2010 14:05:25   
nananaja
Najbrž CSD uporabi ključ isti kt ga lahko uporabijo delodajalci. Obstaja postopen prehon na višjo minimalno plačo, da ne bi preveč podjetij zato crknilo.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
9.9.2010 14:24:09   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: nananaja

Najbrž CSD uporabi ključ isti kt ga lahko uporabijo delodajalci. Obstaja postopen prehon na višjo minimalno plačo, da ne bi preveč podjetij zato crknilo.

Ma mislim, da ni to to, ker 510 eur je še vedno za celih 87 eur manj, kot je bila prejšnja minimalna plača pred zvišanjem.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
15.9.2010 9:20:27   
*Ninočka*



IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: *Ninočka*
Res super pojasnila zmajazuser posted image

Zdaj pa še eno vprašanje iz moje strani. Ker sem sama na zavodu že 12 mesecev, bi višina moje porodniške v primeru brezposelnosti ali navidezne zaposlitve malo pred nastopom porodniške znašala približno isto...
Ampak sklepam, da če vstopim v čas porodniške brezposelna mi delovna doba seveda ne teče, če pa me nekdo zaposli malo prej npr. za eno leto (ker se potem pogodba tako izteče v času porodniške), potem pa mi delovna doba teče. Imam prav?
 
Tu sta zdaj 2 zadevi, ki ju je treba razčistiti:
1. čas ko si prijavljen na zavodu in NE prejemaš nadomestila za brezposelnost, se ne šteje v tistih 12 mesecev zaposlitve v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, ki so pogoj za pridobitev pravice do t.i. porodniškega nadomestila brez dopusta - štejejo se samo meseci, ko si bil dejansko v delovnem razmerju in meseci, ko si prejemal nadomestilo za brezposelnost/bolniško/porodniško ipd.
2. Pri obeh vrstah porodniške teče delovna doba.


Zdaj pa sem res zmedena. Torej, zaposena sem bila od maja 08 do maja 09. Po izteku pogodbe sem šla na zavod, kjer sem tri mesece dobivala nadomestilo (junij, julij,avgust). Na zavodu sem še danes, ker delam preko podjemne pogodbe in se to ne šteje kot zaposlitev. Torej, če mene nekdo zaposli malo pred nastopom porodniške, se mi potem obračunava povprečna plača tistih treh mesecev, ko sem dobivala nadomestilo in 9 mesecev, ko sem bila zaposlena?

Joj, oprosti zmajaz, ker tako komplicam, ampak ko kličem na zavod, mi povejo manj kot pa sem zvedela v enem postu od tebe.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
15.9.2010 19:11:51   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: *Ninočka*
Torej, zaposena sem bila od maja 08 do maja 09. Po izteku pogodbe sem šla na zavod, kjer sem tri mesece dobivala nadomestilo (junij, julij,avgust). Na zavodu sem še danes, ker delam preko podjemne pogodbe in se to ne šteje kot zaposlitev. Torej, če mene nekdo zaposli malo pred nastopom porodniške, se mi potem obračunava povprečna plača tistih treh mesecev, ko sem dobivala nadomestilo in 9 mesecev, ko sem bila zaposlena?

Če te nekdo zaposli tik pred nastopom porodniške, se ti za izračun upoštavajo plače/nadomestila plače v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge. Tebi se je nadomestilo izteklo avgusta 2009, torej si zdaj že celo leto BREZ nadomestila in če bi se zdajle zaposlila in hkrati oddala vlogo za porodniški dopust, bi ti za vseh zadnjih 12 mesecev vzeli za povprečje 55% minimalne plače - ker si bila vseh 12 mesecev brez dohodka.

Če pa bi zdjale nastopila porodniško kot brezposelna oseba, bi pa dobila t.i. porodniško nadomestilo brez porodniškega dopusta - ker izpolnjuješ pogoj, da imaš najmanj 12 mesecev delovne dobe v zadnjih 3 letih - kar pomeni, da bi se ti porodniška izračunala takole:od maja 2008 do maja 2009 je 12 mesecev zaposlitve + 3 mesece nadomestila zabrezposelnost, je to 15 mesecev zavarovanja za starševsko varstvo, torej bi tvoja porodniška v tem trenutku znašala 55 % + 15*2 % = 85 % minimalne plače - za 30% več, kot če bi te nekdo zadnji trenutek zaposlil.

Če še kaj ni jasno, kar vprašaj. user posted image

Aja - če ti na zavodu niso znali pomagati, se pa nič ne čudim, ker porodniške ureja CSD,  ne oni. user posted image

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 15.9.2010 19:26:23 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu *Ninočka*)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
16.9.2010 8:45:48   
*Ninočka*
1000 x hvala zmajaz.

