|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  11 12 [13] 14 15   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 13:28:34   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: nejcko
Cerkev je zame ena od mnogih inštitucij, ki je del sveta, v katerem živim. Naj bo, me ne moti, celo več; če se mi bo zdelo, da mi lahko kaj dobrega da ali se od nje lahko kaj dobrega naučim, bom to vzela, kakor bom


Mene ne moti obstoj cerkve kot ene od inštitucij, ki so del sveta. Vendar me moti, tisto da vsiljujejo lastni nauk, tudi onima, ki niso in noče biti del cerkve. Ogenj in meč so le slikovito del zgodovine, dejanski pa se cerkev trudi vsiliti svojo sliko sveta - kot edino pravilno sliko. Pravzaprav to lahko počne le lastnim vernicima, ki so sami odločili biti del cerkve.

Posebaj se to nananaša na otroke, ki še nimajo dovolj let in izkušenj, da se odloče ali hoče ali noče biti vernici. Po moje bi otrok vernika lahko bil vzgajan v katolišli veri ter šel verouku, vendar šele ko bo dovolj zrel (da sem odloči) bi se lahko kristil. Tako tudi piše v ustavi (41. člen), kar pomeni da se krštenjem otroka grubo poseganje v ustavne pravice otrok.  Seveda če predpostavimo, da je krštenje inciacija in ne zgolj dekoracija v smislu verske vzgoje. Mene so pa na verouku učili, da je že krštenje iniciacija (prva stopnica inicijacije) - kar pomeni, da gre za kršitev otrkovih pravic.

Ali pa tudi starši stonisti na enak način uporabe ustavo - da narede iniciacijo lastnih otrok v njihovo vero?

Zadeva ni tako preprosta in je potrebno večkrat premisliti in tehtati.

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 301
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 14:50:36   
mika
Za cerkev je veljalo (ena od dogm), da otroci, ki niso krščeni ne gredo v nebesa. Skrajno nečloveško in kruto (za vernike). Si ne predstavljam, da bi v to verjela in da celo življenje razmišljam, da je moje ljubljeno bitje v nekem vmesnem prostoru in mu ni dano v nebesa, ker recimo je umrl na porodu in ni bilo časa za krst.


v to tud jaz ne verjamem.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 302
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:04:26   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: mika

Za cerkev je veljalo (ena od dogm), da otroci, ki niso krščeni ne gredo v nebesa. Skrajno nečloveško in kruto (za vernike). Si ne predstavljam, da bi v to verjela in da celo življenje razmišljam, da je moje ljubljeno bitje v nekem vmesnem prostoru in mu ni dano v nebesa, ker recimo je umrl na porodu in ni bilo časa za krst.


v to tud jaz ne verjamem.


V kaj ne verjameš? Da je to bila cerkvena dogma ali da otroci ne gredo v nebesa?

Včasi starši niso smeli pokopati nekrštenega otroka na pokopališču. Cerkev jim ni dovolila. K sreći takšni časi so večinoma za nami. Dejstvo je, da cerkev spreminja dogme, kako ji ustreza.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 303
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:13:17   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: mika

da komunisti v bivši jugi niso preganjali vernike, pa ne drži. mogoče v sloveniji ni bilo tako hudo, na hrvaškem, pa je bila druga zgodba.


Samo kot omemba... tudi Mesic pravi, da je bil v zaporu zaradi politicnih stalisc, vendar resnica je, da je bil v zaporu zaradi gospodarskega kriminala. Politicni sistem je dober izgovor za vse tiste, ki jim to prav pride. Tudi za tiste, ki so tisto, kar je oblast. Ce bi spet dobili komunisticen sistem, bi se hudi verniki prelevili nazaj v hude komuniste, kakor so se iz hudih komunistov, prelevili v hude vernike.

ko je oče bil v oš, so jih pretepali in jim niso dovolili hodit k verouku.


Ni vzroka za ne verjeti, vendar kakor velja, da ce je en duhovnik pedofil, niso vsi "usluzbenci" cekve pedofili, tako velja, da ce je en ucitelj norec, niso vsi ucitelji norci. Mogoce je pa ta ucitelj zgubil v vojni celo druzino zaradi necesa ali nekoga, ki je tesno povezan s cerkvijo.

otroci iz nekomunističnih družin niso dobili nobene podpore pri šolanju, kar so ostali dobili.


