|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Skrb za starše - kot zakonska obveza
26.2.2011 18:10:21   
Poka
V bližnjem sorodstvu se je zgodila ena zelo neprijetna stvar. Od sorodnika mama je hudo zbolela in morala nepričakovano v dom, ki ga pa ni sposobna sama plačevat. Je pa bila bolj mama, ki ni najbolj skrbela za otroke... Sorodnik je ugotovil, da ima zelo veliko dolgov, na račun enega od svojih otrok, ki ni zaposlen in se je zadolžil pri različnih sumljivih ljudeh... Situacija ni najbolj prijetna - oskrba je zelo draga, vsi vemo koliko približno... Ker je on vseeno navezan na mamo, je seveda ne bo pustil na cedilu, so dokaj dobro materialno preskrbljeni, ampak s takim stroškom si tudi hitro v podpovprečju z dohodki. Da ne govorim o grožnjah s strani vsemogočih sumljivih ljudi, ki bi radi svoj denar nazaj... user posted image  V bistvu je grozno.

Ker imam sama podobno situacijo - in sem danes slišala, da so otroci dolžni poskrbet za svoje starše, imam eno vprašanje - imam namreč brezposelne mamo, očima in očeta, ki ima težave z alkoholom in ni delal že toliko let, a dploh ne vem od kdaj... Na črno ja - in ni plačeval preživnine. Imam tudi zelo neodgovornega brata, ki se mu ne ljubi nič delat (in se tudi giblje v sumljivih krogih). Pripravljena sem poskrbet samo za mojo mamo, čeprav nisva bili nikoli v dobrih odnosih - se je pa trudila za tisto kar ima, vsaj kolikor je znala. In čeprav vedno rada poudarja, kot da me sploh zanima, da bo pač vse podedoval moj brat (če bo sploh kaj ostalo)...

Imam firmo, delam, vse sem si sama zaslužila... delam cele dneve, študiram še dodatno, gradimo hišo (ki na srečo ni napisana name). Ne zdi se mi fer, da bi mogla reševat nekomu rit, če si ni zaslužil - poleg tega sem videla, da se eni znajdejo v grozni finančni situaciji... Moj oče je pa sposoben marsičesa - je imel hišo in še eno bo podedoval, pa je eno že prodal in denarja tudi ni nikjer več... bil je nezavarovan in je pijan padel z nekega balkona in bil kar nekaj časa na intenzivni negi - stroški zdravljenja so bili katastorfalni. Zato me res zanima, če sem dolžna skrbet za takega človeka???
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
26.2.2011 18:19:06   
Gina
Ne, nisi dolžna skrbet za nikogar, če rečeš, da nisi sposobna. V tem primeru prevzame skrb za človeka država, vendar se država potem tudi avtomatično usede na premoženje tega človeka po njegovi smrti. Enostavno rečeno, če hočeš kaj podedovat, moraš prevzet stroške oskrbe in če ti to ne pomeni nič ali človek itak nič nima, nisi dolžna skrbet zanj.

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
26.2.2011 18:59:15   
Poka
Podedovala ne bom nič od nikogar, kar mi je v bistvu čisto vseeno in vem že od nekdaj - npr. za očeta sem skoraj prepričana, da bi bili samo dolgovi. Ravno tega me je strah - ko država ugotovi, da nekdo nič nima, nejgov naslednjik pa ima, te vsaj po mojem, na nek način terjajo...

V bistvu nikoli nisem razmišljala o tem - so tega trenutka, ko  se je podobno zgodilo nekomu poznanemu - sicer se je on prostovoljno odločil, da bo skrbel za mamo, ki je pa zanj vsaj materialno skrbela. Moj oče ni plačeval preživnine - ne mami,ne pozneje meni - ampak ga pa nisem nikoli tožila za to. V bistvu se mi je zdelo pod častjo, pa ko si star 18 let, se niti ne znaš tega prav lotit, si še malo naiven, poleg tega se mi je pa moj ata smilil, pa če se še tako čudno sliši.

