|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  4 5 6 7 [8]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: mož se noče učiti slovenščino
26.2.2009 15:41:40   
puppa
IZVIRNO SPOROČILO: ircica

Komu pa je ta nemščina naredila kaj hudega, da se sme samo za zaprtimi vrati uporabljat? In ta "za zaprtimi vrati" se je kar nekajkrat pojavil, ne ga zanikat. Slovenščina kot uradni jezik pomeni, da morajo biti obvestila, dokumenti, zakoni ... javno poslovanje, javne komunikacije v slovenščini. Da imate polno pravico, da uradnik, javni uslužbenec z vami govori slovensko. Nobene pravice pa nimate (nimamo) določati ljudem, v katerem jeziku bodo govorili v krogu svoje družine, znancev, kak jezik bodo uporabljali na

Nekaj me je še zbodlo - zakaj bi bil problem tukaj živečih tujcev, kako govorijo slovenci v tujini? Če slovenec v tujini takoj preklopi na tuj jezik, zakaj bi to moralo motivirat angleža/romuna/bosanca v Sloveniji, da stori enako. Nas moti lastna prilagodljivost, pa drugim očitamo trmo. Vsaj jaz tako to vidim.




1. za zaprtimi vrati - verjetno je to mišljeno, da se doma pogovarja nemško z otrokom, da v javnosti pa govori slovensko. To ne pomeni, da se sramuje svojega jezika, ampak deluje praktično - da ga vsi udeleženci pogovora razumejo, pač uporablja slovenščino in ne nemščine.

2. Uradni jezik pomeni tudi to, da se v tem jeziku sporazumevamo v šolah, na delovnem mestu, ko gremo na razgovor za delo, MORAMO znati slovensko.
To je osnova (bi morala biti osnova) da sploh lahko deluješ na slovenskih tleh.
Nihče ti pa ne prepoveduje se med 4 stenami (beri: med domačimi, prijatelji....) se pogovarjati pa magari v mandarinščini če ti tako paše.

3. Ko si že primerjala Angleže in Bosance. Poznam precej primerov (čez 10), ko so se angleži priselili v Slovenijo. Pa bi po logiki nekaterih tu gor čist fino živeli samo z angleščino. Pa veš kaj? So se naučili slovensko. In to v roku enega do dveh let.
ANGLEŽI, ki jim naša struktura jezika niti približno ni logična.

V takih primerih se vidi, kdo SE TRUDI in KDO IMA interes.

(odgovor članu ircica)
Neposredna povezava do sporočila: 176
   RE: mož se noče učiti slovenščino
26.2.2009 15:49:22   
skuštrana
Berem in berem in ne morem verjet koliko bedarij ste sposobne naklanfatuser posted image

Jaz živim na Hrvaškem, sem Slovenka, moj mož je Hrvat. Ko sva se spoznala sva se sporazumevala v angleščini, jaz nisem znala HR, on ne slovensko. Počasi sva se učila vsak svojega jezika (priznam, meni je bilo lažje, ker sem vedela vsaj neke osnove hrvaščine), on slovenščine, jaz hrvaščine. Danes lahko normalno komunicirava v slovenščini in hrvaščini. Hočem povedat, vse se da če se hoče. Moj mož se je naučil slovensko (ni to neka oh in sploh knjižna slovenščina) pa ne živimo v Sloveniji. Verjetno bi bila njegova slo boljša, če bi živeli v Sloveniji. Zdelo se mu je pomembno da razume jezik, ki ga govorijo njegova žena in otroci (da o priženjenih sorodnikih ne govorimuser posted image ). Ni hodil na nikakaršne tečaje. Lahko dam roko v ogenj, da če bi danes šel na preizkus za državljanstvo bi ga naredil. Otroka sta dvojezična, jaz z nima govorim slovensko, tudi zunaj zaprtih vrat. In mi ni jasno zakaj bi z njima govorila slovensko samo za zaprtimi vratiuser posted image user posted image Včlanjena sta v Slo društvo, obiskujeta bralne urice v slovenskem jeziku in me ni sram, da znata tudi slovensko. Uradni jezik v državi kjer živimo sicer ni slovenščina, ampak mi ne more ( in mi ne bo) nihče prepovedat da na ulici ne smem z mojima malčkoma govorit slovensko. In še tole bi dodala - nimam nobenih slabih izkušenj s tem, nihče me še ni čudno gledal, edino pridejo me vprašat kako govorim, če ruskouser posted image user posted image

Imam prijateljico, Američanko, v Slo je že 8 let pa ne zna slovensko. Pa ravno tako preživi in nihče ji ne reče, da bi se morala naučit slovenščine, ker angleščina je pa ja fensi jezik (kar bosanščina ni, a ne??). Le zakaj imamo (imate) Slovenci tak podcenljiv odnos do ostalih slovenskih (predvsem južnih) jezikov...Jezik je jezik in roko na srce lažje se v svetu sporazumevaš v hrvaščini, bosanščini oz. srbščini kot pa slovenščini.user posted image user posted image

Veverička, po moje enega nasveta ne moreš dobit, to, ali se tvoj mož želi naučiti jezika ali ne, mora on razčistit sam s seboj, ker prislitit ga ne moreš. Bi bilo pa lepo, da se ga nauči, sploh če nameravate ostati v Sloveniji. Jaz si ne predstavljam, da živim v tuji državi in ne govorim njihovega jezika.


