|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  53 54 [55] 56 57   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: nosečniška sladkorna
21.12.2010 10:06:49   
neža41
hvala živa25, ma smo že eksperimentirali s časi, sem daljašala na 5 min do 45... ma ni bilo efekta, 30min je še najbolje... problem je v glavnem po zajtrku, ostali cukri so ok (popoldanski pokrijem z dolgim), tako da mi je svetovala naj prej pojem malico ( pol ure prej), kajti ko je sladkor visok mi potem tudi zelo hitro pade (npr.uro in pol po obroku 8 , čez pol ure pa je že 3,7) ko je pa ok, tudi tak ostane. .zdaj sem merila pač večkrat. moje blazinice prstov so kot rešeto.

jaz dajem krivdo hormonom, pa če to je al ne.... hipe pa vem ,da niso ok, zato toliko merim.
a se vam kdaj zgodi da se ponoči zbudite lačne????

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1351
   RE: nosečniška sladkorna
22.12.2010 8:49:38   
benika
Živa25, brez zamere ampak s tako hrano kot jo ti ješ ni nič čudnega, če ti cukri letijo v višavouser posted image user posted image user posted image Testo za pico je smrt za cuker, prav tako proti koncu nosečnosti bel riž.  Daj probaj še tiste par dni mal zdržat in se bolj držat diete.

Kaj je pa Steblovnikova dejala? Kdaj te vzamejo noter?

(odgovor članu neža41)
Neposredna povezava do sporočila: 1352
   RE: nosečniška sladkorna
22.12.2010 17:27:54   
Anonimen
Benika ampak če je ob moji več ali manj skoz isti prehrani enkrat cuker OK, naslednjič pa 12 pa neki ni OK user posted image Ali??

No sej zdej je boljše... Cukri so se umirili istočasno kot moj "prehlad", tko da ni panike več. Sem imela včeraj celo hipo pred kosilom user posted image

Steblovnikova pa me bo naslenji teden še enkrat pogledala, potem se bodo pa odločili, če mi bodo takoj sprožli ali pa potem 4.1. user posted image

(odgovor članu benika)
  Neposredna povezava do sporočila: 1353
   RE: nosečniška sladkorna
22.12.2010 22:21:06   
honey
Ja, prehladi, stres, živčki ipd. vse nabijejo cukr v višave. Jaz sem imela 1 mesec nazaj, ko sem imela izpit iz poslovne matematike, cukr nenormalen - ves čas čez 8, s tem, da sem imela mislim da 35 E insulina. Pa itak nisem tistih 14 dni skoraj nič jedla, ampak cukr pa za pop user posted image Pa mi je Tomažičeva hitro povedala, da naj se ne sekiram, da je to zaradi živcev. In je bilo res. Ko sem naredila izpit, je šel tudi cukr nazaj na normalo.

_____________________________

V meni živi vitka ženska, ki bi rada prišla na površje. Običajno to kozo lahko utišam samo s piškoti.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1354
   RE: nosečniška sladkorna
23.12.2010 8:39:15   
neža41
dobro jutro user posted image ,
včeraj sem bila na ctg (vidni popadki a nisem odprta) ) in pregledu (38t),kljub temu , da cuker raste (in višamo insulin) se niso odločili za porod prej, ker  pravi moj G, da je otrok najbolj varen v trebuhu in da se mu fajn godi, zato  bomo čakali, da bo tudi on pripravljen priti ven. bom pač hodila 1x tedensko na kontrolo. me je pa cel popoldan fajn matral trebuh, otrdeval, zvečer tudi bolelo v križu.... pol pa se je vse ustavilo okoli 10 in sem zaspala ko klada do zjutraj.
je bil pa včeraj sladkor visok dopoldan, kljub isti hrani, verjetno res stres: kaj bo al ne bo... pa veliko hoje po bolnici user posted image
tako, zaenkrat nadaljujemo z režimom in se crtamo v enem kosu.
kolegica pravi da sem ko kinder jajček: v trebuhu presenečenje , okoli pa sladka čokolada user posted image

(odgovor članu honey)
Neposredna povezava do sporočila: 1355
   RE: nosečniška sladkorna
29.12.2010 16:15:58   
zaljubljena23
Punce hvala...

