|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 16:27:38   
Anonimen
Imam eno vprašanje.
Sva dva otroka, oba starša sta še živa. Ampak mene hočejo enostavno odslovit od hiše, brez da bi karkoli dobila.
Sedaj me pa zanima, v katerem primeru jaz lahko zahtevam nujni delež. Bratu hočeta starša dati prepisati vse svoje premoženje. Ne vem sicer s kakšno pogodbo, ampak nekdo mi je omenjal pogodbo o dosmrtnem preživljanju - starša sta še zelo fit in dokaj mlada (čeprav se nikoli ne ve).
Ali mi pripada nujni delež tudi, če se brat prepiše s takšno pogodbo?
Hvala vsem za informacije - sem prebrala že vse zakone o dedovanju na netu, pa nikjer ne zasledim, kako je z nujnimi dediči v primeru omenjene pogodbe.
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 16:30:39   
ona
Kot se jaz spomnim imaš vedno parvico do nujnega deleža po njihovi smrti,čeprav bi vse brat dobil...to sem enkrat slišala...

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 16:31:56   
Anonimen
Če onadva v oporoki vse zapustita bratu, lahko to oporoko samo izpodbijaš. Zdaj ali boš kaj dobila ali ne, je odvisno od sposobnosti tvojega odvetnika. Mislim, da ni pravila, da ti mora kaj pripadati. Ker poznam primere, ko starši zapustijo svoje premoženje enemu od otrok, drugemu pa ne že zaradi kakih vzrokov.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 16:35:19   
valentinčica30
Nujni delež ti pripada v vsakem primeru, razen če se nisi pregrešila zopre starša, ki bi te tako lahko razdedinila, vendar to v tvojem primeru ni to. Pripada ti polovico tistega, kar bi ti normalno.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 17:52:59   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: nya

Če onadva v oporoki vse zapustita bratu, lahko to oporoko samo izpodbijaš. Zdaj ali boš kaj dobila ali ne, je odvisno od sposobnosti tvojega odvetnika. Mislim, da ni pravila, da ti mora kaj pripadati. Ker poznam primere, ko starši zapustijo svoje premoženje enemu od otrok, drugemu pa ne že zaradi kakih vzrokov.


tukaj ne gre za oporoko, ampak za to, da bi dala bratu že sedaj prepisat s pogodbo o dosmrtnem preživljanju. potem sem pa nekje slišala, da v tem primeru ni nujnega deleža, čeprav se mi ne zdi logično. ker vem, da če bi bratu dali prepisat z darilno pogodbo, potem sem 100% prepričana, da mi nujni delež pripada. nisem vedela za konkretno to pogodbo (o dosmrtnem preživljanju)

samo kot vidim, je v bistvu res, da ti pripada v vsakem primeru - saj se bom še pozanimala, ampak me je ta novica danes popolnoma šokirala, pa nisem vedela, kje naj še izvem kaj več o tem

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 17:55:23   
Mateja4
če starša na brata prepišeta svoje premoženje pred smrtjo ti nujni delež ne pripada. Pripada ti samo v primeru da je še vse pisano na starša (ob njuni smrti) in je bratu vse zapuščeno preko oporoke. samo v tem primeru lahko zahtevaš nujni delež  

(odgovor članu valentinčica30)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 18:40:31   
April
V bistvu je tako, da s to pogodbo lahko obideš zakon. Namreč pogodbo lahko skleneta tudi prednik in potomec, ki bi sicer bila v vlogi zapustnika-dediča. Ta pogodba je odplačna in brat bo moral starša preživljati. Izročitev premoženja pa je odložena do smrti preživljancev. Treba bi bilo, da je med premoženjem in dajatvami obstajalo očitno nesorazmerje in, da je v bistu šlo za neodplačno razpolaganje. Takrat bi se to lahko štelo za darilo in bi bilo možno uveljavljati nujni delež. Ker pa se bodo najbrž že zavarovali in poskrbeli za navidezno odplačnost, bo to v praksi težko. Najbolj, da s e v tem primeru kar posloviš od nujnega deleža.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 18:44:03   
cgorjanc
Mislim,da bo notar zahteval, da se  v tem primeru ti , tvoj brat in starša + priča(ki ne sme biti v bljižnem sorodstvu) morate biti vsi prisotni ,da podpišete ,,če se strinjata-e.Ker moraš tudi podatke emšo in št. osebne izkaznice tja prinesti vsi starši in otroci,Ko notar v prisotnosti vseh prebere pač to pogodbo in vsakega vpraša ,če se strinjaš...takrat pač poveš svojo plat-stran.
Tako je bilo pred dvema letoma,kaj več lahko na ZS

(odgovor članu Mateja4)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 19:07:36   
April
To je pri izročilni pogodbi, ko je potrebno soglasje vseh potomcev. pRI pogodbi o dosmrtnem preživljanju pa to ni pogoj.

