|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Carski rez - drugačen način poroda

Danone Nutricia Early Life Nutrition, 3.7.2025
Carski rez je lahko načrtovan ali nujen poseg, ki reši življenja mam in dojenčkov. Članek podrobno razloži, kdaj je potreben, kako poteka, kakšna so tveganja in kako okrevati po porodu.

image
Vse o carskem rezu – od medicinskih razlogov in poteka operacije do okrevanja, čustvenih izzivov ter povezovanja z novorojenčkom. (Foto: Freepik.com)
/11


To je trenutek, ki se ga veselite v 40-tedenski nosečnosti: rojstvo vašega otroka. Morda si želite naravnega poroda, vendar to žal ni vedno mogoče. Sekcija - caesarea , kot latinsko imenujemo poseg, je operativna porodna metoda. Otrok se rodi skozi trebušni rez.

Ste izvedeli, da bo vaš otrok moral na svet s carskim rezom? Takšna novica vas bo verjetno sprva presenetila, a poroda nikoli ni mogoče povsem načrtovati. Morda ste si porodno izkušnjo predstavljali povsem drugače. Ali pa odločitev še ni padla in morate pretehtati, kaj je najbolje za vas in vašega otroka? Morda ste se zavestno odločili za takšen porod. V tem članku razložimo vse o procesu in tveganjih carskega reza. Tako ste dobro pripravljeni na veliki dan, ko bo vaš otrok ugledal luč sveta.

 

Kdaj se naredi carski rez?

Absolutne indikacije (v tem primeru je vaginalni porod izključen):

- Prečni položaj otroka

- Nesorazmerje med otrokovo glavico in medenico nosečnice

- Placenta previa (kjer posteljica leži neposredno pred odprtino materničnega vratu in blokira izhod v porodni kanal)

- Prezgodnji odmik posteljice

- Neposredna ruptura maternice

- Resna bolezen matere, npr. B. Eklampsija ali HELLP sindrom (življenjsko nevarni zapleti preeklampsije, bolezni nosečnosti z visokim krvnim tlakom)

- Bakterijska okužba jajčne votline (sindrom amnijske okužbe)

- Pomanjkanje kisika pri nerojenem otroku

- Prolaps popkovine

 

Ti tehtni razlogi so lahko znani pred rojstvom, po katerem je carski rez načrtovan. Nekateri zapleti se pojavijo šele med porodom in zahtevajo hitro ukrepanje v obliki operacije.

 

Relativne indikacije (vaginalni porod je možen, vendar je lahko povezan z večjim tveganjem):

- Zadniški položaj otroka

- Večkratno rojstvo

- Prejšnji carski rezi

- Nenavadni srčni zvoki dojenčka

- Huda izčrpanost matere

 

V teh primerih je treba pretehtati tveganja carskega reza in tveganja naravnega poroda.

 

Carski rez ali vaginalni porod?

Ali imate dejavnike tveganja in ste pred odločitvijo, ali boste otroka rodili naravno ali s carskim rezom?

O tem ni dvoma - zaradi operacije so bila rešena življenja neštetih žensk in otrok. Čeprav carski rez zdaj velja za rutinski poseg, še vedno skriva določena tveganja in ima lahko fizične in psihične posledice. Preden se odločite, zato dobro premislite, katera je prava pot za vas in vašega dojenčka. Pri vaši odločitvi pa vas bosta podprla tudi zdravnik ali babica.

 

Kot pri vsaki operaciji tudi carski rez prinaša določena tveganja za mater. Ti med drugim vključujejo:

- Nevarnost okužbe

- Poškodbe tkiv

- Neprenašanje anestetikov

- Motnje pri celjenju ran

- Nevarnost tromboze

 

Poleg tega lahko carski rez negativno vpliva na poznejšo nosečnost in porod. Možni (vendar redki) zapleti vključujejo trganje maternice (ruptura maternice). Obstaja tudi povečano tveganje za predležečo posteljico.

Tveganje za otroka zaradi postopka se običajno šteje za zelo majhno. Zelo redko pa se lahko pojavijo določene težave, kot so ureznine, težave z dihanjem in druge težave pri prilagajanju.

