|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 21:53:22   
lan
No, ko smo že v predvolilnem času,...in ko na dolgo in široko govorimo o tem, v kakšni nesocialni državi živimo, bi za primer dala Avstrijo, kjer bodo letos ( od septembra naprej ) uvedli zastonj vrtce. Za otroka bo treba plačati edino hrano ( kar je okoli 50 EUR na mesec ).

Zanimivo a ne?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 21:55:39   
CatJa
Ja, zanimivo. Si že lahko privoščijo.

_____________________________

Niso časi slabi, temveč človek.
John BEAUMONT

(odgovor članu lan)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 21:58:09   
Lunc_a
uff,jaz manj vrtca plačujemuser posted image
je pa dobro za tisze,ki pač glede na velike dohodke tudi veliko vrtca plačajo

(odgovor članu lan)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 22:00:03   
lan
Ja res si lahko, saj jih bo drago stalo,..user posted image

(odgovor članu Lunc_a)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 22:03:49   
Anonimen
hrano ( kar je okoli 50 EUR na mesec ).

Zanimivo a ne?


Se bolj zanivimo je to, da ti pri nas za hrano odstejejo manj kot 1€ na dan, ce otroka ni.
Tudi tega nisem vedela, da je v Avstriji hrana tako draga. Ali pri nas tako poceni. Ali pa tako ceneno kuhajo.

(odgovor članu lan)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 22:06:29   
Alfabeta
Kaj nuca zastonj vrtec, če pa ni prostih mest? Jaz raje plačam, pa da imam mesto, kot pa sedaj ko so vsi dali otroke v vrtec tudi taki, ki nimajo in niti ne iščejo službe. Samo zato ker je zastonj. Jaz je nimam pa kam dat.

Se opravičujem, samo sem res jezna ko user posted image

(odgovor članu lan)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 22:07:37   
sneška_
Moja sestrična v Avstriji plačuje celih 25 evrov na mesec. Ko mi je rekla mi je šlo na jok ker to pa že 130 evrov na mesec za enga otroka pa je preveč.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 22:09:25   
lan
Saj si upravičeno lahko jezna. Najbolj ironično je pa to, da mesto so, kljub temu, da je zastonj.

(odgovor članu Alfabeta)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 23:21:29   
Marogica
Sedaj pa konkretni podatki in celostna podoba tega, kako izgleda sistem vrtca v Avstriji

TOrej..Cene vrtca bodo po novem od 0 do 440€ za celodnevo bivanje otroka v vrtcu. Samo na avstrijskem Štajerskem bodo vrtcu od sepetembra zastonj, Niedroesterreich in Kaernten pa imajo že obstoječe brezplačno varstvo dopopoldan, kar pomeni od ca 8-12. ure, brez prehrane. Vendar samo za otroke stare od 3-6 let.

Razllog je seveda, da bi vzpodbujali zaposlitve žensk, ki po rojstvu otrok ostanejo doma in to zaradi "čudnega" delovnika vrtcev, torej takšnega, da ga normalno zaposleni ne more upoštevati. Po podatkih je čez 80% otrok v vrtcih, vendar samo 16% v takšni obliki, kjer lahko starši hodijo v službo normalno 8 ur.  Na Štajerskem je ta številka še nižja, samo 1,9%m zato tam želijo "gratis-vrtce".

Kar pa se tiče otrok, starih od 12 mes- 3 let, je manjkajočih 80.000 mest v Avstriji!!!!!

"Gratis-vrtci" bodo stali državo 140 mio €. In kdo financira državo? Mi, državljani, z davki. Je to res zastonj vrtec?

Torej...to se nekje realni podatki za Avstrijo, zato ne posplošujte kar tako. Pa tudi vrtci niso tako urejeni, probleme imajo s prehrano v vrtcih, in kot sem že dejala, "delovni čas" vrtcev ni flexibilen (v povprečju delajo nekje med 8-12 ter 14-16 uro.  Ljduje pa delajo vsaj do 17 ure, če ne dalje...



_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu lan)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
29.8.2008 23:45:37   
rija
midva resno razmišljava, da bi dala otroka v vrtec v avstrijo....ampak brezplačen bo verjetno itak za njihove državljane? zdaj je stal nekje 50 ojrov brez prehrane...

_____________________________

...vox populi...