(odgovor članu cgorjanc)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 21:25:01   
tintin
Če brat in starši podpišejo omenjeno pogodbo ti ne deduješ nič (nobenega nujnega deleža). V bistvu ostane vse premoženje staršem do smrti, ker pa brat prevzema vso skrb (in obveznosti) nase, mu potem pripada premoženje. Info iz prve roke, imamo tak primer v družini.

(odgovor članu April)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 21:29:12   
blaža
ta je mogoče malo neumestna, ma kako lahko to nardiš kot starš? Bi morala met pa res veeeeeeeeelik razlog, al pa še takrat ne bi samo enemu dala premoženja.user posted image

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu tintin)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 23:25:02   
Anonimen
Glej, eno je izročilna pogodba, druga pa je darilna pogodba, ki jo tvoji starši lahko sklenejo pred smrtjo.
Izročilna je to, da starša izročata tvojemu bratu vse in tu se bi morala ti obvezno podpisati, da se odpoveduješ nujnemu deležu oz. čemurkoli, zato ne podpisuj ničesar. Te ponavadi ne naredijo, ker je potrebno plačati davek na imetje, ki je v igri.
Darilna pogodba je pogodba, ki tvojemu bratu zapišejo imetje in ti lahko izpodbijaš po njuni smrti in zahtevaš nujni delež. Je pa finta ta, da lahko pripišejo dosmrtno preživljanje in skrb za tvoja starša, kot to nameravajo tudi storiti, kar pa se tekom let, ko brat "skrbi za starša po pogodbi"  izpade tako (ne znam drugače se izraziti), da je v bistvu od starša dobil imetje za plačilo, ker ju je oskrboval in v tem primeru ti po njuni smrti ne moreš dobiš ničesar ali bore malo. In če sta starša še mlada, živita dolgo je ta znesek lahko v vrednosti imetja.Darilna pogodba pa je najcenejša oblika dajanja imetja nekomu.
Žalostno res, s podobno bolečino živim tudi jaz.

< Sporočilo je popravil decembrka -- 24.8.2009 23:34:02 >

(odgovor članu blaža)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
24.8.2009 23:38:42   
marita
ne dobiš nič, imamo tak primer v družini.

Ne moreš spodbijat te pogodbe, vem ker sem bila na obravnavi na sodišču.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
25.8.2009 12:21:09   
kasso

IZVIRNO SPOROČILO: April

V bistvu je tako, da s to pogodbo lahko obideš zakon. Namreč pogodbo lahko skleneta tudi prednik in potomec, ki bi sicer bila v vlogi zapustnika-dediča. Ta pogodba je odplačna in brat bo moral starša preživljati. Izročitev premoženja pa je odložena do smrti preživljancev. Treba bi bilo, da je med premoženjem in dajatvami obstajalo očitno nesorazmerje in, da je v bistu šlo za neodplačno razpolaganje. Takrat bi se to lahko štelo za darilo in bi bilo možno uveljavljati nujni delež. Ker pa se bodo najbrž že zavarovali in poskrbeli za navidezno odplačnost, bo to v praksi težko. Najbolj, da s e v tem primeru kar posloviš od nujnega deleža.

Vse je odvisno, kaj je v pogodbi o dosmrtenm preživljanju napisano. Če ni napisano, da jih mora preživljat, ampak da jim le po potrebi nudi zdravstveno, materialno...pomoč, pogodba še vedno velja.
Vse pa je potem odvisno od njihovih in tvojih dokazov, prič, in nenazadnje sodnika, ki obravnava morebitno tožbo.
In to se vleče in vleče.... 5 in več let po sodiščih.
Se pravi, če sestavijo tako pogodbo, boš do nujnega deleža morda z ogromnimi mukami, časom in denarjem mogoče prišla tudi ti.

(odgovor članu April)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
25.8.2009 12:22:59   
kasso

IZVIRNO SPOROČILO: marita

ne dobiš nič, imamo tak primer v družini.