Delitev je bila malo drugacna. Otroci padlih partizanov in antifasistov so bili upraviceni do pomoci, otroci sodelavcev z okupatorjem ne.

moj stric je bil paznik v zaporih v Lepoglavi. njegovi hčeri sta krščeni na skrivaj, ko sta šli k obhajilu, je moral delat.  drugače bi bil ob službo. in to je bilo v 80 letih. v cerkvi je bil po ne vem kolikih letih šele, ko se je hrvaška osamosvojila.


Ne vem ce je danes kaj drugace. Pripada ti dela prost dan, ko gre otrok k obhajilu? Marsikdo tudi dan danes ce proizvoljno ne pride en dan v sluzbo ali brez dovoljena delodajalca ostane doma, ostane brez sluzbe.
Nekateri otroci, ki hodijo k verouku ne morejo k obhajilu, ker so proizvoljno manjkali z ene nedeljske mase, pa im zmanjka zadostno stevilo listkov, da bi bili upraviceni do obhajila.... neke razlike niti ni. Nekako v principu se svede na isto...


_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 304
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:13:22   
mika
ne verjamem, da nekrščeni otroci ne gredo v nebesa.

kljub temu da sem verna, ne verjamem vsemu kar učijo. nauki so nastajali tisočletja, pisali so jih ljudje....vemo pa da si ljudje razlagamo nekatere stvari po svoje. da bi pekel čakal nekrščene otroke.....tu se je nekomu moralo pošteno sfižit

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 305
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:14:05   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: dadd0
Kar se vere tiče in boga - otroci so odvedno in bodo vedno šli v raj.


Tocno tako !

_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 306
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:21:32   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: Misek
Tudi za tiste, ki so tisto, kar je oblast. Ce bi spet dobili komunisticen sistem, bi se hudi verniki prelevili nazaj v hude komuniste, kakor so se iz hudih komunistov, prelevili v hude vernike.


Temu se pravi tranzicija. :)

Delitev je bila malo drugacna. Otroci padlih partizanov in antifasistov so bili upraviceni do pomoci, otroci sodelavcev z okupatorjem ne.


Sodelovci z okupatorjem danes lahko uveljavijo pravice.

Ne vem ce je danes kaj drugace. Pripada ti dela prost dan, ko gre otrok k obhajilu? Marsikdo tudi dan danes ce proizvoljno ne pride en dan v sluzbo ali brez dovoljena delodajalca ostane doma, ostane brez sluzbe. Nekateri otroci, ki hodijo k verouku ne morejo k obhajilu, ker so proizvoljno manjkali z ene nedeljske mase, pa im zmanjka zadostno stevilo listkov, da bi bili upraviceni do obhajila.... neke razlike niti ni. Nekako v principu se svede na isto...


Halo, če govorimo o prostom danu, potem je bolj pereče vprašanje zakaj starši nimajo prost dan, ko im otrok konča v bolnišnici (kar se ne da planirati).


(odgovor članu Misek)
Neposredna povezava do sporočila: 307
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:23:20   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: mika

ne verjamem, da nekrščeni otroci ne gredo v nebesa.

kljub temu da sem verna, ne verjamem vsemu kar učijo. nauki so nastajali tisočletja, pisali so jih ljudje....vemo pa da si ljudje razlagamo nekatere stvari po svoje. da bi pekel čakal nekrščene otroke.....tu se je nekomu moralo pošteno sfižit


tudi jaz ne verjamem marsikaj kaj govorijo
to je pa že dovolj dober razlog da moga otroka ne pošiljam k verouku

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 308
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:24:58   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: dadd0
Halo, če govorimo o prostom danu, potem je bolj pereče vprašanje zakaj starši nimajo prost dan, ko im otrok konča v bolnišnici (kar se ne da planirati).