(odgovor članu Marogica)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 0:18:24   
frutka_
Marogica enako je v Nemčiji. Vmes, ko je pauza, moraš priti po otroka v vrtec in ga odpeljati. Med dnevom vrtec ensotavno zaprejo za določen čas in ga kasneje spet odprejo. Malico in odejice si otroci morajo sami prinesti v vrtec. Nihče jim je ne skuha obroka prilagojenegea njihovim potrebam, nihče jim ne pere posteljninic... Naši vrtci so še vedno socialni!


(odgovor članu Marogica)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 0:20:14   
Marogica
IZVIRNO SPOROČILO: frutka

Marogica enako je v Nemčiji. Vmes, ko je pauza, moraš priti po otroka v vrtec in ga odpeljati. Med dnevom vrtec ensotavno zaprejo za določen čas in ga kasneje spet odprejo. Malico in odejice si otroci morajo sami prinesti v vrtec. Nihče jim je ne skuha obroka prilagojenegea njihovim potrebam, nihče jim ne pere posteljninic... Naši vrtci so še vedno socialni!




Ja, frutka, točno tako. V Švici je enako.

_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu frutka_)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 0:23:37   
frutka_
Jaz se prav rada pohvalim z našim sistemom. Ostale države bi si moral vzgled jemat po našem vzorcu ali skandinavskem. V Nemčiji bojda niti nimajo programa za predšolsko vzgojo. V vrtcih gre zgolj za varovanje in ne tudi za vzgojo.

(odgovor članu Marogica)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 8:00:54   
TRIŠ
IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

hrano ( kar je okoli 50 EUR na mesec ).

Zanimivo a ne?


Se bolj zanivimo je to, da ti pri nas za hrano odstejejo manj kot 1€ na dan, ce otroka ni.
Tudi tega nisem vedela, da je v Avstriji hrana tako draga. Ali pri nas tako poceni. Ali pa tako ceneno kuhajo.


Ja tako sem tudi jaz mislila,pa sem rekla da bom hodila v vrtec po kosilo za celo družino pa so mi povedali da je to le en prispevek prehrane.Hrana je mnogo dražjauser posted image

IZVIRNO SPOROČILO: Marogica
"Gratis-vrtci" bodo stali državo 140 mio €. In kdo financira državo? Mi, državljani, z davki. Je to res zastonj vrtec?


Ja takrat bom vsaj vedla za kaj plačujem državi davek,ker danes ne vem

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 9:02:42   
Primoza
Nekoliko naivno razmišljanje, kot da raste v Avstriji denar na drevesih. Spremenjen je le način financiranja, t.j. iz proračuna. Pravo vprašanje ni kam vključiti vrtce (v državni proračun ali tako kot zdaj) amak kako njihovo delo racionalizirati tako, da bi bili nekoliko cenejši. Ker pa so v  3/4 stroškov to stroški plač, bi bilo potrebno predvsem razmisliti o tem problemu.

(odgovor članu lan)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 9:32:20   
babylove
Tudi v Franciji je vrtec zastonj, od 3. do 6. leta.

Ampak je odprt od 8h20 do 11h30 ter od 14h do 17h30. Med opoldansko pavzo otrok sicer lahko ostane tam, vendar se plačajo ure varstva in kosilo posebej. Popoldansko malico si mora prinesti zraven.

Ob sredah so vrtci in osnovne šole zaprti. Obstajajo pa plačljivi varstveni centri.

Na koncu koncev znese enako, kot če bi bil vrtec že na startu plačljiv, samo da se po eni strani lepše sliši, po drugi pa imaš več komplikacij (ob sredah ga voziš drugam, plačuješ tri račune - opoldansko varstvo, kosilo in varstvo ob sredah).

_____________________________






(odgovor članu lan)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 9:37:50   
Primoza
No pa še nadaljevnaje razmišljanja o tem 3/4:

Vir http://www.inst.at/trans/15Nr/08_1/khan15.htm

In the kindergarten there are four groups of employees:
  • kindergarten teachers: In Austria they have to attend a higher secondary school, with a duration of 5 years, and they graduate with "Matura" (O-level).
  • kindergarten helpers: In theory it is to say that everybody could work as a helper if she or he is interested, in practice the problem is the very low salary. (Besides, this is a general problem in the kindergarten, for all four groups.) There is no education for kindergarten helpers.
  • teachers of mother tongues: The term "teachers of mother tongues" means teachers of migrant's languages, mostly Turkish or Serbocroatian, sometimes Polish. The other language is their mother tongue, but it is not necessary to have a special education.
  • teachers of foreign languages: In Austrian diction there is a difference between "teachers of foreign languages", which often means English, sometimes French or Italian, and "teachers of mother tongues". Teachers of foreign languages either have done a teacher training in languages or they speak this language in their family.

