|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 10:38:05   
rozilu

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Hope2

Ob vsej hrani v šoli težko, da je 10 otrok lačnih, kaj šele 1. Kam smo prišli, kako potem učimo otroke, da z najmanjšim odporom gledajo sošolce, da je kak lačen, kdo ima srce zavrnit katerega otroka, če gre v kuhinjo ali tršico prosit hrano.


Problem je tudi, da se ti otroci, ki so lacni le redko izpostavljajo in se raje skrijejo in se zlazejo, da niso lacni. Svojo revscino dozivljajo kot sramoto, kar morda niti ni tako cudno, ko ves kaj vse so otroci sposobni izreci in kako so sposobni kruto prizadet druge otroke.
Ce bi morda vsaj malenkost uspeli dojeti obcutke teh starsev in otrok, bi morda lazje razumeli zakaj je marsikdaj tezko na veliki zvon obesat, da si lacen.

Na nasi soli je prav to problem - identificiranje otrok, ki so dejansko lacni. Ustvarili smo svet in druzbo v kateri je tezko priznati, da si lacen. In tisti otroci, ki zasmehujejo druge ker nimajo nevem kaksno igraco, ne vem kaksne hlace ipd.. niso neki drugi otroci, to so nasi otroci, otroci, ki so produkt te druzbe, ki jo soustvarjamo mi sami.


Točno tako! Taki otroci se nočejo izpostavljat in raje molčijo in so lačni.

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 76
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 10:42:42   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*


IZVIRNO SPOROČILO: Poker face

IZVIRNO SPOROČILO: mika

Lulu, se v celoti strinjam s tabo. En lačen otrok na šoli je preveč.



In  kaj boš oz. si naredila v tej smeri? Nič. Najležje je kloftat po forumu in biti bolj pravičen od pravičnega v reali pa narediti nič. Aja država naj poskrbi za njih. A jih je država naredila? Mislim, da vsak starš ve da mora poskrbeti za svojega otroka, ali pač naj velja miselnost: mi jih bomo delali, država pa jih bo skrbela.



In kako veš, kaj je Mika naredila ali ni naredila? Kaj si pa ti naredila, ko smo že pri tem?

Prvenstvena naloga staršev je, da poskrbi za svoje otroke in velika večina staršev to počne.
Naloga države pa je, da poskrbi za šibkejše člene v naši družbi. Šibkejši člen pa lahko postane vsak od nas v trenutku. Doživiš prometno nesrečo s hudimi možganskimi poškodbami, zboliš za rakom ali MS, eden od staršev umre v nesreči... in se družina v trenutku znajde pred hudimi težavami, fizičnimi, psihičnimi in finančnimi. In tu stopi vmes država, ki bi morala poskrbeti za to, da družina še naprej lahko dostojno živi. Ne životari, ampak živi. Otroci pa so že samo zato, ker so otroci šibkejši člen in zanje smo odgovorni vsi.
In potem smo pa še mi kot celota, torej kot družba - malo empatije, solidarnosti nam res ne bi škodilo ter razlikovati med enimi in drugimi ter se zavedat, da se niso vsi ljudje za isti koš.


Tocno tako.
Princip izvirnega greha, ko je otrok kriv zato ker se je rodil, in ker se je rodil tem starsem katerim se je, je nesmisel. Ne glede na to kaksni so starsi, otrok mora biti zasciten. Ce tega niso zmozni starsi je na potezi drzava oz. njene instistucije.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 77
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 10:48:27   
Anonimen
Se podpisem pod oba posta od Hope2.

V Angliji otroci nosijo malico s sabo, zapakirano, tisto pojejo in obicajno si med sabo se izmenjajo kaksno stvar, ker je tko bolj fensi (od soseda cokolada je pac bolj sladka). Tudi odrasli nosimo pogosto kosilo s sabo, zapakiras kar skuhas doma, v sluzbi pogrejes. Idealno? ne gotovo ni, lahko gres tudi ven jest ampak ce si ne mores privoscit pac delas tako. Nisi pa lacen. In tudi ti otroci v soli, ce so doma siti zakaj si ne prinesejo s sabo malice? A ja zato ker mora drzava zanje poskrbet. Drzava dela narobe, ker tiska brosure. Drzava nas ne prehrani. Oprostite, ampak kdaj se boste priceli zavedati da s spremenjenim sistemom, ki je eskpresno lezel v kapitalizem, stvari ne morejo biti taksne kot so bile nekoc. Drzava ima namen, da osvesca ljudi o zdravi prehrani, implementira pa to vsak posameznik. Starsi ucijo otroke odnosa do hrane, ne sola...a zdej nej se pa sola prilagaja ker otroci puscajo banane? Ja seveda, ker buhtljcki nocejo banan bomo pa jabolka, a ta tudi ostajajo no pa probajmo z ananasom. Ma sej niste resni no.

En lacen otrok je prevec, se strinjam. Ampak kaj se dogaja z otroci, da eni hrano puscajo drugi so pa lacni? Kako da otroci nimajo empatije, da bi videli da nekdo ne je, da verjetno nima za hrano? Kje je cut za socloveka? Kdo nas uci biti pozoren do drugega? Kdo nas uci kako delimo to kar imamo? Starsi, moji ljubi, ne drzava. Ker drzava je kakrsna je...zato, ker jo sestavljamo mi taki kot smo. Dokler bodo starsi metali jajca v parlament, bo otrok puscal banane na mizi. Se dobro da kaksne ne vrze v glavo ucitelju.

Kar se tice pa pisma, ki krozi ... vsak, ki se resno zavzema za spremembe, se bo z imenom in nazivom podpisal pod svoje pisanje. Anonimni podpis ''uciteljica'' zame nima nobene kredibilnosti in s taksno rezervo in distanco tudi berem te vrstice. Mi je pa fascinantna psihologija mnozice ob taksnih pismih, absolutno.