Zdaj pa ne, da se mi smili - kdorkoli se samo dotakne tistega, kar sem si z muko zaslužila sama, se lahko sam pazi user posted image  

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
26.2.2011 19:23:33   
Gina
Sicer je tole vse, kar piše v zakonu o družinskih razmerjih, je zelo splošno napisano, piše pa takole:

124. člen
(1) Polnoletni otrok je dolžan po svojih zmožnostih preživljati svoje starše, če ti
nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti.
(2) Polnoletni otrok ni dolžan preživljati tistega od staršev, ki iz neopravičenih
razlogov ni izpolnjeval preživninskih obveznosti do njega.
125. člen
Tisti od staršev, ki mu je odvzeta roditeljska pravica, ni oproščen dolžnosti
preživljanja otroka.
126. člen
Če je več oseb skupaj dolžnih koga preživljati, se ta dolžnost razdeli mednje po
njihovih zmožnostih in tudi glede na to, koliko je bil kdo deležen skrbi in pomoči.


Ti pa povem, da v praksi ni ravno tako, da te kdo preganja. Sicer kar traja, da se kaj zrihta, ampak v končni fazi, ko se enkrat ugotovi, da človek nima nikogar, ki bi mu pomagal, se vključi csd in zrihtajo vse. Ko je bila moja tašča ful bolna, s pljučnim rakom, mi pa na čisto drugem koncu slovenije, ona pa ni želela ven iz mb za nobeno ceno, sem klicala od poncija do pilata vse inštitucije, kdo bi ji pomagal, ji ni noben hotel. Res, prav norčevali so se. KO pa so ugotovili, da v praksi ni nikogar, ki bi jo peljal kam, pa ki bi ga res imela, pa ko je ženska še kar živela, ko bi morala po njihovo že umret, se je pa sistem po mesecih traum zbudil in so ji pomagali. Čeprav ima sina tukaj, ki bi jo po njihovo moral vzeti k sebi, pa h kateremu ni hotela na noben način. Jaz mislim, da se lahko odločiš čisto po svoje. Ne bo te nihče preganjal.

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
27.2.2011 9:43:47   
Kerensa*
Polnoleten otrok ni dolžan skrbeti za nobenega od staršev, v kolikor za to ni finančno sposoben in/ali v kolikor lahko dokaže, da starš ni primerno in/ali dovolj skrbel zanj.
In nobeden od otrok ni dolžan sprejeti dediščine (pozitivne ali negativne). Na zapuščinski razpravi enostavno poveš in podpišeš, da se odpoveduješ dediščini (razlogov ti ni potrebno navajati, niti ni pomembno tvoje finančno stanje).

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
27.2.2011 18:22:16   
Poka
OK user posted image  tole me je mal pomirilo. Hvala za vse tole, si bom še tudi podrobno prebrala ustrezno zakonodajo. Se pravi zakon se imenuje točno Zakon o družinskih razmerjih, če prav razumem? Samo toliko, da si ga poiščem na internetu.

Dokazat se pa verjetno čisto brez problema da  neplačevanje preživnine - to bomm verjetno mogla kakega odvetnika vprašat - upam, da velja za deset let nazaj... Verjetno pregledajo račune, mislim pa da tistih izrezkov osebi ni potrebno shranjevat več kot eno leto, včasih se mi zdi, da je veljalo, da je treba račune hranit deset let... Vem iz prakse enega odvetnika, da ni več tako... Hm...

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
27.2.2011 20:19:39   
Arwenko
Iz prakse ene znanke, stvar izpred nekaj mesecev. Ne moreš kar rečt, da nisi sposoben, in pobrali ji bodo vse kar ji lahko, torej CSD preračuna glede na tvoje dohodke koliko ti mora ostat, vse ostalo ti poberejo od plače, razlika, če je premalo, pa gre potem še iz državne blagajne in vem, da zdaj ta kolegica išče luknje kako se temu izogne, ker drugače nima pojma kako bo svojo najemnino plačevala. Dokazat, da niso skrbeli zate, kot je napisala Kerensa je pa zelo težko.

