|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 11:37:19   
Bastis
pozdravljeni,
moj otrok je star 3 leta in včeraj zvečer me je prvič vprašal kje je moja mama. moja mamica je umrla ko sem bila še otrok. naj mu povem kako je in predvsem kako razložiti smrt 3 letniku?
hvala za vaše izkušnje
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 11:54:40   
livia
Skupaj poglejta kak album, kjer sta ti in tvoja mami na sliki, pa mu razloži po resnici kako in kaj.

Nas je to začela spraševat šele pri 5 letih, a je imela sestrica 3 in je vse poslušala. Če te ne bo razumel, bo že spraševal še naprej.

(odgovor članu Bastis)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 11:56:03   
blaža
Razloži mu čisto normalno. To ni neka tabu tema.

Mi smo začeli že na pokopališču nekako, ko sta spraševala, da kaj je to, ko smo šli mimo peš. Pa smo povedali, da so pač tam pokopani tisti, ki umrejo. Ni jima blo nič grozljivo, ker smo mi tako u izi povedali, da se je tudi njim nekako zdelo vse tako , da tako pač je. Pol so spraševali, da kdaj bom jaz umrla, kdaj tata, pa smo jima rekli, da ko bomo fuuuuuul stari user posted image , ter, da včasih umrejo tudi mladi ljudje, če so npr. kej bolni,..

Ti lepo poveš, da je bila babi pač bolna in da je umrla. Pa če vpraša kaj to pomeni, poveš, da je za vedno zaspala in da mu boš pokazala kje sedaj " počiva", da bosta šla svečko prižgat. Če ste že bili kdaj z njim na pokopališču mu pač omeniš, da je pač babi tam, kjer nosite svečko prižigat,..

če sproščeno odgovoriš, pol ponavadi otrok to sproščeno sprejme.

Ne vem, vsaj mi imamo take izkušnje.

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu Bastis)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 11:57:20   
blaža

IZVIRNO SPOROČILO: livia

Skupaj poglejta kak album, kjer sta ti in tvoja mami na sliki, pa mu razloži po resnici kako in kaj.

Nas je to začela spraševat šele pri 5 letih, a je imela sestrica 3 in je vse poslušala. Če te ne bo razumel, bo že spraševal še naprej.


Ja to z albumom, se tudi meni zdi fajn, da mu slikice pokažeš.

No mi smo se s tem soočli zgodaj obakrat, ker nimamo igrišča na vasi, pa smo šli vedno sedet v senčko pred cerkev, zraven je pa itak pokopališče,.. pa sta začela spraševat že zgodaj.user posted image

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 12:03:26   
uškinamama
Ti lepo poveš, da je bila babi pač bolna in da je umrla. Pa če vpraša kaj to pomeni, poveš, da je za vedno zaspala in da mu boš pokazala kje sedaj " počiva", da bosta šla svečko prižgat. Če ste že bili kdaj z njim na pokopališču mu pač omeniš, da je pač babi tam, kjer nosite svečko prižigat,..


Otrokom naj se ne bi govorilo o smrti kot o  "spanju", "počitku", " odhodu v tuje kraje"...in podobno. Tako mi je svetovala pedopsihologinja in utemeljila s tem, da znajo otroci to tako ponotranjit , da se bojijo zaspati, počivati....oz pričakujejo, da se mo umrli prebudili in vrnili.



_____________________________

Najina Uš : staršem prijazen otrok.


(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 12:10:16   
kajajaka
Naša 3 letnica se je s smrtjo soočala dvakrat letos. Umrla sta najprej sosed, potem še soseda. Oba je dobro poznala in imela rada. Tudi en dedek je mrtev že kar nekaj let (moj oče). Ve, da ima enega dedija doma in enega na pokopališču.

Nikoli ji nismo nič prikrivali, vse smo se pogovarjali pred njo. Na pogrebe je seveda nismo vlekli, ko smo šli na pokopališče prižgat svečko, je pa vprašala zakaj in smo ji povedali kdo tukaj počiva. Ta razlaga ji zadošča. Ne zdi se ji tudi nič groznega. Pač prej je živel v sosednji hiši, sedaj pa aja na pokopališču. Otroci to sprejmejo zelo preprosto.

Enkrat je omenila, da soseda ni že dolgo videla. In povedali smo ji, da ga lahko vidi na sliki. Je bila čisto zadovoljna. Ko smo bili na morju je na plaži pobrala kamen in rekla, da ga bo nesla temu stricu sosedu. In smo ga spravili in ob prihodu domov odnesli na pokopališče... kjer ga je položila ob spomenik.

Povedati hočem, da otroci to veliko lažje sprejmejo kot se nam zdi. Ne vem točno, kaj se plete v mali glavici, ampak vem, da se ji ne zdi nič hudega, če je nekdo umrl. Sprejme očitno to tako kot je treba - kot del življenja. Včasih si želim, da bi odrasli tudi lahko tako sprejeli dejstva, da se nekaterih stvari ne da spremeniti.

(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 12:10:55   
blaža

IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama

Ti lepo poveš, da je bila babi pač bolna in da je umrla. Pa če vpraša kaj to pomeni, poveš, da je za vedno zaspala in da mu boš pokazala kje sedaj " počiva", da bosta šla svečko prižgat. Če ste že bili kdaj z njim na pokopališču mu pač omeniš, da je pač babi tam, kjer nosite svečko prižigat,..