Se podpisem tud pod Ankico, sem vmes pisala ko je post bil objavljen. Tocno o tem govorim, o empatiji, o ucenju o drugem in sprejemanju drugacnosti, pa seveda tudi o tem, da se ne zanasa vedno samo na drzavo ampak se tudi sam aktiviras in isces resitve. Tega mi hudo manjka v Sloveniji...kolektivno jamranje in pesimizem.

< Sporočilo je popravil bibasiba -- 23.11.2012 10:51:44 >

(odgovor članu Hope2)
  Neposredna povezava do sporočila: 78
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 10:56:02   
mika
En lacen otrok je prevec, se strinjam. Ampak kaj se dogaja z otroci, da eni hrano puscajo drugi so pa lacni? Kako da otroci nimajo empatije, da bi videli da nekdo ne je, da verjetno nima za hrano? Kje je cut za socloveka? Kdo nas uci biti pozoren do drugega? Kdo nas uci kako delimo to kar imamo? Starsi, moji ljubi, ne drzava.


Samo na odgovore v tej temi poglej...to so odgovori staršev. Takoj ti bo jasno katere otroke se doma uči pozornosti in sočutja in katerih ne.
Kakšno vlogo pa ima država sta že Ankica in Frodo B. napisali.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 79
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 11:15:52   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: bibasiba

Se podpisem pod oba posta od Hope2.

V Angliji otroci nosijo malico s sabo, zapakirano, tisto pojejo in obicajno si med sabo se izmenjajo kaksno stvar, ker je tko bolj fensi (od soseda cokolada je pac bolj sladka). .......ce si ne mores privoscit pac delas tako. Nisi pa lacen. In tudi ti otroci v soli, ce so doma siti zakaj si ne prinesejo s sabo malice?
A ja zato ker mora drzava zanje poskrbet. Drzava dela narobe, ker tiska brosure. Drzava nas ne prehrani. Oprostite, ampak kdaj se boste priceli zavedati da s spremenjenim sistemom, ki je eskpresno lezel v kapitalizem, stvari ne morejo biti taksne kot so bile nekoc. Drzava ima namen, da osvesca ljudi o zdravi prehrani, implementira pa to vsak posameznik.


Stvari bodo taksne, kot jih bomo naredili. Ozavescanje o zdravi prehrani je pa...
Kot je nekdo na reklamno vprasanje ( promocija zdrave prehrane) : ali ste ta teden ze jedli ribe; odgovoril, da je bolje da ga vprasajo, ali je sploh ta teden kaj jedel...

Link je napisan, preberi - vzemi si cas, preveri ce hoces.. potem pojdi tem otrokom povedati, da z brosuro samo izvedo, da se lahko zdravo hranijo in da ni sramota ce jedo kruh, maslo, med in mleko za zajtrk... Premores?
 

http://www.val202.si/botrstvo/
Zakaj ne morem dobiti osebnih podatkov o družini in jim darovati osebno?

Revščina je huda stiska in je huda stigma. Večina  staršev in nastopajočih otrok  prav s pogojem, da  bodo  ostali anonimni, sploh privoli v pogovor. Ščitenje identitete otrok, ki jih je revščina že tako zaznamovala, se nam zdi zelo pomembno, saj pred mikrofonom velikokrat izpovedo stvari, ki jih še nikoli niso povedali niti svojim bližnjim. Zato si nikakor ne želijo, da bi v njihovo tako razgaljeno zasebnost vstopali ljudje, pa če še s tako dobrimi nameni.  Morda  je njihovo ravnanje težko razumeti, a z razkritjem tako intimnih podrobnosti o najhujših stiskah družine, so še veliko bolj  ranljivi, kot si najbrž lahko predstavljamo.  Zato vam žal podatkov o družini ne moremo,  ne smemo in tudi ne želimo dati. 

Nimam več kosila v šoli, ker starši nimajo dovolj denarja. Bilo mi je zelo hudo, ko tistega dne nisem smel več z njimi. Vsi drugi so jedli, jaz pa nisem,” premaga jok tihega 12-letnega sedmošolca Marka, ki ga tudi po prihodu iz šole doma kosilo ne čaka zmeraj: “Ne vsakič. Lačen sem velikokrat … velikokrat ni večerje in grem lačen spat.”

//


Šolska malica, manjši in večinoma hladen obrok, je zato včasih zanj prava odrešitev: “Komaj čakam, da dobim malico, ker že prejšnji dan nisem jedel ne kosila ne večerje in … Markove solze postanejo močnejše od besed.

Pred tragedijami nikoli nismo prosili za pomoč, nihče ni vedel za nas. Šele tri mesece po ženini smrti in z dvema tako poškodovanima otrokoma sem si moral priznati, da ne gre in takrat smo prvič šli pomoč. Najtežje se je ponižati in priznati, da ne zmoreš sam. Toda ko zmanjkuje za najosnovnejše preživetje, ko včasih tudi za hrano ni več, pač moraš!