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
27.2.2011 20:29:43   
Sa.Ka
IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko

Iz prakse ene znanke, stvar izpred nekaj mesecev. Ne moreš kar rečt, da nisi sposoben, in pobrali ji bodo vse kar ji lahko, torej CSD preračuna glede na tvoje dohodke koliko ti mora ostat, vse ostalo ti poberejo od plače, razlika, če je premalo, pa gre potem še iz državne blagajne in vem, da zdaj ta kolegica išče luknje kako se temu izogne, ker drugače nima pojma kako bo svojo najemnino plačevala. Dokazat, da niso skrbeli zate, kot je napisala Kerensa je pa zelo težko.


Tega ne verjamem. Tudi to ni možno pravno naredit, nobena inštitucija si tega ne upa naredit. Si prepričana da veš celo zgodbo? Celo ozadnje?
Od kolegice oče njej ni plačal nobene preživnine, ga je ob polnoletnosti tožila, tožbo dobila. Njenemu bratu je plačal samo eno preživnino, potem ne več. Tožil ga ni. Ko je njun oče  zbolel, sta oba bila dolžna poskrbet za očeta, ker pa sta se odrekla na csd-ju ( oče bil za v dom). Po smrti sta bila klicana na zapuščino, vendar si je država prilastila kar bi onadva mogla narediti . Imela pa sta možnost, da plačata državi, država pa se odveže po plačilu od zapuščinske.


(odgovor članu Arwenko)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
27.2.2011 20:32:45   
Sa.Ka
Vsak se ima pravico odreči skrbi za svoje starše. Ampak meni to nikoli ne bo jasno, kdo lahko sploh kaj takega naredi?user posted image

(odgovor članu Sa.Ka)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
27.2.2011 21:20:29   
klupko
IZVIRNO SPOROČILO: Sa.Ka

Vsak se ima pravico odreči skrbi za svoje starše. Ampak meni to nikoli ne bo jasno, kdo lahko sploh kaj takega naredi?user posted image




Oko za oko, zub za zub.

(odgovor članu Sa.Ka)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
28.2.2011 7:59:23   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko
Ne moreš kar rečt, da nisi sposoben

Definitivno ne moreš kar in/ali samo reči. To moraš dokazati.