Ne moreš spodbijat te pogodbe, vem ker sem bila na obravnavi na sodišču
.


seveda lahko, če dokazuješ, da ni bila realizirana...s pričami, dokazi... Kako da se ne da, če se v naši družini to vleče že več letuser posted image

(odgovor članu marita)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
25.8.2009 12:28:30   
kasso

IZVIRNO SPOROČILO: cgorjanc

Mislim,da bo notar zahteval, da se  v tem primeru ti , tvoj brat in starša + priča(ki ne sme biti v bljižnem sorodstvu) morate biti vsi prisotni ,da podpišete ,,če se strinjata-e.Ker moraš tudi podatke emšo in št. osebne izkaznice tja prinesti vsi starši in otroci,Ko notar v prisotnosti vseh prebere pač to pogodbo in vsakega vpraša ,če se strinjaš...takrat pač poveš svojo plat-stran.
Tako je bilo pred dvema letoma,kaj več lahko na ZS

Pogodbo o dosmrtnem preživljanju lahko starša podpišeta s komerkoli (tudi če ni v sorodu) in kadarkoli brez vednosti sorodnikov.

(odgovor članu cgorjanc)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
25.8.2009 12:39:05   
lutka
Tudi mi smo napisali pogodbo o dosmrtnem preživljanju. Tiste punce , ki so napisale, da ne moreš zahtevati nujnega deleža imajo prav.
Lahko sicer greš v tožbo , ampak po mnenju notarke se ti ne splača , ker je to dolgotrajen proces v katerega vložiš veliko denarja, ne veš pa kako se bo končalo.

_____________________________

Kdor hoče najde pot. Kdor noče najde izgovor

(odgovor članu kasso)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
25.8.2009 20:17:29   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: lutka

Tudi mi smo napisali pogodbo o dosmrtnem preživljanju. Tiste punce , ki so napisale, da ne moreš zahtevati nujnega deleža imajo prav.
Lahko sicer greš v tožbo , ampak po mnenju notarke se ti ne splača , ker je to dolgotrajen proces v katerega vložiš veliko denarja, ne veš pa kako se bo končalo.


Ponavadi je to bolj razlog, da raje človek  pusti vse skupaj pri miru, namreč en dopis odvetnika stane ca 200eur.user posted image
Je pa najbrž razlika pogodba o preživljanju ali oskrbi za zdravnika in ostalo. Saj verjetno imata svojo pokojnino, a ne?


< Sporočilo je popravil decembrka -- 25.8.2009 20:18:55 >

(odgovor članu lutka)
  Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
26.8.2009 7:00:30   
MLADAMAMICA
IZVIRNO SPOROČILO: Mateja4
če starša na brata prepišeta svoje premoženje pred smrtjo ti nujni delež ne pripada. Pripada ti samo v primeru da je še vse pisano na starša (ob njuni smrti) in je bratu vse zapuščeno preko oporoke. samo v tem primeru lahko zahtevaš nujni delež 

tudi jaz se strinjam s tem, zato, ker onadva lahko prepišeta premoženje na tretjo osebo in ti s tem nimaš nič... zakaj sta prepisala na nekoga, pa ubistvu ni važno... to je moje logično razmišljanje.
to je njuno in tudi če bi vse prodala, ti ne pripada nič denarja, če ti ga nočejo dat

(odgovor članu Mateja4)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
26.8.2009 8:37:09   
kasso

IZVIRNO SPOROČILO: MLADAMAMICA

IZVIRNO SPOROČILO: Mateja4
če starša na brata prepišeta svoje premoženje pred smrtjo ti nujni delež ne pripada. Pripada ti samo v primeru da je še vse pisano na starša (ob njuni smrti) in je bratu vse zapuščeno preko oporoke. samo v tem primeru lahko zahtevaš nujni delež 

tudi jaz se strinjam s tem, zato, ker onadva lahko prepišeta premoženje na tretjo osebo in ti s tem nimaš nič... zakaj sta prepisala na nekoga, pa ubistvu ni važno... to je moje logično razmišljanje.
to je njuno in tudi če bi vse prodala, ti ne pripada nič denarja, če ti ga nočejo dat

Pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju se premoženje prenese na npr. brata šele ob smrti staršev. Do takrat pa je to še vse napisano na starše.

(odgovor članu MLADAMAMICA)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
27.8.2009 11:58:03   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: skate

Imam eno vprašanje.
Sva dva otroka, oba starša sta še živa. Ampak mene hočejo enostavno odslovit od hiše, brez da bi karkoli dobila.
Sedaj me pa zanima, v katerem primeru jaz lahko zahtevam nujni delež. Bratu hočeta starša dati prepisati vse svoje premoženje. Ne vem sicer s kakšno pogodbo, ampak nekdo mi je omenjal pogodbo o dosmrtnem preživljanju - starša sta še zelo fit in dokaj mlada (čeprav se nikoli ne ve).
Ali mi pripada nujni delež tudi, če se brat prepiše s takšno pogodbo?
Hvala vsem za informacije - sem prebrala že vse zakone o dedovanju na netu, pa nikjer ne zasledim, kako je z nujnimi dediči v primeru omenjene pogodbe.