Če nam bodo res še nižali socialne transferje, če bo šlo tako naprej, preprosto ne bomo mogli več živeti. Šole nam ne morejo več pomagati, saj vloge za subvencijo prehrane ne oddajamo več na šolah, pač pa na centu za socialno delo. Tam pravijo, da je to sistem in če presežeš zakonsko določen cenzus, ga pač presežeš. Tega ne morem razumeti: če jaz kot brezposelna  samohranilka s štirimi otroki, od tega ima eden hudo cerebralno paralizo, zgolj s socialno pomočjo, v najemniškem stanovanju presegam ta cenzus , kdo ga potem sploh dosega? Kdo je lahko sploh še pod mano, če sem jaz povsem na dnu? Ali je kdo sploh upravičen do te subvencije?
Toda ne gre le za otroke brezposelnih staršev, Vesna, mama treh otrok, je  po ločitvi od moža naredila vse, da bi lahko družina  vsaj preživela: “Že več kot tri leta delam samo v nočni izmeni, da dobim vsaj nekoliko višje dodatke. Kljub temu živimo bedno, ničesar jim ne morem privoščiti, otroci niso upravičeni do subvencioniranih kosil in pridejo domov lačni. Toda doma  velikokrat jemo  makarone brez vsega ali  krompir, le na vodi kuhan. Zmanjkuje nam hrane, večkrat smo še brez tega…”
 
“Ne le moji, mnogi otroci, šolarji so lačni, starši jim kljub dohodkom  ne morejo plačati kosila po skoraj 3 evre na dan,  tako dobijo samo skromno malico okoli 10. ure, potem pa je pred njimi še pet ali šest šolskih ur, ko so lačni. Kosilo bi jim res veliko pomenilo, meni pa tudi, vsaj zanje bi vedela, da so siti.”

“Prehrane v nočni izmeni tako ali tako nimamo organizirane: včasih imam s sabo kos kruha sli sadja, pogosto pa nič. Razmišljam, kaj bodo potem naslednji dan jedli otroci, če bom jaz to pojedla, in potem sem raje lačna jaz. Težko je delati ponoči brez vsega, še težje, ker vem, da bom tudi naslednji dan jedla le, če bo kaj ostalo od otrok. Pogosto sem lačna, vsaj dvakrat tedensko zagotovo”

< Sporočilo je popravil Frodo Bisagin -- 23.11.2012 11:22:31 >


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 80
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 11:20:38   
takotako
Ni fer za tiste ki plačujemo? Ma ja glej tudi to ni fer da je nekdo lačne. Moj otrok zaradi tega ne bo lačen samo enkrat bo imel mogoče prazen krožnik pa ne bo se negova hrana stran metala.

Lačni otroci se ne izpostavljajo-kako pa je potem prišla učiteljica do te ugotovitve? Pač učiteljica ki je z njimi skoz jih že tok pozna. Ne rabi jih izpostavljat to lahko naredi zelo diskretno. mi plačamo za določeno kosilo, ki se ne poje da se manj za eno žlico na krožnik za otrko ki niso tok ješči in na kocu se da še dva krožnika in se istočasno da lačnemu brez besed. Ja malo več angažiranosti ućiteljice ampak mislim da ne bi smelo bit to problem. Sej tud ne rabimo razlagat....
Ampak važno pa je da se v prvih dveh mesecih 1.razreda pogovarjamo o državnih tekmovanjih ko otok šele spoznava šolski red.
Mal več bo potrebno tudi v nas samih naredit.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 81
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 11:31:29   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: takotako

Ni fer za tiste ki plačujemo? Ma ja glej tudi to ni fer da je nekdo lačne. Moj otrok zaradi tega ne bo lačen samo enkrat bo imel mogoče prazen krožnik pa ne bo se negova hrana stran metala.


KO je bil sin v prvem razredu, je nosil malico, ki jo ni pojedel domov. Danes sin ne nosi malice domov, ker je vedno nekdo dovolj lacen, da jo vzame. Pac ne je sadnih jogurtov, ne je sladkih zitnih ploscic, suhega sadja... Doma ima dovolj, da ga hrana ne skrbi. Ze sam ve komu jo ponudi in kdo so otroci, ki nimajo malice, pa radi vzamejo , ce kdo kaj ne poje, kot tudi otroci vedo, kaj ne je, pa je to ze utecena stvar.

Lačni otroci se ne izpostavljajo-kako pa je potem prišla učiteljica do te ugotovitve? Pač učiteljica ki je z njimi skoz jih že tok pozna. Ne rabi jih izpostavljat to lahko naredi zelo diskretno. mi plačamo za določeno kosilo, ki se ne poje da se manj za eno žlico na krožnik za otrko ki niso tok ješči in na kocu se da še dva krožnika in se istočasno da lačnemu brez besed. Ja malo več angažiranosti ućiteljice ampak mislim da ne bi smelo bit to problem. Sej tud ne rabimo razlagat....


NI uciteljica v vprasanju - je organizacija kuhinje in dejstvo je, da je ta sistem zelo odvisen od stevila socialno sibkih otrok. Ce sta v razredu dav trije taksni otroci to gre, ce jih je pa vec kot 30% pa to ne gre. Z deruge strani imas tudi starse, ki tezko napraskajo denar za kosilo, pa ga, ker so po cele dneve v sluzbi in tako vsaj otroku zagotovijo redno prehrano. In njemu povedati, da je njegov otrok malo lacen ker se je delilo med vse... tudi njega je za razumeti - vsak star si zeli imeti sitega otroka in vsak stars na prvo mesto postavi svojega otroka.

< Sporočilo je popravil Frodo Bisagin -- 23.11.2012 11:44:05 >


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu takotako)
Neposredna povezava do sporočila: 82
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 11:44:17   
takotako
Se strinjam v takem primeru.
Jaz sem samo želela povdariti da ni samo v državi, ampak pri ljudeh potrebna sprememba. Ravno zdaj bodo naši v šoli imeli možnost brezplačnega plavanja ker jim občina plača-in problem je nastal oz.ker je v napačnem bazenu, je drugje bolj lušten, itd. Pa potem kdaj bodo vadili za tekmavanja...

pa ja tebi ni problema dat malico komu drugemu, velikim pa je-pa ne zaradi denarja. Pa sej tudi hrana ki ostane v loncu se jo lahko razdeli ne pa da se po forumu vpije da zakaj se pa kuha take količine.Pa jim problem denar.
Pa tudi učiteljico ne teptam-samo rada bi povedala da se marskikaj še da narediti če se pusti iz strani staršev. Nikoli ne veš-enrat boš pa ti rabil pomoč.