Starše zakon ščiti po tej strani, da če so za otroka primerno skrbeli (kar pomeni predvsem, ne pa izključno, da ni bilo konfliktov s CSD-jem, da je bila preživnina plačana, da ni bilo tožb, da so bili redni stiki, da ni bilo problemov s policijo itd.), potem so jih otroci dolžni preživljati, ko in če je to potrebno.
Po drugi strani pa zakon otroke ščiti še bolj (po mojem mnenju). Ni namreč kar avtomatsko, da ko je otrok polnoleten, mora pa preživljati starše. Ne. Prva varovalka je status polnoletnega otroka. Če se do 26-ega leta še redno šola in takorekoč nima lastnih prihodkov (otroški dodatek, preživnina in štipendija so izvzeti, ne glede na višino, razen v ekstremnih primerih), potem dolžnost preživljanja odpade. Ne odpade pa, če se otrok ne šola in če se redno zaposli oz. ima redne obdavčljive prihodke (DSP in podobno je izvzeto). Dolžnost preživljanja lahko nastane že ob otrokovem 15-em letu, če se takrat že zaposli (po končanem osnovnem šolanju), kar se po zakonu sme. Prav tako se mu "status" polnoletne osebe lahko dodeli tudi pred dejansko polnoletnostjo, v kolikor se pred 18-im letom poroči (ja, to se sme) ali sam postane starš - in če je ob tem še zaposlen oz. ima pač dohodek, potem je dolžnost preživljanja tudi tukaj možna.
So pa za otroka v vsakem primeru oz. takorekoč vedno "vključene vse varovalke" oz. ima otrok določeno "prednost". Mogoče bi bilo to še najbolje povedano na primeru. Pri 22-ih končaš faks, pri 23-ih se zaposliš, pri 24-ih si kupiš avto na leasing, pri 25-ih se poročiš, pri 26-ih vzameš hipotekarni kredit na 20 let (in kupiš stanovanje), pri 26-ih dobiš otroka... in pri 27-ih se zgodi, da naj bi preživljal starša. Plačo imaš povprečno ali morda celo nadpovprečno, kar načeloma pomeni, da si sposoben preživljanja. Po drugi strani pa je potrebno upoštevati vse tvoje stroške oz. upoštevati vse tvoje življenjske situacije (da si tudi sam starš, da imaš kredit za streho nad glavo itd.), preden se ugotovi, ali si plačila dejansko sposoben ali ne. Nobena inštitucija od tebe ne bo zahtevala, da "skenslaš" stanovanjski kredit zase v zameno za to, da boš staršu plačeval dom, recimo. Nihče te ne bo poslal na vožnjo z mestnim avtobusom, namesto z lastnim avtomobilom - in podobno. Vse to si pošteno zaslužil sam in ni zakona, ki bi ti to lahko odvzel. Izračun naredijo (naredi ga CSD, če se pa ti ne strinjaš, greš pa s tožbo vred na sodišče) na podlagi tega, kar dejansko imaš, od česar odštejejo tvoje nujne stroške in pogledajo, kako je z ostankom, pa koga moraš še preživljati in podobno. Tudi tisto, kar si si pošteno privoščil, pa ni nujno za tvoje preživetje, ti ne bodo kar vzeli oz. odšteli - ponovno ni zakona, ki bi te lahko spravil z vsaj povprečnega finančnega statusa na prejemnika DSP. So že poskušali, seveda, ampak to izpodbijaš na sodišču in to z veliko verjetnostjo, da boš dobil, je pa res, da če imaš vsaj povprečno plačo, potem je tudi dokaj verjetno, da imaš prihranjenih nekaj dodatnih € in/ali imaš možnost dobiti jih. In edino prav je, da to tudi narediš, v kolikor gre za korektna starša.

Zakon je "Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih" oz. po ta novem "Družinski zakonik".

(odgovor članu Arwenko)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
28.2.2011 18:27:31   
ČebelicaMaja
pišejo lahko karkoli, zdaj povem samo primer izpred 14 dni- pred kakimi 10 mes. je moji mami umrla teta, ki je bila psihično nesposobna živeti sama ali z ostalimi (imela je hude napade epilepsije), v domu je živela 50 let. Ker je imela nekaj malega pokojnine po pokojnem očetu, ostalo pa je dobivala varstveni dodatek in ne vem še kaj (ne vem vseh detajlov), je država Slovenija po njeni smrti njenim dedičem izstavila račun za 86 000€ !? - ker ženska nič ni imela se ji na nič niso mogli usesti in sedaj, ko nima lastnih otrok, staršev in moža, so se "usedli" na nečake... nekdo pač mora plačat...
epiloga zgodbe še ne vem, ker trenutno ravno pravno urejamo situacijo, ni pa zanemarljivo tudi dejstvo, da s 1.6. pride ven nov zakon, po katerem se bo lahko ljudem, ki jim bo država dala socialne transferje na nepremičnino usedla država v korist Države RS in tako nepremičnino posameznik brez soglasja države sploh ne bo smel odtujiti ali z njo kartkoli početi...
...ne me vprašat kako bo to zgledalo v praksi- ampak to kar sem prebrala je pa čist mimo...po tej logiki bog ne daj, da dobiš kako socialno pomoč ali varstveni dodatek, ki ga bodo baje tako ali tako ukinili, ker bodo morali po tvoji smrti dediči vse poplačat...