 

Vaginalni porod je porodna pot, ki jo je predvidela narava. Zato ni čudno, da ima vrsto prednosti. Ti med drugim vključujejo:

- Otrok določi čas: medtem ko se spontani porod običajno začne, ko je dojenček zrel in pripravljen nanj, (načrtovani) carski rez nerojenega otroka vzame iz znane maternične votline popolnoma nepripravljenega. Zato ni presenetljivo, da se malček kar težko privaja na novo okolje. Hkrati je pri otrocih, rojenih s carskim rezom, večja verjetnost, da bodo imeli po rojstvu težave s prilagajanjem in dihanjem.

- Spodbuja se zdravje črevesja (prej znano tudi kot črevesna flora): Med normalnim porodom pride dojenček v stik z bakterijami v porodnem kanalu in materini vagini. Te bakterije so prvi pomembni kolonizatorji otrokove črevesne mikrobiote in so pomembne za razvoj imunskega sistema. Bifidobakterije imajo pri tem posebno pomembno vlogo . Kot del uravnotežene črevesne mikrobiote zmanjšujejo število nezaželenih bakterij.

- Dolgoročni učinki na zdravje: Carski rez lahko vpliva na otrokovo prihodnje zdravje. Otroci, rojeni s carskim rezom, imajo na primer večje tveganje za nekatere bolezni, kot sta astma ali sladkorna bolezen, pa tudi za alergije in debelost. O natančnih razlogih za to se še razpravlja. Domneva se, da ima tu vlogo tudi pomanjkanje stika s koristnimi bakterijami v porodnem kanalu.

- Lažje je začeti dojiti: razlogov za to je veliko. Po eni strani hormoni, ki se sproščajo med vaginalnim porodom, mamo in otroka kar najbolje pripravijo na dojenje. Možno je tudi, da boste po carskem rezu zaradi zdravljenja dlje časa ločeni od svojega dragega. Poleg tega bolečina po operaciji carskega reza otežuje začetek dojenja.

- A brez skrbi, na srečo obstaja rešitev za večino slabosti carskega reza. Vaš novorojenček morda ni prišel v stik s koristnimi bifidobakterijami v vaginalnem izločku, vendar lahko te in druge snovi, dragocene za imunski sistem, vseeno dobi z materinim mlekom.

Če ne morete roditi naravno, je pomembno, da se osredotočite na to, kar je najboljše za vas in vašega otroka. Carski rez je pomemben medicinski dosežek, ki lahko v primeru zapletov reši življenje vam in vašemu otroku. V tem primeru so koristi očitno večje od tveganj.

 

Načrtovani carski rez

Če se za carski rez odločijo pred začetkom poroda ali pred iztekom vode, se to imenuje primarni carski rez. V večini primerov so odločilni zdravstveni razlogi, na primer prečni položaj ali predležeča posteljica.

Želeni carski rez je poseben primer načrtovanega carskega reza. Za to ni medicinske indikacije, to je osebna odločitev nosečnice. Skrbi za otroka, strahovi pred bolečino in porodnimi poškodbami, travmatične izkušnje prejšnjih porodov, pa tudi potreba po nadzoru in načrtovanju igrajo vlogo.

Načrtovani carski rez se običajno opravi teden dni pred predvidenim datumom poroda. Če ni zdravstvenih razlogov, da tega ne bi storili, je priporočljivo, da je otrok čim več časa v maternici. Morda boste to lahko storili celo po posvetu z zdravnikom, počakajte, da se porod sam začne. Porod spodbuja naravno sproščanje hormonov, zaradi česar se otrok lažje prilagodi po porodu.

 

Nenačrtovani carski rez

Poroda nikoli ni mogoče popolnoma načrtovati. Morda ste si zamislili naravni porod, vendar morebitni zapleti, kot je upad otrokovega srčnega utripa ali neuspeh pri porodu, lahko zahtevajo kirurški poseg.

Si res želite naravnega poroda? To je čudovito! Vsekakor pa med pripravami na porod razmislite vsaj o možnosti nenačrtovanega carskega reza, da vas takšna situacija v nujnem primeru povsem ne preseneti.