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 83
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 12:11:16   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: takotako

Se strinjam v takem primeru.
Jaz sem samo želela povdariti da ni samo v državi, ampak pri ljudeh potrebna sprememba. Ravno zdaj bodo naši v šoli imeli možnost brezplačnega plavanja ker jim občina plača-in problem je nastal oz.ker je v napačnem bazenu, je drugje bolj lušten, itd. Pa potem kdaj bodo vadili za tekmavanja...

pa ja tebi ni problema dat malico komu drugemu, velikim pa je-pa ne zaradi denarja. Pa sej tudi hrana ki ostane v loncu se jo lahko razdeli ne pa da se po forumu vpije da zakaj se pa kuha take količine.Pa jim problem denar.
Pa tudi učiteljico ne teptam-samo rada bi povedala da se marskikaj še da narediti če se pusti iz strani staršev. Nikoli ne veš-enrat boš pa ti rabil pomoč.


Poskusila sem zadevo  osvetliti tudi iz neke druge smeri, nikor pa ne nasprotovati ali se ne strinjati s tvojim staliscem.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu takotako)
Neposredna povezava do sporočila: 84
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 12:23:25   
Anonimen



Link je napisan, preberi - vzemi si cas, preveri ce hoces.. potem pojdi tem otrokom povedati, da z brosuro samo izvedo, da se lahko zdravo hranijo in da ni sramota ce jedo kruh, maslo, med in mleko za zajtrk... Premores?
 

http://www.val202.si/botrstvo/



Zanimivo, da mi dajes isti link, ki sem ga pred casom sama postala sem gor in prosila za pomoc pri nakupu nogomentnih kopack za 12 letnika. Postov se niti pod razno ni nabralo toliko, kot sedaj.

Vse to mi je jasno, kot mi je tudi kristalno jasno kaj pomeni biti lacen. V enem izmed velikih mest v Ameriki sem nekoc ostala brez denarja, dva tedna nisem vedala kako bom prezivela in lacna sem hodila spat vsak dan. Vem kaj pomeni lakota, vem kaj pomeni biti nemocen in nesiguren kaj bo prinesel jutri. Moj post je bil o tem, da je potrebno pogledati na stvari drugace, ne pricakovati da bo drzava vse resila, ampak uciti otroke deliti, opaziti, socustvovati.. In ja ljudje bi lazje prosili in zaupali svojo stisko, ko bi vedeli da ne bodo zaznamovani, obrekovani, da se ne bo nihce zgrazal in da nihce ne bo cutil moci nad njimi samo zato, ker si sam nekaj lahko privosci drugi mora pa prositi za pomoc. Res je, spremembe so v nas samih, otroci se bodo pa po nas ravnali...ce se bomo zgrazali mi, se bodo tudi oni in ce bomo delili mi, bodo delili tudi sami.

(odgovor članu Frodo Bisagin)
  Neposredna povezava do sporočila: 85
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 13:06:02   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: bibasiba

Moj post je bil o tem, da je potrebno pogledati na stvari drugace, ne pricakovati da bo drzava vse resila, ampak uciti otroke deliti, opaziti, socustvovati..


Drzava je tista, ki predstavlja ljudstvo in njegovo potrebo za podpiranje ( deliti in socustviovati, razumeti in pomagati) ter ga kot pšredstavnik ljudstva tudi uresnicevati. zakaj predvsem drzava? IMO zato, ker drzava kot insistucija mora delovati pod dolocenimi pogoji, objektivno, neosebno in nepristransko.
Nihce ne bi smel biti odvisen od dobre volje nekoga drugega. Jasno je, da tisti, ki je odvisen od dobre volje nekoga drugega nikoli ne bo izvedel kaj bo prineslo jutri. Ko so stvari urejene in dolocene, ter neodvisne od dobre ali slabe volje nekoga - so gotove in jasne.
Pomisli, da je suzenjstvo sistem v katerem je nekdo povsem odvisen od dobre volje drugega. Ljudje smo taksni, da v kolikor je nekdo od tebe odvisen si ga lastis in si ga podrejas ter zelo hitro postane predmet, lastnistvo...
Ker se ljudje zavestno odlocajo, da to ne bi bilo odbro, so se odlocili, da se dolocene zadeve urejajo preko institucij. Zato je IMO na prvem mestu drzava oz. njene institucije tiste, ki morajo za to poskrbeti. Iz istega vzroka je tudi v posredovanem linku zapisano, zakaj so ljudje anonimni. Ni stvar enkratne , nekajkratne pomoci, stvar je v tem, da je tovrstne situacije treba sistemsko resiti in istocasno prepreciti zlorabe. Sistem mora omogociti, da se ljudje izkopajo iz taksnih situacij in se postavijo na lastne noge. In da, slabo delajo institucije, ker so postale same sebi namen in zato , ker nismo preprecili sparanje prav na tem podrocju.

In prav zato bi drzava morala gospodarno ravnati in prvo poskrbeti za imajo zajtrk vsi otroci, pa sele potem tiskati kar tri brosure in kar magnetke o tem, kaj je slovenski zajtrk.