Tako je, 17.12. ob 3.59 je na svet prijokal naš Nej, težak 3260g, velik 50 cm z obsegom glavice 35cm...Sam porod je bil hiter, trajal je dobre 4 ure, pričel se je čist nepričakovano, saj me je kot s strela z jasnega oblila voda dobrih 6 ur preden se je rodil naš Nej..Mimogrede v P sem šla tudi brez svojih popadkov, tako da je res samo porod minil hitro...Mamica pa je bila tako blažena, da je že takoj po rojstvu izjavila, da še gre takoj enkrat rodit, če bo porod tako ekpresen in nebolečuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

23.4.2009, plusek...17.5.2009 si odšel med angelčke...
23.4.2010, plusek...17.12.2010 si prijokal na svet...
23.4.2012, plusek... 26.12.2012 PDP...

(odgovor članu neža41)
Neposredna povezava do sporočila: 1356
   RE: nosečniška sladkorna
29.12.2010 16:39:52   
čupa
ojla!!!
zaljubljena23 najprej čestitke za malega neja user posted image user posted image user posted image user posted image

sem v 28t nosečnosti, ina danes sem bila na kontoli in sem zvela, pa je bil moj test za sladkor (50g) pozitiven, vrednost je bila kar 11. jutri mam še enkrat 75 g, pa ker zdravnik misli da gre za sladkorno, je rekel, da mo bo dal napotnico za diebetologa. mene pa zanima kkašen je postopek, če bo res šlo za sladkorno. kaki pregledi sledijo in predvsem, kak lahko to vpliva na dojenčka? kaj se res, tak kot piše na raznih zd. straneh, to povzroči smrt otroka? dajte me malo potolažit prosimuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu zaljubljena23)
Neposredna povezava do sporočila: 1357
   RE: nosečniška sladkorna
29.12.2010 17:23:18   
darchy82
čupa jst sem trenutno v 37. tednu nosečnosti. Nosečniško sladkorno so mi ugotovili pred cca. 3 meseci. Postopek je bil tak, da sem pa dveh testih, ki sta bila pozitivna na sladkorno, dobila dieto in ketone sem si morala merit v urinu. Čez kaka 2 tedna sem si začela še cukr v krvi merit. Je pa od takrat naprej vse ok. Občasno mi gre cukr sicer čez mejo, ampak nič kritičnega. Verjetno bom do konca user posted image ostala samo na dieti brez inzulina.
Drugače pa prvič slišim, da lahko sladkorna povzroči smrt otroka. Meni je bilo samo rečeno, da če sladkorna ni zdravljena, da se lahko user posted image rodi prevelik oz. pretežak in ima lahko ob rojstvu zlatenico. Večkrat lahko pride do predčasnega poroda ali CR, sicer pa nič hujšega.
Meni so zadnje 3 mesece cel čas govorili, da je user posted image precej velik, ko sem imela pa prejšnji teden UZ, je pa moja G ugotovila, da je teža normalna glede na tedne nosečnosti.
Upam, da sem te kaj potolažila, ker se mi zdi, da z user posted image ne more bit nič hujšega, sploh če se boš pazila pri prehrani.
Pa vso srečo.

(odgovor članu čupa)
Neposredna povezava do sporočila: 1358
   RE: nosečniška sladkorna
29.12.2010 17:52:10   
čupa
darchy82 mislim, da sem prebrala na bibaleze. meni je danes rekel na UZ da ma samo malo večji obseg trebuščka, ampak to so mi govorili tudi pri prvi pupi, pa nisem mela sladkorne, sem pa njo tudi rodila 4 tedne prej z carskim rezom (preeklampsija) tak da zgleda da me čaka podobno. no bomo vidla, se pa ti zahvaljujem, ker si me res potolažala, ker tak že nasploh krivim sebe, ker sem v kategoriji močnejših. sigurno bom pa pazla pri prehrani.