_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu ircica)
Neposredna povezava do sporočila: 177
   RE: mož se noče učiti slovenščino
26.2.2009 18:02:00   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Misek

IZVIRNO SPOROČILO: Mič II

Potem pa vecina nepopravljenega ostane, ponavadi kar za zelo zivljenje. Takrat je tezko pomagati, ce otrok joka, da ga v soli hecajo zaradi naglasa.


Ocitno bi rada nasla problem tudi tam, kjer ga ni user posted image . Kaj cem, pac imas take potrebe.



Ne sodi prehitro. Cas bo pokazal.


Je ze pokazal, da jih imas, in to velike user posted image .

(odgovor članu Misek)
  Neposredna povezava do sporočila: 178
   RE: mož se noče učiti slovenščino
26.2.2009 18:13:47   
Anonimen
Včlanjena sta v Slo društvo, obiskujeta bralne urice v slovenskem jeziku in me ni sram, da znata tudi slovensko. Uradni jezik v državi kjer živimo sicer ni slovenščina, ampak mi ne more ( in mi ne bo) nihče prepovedat da na ulici ne smem z mojima malčkoma govorit slovensko. In še tole bi dodala - nimam nobenih slabih izkušenj s tem, nihče me še ni čudno gledal, edino pridejo me vprašat kako govorim, če ruskouser posted image user posted image


A bi te bilo lahko sram user posted image .

Vecina ljudi te ne gleda cudno; jaz sicer govorim kakor kdaj in kakor kje in kakor sem navdahnjena user posted image , ampak vazno, da se zmenim, razen z bejbo, z njo govorim lepo slovensko. Z dodatkom mednarodnih kletvic user posted image . Najbolj zanimivi pri tem so otroci, oni pa ne znajo komplicirat in ne vem, po katerem cudezu razumejo vse. Verjetno niti ne razumejo, ampak tudi ne komplicirajo, vazno, da gre igra dalje.

(odgovor članu skuštrana)
  Neposredna povezava do sporočila: 179
   RE: mož se noče učiti slovenščino
26.2.2009 21:42:05   
ircica
IZVIRNO SPOROČILO: puppa


2. Uradni jezik pomeni tudi to, da se v tem jeziku sporazumevamo v šolah, na delovnem mestu, ko gremo na razgovor za delo, MORAMO znati slovensko.
To je osnova (bi morala biti osnova) da sploh lahko deluješ na slovenskih tleh.
Nihče ti pa ne prepoveduje se med 4 stenami (beri: med domačimi, prijatelji....) se pogovarjati pa magari v mandarinščini če ti tako paše.

Hja, sem mislila, da sem ravno to napisala - slovenščina je jezik uradne komunikacije. Ampak ni pa res, da moram govoriti slovensko na razgovoru za službo. Imam pravico govoriti kakor hočem, samo službe mi ne rabijo dati oz. če je znanje slovenščine pogoj, ga ne izpolnjujem. Še v službi - med sodelavci - nisem prepričana. Na relaciji šef - podrejeni zagotovo, ampak med sodelavci? A če je 5 italijanov pa 1 slovenec bodo italijani med sabo slovenščino lomili? Direktno za naloge dela najbrž že lahko zahtevaš, da so v uradnem jeziku, kaj pa za neobvezen klepet?

3. Ko si že primerjala Angleže in Bosance. Poznam precej primerov (čez 10), ko so se angleži priselili v Slovenijo. Pa bi po logiki nekaterih tu gor čist fino živeli samo z angleščino. Pa veš kaj? So se naučili slovensko. In to v roku enega do dveh let.
ANGLEŽI, ki jim naša struktura jezika niti približno ni logična.
V takih primerih se vidi, kdo SE TRUDI in KDO IMA interes.

Moj dela v službi kjer je ogromen pretok delovne sile najrazličnejših narodnosti. In preprosto pravilo  je, po mojem, da se potrudi KDOR ima interes. Ne glede na narodnost.


(odgovor članu puppa)
Neposredna povezava do sporočila: 180
   RE: mož se noče učiti slovenščino
26.2.2009 21:50:58   
Anonimen
A če je 5 italijanov pa 1 slovenec bodo italijani med sabo slovenščino lomili?


Pri nas velja nenapisano pravilo, da se govori jezik, ki ga vsi prisotni v tistem trenutku razumejo. Ce jaz ne govorim in ne razumem italijansko, se govori anglesko, ce smo v isti druzbi. Tko nekak gre, se mi zdi, da se kar zmenimo, ce se hocemo user posted image .

(odgovor članu ircica)
  Neposredna povezava do sporočila: 181
   RE: mož se noče učiti slovenščino
27.2.2009 8:01:09   
Wahoo RR
Mislim, da ste prežvečile temo od A do Ž.


Temo zaklepam.


_____________________________

Lp,
Wahoo RR



(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 182
Stran:   <<   < Prejšnja stran  4 5 6 7 [8]
Stran: <<   < Prejšnja stran  4 5 6 7 [8]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
Otroški dodatek v letu 2024: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?