In ja ljudje bi lazje prosili in zaupali svojo stisko, ko bi vedeli da ne bodo zaznamovani, obrekovani, da se ne bo nihce zgrazal in da nihce ne bo cutil moci nad njimi samo zato, ker si sam nekaj lahko privosci drugi mora pa prositi za pomoc. Res je, spremembe so v nas samih, otroci se bodo pa po nas ravnali...ce se bomo zgrazali mi, se bodo tudi oni in ce bomo delili mi, bodo delili tudi sami.


Se strinjam, ne smemo pa pozabiti, da se druzba spreminja pocasi - ljudje so pa lacni sedaj. In glede na zgoraj navedeno, ter tvojo navedbo o obcutku moci nad nekom je IMO smiselno stalisce, da v prvi vrsti mora drzava to narediti. Z druge strani drzava s svojimi politikami ustvarja javno mnenje in odnos do dolocenih pojavov.
Brosure so svoj cilj izpolnile - citiram po spominu: "pokazati revnim, da imajo lahko poceni zatrk !? in da se ne smejo sramovati, ce za zajtrk jedo samo kruh, maslo, med in mleko"....
Dokler se ne bomo zavedali, da lacni res so in da to ni modna muha... je lahko krepko prepozno.

BTW: ne morem zdrzati - duhovnikom pa se vedno placujemo prispevke in dajatve... cerkev se vedno ne placuje davkov ( zaradi notranje ureditve menda) ; kdo to doloci, ker se tudi mi doma notranje urejamo tako, da ne placujemo stroskov in davkov.... kako prides do tega, da drzava uposteva tvojo notranjo ureditev?

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 86
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 13:24:56   
ronja
Ma, evo, mi čisto zares dol visi, zakaj starši otrokom ne plačajo malice ali kosila. Če vse zafučkajo za čike ali pa ker res nimajo niti za osnovne dobrine, to ne spremni dejastva, da so v naši družbi otroci, ki SO lačni. In to bi moralo biti, neglede na vzrok, popolnoma nesprejemljivo. Nična toleranca. En lačen otrok je en lačen otrok preveč.

Se strinjam z zadnjim delom , s prvim pa niti ne. Če starši rajši kupujejo čike kot otroku hrano, potem je treba tega otroka rešit takih staršev. Ker živet v takem okolju ni dobro za otroka, to ni nobeno otroštvo, da živiš pri nekom, ki so mu čiki važnejši kot otrok!
Dajmo otroku jest, neodgovorno dejanje staršev pa razrešujmo s starši in ne na plečih otroka.

Tako nekak ja.
Moja hči je zdaj tretje leto v vrtcu....in ta tradicionalni slovenski zajtrk še nobeno leto ni bil financiran s strani katere državne institucije...

Pri nas je bilo enako, baje so kmetje donirali jabolka in maslo, med pa so dali čebelarji iz čebelarske zveze.

Madona, če je cenzus res 42% povprečne neto plače na člana, potem bi mi prišli precej pod ta cenzus! Pa se mi ne zdi, da bi bili revni, saj še precej prišparamo... In vsekakor bi lahko plačali malico. Res pa je, da vedno obstajajo izjeme, kjer pa verjetno res ni dovolj, tem je vsekakor treba pomagat. Zakaj je do tega prišlo, je že drug razlog. Velikokrat pa se mi zdi, da se ljudje enostavno ne znajo znajt... Velikokrat se da marsikaj zmenit, če pošteno in po pravici poveš, pa nikogar ne goljufaš. Obleke navadno ljudje z velseljem podarijo, če vejo, da si jih vesel, pa potem ni treba tega kupovat (to namreč velikokrat berem, kako nimajo za jest, ker morajo kupit zimsko garderobo...)

Se strinjam, da članek zgubi kredibilnost, ker ni podpisa in da je neumno, da učiteljica misli, da nekaj naredi, če se potem razhudi v razredu - ala, zdaj sem jim pa povedala... ja, komu? 8letnim mulčkom? Kaj naj pa oni naredijo? Se spomnim tega iz OŠ, ko so se učitelji zdeli sami sebi ful fajn, ker so povedali, kako se z nečim ne strinjajo - ja, povedali so nam, frocem, ki itak nismo meli kaj naredit. Povej tistim, ki lahko kaj naredijo, uradno, z imenom in priimkom, tako da se lakho kaj dejansko zgane!
Se pa strinjam, da bi bilo verjetno bolj smiselno za ta denar kupit hrano, sploh če so otroci lačni. Tu, kjer živim, na srečo ni videt lakote otrok v vrtcu, v šoli pa še niso, tako da ne vem. V vrtcu staršem ni problem niti denar za ekstra dejavnosti, tako da mislim, da ni tako hudo.
Se mi je pa že parkrat zgodilo, da mi je vzg. dala recimo kivije, ker jih 3/4 otrok ne mara, moji pa jih imata radi in mi je z veseljem spakirala še kakega za sabo:).

Res pa je, da če imaš recimo več otrok, moraš imet pač malo več rezerve, za primer brezposelnosti, recimo. To se pač lahko zgodi in fajn je bit pripravljen, lažje prej prihranit kot pa potem gledat lačnega otroka, ne? To velja za "normalne" družine, seveda, izjemni primeri izvzeti, verjamem, da ena mama, ki je recimo vse spakirala v eni noči, da se je odselila od nasilnega partnerja, ni mogla šparat za ta primer... Vendar vseeno mislim, da večina ni takih, pa da se jih veliko res ne znajde: grozno se jim zdi, da bi morali pečt doma kruh, pa te pride precej ceneje in s tem lakho potem kupiš otroku kako ekstra reč... Ne vem, včasih se mi zdi, da je to tudi velik problem, da enostavno ljudje ne vejo, kako se da prihranit kak evro.