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
28.2.2011 19:35:22   
zmajaz
Dedičev ni mogoče bremeniti za več, kot je znašala dediščina in če ti nečaki itak niso nič podedovali (oz. so podedovali inžjo vrednost od dolga), se ta zgodba ne bo izšla in ne bo mogel nihče od njih izterjati tega denarja.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 28.2.2011 19:36:21 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
28.2.2011 20:36:43   
Arwenko

IZVIRNO SPOROČILO: Sa.Ka

IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko

Iz prakse ene znanke, stvar izpred nekaj mesecev. Ne moreš kar rečt, da nisi sposoben, in pobrali ji bodo vse kar ji lahko, torej CSD preračuna glede na tvoje dohodke koliko ti mora ostat, vse ostalo ti poberejo od plače, razlika, če je premalo, pa gre potem še iz državne blagajne in vem, da zdaj ta kolegica išče luknje kako se temu izogne, ker drugače nima pojma kako bo svojo najemnino plačevala. Dokazat, da niso skrbeli zate, kot je napisala Kerensa je pa zelo težko.


Tega ne verjamem. Tudi to ni možno pravno naredit, nobena inštitucija si tega ne upa naredit. Si prepričana da veš celo zgodbo? Celo ozadnje?
Od kolegice oče njej ni plačal nobene preživnine, ga je ob polnoletnosti tožila, tožbo dobila. Njenemu bratu je plačal samo eno preživnino, potem ne več. Tožil ga ni. Ko je njun oče  zbolel, sta oba bila dolžna poskrbet za očeta, ker pa sta se odrekla na csd-ju ( oče bil za v dom). Po smrti sta bila klicana na zapuščino, vendar si je država prilastila kar bi onadva mogla narediti . Imela pa sta možnost, da plačata državi, država pa se odveže po plačilu od zapuščinske.




Ja, vem celo zgodbo in sama nisem mogla verjet, da je to sploh možno, pa nisem hotla v detajle, da se nebo kdo prepoznal.

(odgovor članu Sa.Ka)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
28.2.2011 20:52:54   
ronja
Ampak meni to nikoli ne bo jasno, kdo lahko sploh kaj takega naredi?

Tisti, za katerega starši niso lepo skrbeli - jasno kot beli dan.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Sa.Ka)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
28.2.2011 21:13:34   
jeannetka


Ampak meni to nikoli ne bo jasno, kdo lahko sploh kaj takega naredi?



Bi se našlo kr nekaj staršev, ki si ne zaslužijo, da bi kdo skrbel zanje, žal.

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
1.3.2011 6:03:49   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Dedičev ni mogoče bremeniti za več, kot je znašala dediščina

Načeloma drži.
Je pa tukaj en catch - bremeni se jih lahko za neomejeno višji znesek (od višine dediščine), v kolikor so bili dediči "soudeleženi" pri nastanku "dolga", ki ga je zapustil pokojni. Po domače - če bi dediči lahko plačevali oskrbo v domu za ostarele, pa je niso, potem država lahko izstavi račun.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
1.3.2011 8:37:35   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Dedičev ni mogoče bremeniti za več, kot je znašala dediščina

Načeloma drži.
Je pa tukaj en catch - bremeni se jih lahko za neomejeno višji znesek (od višine dediščine), v kolikor so bili dediči "soudeleženi" pri nastanku "dolga", ki ga je zapustil pokojni. Po domače - če bi dediči lahko plačevali oskrbo v domu za ostarele, pa je niso, potem država lahko izstavi račun.



No, pa saj to je logično......dediščina se nam zdi zelo samoumevna......za bolane starše, tete, babice pa naj država skrbi in plačuje domove, ker mi tega zakonsko nismo dolžni.........

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
1.3.2011 16:57:09   
ČebelicaMaja
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Dedičev ni mogoče bremeniti za več, kot je znašala dediščina

Načeloma drži.
Je pa tukaj en catch - bremeni se jih lahko za neomejeno višji znesek (od višine dediščine), v kolikor so bili dediči "soudeleženi" pri nastanku "dolga", ki ga je zapustil pokojni. Po domače - če bi dediči lahko plačevali oskrbo v domu za ostarele, pa je niso, potem država lahko izstavi račun.



No, pa saj to je logično......dediščina se nam zdi zelo samoumevna......za bolane starše, tete, babice pa naj država skrbi in plačuje domove, ker mi tega zakonsko nismo dolžni.........