Niso upraviceni ni do prostega dneva, niti do bolniske. Natalistetna politika mar ne ? :)

Sicer pa, itak govoriva enak "jezik"  :)

_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 309
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:28:46   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: dadd0

Ne vem ce je danes kaj drugace. Pripada ti dela prost dan, ko gre otrok k obhajilu? Marsikdo tudi dan danes ce proizvoljno ne pride en dan v sluzbo ali brez dovoljena delodajalca ostane doma, ostane brez sluzbe. Nekateri otroci, ki hodijo k verouku ne morejo k obhajilu, ker so proizvoljno manjkali z ene nedeljske mase, pa im zmanjka zadostno stevilo listkov, da bi bili upraviceni do obhajila.... neke razlike niti ni. Nekako v principu se svede na isto...


Halo, ...



Sorry Mišek!

Nisem pazljivo prebral ta zadnji odstavek. To me je res v Sloveniji presenetilo. Namreč ko sem bil na eni maši sam po maši vidil en kup otrok ki nekaj čakajo. Seveda čakali so na ta list. Pozneje so mi pojasnili. Res "hecno".

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 310
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 15:40:57   
mika
tudi Mesic pravi, da je bil v zaporu zaradi politicnih stalisc, vendar resnica je, da je bil v zaporu zaradi gospodarskega kriminala. Politicni sistem je dober izgovor za vse tiste, ki jim to prav pride. Tudi za tiste, ki so tisto, kar je oblast. Ce bi spet dobili komunisticen sistem, bi se hudi verniki prelevili nazaj v hude komuniste, kakor so se iz hudih komunistov, prelevili v hude vernike.


pisala sem o navadnih kmečkih ljudeh in ne politikih....verjetno sem polovičarsko napisala.


Ni vzroka za ne verjeti, vendar kakor velja, da ce je en duhovnik pedofil, niso vsi "usluzbenci" cekve pedofili, tako velja, da ce je en ucitelj norec, niso vsi ucitelji norci. Mogoce je pa ta ucitelj zgubil v vojni celo druzino zaradi necesa ali nekoga, ki je tesno povezan s cerkvijo.
 
se strinjam in ne posplošujem. ker si prej napisala, da komunisti niso delali takšnih grozodejstev kot cerkev nekoč, sem samo naštela nekaj primerov, za katere vem. ni šlo za enega učitelja, ampak večino.

otroci iz nekomunističnih družin niso dobili nobene podpore pri šolanju, kar so ostali dobili.



Delitev je bila malo drugacna. Otroci padlih partizanov in antifasistov so bili upraviceni do pomoci, otroci sodelavcev z okupatorjem ne.

ne, ne...ne po mamini strani ne po očetovi, od staršev ni bil nihče v vojni, ker so bili premladi....šlo je za pripadnost. mamin stric je bil kar visok komunistični funkcionar, ampak zaradi tega ker niso bili v partiji, jim ni mogel pomagat.


moj stric je bil paznik v zaporih v Lepoglavi. njegovi hčeri sta krščeni na skrivaj, ko sta šli k obhajilu, je moral delat.  drugače bi bil ob službo. in to je bilo v 80 letih. v cerkvi je bil po ne vem kolikih letih šele, ko se je hrvaška osamosvojila.



Ne vem ce je danes kaj drugace. Pripada ti dela prost dan, ko gre otrok k obhajilu? Marsikdo tudi dan danes ce proizvoljno ne pride en dan v sluzbo ali brez dovoljena delodajalca ostane doma, ostane brez sluzbe.

tega pa res ne moremo enačit s takratnim časom. obhajilo je ponavadi med vikendom in se ve že na začetku šolskega leta, tako da si starši lahko vzamejo dopust, če njihovo delo poteka tudi v sob. ali ned.
 
takrat pa si stric ni upal pisnit, da ne bi imel dežurstva, ker gre hčera k obhajilu. ko sta pa bili krščeni, je bil doma, ampak na obred ni šel. še krščeni nista v cerkvi, ampak na župnišču, da ja ne bi kdo videl.
ljudje so takrat zaradi vere ostajali brez služb, govorim iz tega kar sem videla in ne kar pišejo zgodovinarji.

Nekateri otroci, ki hodijo k verouku ne morejo k obhajilu, ker so proizvoljno manjkali z ene nedeljske mase, pa im zmanjka zadostno stevilo listkov, da bi bili upraviceni do obhajila.... neke razlike niti ni. Nekako v principu se svede na isto...

no, to je totalni idiotizem nekaterih župnikov in za moje pojme tega dela sploh ne bi smeli opravljati. 