 

Kaj se zgodi med carskim rezom?

Katere vrste anestezije so na voljo?

Pred posegom vam bo anesteziolog razložil vrste in tveganja anestezije. V večini primerov se carski rez opravi v lokalni anesteziji (spinalni ali epiduralni). Prednost tega je, da ste med operacijo pri polni zavesti in lahko svojega malčka takoj vidite. Slišiš njegov jok in imaš zavestno "porodno izkušnjo". Vendar pa je včasih – na primer v primeru nujnega carskega reza – potrebna splošna anestezija.

 

Postopek operacije carskega reza

Rez na koži se običajno naredi vodoravno približno na ravni sramnih las in je dolg približno pet do šest centimetrov. Postopoma se odpirajo različne plasti tkiva. Ko je maternica odprta, kirurg(-i) nežno dvigne otroka ven in prereže popkovino.

Če je to carski rez z lokalno anestezijo, potem je končno prišel trenutek: lahko se čudite svojemu malemu čudežu. Medtem odstranijo posteljico (posteljico, ki nerojenega otroka med nosečnostjo oskrbuje s kisikom in hranilnimi snovmi) in trebušno rano zašijejo.

V preteklosti so s skalpelom rezali vse plasti trebuha, danes pa se uporablja tako imenovana Misgav-Ladachova metoda. Skalpel se uporablja samo za odpiranje zgornje plasti kože. Vse spodaj ležeče plasti tkiva previdno ločimo s prsti. S tem se ne skrajša le čas operacije, tkivo naj bi se tudi hitreje zraslo in bolečina po operaciji naj bi bila manjša.

 

Ali je lahko moj partner prisoten?

Kot vsak porod je tudi carski rez zelo zahteven, tako fizično kot psihično. Na srečo vas lahko v večini primerov v operacijsko sobo spremlja nekdo, ki mu zaupate. To stoji ali sedi na vaši glavi in se lahko uporablja med dostavo sekcije in je lahko pomembna podpora. Le v redkih primerih, na primer pri nujnem carskem rezu, je dostop svojcem v operacijsko sobo prepovedan.

 

Čas po carskem rezu

Z rojstvom vašega otroka se začne obdobje poroda. Namestili vas bodo v porodnišnico, kjer boste lahko okrevali in v miru spoznavali svojega malega srčka. Ker je po operaciji nastala večja rana in je brazgotina še nekaj časa zelo občutljiva, je moto: počasi, počasi, počasi. Tako po carskem rezu traja nekoliko dlje, dokler niste spet v formi in lahko sami skrbite za svojega novorojenčka. Po porodu boste v kliniki verjetno ostali od tri do sedem dni.

 

Poporodno obdobje: poporodna nega, oskrba brazgotine in regresija

Verjetno se boste prve dni zaradi bolečine težko premikali. Sredstva proti bolečinam vam lahko nekoliko olajšajo. Bodite prepričani, da se premikate počasi in previdno, da ne motite celjenja rane. V bistvu pa je nekaj gibanja pomembno, da se požene cirkulacija in zmanjša tveganje za trombozo.

Tudi po carskem rezu imate tedenski tok. To je običajno nekoliko manj kot po naravnem porodu, vendar lahko traja nekoliko dlje. Prav tako traja nekoliko dlje, da se maternica umakne po porodu z rezom.

Po vašem odpustu iz klinike bo vaša nadaljnja babica redno preverjala celjenje šivov. Trajalo bo približno deset do štirinajst dni, da se rana zunaj zaceli. Popolnoma normalno je, če čutite srbenje ali pekoč občutek. Ko se nitke raztopijo ali izvlečejo, lahko brazgotino enkrat ali dvakrat na dan nežno zmasirate z mandljevim oljem. To pospeši prekrvavitev in tkivo postane prožno.

Med porodom vam je lahko babica po oskrbi v veliko oporo in vam da koristne nasvete o oskrbi brazgotin . Poleg tečajev usposabljanja in rehabilitacije medeničnega dna številne babice ponujajo tudi lasersko terapijo za zdravljenje brazgotin po carskem rezu.