< Sporočilo je popravil čupa -- 29.12.2010 17:53:07 >

(odgovor članu darchy82)
Neposredna povezava do sporočila: 1359
   RE: nosečniška sladkorna
29.12.2010 18:03:29   
darchy82
Mislim da sladkorna sploh ni odvisna od telesne teže, ampak so bolj geni krivi. Jst namreč nisem med težjimi, prej obratno, pa me je vseeno doletela ta nadloga. Sicer pa, ko se navadiš na dieto, sploh ni nobene panike. Vsaj jst brez problema shajam z njo.

(odgovor članu čupa)
Neposredna povezava do sporočila: 1360
   RE: nosečniška sladkorna
2.1.2011 21:03:21   
Mihelinka
Pozdravljene,

na forumu se oglašam prvič; noseča sem 17t in sem pridobila že 7 kg kar je občutno preveč. Kolikor sem se doslej seznanila gre pri dieti pri gestacijskem diabetesu za principe pravilnega prehranjevanja, zato bi se želela te diete, kljub temu, da nimam nosečniške sladkorne, želela držati. Zato bi vas prosila, če je katera tako dobra, da bi brošuro, ki jo baje dobite in ostale papirje z recepti oziroma kar pač dobite, lahko skopirala in mi na moje stroške poslala po pošti, seveda naj bodo vključeni tudi stroški kopiranja. ali če imate kaj v elektronski obliki, še toliko boljše. Vse življenje sem malo močnejša, pred nosečnostjo sem imela BMI 25,4 kar je še vedno preveč in svojo težo lahko nadzorujem le z disciplino oziroma dieto. Če nimam diete, jem brez kontrole in se vedno zredim. Zato resnično potrebujem nek red tudi zdaj med nosečnostjo in vas prosim za pomoč.

Hvala za vse informacije in odgovor.

Lep večer,
m.

(odgovor članu neža41)
Neposredna povezava do sporočila: 1361
   RE: nosečniška sladkorna
3.1.2011 21:32:55   
darchy82
Mihelinka če hočeš ti jst lahko skopiram tisti modro knjigico in vsa navodila glede diete pa ti pošljem po pošti. Sicer bi ti z veseljem poslala v elektronski obliki, pa na žalost nimam skenerja, tako da to na žalost tako ne bo šlo user posted image .
Lahko mi pošlješ zs z naslovom, pa ti bom poslala po pošti.

Pa lep večer vsem skupaj.

(odgovor članu Mihelinka)
Neposredna povezava do sporočila: 1362
   RE: nosečniška sladkorna
17.1.2011 10:28:43   
neža41
živijo sladke ,
rodila sem 26.12, ene 10 dni pred PDP, pač moj sinko se je tako odločil , 3700g in 54 cm.
vse je bilo hitro in brez težav (v uri in pol; sem prišla v bolnico in ga imela v naročju). sladkor so mi kontrolirali pred in po porodu (sem namreč vzela insulin,
dolgi in kratki ,ker nisem vedela da bo to tako hitro).... pa se je skozi vrtel okoli 4. tudi otroku so 3 dni merili in je imel normalen.meni pa spet 3 dan. sedaj me čaka še testiranje z glukozo 6 tednov po porodu.
s porodom se je sladkor normaliziral, kot so mi napovedali, je pa 3 mesece stroge diete pustilo eno spremembo v mojem načinu prehranjevanja.... sploh mi več ne diši sladko...pojem ampak veliko manj... jem dalje bolj dietno, 5 obrokov , pa ne ker bi hotela, enostavno mi paše.... teža je na predhodni (pred zanositvijo)
upam da sem se sladkorne dokončno rešila....
lep dan vsem
p.s. spalča se potrudit in držat nasvetov

(odgovor članu neža41)
Neposredna povezava do sporočila: 1363
   RE: nosečniška sladkorna
17.1.2011 23:37:27   
Anonimen
user posted image Odlično! Hvala za tale post.