(odgovor članu Misek)
Neposredna povezava do sporočila: 311
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 16:10:12   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: mika
pisala sem o navadnih kmečkih ljudeh in ne politikih....verjetno sem polovičarsko napisala.

tega pa res ne moremo enačit s takratnim časom. obhajilo je ponavadi med vikendom in se ve že na začetku šolskega leta, tako da si starši lahko vzamejo dopust, če njihovo delo poteka tudi v sob. ali ned.
 
takrat pa si stric ni upal pisnit, da ne bi imel dežurstva, ker gre hčera k obhajilu. ko sta pa bili krščeni, je bil doma, ampak na obred ni šel. še krščeni nista v cerkvi, ampak na župnišču, da ja ne bi kdo videl.
ljudje so takrat zaradi vere ostajali brez služb, govorim iz tega kar sem videla in ne kar pišejo zgodovinarji.


Moji starši so krščeni oz. imajo vse zakramente. Tudi so v teh časih jasvno krstili vse svoje otroke. Mene so krstili na veliko noč. Tudi so nas otroke poslali k verouku. Nikoli nismo imeli težav z komunističnim sistemom, čeprav smo redno in javno šli k maši, mi otroci k verouku itn.




(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 312
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 16:16:02   
mika
Moji starši so krščeni oz. imajo vse zakramente. Tudi so v teh časih jasvno krstili vse svoje otroke. Mene so krstili na veliko noč. Tudi so nas otroke poslali k verouku. Nikoli nismo imeli težav z komunističnim sistemom, čeprav smo redno in javno šli k maši, mi otroci k verouku itn.


mene so krstili za božič- velika feštauser posted image . odkar sta moja starša prišla v slovenijo v srednjo šolo, komunističnega pritiska nista čutila.


(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 313
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 16:33:15   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: mika

Moji starši so krščeni oz. imajo vse zakramente. Tudi so v teh časih jasvno krstili vse svoje otroke. Mene so krstili na veliko noč. Tudi so nas otroke poslali k verouku. Nikoli nismo imeli težav z komunističnim sistemom, čeprav smo redno in javno šli k maši, mi otroci k verouku itn.


mene so krstili za božič- velika feštauser posted image . odkar sta moja starša prišla v slovenijo v srednjo šolo, komunističnega pritiska nista čutila.




Pisal sem o Hrvaški. :)

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 314
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 17:32:02   
mika
Pisal sem o Hrvaški. :)


ajauser posted image

pol pa ste verjetno iz drugega konca.
Drugače pa sem jaz tud na hrvaškem krščena, ker je večina sorodnikov ostala tam.  s tem da moja starša nista bila v takšnih službah, kjer bi gledali na politično pripadnost.

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 315
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 18:35:40   
dadd0
IZVIRNO SPOROČILO: mika
pol pa ste verjetno iz drugega konca.
Drugače pa sem jaz tud na hrvaškem krščena, ker je večina sorodnikov ostala tam.  s tem da moja starša nista bila v takšnih službah, kjer bi gledali na politično pripadnost.


Še danes je za "nekatere" službe pomembna politična in/ali verska pripadnost. Deklarativno ne. V nobenem oglasu ne boš prebrala kaj takšnega, vendar vedno mesto bo dobil ustrezen človek. Če pa pride napačen človek, takoj mu začnejo metati polena pod noge. Vendar smo daleč zašli od otrok in verouka.