 

Ne gre samo za fizične brazgotine

Dojenček je tukaj in svet bi se moral počutiti kot rožnate sanje. In vendar se morajo zlasti ženske po nenačrtovanem carskem rezu pogosto boriti s pravim čustvenim toboganom. Tako je veselje zaradi otroka pogosto pomešano z razočaranjem. Tako zelo ste si želeli naravnega poroda, zdaj pa se počutite prikrajšane za to izkušnjo, saj ste svojega otroka rodile na drugačen način.

Morda ste tudi vi imeli med porodom izkušnje, ki jih morate še predelati. V tem niste sami. Poskusite si dovoliti prečutiti te občutke in se o njih pogovorite z ljudmi, ki jim zaupate. In ne pozabite, da je tudi porod zelo individualen. Na to ste lahko neverjetno ponosni!

 

Dojenje po carskem rezu

Kot je opisano zgoraj, je lahko začetek dojenja po carskem rezu težak. Kaj pomaga pri spodbujanju proizvodnje mleka in motivaciji vašega novorojenčka za pitje? Dojenček naj čim več leži na vaših prsih in uživajte v intimnem stiku koža na kožo med povezovanjem. Poskusite otroka pristaviti čim prej in čim pogosteje. Babica ali svetovalec za dojenje vam lahko pomaga najti položaj za dojenje, ki ne poškoduje brazgotine.

Če zamujate z nastajanjem mleka ali če otroka iz katerega koli drugega razloga ne morete dojiti, se obrnite na babico ali pediatra. Svetovali vam bodo, ali je otroška hrana (na primer z dodatkom bifidobakterij ) lahko koristna za vašega otroka.

 

Povezava – možna tudi brez naravnega poroda

Tako lepo ste si zamislili: po intenzivnem porodu boste v naročje sprejeli svojega novorojenčka in te prve skupne urice boste doživeli polne čarobnosti. Na žalost ne gre vedno vse po načrtih in morda se ne boste mogli crkljati z malčkom takoj po carskem rezu. Kako vzpostaviti tesno čustveno vez med starši in dojenčkom?

- Dojenje in kenguruji: Čim prej naj vaš otrok leži na vaših golih prsih in vam pogosto ponudi prsi. Hormoni, ki se sproščajo pri tem, pomagajo zgraditi neločljivo vez med vama.

- Povezanost s partnerjem: Če ste še vedno v operacijski sobi ali po splošni anesteziji še spite, lahko novopečeni očka prevzame prvi pomemben čas crkljanja s svojo drago.

- Ponovna povezava: okopajte svojega dojenčka in ga golega in mokrega položite na prsi – da boste lahko podoživeli čarobne trenutke rojstva.

 

Enkrat carski rez, vedno carski rez?

Ste že imeli carski rez in bi radi imeli še enega otroka? Dobra novica: V mnogih primerih je po predhodnem carskem rezu možen naravni porod brez težav. Da pa se brazgotina dobro zaceli, ne smete takoj znova zanositi. Najbolje je, da se o tem posvetujete s svojim ginekologom, da razjasnite možna tveganja.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
3
Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
3
10 najpogostejših prvih znakov nosečnosti
Vsaka ženska drugače občuti prve znake nosečnosti, mi vam predstavljamo najpogostejše.
3
Nosečnost z dvojčki
V enem odstotku nosečnosti se zgodi, da sta hkrati oplojeni dve jajčeci z dvema različnima semenčicama. In še redkeje se...
3



Komu lahko zaupam med nosečnostjo?
Vse več žensk med nosečnostjo poišče pomoč svetovalcev, doul in coachev. A kdo je res usposobljen in kaj preveriti, pred...
Lajšanje bolečin pri porodu: Smejalni plin
Dušikov oksid, poznan kot smejalni plin, se najpogosteje uporablja kot anestezija pri stomatologih. Kot pišejo tuji medi...




Pranje ritke.
пеперутка16

Ali vaš mož preoblači otroka, mislim pranje ritke in menjavanje plenic?