Moram priznat, da če bi ne mela za hrano za otroke, ne bi 2x pomišljala in bi vprašala v vrtcu/šoli, če jim ostane kako sadje recimo, šla na koncu dneva na tržnico, če misli kdo kaj vršt stran, itd... Kruha ne bi nikoli kupovala, ampak bi ga izključno doma pekla, itd... Pa se nabere za evro tu, evro tam, pa lahko kupiš otroku nekaj, kar si želi... Za dodatne dejavnosti bi pač izbirala med zastonjskimi ali pa bi se zmenila s kom, ki kaj zna. Ni to isto kot če imaš vse na izbiro, bi bilo pa verjetno vseeno rpecej boljše kot to, kar nekateri opisujejo...

Kar se tiče tega, kaj lahko sami naredimo: ali kdo ve, kako je s tem, če želiš recimo vzet s seboj na počitnice kakega tujega otroka? Kako starši reagirajo na to? Ali bi bili za? kako jim to omeniš (če se recimo otroci sami ne družijo)? Zaenkrat namreč ne poznam socialno ogroženih otrok, da bi zanje vedela, ker sta malidve pač v vrtcu in taki verjetno ne hodijo v vrtec, ker bi jim bil predrag? Ali pa je tako okolje tu, ne vem, ker res nihče ne izstopa... Predvidevam, da se bo pa kdo našel v OŠ in bi rada komu pomagala in sem se spomnila na to možnost...

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 87
   [Brisano sporočilo]
23.11.2012 14:30:06   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu ronja)
  Neposredna povezava do sporočila: 88
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 14:37:37   
andea
Zadnji teden je veliko govora o teh brušurah in slovenskem zdravem zajtrku. Samo, ko mi je danes hčerka povedala, da so imeli za zajtrk v šoli pohano meso, pa ne vem več kaj naj si mislim. Čemu so bile te brošure namenjene?

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 89
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 15:12:21   
pelin
 Biba (praviš, da veš kaj je lakota, ker si se z njo že srečala...ja...vendar kot odrasla in ne predšolski ali osnovnošolski otrok....predvidevam....kot odrasel človek si imela odraslo glavo in dvoje rok, s katerimi si se bila primorana preživeti...otrok tega ne zmore in ne more...tako da tu ni primerjave...), verjamem, da se podpišeš pod oba posta od Hope, ker  pišeta v isto smer...obe dajeta za zgled sistem skrbi za zdravo prehrano otrok v tujini....in to takšnega, ki je bil že zdavnaj , kar se tiče koristnosti in dobrote za otroke, tristo let za nami....ni vse bolje kar vidiš čez planke....oz. če v tujini živita ( kolikor vem Hope ni pri nas...zate pa nimam pojma), potem pridita malo pogledat nazaj k nam....ameriški in angleški stil prehranjevanja šolarjev in vrtičkarjev je bil že zdavnaj v nulo skritiziran in nam ne more služiti za zgled...hkrati pa ga ne moremo imeti za merilo, kako je pri nas bolje in smo lahko kar tiho....pri nas je namreč že bilo bolje...sedaj pa je vedno slabše...brez pretiravanja....pri nas so ljudje že lačni...pri nas (tudi v našem vrtcu), so že primeri, kjer starši le s težavo preživljajo svoje otroke...to je pri nas v Sloveniji...ne daleč..čisto za vogalom...niti pod razno nam ni treba kukati čez mejo ali čez ocean...
Govorjenje, da bi bilo potrebno spremeniti miselnost staršev in odraslih....eh...to ve že vsak osel...pa od tega otroci niso in ne bodo siti...predenj se bo miselnost spremenila, kljub temu,  da se bomo še bolj trudili v tej smeri...bo krulilo v mnogih malih želodčkih....V prvi vrsti je treba otrokom pomagat...pomagat tako, da se jim nudi sredstva za zadovoljevanje osnovnih potreb....ob tem pa seveda poskrbeti za ozaveščanje staršev.  Če se bomo lotili le ozaveščanja staršev in preko njih otrok, brez tega, da bi pomagali na sami kritični točki....pri otrocih....bomo zanje bolj malo naredili ....vsak ve, da je starega kozla težko naučiti meketati....tako tisti starši, ki so skrbni, sploh ne rabijo posebnega ozaveščanja...tisti, ki jim pa vse skupaj dol visi, jih bo pa sama zadevščina bolj malo premaknila v miselnosti....otroci slednjih bodo pa še vedno lačni...in kot sem že rekla....osebno lahko največ naredimo na samem žarišču problema...pomagamo otrokom....starše pa mora spraviti k pameti ali pa jim seveda pomagati  CSD  in  država sama s svojimi ukrepi in zakoni....Vendar dokler država ravna tako kot v mnogih primerih ( tudi v primeru tradicionalnega zajtrka), ko zapravlja denar za nepomembne in bedne zadevščine, ne pa za nujne in primerne stvari, ne moremo pričakovati izboljšav na državni ravni....Dokler podpira brezdelje in neplačevanje garaških delavcev, ter skuša prihraniti denar na hrbtih upokojencev in otrok...se je na državo škoda zanašati .....vsak mora pri sebi počistiti kako lahko pomaga kot posameznik posamezniku...in to je to....
Se podpišem pod Frodo....pri nas je že zelo veliko ljudi, ki živijo v pomanjkanju...ki za zidovi resnično trpijo in preživijo le iz dneva v dan...pa se to velikokrat ne vidi, ker to skrivajo...jih je sram....so preponosni...prizadeti...da kljub trdemu garaškemu delu ne morejo preživeti svojega otroka, ker tolčejo minimalca ali pa celo na tega minimalca čakajo po več mesecev....in ne...niso vsi kadilci, pa pijanci, pa luftarji....so le preprosti delavci, ki so jih učili, da se da preživeti družino od preprostih žuljev....sedaj marsikdo žulje ima...denarnico pa še vedno prazno...kljub prazni denarnici in piskru, pa imajo še vedno svoj ponos, ki jih ponavadi drži nad vodo....marsikomu se zdi, da če bi še tega odvrgel, da bi ostal brez vsega...težko je to....
In še za tiste "američanke" in druge , ki se jim zdi , da je zunaj vse bolje kot pri nas...sveda je bolje( tudi sama imam glede tega precej informacij od blizu, ker se je pol mojih mladih sorodnikov razpaslo po svetu)...predvsem v toliko, da so ljudje za delo v večini plačani...pri nas pa zadnje čase v večini ne...