Kot si že prebrala, sem še sem hodil k verouku. Vendar tisto kar sem se naučil na verouku in (delno) na teološki fakulteti je samo s seboj v globokem protislovju. Gre tudi za tisto da je bolj pomembna forma, od bistva. In sicer forma, ki kot podlago ima tradicijo in vraževerje. Ni res da je vse v cerkvi slabo, vendar je po moji oceni več slabega kot dobrega. Vsaj s moga stališča, stališča starša, ki res dobro pozna cerkvo in mehanizme v njej. Enostavno, otroka ne bom slal k verouku. Rajše naj gre trenirat tenis ali plavanje.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 316
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 20:45:33   
zojči
Takole najprej lep pozdrav vsem,ki ste izrazili svoje mnenje.Moje osebno mnenje pa je naslednje.Prihajam iz povprečne družine,ki ni bila mestna in ne podeželska,sepravi nekje predmestje večjega mesta.V mojem razredu smo vsi hodili k verouku no tega je danes že dobrih 15 let.Imeli smo se lepo,igrali smo se peli itd....Pri 21 letih sem rodila,imeli smo prav fajnega župnika,ki je mojega sina tudi krstil.ampak na žalost je dva meseca kasneje umrl.No in z njim pa tudi naše sanje o veri.Dobili smo novega župnika ki pa ni bil pristaš koruzništva.Ko je naš sin začel obiskovati prvi razred smo ga hoteli upisati k verouku,ampak glejga zlomka župnik je začel namesto o verouku govoriti o poroki.Tukaj se je vse končalo.Ne vem kaj njega sploh briga to.Bilo mi je zelo hudo še huje pa je bilo obema babicama.Naučili smo ga vse o veri ,gremo tudi k maši,poznamo Miklavža in Božička v cerkvi,samo ne v domačem kraju.Zelo veliko pripomb sem slišala na našega župnika zato sem čedalje bolj hvaležna sama sebi da otroka nisem dala k verouku.

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 317
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 20:48:10   
Zamima
IZVIRNO SPOROČILO: al bina

Skratka, ali bodo vaši otroci hodili k verouku, zakaj ja in zakaj ne?



Moja se bo čisto sama odločila če bo hodila ali pa ne, ne vem zakaj bi ji preprečevala, če si bo tega želela. user posted image

Če ne pa tudi prav, silit je tudi ne mislim.

_____________________________

Nekoč sem sanjala,.... zdaj živim svoje sanje <3

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 318
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 20:50:53   
Anonimen
Moja se bo čisto sama odločila če bo hodila ali pa ne,


Kdaj boste otroku dali možnost, da se odloči? Na podlagi česa se bo lahko odločil ali da ali ne? Na kakšnih izhodiščih boste gradili vprašanje-otrok moj, želiš hoditi k verouku?

Vprašanje za vse, ki pravite, da se bodo otroci odločili sami.

(odgovor članu Zamima)
  Neposredna povezava do sporočila: 319
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 20:55:00   
Zamima
IZVIRNO SPOROČILO: Mič RR

Moja se bo čisto sama odločila če bo hodila ali pa ne,


Kdaj boste otroku dali možnost, da se odloči? Na podlagi česa se bo lahko odločil ali da ali ne? Na kakšnih izhodiščih boste gradili vprašanje-otrok moj, želiš hoditi k verouku?

Vprašanje za vse, ki pravite, da se bodo otroci odločili sami.


jaz sem začela hodit k verouku v tretjem razredu, sem se sama odločila, da bom šla skupaj s še eno sošolko, doma se sploh o veri kot takšni nismo pogovarjali.



_____________________________

Nekoč sem sanjala,.... zdaj živim svoje sanje <3

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 320
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 21:38:50   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: mika
pisala sem o navadnih kmečkih ljudeh in ne politikih....verjetno sem polovičarsko napisala.


Mesic v zapor ni sel kot politik. No pustimo to na miru. Ljudje imamo pogosto nagnenje, da za svoje napake iscemo neke visje in plemenitejse razlage. Nekateri v te razlage cez cas se sami zacnejo verjet. Zato, ce bi poslusal ljudi, nihce ni bil po pravem zaprt, temvec vsi po krivem, vsi so zrtve.... In tako kot nekatere druge stvari, sedaj je crni, grdi, hudobni komunizem ( ki ga pri nas pravzaprav nikoli ni bilo) izjemno hvalezna razlaga in krivec za vse kar se je takrat dogajalo.

se strinjam in ne posplošujem. ker si prej napisala, da komunisti niso delali takšnih grozodejstev kot cerkev nekoč, sem samo naštela nekaj primerov, za katere vem. ni šlo za enega učitelja, ampak večino.