Se pravi tiste, ki jih hočete dati v Avstrijo bodite pripravljene na zgoraj omenjene kvalifikacije tistih, ki bodo skrbeli za otroke user posted image user posted image user posted image .

Seveda pa je v Sloveniji druga skrajnost, ko se izobrazbeno strukturo povišuje na neprimeren nivo, ki ga država ne more normalno financirati. Tudi v bolnici ni pri pacientu stalno zdravnik, ampak skrbij0o zanj medicinske sestre, ki jim zdravnik daje usmeritev in preverja napredek bolnika.

Se pravi tisti, ki se bo hotel rešiti problema domnevno predragih vrtcev bo moral ugrizniti v to kislo jabolko. Če pa nobeden nima interesa ugrizniti vanj pa pomeni, da naši vrtci niso dragi ampak imajo normalno ceno glede na to kaj nudijo. "Brezplačni" vrtci v pomenu financiranja države pa so, kot sem dejal, le metanje peska v oči.

< Sporočilo je popravil Primoza RR -- 30.8.2008 9:38:12 >

(odgovor članu Primoza)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:14:03   
Anonimen
Jaz se prav rada pohvalim z našim sistemom. Ostale države bi si moral vzgled jemat po našem vzorcu ali skandinavskem. V Nemčiji bojda niti nimajo programa za predšolsko vzgojo


Mislis, da so slovenski otroci zato bolje vzgojeni? Oz. nemski slabse?

(odgovor članu frutka_)
  Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:22:52   
Anonimen
Če pa nobeden nima interesa ugrizniti vanj pa pomeni, da naši vrtci niso dragi ampak imajo normalno ceno glede na to kaj nudijo. "


Sama cena je verjetno tudi v drugih drzavah "normalna", razlikuje se samo neposredna participacija oz. placilo starsev.

(odgovor članu Primoza)
  Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:25:55   
Primoza
Saj se plača enako tako ali drugače. In že precej stvari imamo urejenih solidarnostno, tako da so še vrtci povsem odveč.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:27:24   
Primoza
IZVIRNO SPOROČILO: Mič II
Sama cena je verjetno tudi v drugih drzavah "normalna",


Avstrijski vrtci so cenejši. Ampak če bi naše malčke čuvali nekvalificirani delavci bi bilo pa še ceneje.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:27:25   
Anonimen
In že precej stvari imamo urejenih solidarnostno, tako da so še vrtci povsem odveč.


Vcasih je bilo vse kao zastonj...pa vemo, kam je slo user posted image .
Tako da berzplacnost....vkljucimo spomnim, saj ni bilo tako dalec nazaj.

(odgovor članu Primoza)
  Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:28:29   
Primoza
saj zato pa pravim da je čisto vseeno ali plačaš položnico ali davek.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:36:43   
Anonimen
saj zato pa pravim da je čisto vseeno ali plačaš položnico ali davek.


Nekaterim ni vsseno.

(odgovor članu Primoza)
  Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: V razmislek: avstrijski vrtci zastonj...
30.8.2008 10:37:16   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

In že precej stvari imamo urejenih solidarnostno, tako da so še vrtci povsem odveč.


Vcasih je bilo vse kao zastonj...pa vemo, kam je slo user posted image .
Tako da berzplacnost....vkljucimo spomnim, saj ni bilo tako dalec nazaj.


Ne, ne, vrtci nikoli niso bili brezplačni, če misliš na bivšo Jugo. Sva ravno z mamo zadnjič gledali (ona ima shranjene svoje knjigovodske knjige od svojega 17. leta daljeuser posted image ) in je zame za vrtec plačevala 1/3 svoje plače (v družinskem proračunu je bil še očetov dohodek, seveda), tako da vrtec definitivno ni bil nikoli zastonj. Politika plačevanja vrtca je bila enaka kot danes.

Je pa npr. moja prijateljica na Nizozemskem za 4 dni vrtca/teden plačevala 800€ na mesec, otrok pa je bil v vrtcu cca od 8.00-14.00.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro
Kaj storiti, ko otrok zvečer, pa tudi čez dan, nikakor ne more zaspati in porabite tudi več kot uro, da otrok vendarle z...
Otroke uspavam zgodaj
Moji otroci so vedno šli zgodaj spat. Zapadli smo v rutino, ko so smo se odrekli dnevnemu spancu, približno tretje ali č...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?