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 90
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 15:14:40   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*
Kar se tiče anonimnega podpisa pod omenjeno pismo: ja, se strinjam, bi bilo fajn, da bi se avtorica podpisala. Samo moraš za to imeti jajca po domače povedano, ker tako pismo pomeni veliko prahu in še več vrženih polen pod noge, od ministrstva dalje in ljudje si ne upajo izpostavljat. Vseeno vsaj toliko, da pove, kaj ji leži na duši, kot pa da je tiho kot je večina.
Se strinjam. Lepo je, če se podpiše človek, je kulturno... ampak v taki naši državi se ne čudim, če so anonimke. Ampak zato še ni treba kar pozabiti na taka pisma, če niso podpisana. Spomnimo se Tomaža Majerja... kdo sploh je in koliko prahu je dvignil in se tudi ni upal s svojim imenom predstavit.

< Sporočilo je popravil LuLu -- 23.11.2012 15:15:12 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 91
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 15:18:43   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: pelin

Govorjenje, da bi bilo potrebno spremeniti miselnost staršev in odraslih....eh...to ve že vsak osel...pa od tega otroci niso in ne bodo siti...predenj se bo miselnost spremenila, kljub temu,  da se bomo še bolj trudili v tej smeri...bo krulilo v mnogih malih želodčkih....V prvi vrsti je treba otrokom pomagat...pomagat tako, da se jim nudi sredstva za zadovoljevanje osnovnih potreb....ob tem pa seveda poskrbeti za ozaveščanje staršev.  

Da, da in da.

(odgovor članu pelin)
Neposredna povezava do sporočila: 92
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 15:45:27   
pelin
IZVIRNO SPOROČILO: bibasiba

Kar se tice pa pisma, ki krozi ... vsak, ki se resno zavzema za spremembe, se bo z imenom in nazivom podpisal pod svoje pisanje. Anonimni podpis ''''uciteljica'''' zame nima nobene kredibilnosti in s taksno rezervo in distanco tudi berem te vrstice. Mi je pa fascinantna psihologija mnozice ob taksnih pismih, absolutno.


Pa še nekaj sem hotela, pa sem pozabila....Bibasiba....zakaj pa ti tule gor ne pišeš vse svoje komentarje in pametovanja, ogorčenja in zgražanja pod pravim  imenom?? Tudi ti se tule gor napihuješ anonimno...kajti tvoj nadimek ni nič drugega, kot če bi dala nek komentar v javnost brez podpisa....pa je zelo verjetno, da bi anonimna učiteljica letela iz službe ob prvi priliki....ti pa zaradi svojih pripomb na RR verjetno ne bi ostala brez službe...zakaj potem to skrivanje in takšna pokroviteljska drža???Hja nimaš jajc ne...v prenešenem in dobesednem pomenu....prav tako je s to učiteljico, ki jo jaz čisto razumem....in upam da po temle prebranem postu tudi ti....Če ne pa bodi ženska na mestu in se tako kot sama praviš...ker se pač zavzemaš za spremembe ....podpiši pod svoje poste....

< Sporočilo je popravil pelin -- 23.11.2012 15:47:20 >

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 93
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 16:30:29   
Hope2
pelin, povdarila sem, da slovenija ima tak sistem in le tega je treba negovati in se truditi, da se ga obdrži. Naš sistem tu, je sto krat slabši-nisme rekla, da je boljši, hotla sem samo povedat, da se da tudi z manj hrane, z malo drugačno organizacijo in večjo vpletenostjo staršev marsikaj narediti, da otroci niso lačni in so še vedno zdravi. Ampak na temu je treba delat, starš mora delat in treba bo zavihat rokave, da obdržite kar imate, ker je tak sistem v sloveniji nekaj najboljšega. Škoda bi, bilo, da bi pristali tam kot ameriški in angleški sistem. Sem pa bila v slo in bom še vedno trdila, da so pred 2 leti bili zajtrki in kosila preobilni za otroka, in zato pač predvidevam, da bi se dalo malo to popravit in razdelit med vse otroke.
In prosim nehaj s takimi, da dajem za vzgled nek ameriški sistem, ker tole ni noben vzgleduser posted image in ga tudi nisem poveličevala. V bistvu si me obtožla nečesa, kar nisem trdila. In če misliš, da je zunaj bolje, prosim vabljena in si poglej tole revščino tu in razlike med bogatimi in revnimi... samo tega ne vidiš, ker je vse oblečeno vedno samo v blišč, beda se prikriva. Minimum plača je tu 200evrov, s tem da sploh ni zakonsko opredeljena, noben ni zaščiten, ni socialnih transferjev, človek je tu nula.