 
Ne spomnim se, da sem kaj takega tukaj na tej temi zapisala. Sicer, komunizem ni imel toliko casa za grozodejstva kot cerkev. Pa se nekaj.... cerkev se je vedno trudila, da so podlozniki ziveli v neznanju. Prepovedovanje medincinskih raziskav ipd... z nevednostjo so vladali. Komunizmu morda lahko ocitas to in ono, vendar je za veliko vecino ljudi zelo dobro poskrbel.
Pojasnila bom kaj s tem mislim. Poznam potomce relativno revnih in precej poboznih kmetov z Notranjske. Prva generacija otrok iz te druzine, ki je hodila v solo je bila povojna generacija. Prva generacija, ki je sla studirat so naslednja generacija. Za casa "komunizma". Njihovi otroci verjetno ne bodo sli studirat, ker ze sedaj je tej drugi generaciji jasno, da ne bodo mogli prenest stroskov studija. Poleg tega, do "komunizma" so imeli hiso z dvema prostoroma. V enem druzina, v drugem zivina. Vsak dan so hodili h bogatim kmetom delat. Sedaj imajo veliko hiso, veliko stalo, traktor, avtomobil, stroje, kosilnice, pihalnike itn...
Za mnoge komunizem ni bil niti malo slab. Noben rezim pa ni priljubljen prav pri vseh. Mogoce, mogoce pa je le to pljuvanje po prejsnjem rezimu nacin prepricevanja, da se ne bi ljudje  spomnili kako lepse im je bilo prej...

ne, ne...ne po mamini strani ne po očetovi, od staršev ni bil nihče v vojni, ker so bili premladi....šlo je za pripadnost. mamin stric je bil kar visok komunistični funkcionar, ampak zaradi tega ker niso bili v partiji, jim ni mogel pomagat.

 
Moja stara mama je med vojno ostala sama. Dedka so ubili Nemci, a izdal ga je sovascan, kolaboracionist. Umrl je pred parimi leti, v globoki starosti in zaradi starosti.
Ne penzije, ne podpore ni dobila, ne zato ker je bila verna, niti zato ker dedek ne bi bil pri partizanih, temvec zato, ker je lik na obcini tako dolocil. Ljudje smo tisti, ki delamo dobro ali slabo. Osebno se mi ne zdi sporen rezim, sporna se mi zdi njegova zloraba. Vsi so sistemi, z druge strani na taksen ali drugacen nacin zlorabljani s strani posameznikov.
Kar se tice clanstva v partiji... Ce bi bila clanica vladajoce stranke, bi sedaj delala hudo dobro placano delo z enkratno ugodno pogodbo. Pa nisem. Pravzaprav nisem clan nobene stranke in ne bom. Rupel je recimo uspesen, vendar bolj zato ker je vedno vclanjen v zmagovalno stranko, manj zato ker je sposoben.

tega pa res ne moremo enačit s takratnim časom. obhajilo je ponavadi med vikendom in se ve že na začetku šolskega leta, tako da si starši lahko vzamejo dopust, če njihovo delo poteka tudi v sob. ali ned.
 
takrat pa si stric ni upal pisnit, da ne bi imel dežurstva, ker gre hčera k obhajilu. ko sta pa bili krščeni, je bil doma, ampak na obred ni šel. še krščeni nista v cerkvi, ampak na župnišču, da ja ne bi kdo videl.
ljudje so takrat zaradi vere ostajali brez služb, govorim iz tega kar sem videla in ne kar pišejo zgodovinarji.


Koliko sposobnih ljudi vsaka vlada zamenja samo zato ker imajo svoje ljudi iz svoje stranke? Nekatere sluzbe so pac povezane s politicno / religijsko pripadnostjo. Ne vem zakaj te preseneca, da ce nekdo, ki je delal v politicnem zaporu (ker lepoglava je to tudi bila ze pred II SV) kot paznik, moral biti politicno korekten. Verjetno se tudi pri tistih, ki cuvajo npr. zaprte narkomane pazi, da niso nagnjeni h drogam.

_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 321
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 21:45:12   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: Mič RR

Moja se bo čisto sama odločila če bo hodila ali pa ne,


Kdaj boste otroku dali možnost, da se odloči? Na podlagi česa se bo lahko odločil ali da ali ne? Na kakšnih izhodiščih boste gradili vprašanje-otrok moj, želiš hoditi k verouku?

Vprašanje za vse, ki pravite, da se bodo otroci odločili sami.