Srečno še naprej!

(odgovor članu neža41)
  Neposredna povezava do sporočila: 1364
   RE: nosečniška sladkorna
18.1.2011 10:01:22   
darchy82
neža41 čestitke ob rojstvu sinčka user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Jst bom morala pa na mojo user posted image očitno še mal počakat, ker se ji nikamor ne mudi, čeprav imam rok čez 3 dni.
Sicer pa super, da se je cukr normaliziral po porodu in da je z user posted image vse ok.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1365
   RE: nosečniška sladkorna
19.1.2011 15:35:16   
Anonimen
Sem se pozabila tudi tukaj javit user posted image

6.1. sem rodila hči Živo. Porod so mi sprožili dan prej. Rojena je bila na 39t2d težka pa 2760g in velika 48cm (zadnji UZ 14 dni pred porodom je napovedoval 3070g user posted image ). Toliko o tem, da moji visoki cukri otroku nabijajo grame user posted image   In vsem, ki se sekirate zaradi sladkorne... NE SE!!!! Pri meni je bilo že drugič tako, da sem rodila "premajhnega" otroka za gestacijsko starost. Ko dohtarje ob rojstvu vprašaš v čem je fora pa vsi samo skomignejo z rameni in se obrnejo stran. Ko bom pri dr. Tomažičevi opravila se pa tipkamo...

Tale gestacijski diabetes pa je ena velika modna muha današnjih dohtarjev in farmacevtov user posted image



aja.... Cuker je TAKOJ po porodu bil in je še vedno normalen, Živa pa je imela dan po porodu 2,9 cukra v krvi, kar je SUPER. Ni bila zlatenična in ni imela hipe user posted image


< Sporočilo je popravil živa25 -- 19.1.2011 15:36:03 >

(odgovor članu darchy82)
  Neposredna povezava do sporočila: 1366
   RE: nosečniška sladkorna
19.1.2011 19:48:54   
darchy82
živa25 še enkrat tukaj čestitke za Živo user posted image user posted image user posted image
Pa super, da se je cukr normaliziral. Jst na našega user posted image še čakam, predvsem pa komaj čakam da se rešim diete user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 1367
   RE: nosečniška sladkorna
24.1.2011 12:14:39   
melodija
Zdravo!
Pofočka se nova sladka :-)
To je tretja nosečnost, že v drugi sem imela nosečniško sladkorno, a šele od 23.tedna, zdaj jo imam dejansko od začetka.
Danes sem šla na tisti tadolgi test , pa mi ga niso hoteli narediti, ker sem imela na tešče sladkor 5,2.

Se mi pa zdi, da je ta sladkorna še velika neznanka za vse... V Mb sem dobila kao dieto, v roke knjižico, isto kot 2 leti nazaj, o pravilih zdrave prehrane. Moram si spet meriti sladkor, tokrat vse 3 glavne obroke - prej in po.

Imam nešteto vprašanj...sploh zato, ker v prejšnji nosečnosti tamala ni rastla vredu, pa niso ugotovili, zakaj...al je bil kriv sladkor ali pretoki. Na koncu so mi porod sprožili v 36 tednu, tamala pa je imela 2250g, kar je bilo več, kot so kazali različni UZji.
Tako da čisto brezveze ta sladorna ni - se je treba držati navodil, ker na nekaj ziher vpliva, le raziskana še po moje ni dovolj.

Kaj je katera sotrpinka, ki šele sedaj začenja z dieto??? Do septembra je dooooolgo! :-)

Lep dan vsem, Melodija

(odgovor članu darchy82)
Neposredna povezava do sporočila: 1368
   RE: nosečniška sladkorna
26.1.2011 13:54:40   
majčica1508
No pri meni je pa tako,da po starih normativih imam sladkorno,po novih pa ne......kar nekaj..čez 3 leta bojo pa spet novi pogoji.......