Sem jih pa s temi vprašanji res gnjavila na zavod, ampak bi me vsaj lahko na CSD usmerili.
Torej se mi bolj splača iti v porodniško brezposelna? Dobim praktično višjo porodniško kot če me nekdo zaposli.
To pa bo res za razmislit. Razen, če me zdaj nekdo zaposli, ne vem za 4 mesece (ja pa ja) in mi dvigne povprečne dohodke zadnjih 12 mesecev.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
16.9.2010 9:24:37   
zmajaz
Ja - če bi te nekdo zaposlil več mesecev pred porodniško, in bi imela tako lepo plačo, da bi ti potem povprečje zadnjih 12 mesecev, pri čemer bi se za mesece brezposelnost upoštevalo 55% minimalne plače, skupaj preseglo 85 % minimalne plače, potem se ti to splača - pa še tu moraš vedeti potem, da se upoštevajo samo plače, ki so ŽE IZPLAČANE do trenutka, ko oddaš vlogo za porodniški dopust, kar pomeni, da se ti najmanj zadnja ali pa celo zadnji 2 plači več ne upoštevata zraven. Sicer se ti pa v trenutni situaciji bolj splača nastopiti porodniško brezposelna - vsekakor se ti pa ne splača navidezna zaposlitev v zadnjem trenutku - ta se splača samo tistim, ki ne izpolnjujejo pogojev za to t.i. porodniško nadomestilo brez porodniškega dopusta.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 16.9.2010 9:25:22 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu *Ninočka*)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
16.9.2010 15:52:36   
ringareja
Zmajaz, še eno vprašanje, če te lahko še malo "nadlegujemo", ker se očitno spoznaš na te stvari....razmišljam, da bi odprla s.p. za 3 oziroma 4 mesece pred začetkom porodniške, stoške bi si zih pokrila, najbrž bi mela tut nek skromen +. Se samozaposlitev v obliki s.p.-ja tudi šteje kot da sem na dan pred nastopom porodniške zaposlena? Tako bi se mi štele plače v zadnjih 12 mesecih.

Najlepša hvala za odgovor in LP

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
16.9.2010 15:57:51   
Kalejdoskop
Živjo.
Imam podoben, pa vendar ne enak problem. Pa tako lepo prosim Zmajaz, če bi mi lahko pomagala.
Pogodba se mi izteče 31.12. 2010, rodila pa naj bi nekje okoli 20.aprila. Nadomestila za brezposelnost ne bom dobila, ker je odpoved del razmerja sporazumna.
Zanima me:
- če bom v času nastopa porodniške nezaposlena, mi bodo vseeno vzeli povprečje zadnjih 12 mesecev, kar pomeni normalno plačo mar-dec 2010 + 55% minimalca za jan-feb 2011
- kaj če se samozaposlim (s.p.) in plačam prispevke za januar in februar? a to kaj spremeni zadevo?
Za odgovor hvalezna vnaprej.

_____________________________

Danaja, aprilčica 2006
Tristan, levček 2008
Pa še en sonček v aprilu 2011

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
16.9.2010 16:07:24   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: ringareja
Zmajaz, še eno vprašanje, če te lahko še malo "nadlegujemo", ker se očitno spoznaš na te stvari....razmišljam, da bi odprla s.p. za 3 oziroma 4 mesece pred začetkom porodniške, stoške bi si zih pokrila, najbrž bi mela tut nek skromen +. Se samozaposlitev v obliki s.p.-ja tudi šteje kot da sem na dan pred nastopom porodniške zaposlena? Tako bi se mi štele plače v zadnjih 12 mesecih.

Najlepša hvala za odgovor in LP

Ja - s.p. se šteje isto kot zaposlitev, za izračun višine porodniške se pa tu šteje osnova, od katere si plačuješ prispevke. Če npr. plačuješ prispevke od minimalne plače, se ti šteje, kot da si imel te mesece minimalno plačo, če si plačuješ več, pa seveda več.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu ringareja)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Navidezna zaposlitev in porodniška
16.9.2010 16:17:00   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: Kalejdoskop
- če bom v času nastopa porodniške nezaposlena, mi bodo vseeno vzeli povprečje zadnjih 12 mesecev, kar pomeni normalno plačo mar-dec 2010 + 55% minimalca za jan-feb 2011
- kaj če se samozaposlim (s.p.) in plačam prispevke za januar in februar? a to kaj spremeni zadevo?
Za odgovor hvalezna vnaprej.

Ne - če si na dan nastopa porodniškega dopusta brezposelna, se v nobenem primeru ne jemlje povprečje zadnjih 12 mesecev (sicer je to iz praktičnega stališča diskriminacija, glede na to, da se tistemu, ki je npr. brezposeln prva 2 meseca in zaposlen ostalih 10, vzame povprečje zadnjih 12 mesecev, tistemu, ki je pa zaposlen prvoh 10 mesecev in brezposeln zadnja 2 pa ne, ampak zakon je pač tak). Če boš brezposelna, pa imaš najmanj 12 mesecev delovne dobe v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, se ti izračuna porodniška po formuli 55% minimalne plače + 2% za vsak mesec zaposlenosti oz. zavarovanja za starševsko varstvo v zadnjih 3 letih.

Če tega pogoja ne izpolnjuješ (imaš manj kot 12 mesecev delovne dobe) ti ne pripada drugo kot starševski dodatek, katerega višina je fiksna za vse brezposelne mamice, ki niso upravičene do starševskega nadomestila (193 eur mesečno).

Če odpreš s.p. in plačaš prispevke za jan., feb. in del marca (do dne, ko nastopiš porodniško - najprej pa itak nimaš stroškov), bistveno spremeniš zadevo, ker se ti bo v tem primeru štelo povprečje plač v zadnjih 12 mesecih - za mesece, ko si samozaposlena, se ti upošteva osnova, od katere si plačaš prispevke - njihovo višino si pa lahko (vsaj v prvem letu po odprtju s.p.-ja izbereš poljubno visoko - spodnja omejitev so pa prispevki od minimalne plače - trenutno je to 280 eur mesečno). Res škoda, da ne moreš koristiti nadomestila za brezposelnost, ker to bi ti rešilo vse probleme, saj bi do dne, ko boš nastopila porodniško, bila prejemnica nadomestila, kar se s stališča porodniške šteje isto, kot če bi bila zaposlena.



_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Kalejdoskop)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Tudi tako lahko zanosite, čeprav tega nist...
Nosečnost vas lahko doleti tudi na načine, na katere niti pomislili niste, recimo z analnim spolnim odnosom, odnosom v v...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?