Noben otrok se ne bo popolnoma sam odlocil. Ce na njega ne bo vplivala druzina, bo vplivala okolica. Ce bo vecina v razredu hodila k verouku, bo tudi sam hotel, ce bo pa taksnih le pescica, pa tudi sam verjetno ne bo hotel. Ce starsa pricakujeta od otroka, da bo hodil k verouku in mu verouk predstavljata kot igralnico (tudi to smo prebrali tukaj), bo zelel iti. Itn....
Moj sin je hotel k prijatelju na obisk, pa sem pojasnila, da ga ni doma ker je sel k masi. Seveda je hotel tudi sam iti k masi. Smo se ze oblekli, da bomo sli, ko sem otprla usta, da bo pa tam moral biti tiho kaksno uro, poslusati, sedeti pri miru in lepo se obnasati, pa se je premislil - da bi pa on raje gledal risanke doma, kot pri miru sedel.  Dovolj zgovorno.

_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 322
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 21:47:07   
dadd0
Malo verouka:

258. Zakaj Cerkev krščuje otroke? - Zato, ker se otroci rodijo z izvirnim grehom, potrebujejo krst, da bi bili osvobojeni moči zla in prestavljeni v kraljestvo svobode božjih otrok.  
 
259. Kaj se zahteva od krščenca? - Od vsakega krščenca se zahteva izpoved vere, ki jo pri krstu odraslih izreče on osebno, pri krstu otrok pa starši in Cerkev. Tudi boter in botra ter celotna cerkvena skupnost nosijo del odgovornosti pri pripravi na krst (katehumenat) kakor tudi pri razvijanju vere in krstne milosti.

261. Ali je krst potreben za zveličanje? - Krst je potreben za zveličanje tistim, ki jim je bil evangelij oznanjen in so imeli možnost prositi za zakrament.

262. Ali se je mogoče zveličati brez krsta? - Ker je Kristus umrl za zveličanje vseh, se morejo zveličati tudi brez krsta tisti, ki umrejo zaradi vere (krst krvi), katehumeni in vsi, ki ob nagibanju milosti, ne da bi poznali Kristusa in Cerkev, iskreno iščejo Boga in si prizadevajo za izpolnjevanje njegove volje (krst želja). Otroke, ki umrjejo brez krsta, Cerkev v svojem bogoslužju zaupa božjemu usmiljenju.

263. Katere učinke ima krst? - Krst odpusti izvirni greh in vse osebne grehe kakor tudi kazni za greh. Daje delež pri troedinem božjem življenju s posvečujočo milostjo, z milostjo opravičenja, ki krščenega včleni v Kristusa in v njegovo Cerkev. Daje delež pri Kristusovem duhovništvu in sestavlja temelj občestva z vsemi kristjani. Podeli božje kreposti in darove Svetega Duha. Krščeni za vedno pripada Kristusu, ker je zapečaten s Kristusovim neizbrisnim znamenjem (character).

(odgovor članu Zamima)
Neposredna povezava do sporočila: 323
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 21:49:48   
Misek
IZVIRNO SPOROČILO: dadd0
Krščeni za vedno pripada Kristusu, ker je zapečaten s Kristusovim neizbrisnim znamenjem (character).


Zapecaten..... tako mocna beseda.... kar streslo me je.....user posted image

_____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM&feature=related

(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 324
   RE: Ali bodo vaši otroci hodili k verouku?
6.10.2007 22:01:44   
dadd0
 
Vir podatkov je katoliški katekizem. Pravzaprav bi poudaril, da po cerkvenem nauku, krščeni za vedno pripada Kristusu, ker je zapečaten s Kristusovim neizbrisnim znamenjem. Seveda razivdno je da se prakticira krst otrok, kljub temu da otrok sam ni sposoben za izpoved vere. Namesto njega to narede starši oz. cerkev. To pomeni da krst otroka, pomeni da krščeni za vedno pripada Kristusu, čeprav on tega pozneje mogoče ne želi. Kje je tu pa svoboda otroka in njegova vest?



(odgovor članu dadd0)
Neposredna povezava do sporočila: 325
Stran:   <<   < Prejšnja stran  11 12 [13] 14 15   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  11 12 [13] 14 15   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?