(odgovor članu melodija)
Neposredna povezava do sporočila: 1369
   RE: nosečniška sladkorna
28.1.2011 22:58:52   
DeVilla
IZVIRNO SPOROČILO: darchy82

Mihelinka če hočeš ti jst lahko skopiram tisti modro knjigico in vsa navodila glede diete pa ti pošljem po pošti. Sicer bi ti z veseljem poslala v elektronski obliki, pa na žalost nimam skenerja, tako da to na žalost tako ne bo šlo user posted image .
Lahko mi pošlješ zs z naslovom, pa ti bom poslala po pošti.

Pa lep večer vsem skupaj.



Jaz imam tele knjigice v elektronski obliki, če bo kakšna hotela... Sam pišite mi in če čez en teden še ne bo nič od mene, me spomnite... A vam morm navest razlog? En mali 5 tednov star cukr, ki zdele spi v svoji postelji... user posted image

Mali nas je pustil čakat do dopolnjenega 40 tedna in je nekaj čez polnoč (23.12. okol 1:20) pričel akcijo s prvim popadkom. Malo pred drugo uro sva štartala z dragim proti porodnišnici s popadki na 10 minut. Pred porodnišnico sva parkirala s popadki že na 6-7 minut (menda je dragi prevozil kar nekaj rdečih luči user posted image ). Po popisovanju in pregledu se je dogajanje še pospešilo, da smo preskočili klistir in šli rodit. Ob 3:32 smo že vsi trije jokali - eden iz protesta ker je moral zapustit topel trebuh, mi2 pa od sreče... user posted image  Zjutraj  sem imela sladkor v mejah normale in to še zdaj drži. Imam pa v sredo pregled na polikliniki, da vidijo, da sem res kul... user posted image

Drage sladkorčice, bodite pridne z dieto, ker delate v dobro otročka pa čimdlje naj se greje pri vas! Po porodu pa svetujem, da ohranite podobne prehranjevalne navade, saj gre konec koncev za zdravo hranjenje...


_____________________________

Ena in ena je šest... :)

(odgovor članu darchy82)
Neposredna povezava do sporočila: 1370
   RE: nosečniška sladkorna
30.1.2011 11:11:02   
darchy82
No, da se še tukaj malo javim user posted image .
25.01. ob 13.03 se nama je rodila čudovita punčka Lana, včeraj smo pa končno prišli iz P, tako da se sedaj pridno hranimo in crkljamo vsi trije skupaj.

Meni pa niso kaj pretirano sladkorja merili po porodu. Sem imela sicer merilnik s sabo, pa so mi sestre v P rekle, da si ne rabim več merit. Res pa je, da inzulina nisem rabila. Do zdaj si pa tud še nisem uspela meriti, ker sem imela preveč opravkov z našo malo pupiko.
Vsem skupaj želim lep dan.

(odgovor članu DeVilla)
Neposredna povezava do sporočila: 1371
   RE: nosečniška sladkorna
30.1.2011 16:38:42   
Mihelinka
ČEstitke darchy82!!! veliko veselja z malo Lano ti želim in predvsem uživaj v nedietni hrani user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu darchy82)
Neposredna povezava do sporočila: 1372
   RE: nosečniška sladkorna
2.2.2011 18:25:03   
neža41
darchy82 čestitam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image in upam da pozabiš na diete!!!! user posted image

(odgovor članu Mihelinka)
Neposredna povezava do sporočila: 1373
   RE: nosečniška sladkorna
6.2.2011 22:04:13   
kepica78
lep pozdravček vsem starim in novim sladkim user posted image . no pa se spet tudi jaz javljam pa letu in pol tukaj. v prvi nosečnosti so mi sladkorno odkrili dobrih 6 tednov pred PDP, nisem bila na inzulinu in tudi diete se nisem glih najbolj striktno držala ker se mi pa 6 tednov pred rokom res ni dalo še s tem ubadati.
no sedaj pa so mi jo odkrili že čisto na začetku. tako da melodija jaz sem s tabo tukaj do avgusta. upam da ostaneva samo na dieti in da bo vse ok z najinimi sončki.
DeVilla jest bi te zelo lepo prosila za te knjigice in recepte.

vsem novopečenim mamicam pa iskrene čestitke za zdrave in čudovite malčke.


