|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Komu lahko zaupam med nosečnostjo?

Uredništvo Ringaraja.net, 16.7.2025
Vse več žensk med nosečnostjo poišče pomoč svetovalcev, doul in coachev. A kdo je res usposobljen in kaj preveriti, preden se odločite zanje? Preberite, kako izbrati varno podporo.

image
Bodoče mame si pogosto želijo dodatne podpore zunaj zdravstva – a preden se obrnete na svetovalce, preverite njihovo usposobljenost in pristop. (Foto: Freepik.com)
/11


Obdobje nosečnosti je lahko čudovito, a hkrati tudi polno vprašanj, negotovosti in strahov. Zato si vse več bodočih mamic poleg obiska ginekologa želi tudi osebnejšega pristopa – nekoga, ki jih bo poslušal, razumel in jim stal ob strani. Na tej točki vstopijo v igro porodne svetovalke, doule, mentorice za materinstvo in drugi ponudniki, ki obljubljajo čustveno podporo, pripravo na porod, pomoč pri dojenju in še več.

Čeprav so mnogi med njimi izjemno predani in srčni, pa žal ni vsak, ki ponuja tovrstne storitve, tudi zares usposobljen. In ker področje ni zakonsko urejeno, se lahko med zaupanja vredne posameznike hitro prikradejo tudi taki, ki nimajo ne znanja ne izkušenj – le dobro spletno predstavitev.

 

Kdo je doula, kdo svetovalka in kdo le vplivnica?

V Sloveniji nazivi, kot so doula, svetovalka za nosečnost, svetovalka za dojenje, itd. niso zakonsko zaščiteni. To pomeni, da si jih lahko nadene vsak – ne glede na to, ali je opravil strokovno izobraževanje ali ne.

Nekatere svetovalke imajo končane izobraževalne programe v tujini, druge delujejo na podlagi osebne izkušnje in prebranih knjig. Spet tretje preprosto delijo svoja mnenja, izkušnje ali občutke na družbenih omrežjih in s tem vplivajo na odločitve drugih mamic. Čeprav je deljenje izkušenj dragoceno, pa ni enako kot strokovno svetovanje, še posebej kadar gre za področja, kot so duševno zdravje, medicinske odločitve ali zapleti pri porodu.

 

Katere pasti se lahko skrivajo?

Ženske v nosečnosti so pogosto bolj občutljive, čustvene in željne podpore. Prav zato so tudi bolj dovzetne za obljube o naravnem porodu brez bolečin, zdravljenju travm s kristali, vodenju poroda na daljavo in podobnih storitvah. Če svetovalka nima ustreznega znanja in prepozna zaplet prepozno – ali pa žensko celo odvrača od zdravstvenega sistema –, so posledice lahko zelo resne.

Znani so primeri, ko so posameznice svetovale proti obiskom pri ginekologu, odsvetovale cepljenje ali predlagale nepreverjene izdelke kot nadomestek za zdravila. Nekatere so skušale samoiniciativno "zdraviti" poporodno depresijo, brez psihološkega znanja ali nadzora, kar lahko stanje mamice še poslabša.

 

Kaj preveriti, preden se odločite?

Če razmišljate o tem, da bi si v nosečnosti ali po porodu omislile svetovalko, je povsem v redu, da ste previdne. Zastavite nekaj ključnih vprašanj: Kakšno izobrazbo ima? Je članica katerega združenja? Ima izkušnje in supervizijo? Kakšne metode uporablja? In predvsem – se ob njej počutite varno, slišano in spoštovano?

Če svetovalka uporablja zavajajoče izraze, se postavlja nad zdravnike, obsoja vaše odločitve ali vas skuša prepričati v nekaj, kar vam ne ustreza, je to lahko znak za alarm. Vsaka podpora mora biti usmerjena v dobrobit mamice in otroka, ne v osebna prepričanja svetovalke.

 

Podpora je pomembna – a naj bo tudi varna

Ne želimo prestrašiti bodočih mamic. Veliko svetovalk, doul in mentoric dela srčno, odgovorno in strokovno. Njihova podpora je lahko neprecenljiva, saj dopolnjuje (ne pa nadomešča!) zdravstveni sistem. Pomembno pa je, da ženske dobijo prave informacije, poznajo tveganja in znajo prepoznati, kdo jim res lahko stoji ob strani.

Vaša nosečnost, vaš porod in vaša izkušnja materinstva so edinstveni. In če si v tem času želite podpore – naj bo to podpora, ki vam bo pomagala rasti, vas okrepila in spoštovala vašo pot. 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Punčka ali fantek: trije testi za ugotavlj...
Vas zanima, kaj nosite pod srcem? Ali že veste in bi radi preverili, če deluje? Ugotovite spol otroka v trebuščku so pom...
4
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
3
Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
3
10 najpogostejših prvih znakov nosečnosti
Vsaka ženska drugače občuti prve znake nosečnosti, mi vam predstavljamo najpogostejše.
3



Kaj vzeti s seboj v porodnišnico?
Da česa ne bi pozabili, smo vam pripravili spisek stvari, ki jih vzemite s seboj v porodnišnico.
7 znakov, da se maternični vrat aktivno od...
Ko otrokova glavica potuje po porodnem kanalu navzdol, se na zadnjici pojavi rdečo-vijolična ali rjavkasta črta. Bolj ko...




Število zarodkov-Klomifen?!
Matejčika

Naj odgovorijo samo tiste, ki so po Klomifenu zanosile po naravni poti (ne umetna oploditev)! DOBILI SMO/BOMO:

Enega nagajivca! (83%)

Dvojčka! (7%)

Tri korenjake/princeske! (4%)

Več kot tri! (6%)


Število vseh glasov: 191

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!