Dedovali ne bodo nič, ker je imela na knjižici 300€ in TV, ki so ji ga podarile sestre in vse ji je vzel Dom, ki je zanjo skrbel (TV je vzela ena sestra in ne moreš verjet- ga je dom zahteval nazaj in so ga tudi morali prinesti nazaj)... skratka, meni je jasno ko beli dan, da bom poskrbela za starše in bližnje sorodnike - to teto npr. pa sem jaz videla 2x v življenju, mami pa morda malo večkrat- enostavno je celo življenje do predkratkim, ko je tudi sama umrla zanjo skrbela njena sestra in pač nikoli nismo spraševali kako in kaj, sama pa tudi nikoli ni ničesar omenila, da bi karkoli morali oz. bi lahko pomagali... zadeve so bile v naših očeh urejene... te pa vsekakor šokne, ko iz neba pade račun 86000€ in se mi zdi prav, da bi vse prejemnike socialnih pomoči in drugih soc.prejemkov država na to lahko prej opozorila (magari v drobnem tisku pri obrazcih)...da se vsaj pripraviš- v kraju, kjer je ta teta živela za ta denar lahko namreč kupiš hišo!?

No, kakorkoli, ker imamo sedaj v familiji še en podoben primer, je šla mami vprašat na CSD, koliko približno smo dolžni državi za tega človeka, da se zgodba ne bo ponovila in so jo tam samo debelo gledal in ji enostavno niso hoteli povedat, češ, da to ni njena stvar!? Mislim, da dol padeš... naša stvar bo šele, ko bomo spet dobili malenkostni račun za kakih 100 tisočakov!? Za crknt kakšno državo imamo, res.

Če se bom spomnila, bom poročala kako se bo zadeva razpletla...

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
1.3.2011 17:21:14   
emaa
IZVIRNO SPOROČILO: ČebelicaMaja

pišejo lahko karkoli, zdaj povem samo primer izpred 14 dni- pred kakimi 10 mes. je moji mami umrla teta, ki je bila psihično nesposobna živeti sama ali z ostalimi (imela je hude napade epilepsije), v domu je živela 50 let. Ker je imela nekaj malega pokojnine po pokojnem očetu, ostalo pa je dobivala varstveni dodatek in ne vem še kaj (ne vem vseh detajlov), je država Slovenija po njeni smrti njenim dedičem izstavila račun za 86 000€ !? - ker ženska nič ni imela se ji na nič niso mogli usesti in sedaj, ko nima lastnih otrok, staršev in moža, so se "usedli" na nečake... nekdo pač mora plačat...
epiloga zgodbe še ne vem, ker trenutno ravno pravno urejamo situacijo, ni pa zanemarljivo tudi dejstvo, da s 1.6. pride ven nov zakon, po katerem se bo lahko ljudem, ki jim bo država dala socialne transferje na nepremičnino usedla država v korist Države RS in tako nepremičnino posameznik brez soglasja države sploh ne bo smel odtujiti ali z njo kartkoli početi...
...ne me vprašat kako bo to zgledalo v praksi- ampak to kar sem prebrala je pa čist mimo...po tej logiki bog ne daj, da dobiš kako socialno pomoč ali varstveni dodatek, ki ga bodo baje tako ali tako ukinili, ker bodo morali po tvoji smrti dediči vse poplačat...


Niso se usedli na nečake, ker v prvem dednem redu ni nikogar, so k dedovanju pozvali drugi dedni red. Oni se odpovejo dedovanju pa je zadeva rešena. Vem, ker je moj oče ob smrti imel tudi dolgov še pa še, pa smo se vsi odpovedali, ko je bil živ ni bilo nič od njega, po njegovi smrti pa njegovih pufov ne bom plačevala. V glavnem tudi v drugem dednem redu so se odpovedali dedovanju, tako da noben od nas ni dolžan ničesar.Je pa res, da gre tukaj za malo drugačen dolg, tu so bili upniki banke. Pa z nastankom dolga tudi nismo bili povezani.