(odgovor članu neža41)
Neposredna povezava do sporočila: 1374
   RE: nosečniška sladkorna
27.2.2011 13:17:26   
Sasheen
poleg vseh problemov me rukne še  to :(

no tudi pri meni je povišan KS...jutri imam na polikliniki neka predavanja, dobila bom aparatek, listke za ugot. ketonov v urinu že imam...zadnja meritev je bila čez 9.1, druge kao ok in 7.3. imam obremenilnost 100g, seveda bom tudi na dieti...tko da sem bila 24.2. besna ko sam satan in sem klicala dohtarja ki dela v leonišču pa še operiral me je in, ko mi je naštel kaj vse povzroča sladkor in da uni tam tega sploh ne upoštevajo bi jutri najraj znorela tam, ker sme jim povedala, da sem bila na antibiotikih, da sem bila bolna in da sem pojedla ogromno banan, medu, ker sem bila svnjsko grdo bolna s 5 dnevno vročino, ki ni padla pod 38.5, celih 5 dni sem jo imela med 38.5 in 39.6 itd...in vse to povzroča oz. dviguje sladkor...in brez da bi me dali še na en test so me ruknl na dieto...potem mi pa še sestra, dohtarca ali karkoli že je tam teži, da kok sem se zredila in jaz da naj me raj ornk pogleda pa zvaga, še 60 kg nimam torej, kaj sem jih mela 40 da sm se 20 kg zredila....ji povem, da sem imela pred nosečnostjo 53 kg in me čukast gleda, ji porinem mater. knjižco pa sem rekla naj pogleda sej so me v 8 tednu vagal...pol pa da mam zihr ful visok pritisk in jaz da ne, da prej nizkega, in una spet nesramna da je joj gre po merilc in res 90-60 jo je kmal kap...pol mi teži da jem same stvari k majo ful cukra not in jaz popizdim, da ne in da mi zdej celo nosečnost paše samo hrana na žlico in da sem po zihr enem letu pojedla en sladoled snickers, ne jem piškotov, čokolade, nasploh sladkih stvari, ker me pol želodec j*** in una da to ni mogoče, edino kar je, je da pojem ene tri rezine polbelega kruha na dan....samo da se spomnem besna ratam, bom vidla kaj bo v jutri... + tega pa še to da imam spet 37 vročine, lih tok da sem zmedena in bom znorela, ker vsakič ko grem kam po bolnicah zbolim...ker majo nosečnice in druge ljudi skup in itak noben ne upošteva tega, da če so matr bolni naj ostanejo doma ne pa da rinejo okol, in pol tam 4 ure sediš v čakalnici in en kašla, en kiha, en smrka in ja tudi stres povečuje sladkor, besna sem ko ris...sem pa v 27 tednu...

včeraj sem brskala po trgovini I.Spar in nism najdla ene stvari k ma tist znak srček gor...razen jogurtov...tko da, če mi lahko poveste od katere blag.znamke kupujete ve hrano za dieto...

hvala

(odgovor članu kepica78)
Neposredna povezava do sporočila: 1375
Stran:   <<   < Prejšnja stran  53 54 [55] 56 57   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  53 54 [55] 56 57   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Celodnevna avantura za bodoče starše in ml...
Pomlad prinaša sveže začetke in nove avanture, zato je popoln čas za Baby Expo, edinstven dogodek, ki združuje vse, kar ...
10 najpogostejših prvih znakov nosečnosti
Vsaka ženska drugače občuti prve znake nosečnosti, mi vam predstavljamo najpogostejše.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?