Otrokom naj se ne bi govorilo o smrti kot o  "spanju", "počitku", " odhodu v tuje kraje"...in podobno. Tako mi je svetovala pedopsihologinja in utemeljila s tem, da znajo otroci to tako ponotranjit , da se bojijo zaspati, počivati....oz pričakujejo, da se mo umrli prebudili in vrnili.




No to pa nisem vedla. Moji niso meli problema s tem. No o reinkrarnaciji jima nisem razlagala, ..


_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu uškinamama)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 12:11:01   
Bastis
ravno to me skrbi, da se ne bi otrok prestrašil, ne vem, nisem pričakovala tega vprašanja, ki je prišel kot strela z jasnega. nisem bila pripravljena. včeraj sem eskivirala odgovor, sem rekla da mu bom drugič povedala ker je že pozno in mora spatuser posted image
imam določene travme zarad tega, nisem bila tako majhen otrok, sem razumela kaj se je zgodilo. najbolj me je strah same sebe, da ne bom mogla razložit "na izi". razmišljam še da prepustim besedo očiju. vem...bežanje od odgovornosti.

(odgovor članu uškinamama)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
9.1.2012 14:51:21   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: Bastis
...strah same sebe, da ne bom mogla razložit "na izi". ...

Saj smrt ni "izi".

Takole bi rekel, otrok je to vprašal mimogrede zato naj ne bo odgovor dolg in izčrpen ampak dokaj jedrnat. Te bo že kdaj drugič vprašal kaj več npr. o smrti. Sedaj te je samo vprašal Kje je tvoja mama. 

Lahko mu tudi poveš, da ko bo on že zrasel in bo velik in boš ti že stara, da boš tudi ti umrla takrat. Mi smo našemu tako razložili in se ni ustrašil, da bo brez mamice ker smo mu zagotovili, da bo prej on še zrasel in bo prej velik in imel svoje otročke
.

(odgovor članu Bastis)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   [Brisano sporočilo]
9.1.2012 22:07:07   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu kajajaka)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
10.1.2012 9:46:44   
Bastis
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

pa javi, kako bo slo user posted image




zelo dobro. ste mi pomagale, hvala.
uporabila sem nasvet z albumomuser posted image  kar med igro sem potegnila ven album in pokazala njegovo babico. sledilo je par zakaj-ev, zakaj je umrla, kje je zdaj, in povedala sem po resnici. nič kaj preveč obširno, le da je dobila eno hudo bolezen in da je zdaj na pokopališču kamor bomo šli prižgat svečko. na moje veliko presenečenje je bil z odgovori zadovoljen in ni kazal več zanimanja. tako se nadaljnih vprašanj ne bojim več.
hvala še enkrat.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   [Brisano sporočilo]
10.1.2012 9:51:11   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Bastis)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
10.1.2012 17:59:54   
Najaa
Super, res dobra ideja z albumom. Moji dve tudi sprašujeta ampak ne vem od kje jima ideja (mogoče da sem jaz kdaj rekla, pa se res ne spomnem), da je pradedi pri zvezdicah, na pokopališče mu pa gremo svečko prižgat. Kakšnim obširnih razlag še nista zahtevali, se bo pa kmalu začelo s emi zdi.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
10.1.2012 18:22:45   
Paštetka
Ne vem, jaz se nikoli nisem spraševala kako otroku razložiti.
Rečem, da je umrl, in da je pokopan, kjer pač je.
Tudi, ko svečke prižigamo me vedno vprašata kdo je tu pokopan. In jima pač odgovorim kdo.
Hočem reči, da se pogovarjamo čisto "normalno" .
Moja sestrica je npr. Angelček, ker je umrla majhna...
Za druge umrle pa samo sprašujeta kako jim je bilo ime,kaj so počeli, kdo so bili. Tudi, ko slike gledamo, rečeta npr. da vesta , kje počiva...
Vesta tudi, da se tisti, ki umre, ne vrne.
Pa nimata nobenih traum ali kaj.

(odgovor članu Najaa)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: kdaj otroka soočiti s smrtjo
30.3.2012 14:09:41   
metimenka
Problem je, ker je smrt v današnji družbi razumljena kot neka slaba stvar, nekaj čemur bi se lahko izognili, jo preprečili itd. in ne kot del življenja in je zato tabuizirana in se o njej ne znamo več pogovarjati. Zelo dobra knjiga na to temo je izšla pred kratkim. Naslov je Razloži mi smrt ... in govori prav o tem, kako in kaj povedati otrokom. Bi jo priporočila predvsem tistim, ki ste verni, čeprav je zelo informativna tudi za tiste, ki ne verjamejo v Boga (točno to, kar je ena prej omenila, da ne smemo govoriti o spanju, počivanju, da je mrtvi postal zvezdica, da živi na nebu - ker si to majhni otroci zelo konkretno in dobesedno predstavljajo, dokler ne osvojijo abstraktnega načina razmišljanja). Jaz sem izvedela veliko novega - od tega, da nebesa niso kraj ampak stanje do tega, kako v vsakdanjih naravnih stvareh (menjava letnih časov, mrtva žival, ko uvene šopek rož) učimo otroka o smrti kot prehodu v novo življenje.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 15
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





BLOG: Pitje vode in lulanje med poukom
Te med odmorom ne tišči lulat in te je pritisnilo sredi pouka? Boš moral počakati do naslednjega odmora. V mojem svetu j...
FOTO: To je bistvo družine!
photo
Prav vsaka družina je posebna in unikatna. Toda, kaj imajo družine z vseh koncev sveta in različnih oblik vendarle skupn...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?