< Sporočilo je popravil emaa -- 1.3.2011 17:23:36 >

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
2.3.2011 12:44:54   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: ČebelicaMaja

Dedovali ne bodo nič, ker je imela na knjižici 300€ in TV, ki so ji ga podarile sestre in vse ji je vzel Dom, ki je zanjo skrbel (TV je vzela ena sestra in ne moreš verjet- ga je dom zahteval nazaj in so ga tudi morali prinesti nazaj)... skratka, meni je jasno ko beli dan, da bom poskrbela za starše in bližnje sorodnike - to teto npr. pa sem jaz videla 2x v življenju, mami pa morda malo večkrat- enostavno je celo življenje do predkratkim, ko je tudi sama umrla zanjo skrbela njena sestra in pač nikoli nismo spraševali kako in kaj, sama pa tudi nikoli ni ničesar omenila, da bi karkoli morali oz. bi lahko pomagali... zadeve so bile v naših očeh urejene... te pa vsekakor šokne, ko iz neba pade račun 86000€ in se mi zdi prav, da bi vse prejemnike socialnih pomoči in drugih soc.prejemkov država na to lahko prej opozorila (magari v drobnem tisku pri obrazcih)...da se vsaj pripraviš- v kraju, kjer je ta teta živela za ta denar lahko namreč kupiš hišo!?

No, kakorkoli, ker imamo sedaj v familiji še en podoben primer, je šla mami vprašat na CSD, koliko približno smo dolžni državi za tega človeka, da se zgodba ne bo ponovila in so jo tam samo debelo gledal in ji enostavno niso hoteli povedat, češ, da to ni njena stvar!? Mislim, da dol padeš... naša stvar bo šele, ko bomo spet dobili malenkostni račun za kakih 100 tisočakov!? Za crknt kakšno državo imamo, res.

Če se bom spomnila, bom poročala kako se bo zadeva razpletla...


Če ste dedovali 300 EUR iz knjižice tete na banki ali ste dedovali njeno hišo s tremi gmajnami ni nobene razlike v pravnem pomeni.....ste dediči.....dediščini se niste odpovedali.......

In če se bojite, da vam država v prihodnje spet za en tak primer v družini ne izstavi računa.....je najboljše, da se na zapuščinski odpoveste dediščini in ne bo nobenega računa......sicer pa od tete ali strica, ki si ga videl trikrat v življenju niti ne moreš pričakovati, da boš kaj podedoval, tako da to ne bi smel biti noben problem......

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
3.3.2011 12:06:32   
ČebelicaMaja
Dediščini smo se odpovedali, pa vseeno lahko uradniki zakomplicirajo zadevo če hočejo... sploh nikoli nismo pričakovali, da bomo kaj dobili- že pred leti smo se odpovedali polovici kmetije v korist strica, ki skrbi za kmetijo in bo tam ostal.

Sicer pa so ljudje zaradi takega načina že tožili državo, ker zavaja državljane in tožbo tudi dobili.

Razberem pa iz tvojih postov strašno netolerantnost do kogarkoli, ki kaj deduje... no sem že pisala cele litanije na to temo pa bom samo kratka in jedrnata (da me ne bo spet fliknilo venuser posted image )- so ljudje, ki si tako ali drugačno dediščino s skrbjo za druge krvavo zaslužijo, so ljudje, ki pridejo do dediščine na lahek način, smo ljudje, ki se jim je z dediščino že zgodila strašna krivica in zgodb na to temo je neskočno- vsak primer pa je primer zase...ne vem pa, zakaj je treba vsakega, ki se oglasi, da bo kaj dedoval takoj obtožiti za koristolovca. Res, da je v filmih zgodb o dedovanju ziljon, v resničnem življenju pa k sreči se obstajajo čustva in ljubezen do starih staršev in staršev. In če se že govori o dediščini to še ne pomeni, da se gleda samo na denar- valda pa, da ne bom dala državi nečesa, kar mi morda ni treba...že tako plačujem visoke davke in prispevke, pa še posebej plačujem vse preglede več ali manj samoplačniško, da ne govorim koliko smo dali državi davka na nepremičnine ... potem pa pogledam v politiko in kam ta država drsi in kdo si z našimi davki polne žepe, pa še kako zgodbo iz ozadja slišiš, ki jo mediji še ne poznajo- pa te RES vse mine.