Ne, nujni delež ti ne pripada......

ker pri Pogodbi o dosmrtnem prežiljanju gre za pravni posel kjer vsaka stranka izpolni svoj del....brat do smrti skrbi za starša, v zameno za to, pa mu onadva data hišo.....

In premoženje, ki je predmet pogodbe o dosmrtnem prežiljanju ne postane del zapuščine in se ne deduje, zato se tudi nujnega deleža ne more zahtevati.....

Ti pa po smrti staršev lahko zgolj izpodbijaš Pogodbo o dosmrtnem preživljanju  z dokazi, ugovori kot pri vsaki drugi civilni pogodbi, vendar je dolgotrajno in drago pa še vprašanje je ali bo razplet sploh ugoden zate.....nujni delež pa ne moreš navesti kot izpodbojni dokaz že zaradi same narave pogodbe......

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
28.8.2009 21:37:23   
Pika Zoja
Ko berem take zadeve, me večkrat prešine, zakaj pri bogu svetemu nekdo ne more zapustiti svojega dela/hiše/premoženja točno tisti osebi/osebam, katerim to sam želi.
Zakaj zakon sploh dopušča izpodbijanje darilne pogodbe, ter neke nujne deleže? Nikoli ne bi želela imeti nujni delež od nekoga, ki je mislil, da mi ne priprada.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
28.8.2009 23:28:08   
liliana
Saj ti nujnega deleža ni treba zahtevati......v večini primerov se vseeno normalno zmenijo in se ne izpodbija nekaj za vsako ceno......user posted image

V nekaterih družinah pa se ne morejo zmeniti in zato je tu zakon.....

(odgovor članu Pika Zoja)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
29.8.2009 18:27:00   
Pika Zoja
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Saj ti nujnega deleža ni treba zahtevati......v večini primerov se vseeno normalno zmenijo in se ne izpodbija nekaj za vsako ceno......user posted image

V nekaterih družinah pa se ne morejo zmeniti in zato je tu zakon.....



Kak se ne morejo zmenit?
Mislim, a ni to človekova pravica, da svojo lastnino da tistemu, kateremu pač želi. Pa tudi če je sosedov Lojz, kaj pa če mu je sosedov Lojz tekom življenja naredil več dobrega kot pa kup lastnih otrok?

Liliana, ti si pravnica? Daj mi povej, kako pa potemtakem dedujejo posvojenci, oziroma otroci po recimo nebiološkemu očetu, pa dejansko celotno življenje živijo skupaj, samo na papirjih ni posovojen? Potem imajo recimo njegovi biološki otroci vso možnost izpodbijat oporoko da to dobi t.i. posvojenec?

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Pogodba o dosmrtnem preživljanju
31.8.2009 12:54:20   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Pika Zoja

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Saj ti nujnega deleža ni treba zahtevati......v večini primerov se vseeno normalno zmenijo in se ne izpodbija nekaj za vsako ceno......user posted image

V nekaterih družinah pa se ne morejo zmeniti in zato je tu zakon.....



Kak se ne morejo zmenit?
Mislim, a ni to človekova pravica, da svojo lastnino da tistemu, kateremu pač želi. Pa tudi če je sosedov Lojz, kaj pa če mu je sosedov Lojz tekom življenja naredil več dobrega kot pa kup lastnih otrok?

Liliana, ti si pravnica? Daj mi povej, kako pa potemtakem dedujejo posvojenci, oziroma otroci po recimo nebiološkemu očetu, pa dejansko celotno življenje živijo skupaj, samo na papirjih ni posovojen? Potem imajo recimo njegovi biološki otroci vso možnost izpodbijat oporoko da to dobi t.i. posvojenec?



Posvojenec deduje isto kot lasten otrok.....če pa otrok ni "posvojen na papirju" pa ne deduje, razen če se naredi kaka takšna pogodba, ki jih omogoča zakon......in v takšnih primerih so takšne pogodbe dobrodošle.......user posted image , ker biološki otroci vedno lahko zahtevajo nujni delež.......

Seveda je človekova pravica, da da vse svoje premoženje sosedovemu Lojzu, ker mu je ta naredil več dobrega kot lasten sin....in če se želi izogniti nujnemu deležu, ki bi ga od sosedovega Lojza zahteval njegov lasten sin pač podpiše z Lojzom Pogodbo o dosmrtenm preživljanju.......

Drugače pa, nisem pravnica......

(odgovor članu Pika Zoja)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?