< Sporočilo je popravil Hope2 -- 23.11.2012 16:37:47 >

(odgovor članu pelin)
Neposredna povezava do sporočila: 94
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 19:45:16   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: ronja


Madona, če je cenzus res 42% povprečne neto plače na člana, potem bi mi prišli precej pod ta cenzus! Pa se mi ne zdi, da bi bili revni, saj še precej prišparamo... In vsekakor bi lahko plačali malico. Res pa je, da vedno obstajajo izjeme, kjer pa verjetno res ni dovolj, tem je vsekakor treba pomagat. Zakaj je do tega prišlo, je že drug razlog. Velikokrat pa se mi zdi, da se ljudje enostavno ne znajo znajt... Velikokrat se da marsikaj zmenit, če pošteno in po pravici poveš, pa nikogar ne goljufaš. Obleke navadno ljudje z velseljem podarijo, če vejo, da si jih vesel, pa potem ni treba tega kupovat (to namreč velikokrat berem, kako nimajo za jest, ker morajo kupit zimsko garderobo...)




O tem sem govorila, ker mi res ni jasno, kako lahko ob takem cenzusu obstajajo otroci v šolah, ki so lačni, ker si starši ne morejo privoščiti, da plačajo malico.....ker ta meja je zelo socialno postavljena......in tisti, ki to mejo preseže s svojim dohodkom pa lahko plača 16 EUR za malico na mesec......

Drugače je pri kosilu, tam je cenzus res nizki.....pri malici pa ni......in malico ima vsak socialno ogrožen otrok subvencioniran......razen če je danes socialno ogrožen že tudi otrok iz družine, kjer starša prejemata povprečno plačo......

Drugače pa ne vem kaj bi vi predlagali vladi....? Kako bi naredili meje, da bi v duhu socialne države, vsi socialno ogroženi dobili hrano v šoli subvencionirano......ker tako, da bi se malice in kosila subvencionirala zastonj kar vsepovprek ni rešitev......ker recimo moj otrok ne rabi dobiti subvencionirane malice in kosila v šoli oz. ne rabi tega dobiti zastonj in se mi tudi ne zdi etično, da ob mojih in moževih dohodkih, ki so precej višji od tistih, ki so na minimalcu, moje dete je v šoli džabe......ker država je dolžna poskrbeti za otroke, ko starši iz tega ali onega razloga odpovedo.....ni pa dolžnost države, da namesto staršev prehranjuje kar vse otroke, tudi otroke tistih staršev, ki so to lahko privoščijo.....

In pri nas je problem ta, da ne vemo več ločiti, kaj je socialna ogroženost in kaj ni.....verjamem, da obstjajajo lačni otroci, samo to niso otroci tistih staršev, ki se zdaj tako šopirijo, ker bi še vedno radi imeli vse subvencionirano.....tisti ta prvi so tiho iz ralogov, ki so jih nekatere punce že prej navedle in tistim je treba pomagati, ne pa tistim, ki bi komot dali 16 EUR za malico, pa iz principa nočejo, ker država je njim "vzela njihovo pravico"....





(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 95
   [Brisano sporočilo]
23.11.2012 20:31:31   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 96
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 20:35:23   
LuLu
En primer bom dala... znanka, je imela pri sebi enega otroka. Bila prejemnica socialne. Aprila je k njej prišel živet še en otrok. So nekak hitro rešli vse, kar je treba. Sta avgusta prišla k njej dva velika fanta še... no, tu pa se je začelo. Da je Center uredil vse, kar je potrebno, je trajalo eno leto. V tem času so morali živeti od socialne za tri člane, subvencij jim niso prinali, ker je bila v začaranem krogu. Čakala od enih papirje, da lahko da dalje in ureja subvencije.
To je družina, kjer ni bilo dovolj denarja.
Poznam pa še par takih, ki jih je CSD s 1.1. zafrknil. Narobe so izdali, izračunali odločbe in na podlagi tega so bili neupravičeni do raznih subvencij. Dejansko stanje je bilo slabše. In dokler se te pritožbe ne rešijo... je tako, kot je.
Tu znajo biti problemi, niso pravilno precenli stanj družin. In počasni so.
Ne poznam pa primera, da bi CSD izračunal tako, da bi bilo za družino bolje, kot dejansko je. Vedno le primere, da je manj.
Je zadaj bolj enim jasno, da so eni res brez denarja, pa ne ravno po svoji zaslugi?
Pa da ne bo katera mislila, da je prva dobila denar za nazaj, do dneva, ko ji bi dejansko moralo biti priznano št. članov.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 97
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 20:39:33   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: Poker face
Ne delam se jaz "matere Tereze" na tej temi, tako kot ti, pa Lulu, pa Mika pa še kdo, v smislu "oh en lačen otrok je preveč - nasitimo vse sloveneske otroke". Lačni otroci so bili in bodo - povsod to je dejstvo in to je realnost.
Do letos nisem sploh poznala nobenega lačnega otroka. Probaj se delati Mati Terezo... je hrana za dušo.
Ja, takih lačnih pa tudi dosti poznam...
In v mojih zgornjih primerih.. ja, država bi morala poskrbeti za tisto osnovno.. ampak rabijo celo eno leto za to.
Eh... đabe razlagati, če ne poznaš nobenega in te boli za njih. Ni panike... dovolj nas je, ki pomagamo. Vedno več HB.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 98
   RE: Brošure za zajtrk :o(
23.11.2012 20:58:19   
LuLu
In še Poker face,
čemu sploh dobrodelne organizacije (RK, Karitas, Anina zvezdica, Beli obroč, dobrodelni koncerti,...), če je po tvoje za vse država poskrbela. Ali revežem dala, da več to niso ali pa se delajo samo. V glavnem revežev pri nas ni. user posted image

(odgovor članu LuLu)
Neposredna povezava do sporočila: 99
   [Brisano sporočilo]
23.11.2012 21:05:49   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu LuLu)
  Neposredna povezava do sporočila: 100
Stran:   <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
Otroški dodatek v letu 2024: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?