_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
3.3.2011 14:36:38   
liliana
Razberem pa iz tvojih postov strašno netolerantnost do kogarkoli, ki kaj deduje...


Zakaj pa netolerantnost.....user posted image

Ker ti predstavim drugi vidik dedovanja.....? Kamor spadajo na žalost tudi dolgovi....?

Glej, meni je jasno, da če bom kdaj kaj podedovala, bom poleg vsega premoženja podedovala tudi eventuelne dolgove.......nekaterim pa to ni jasno.....nekaterim pa je samoumevno, da bi se dolgovi odpisali, dediščino bi pa dobili.......

Saj če ženi umre mož, ki je imel na banki kredit, mora žena tisti kredit banki tudi še naprej odplačevati......vendar to nam je nekako povsem jasno in samoumevno......

Kmalu se bomo morali zavedati, da ni dolžnost države, da skrbi za nas, za naše najdražje, ampak je to naša dolžnost......država vskoči le takrat, ko sami zase ne moremo poskrbeti, ko se znajdemo v brezizhodnem položaju......in to "pomoč" potem terja od nas, ko smo jo pač sposobni odplačati........in če je uživalec ni sposoben odplačati, ker pač ne more prodati hiše in iti pod most živet, morajo to povrniti dediči.......no, meni je to nekako čisto logično.......

Država je pač začela lansko leto avgusta terjati tisto, kar zakon že 20 let vsebuje (čeprav se mi zdi, da se je pri plačevanju domov za starejše s strani države, po smrti to že poravnavalo iz dediščine kar nekaj časa in ni to neka novost).....lansko leto pa je država začela "terjati" še socialno pomoč........


(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
3.3.2011 14:39:25   
liliana
Dediščini smo se odpovedali, pa vseeno lahko uradniki zakomplicirajo zadevo če hočejo...


Aja pa še to me samo zanima.......

Ste se odpovedali dediščini že na zapuščinski razpravi ali šele takrat, ko ste dobili še "račun za dolgove od države".....?

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Skrb za starše - kot zakonska obveza
3.3.2011 16:08:54   
ČebelicaMaja
Dediščini smo se odpovedali kar mnogo pred računom- če bi prebrala post, bi videla, da je delež na kmetiji, ki bi ga morala podedovati teta podedoval njen drugi nečak v korist kmetije in smo se odpovedali vsemu oz. ne mi, moja mama... niti nismo pričakovali... sicer pa ne vem, zakaj tako zagovarjaš vračanje države, če na račun tega padajo tožbe... in to ravno zato, ker državljanov ne opozorijo tudi na ta člen zakona v odločbah, ko socialno pomoč prejmejo- kje pa piše, da moram zakon obvladati na pamet in če se že odpravimo po informativni izračun na CSD od njih pričakujem, da bodo vedeli kako do tega podatka pride država in ravno to pomeni to, da smo odgovorni in da se bomo na kaj takega vnaprej pripravili ali pač... in še veš kaj... najbrž zelo premožni nimajo socialne pomoči, vsaj v večini primerov ne, in še tisto malo kar imajo, hoče vzeti država... včasih me pa res zbode ta ozkogledost ljudi, pa poznam vse preveč takih... in ne samo to- tisti, ki ima nekaj pod palcem si bo privoščil odvetnika in poklical svoje veze in poznastva in sklepi sodišča bodo čudežno dobili drugačen epilog... navsezadnje sem to izkusila tudi na svoji koži... torej ne bit preveč vzvišena glede dediščine in podobnih dogodkov... in tu bom zaključila...je pač samo moje mnenje in nihče me ne bo krcal, če nočem odprtih rok državi plačat 86000€- navsezadnje so dom v katerem je bivala zgradili iz samoprispevkov državljanov...

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?