|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 5 [6] 7   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 14:48:15   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: nyna84


Pa drugače. Ti varčuješ na banki, jaz pa doma v nogavici - boljša primerjava? Z istimi dohodki bova enako privarčevali, ti boš imela obresti od prihranka, ki ti jih bodo upoštevali v premoženje, jaz pa višje socialne transferje, ker teh obresti ne bo.


Ja, jaz bom imela obresti od prihranka, ker varčujem na banki, ti pa teh obresti v nogavici ne boš imela......pa socialne transferje tudi ni nujno, da boš imela zaradi nogavice večje (razen, če sem jaz točno na meji enega razreda in me tistih nekaj EUR obresti "porine" v višji razred)......zato ni nujno, da si na boljšem, če varčuješ v štumfu......

IZVIRNO SPOROČILO: nyna84

Sem na boljšem kot ti. A goljufam?


Nisi na boljšem....ker jaz imam tistega, ki za otrokov študij 15 let varčuje v štumfu prej za neumnega kot za goljufa....tisti, ki pa dva dni pred oddajo vloge namensko dvigne privarčevani denar iz računa in ga položi nazaj na račun po prejemu odločbe CSD in to dela recimo vsako leto, pa je že tretiran kot goljuf, ker to dela z namenom.....


(odgovor članu nyna84)
Neposredna povezava do sporočila: 126
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 14:54:43   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Lili, že ene 50tič ti odgovarjam, da sem glasovala ZA zakon o malem delu, zato smo celo prej prišli od dedija, da sva ujela volišče... Ne sprejmem odgovornosti za to, da je večina bila proti, ker jaz nisem bila. Bila sem za, tudi tu gor, če se ne motim.



Glej Ronja....ne glede na to ali si ti volila za ali proti, je država zakonsko želela omogočiti takšna občasna dela in tudi če ti ne sprejmeš odgovornosti za to je država to sprejela......ljudstvo pa je na referendumu to zavrnilo......in koliko je meni znano mora preteči določen rok (ne vem točno koliko), da se lahko da potem tak zakon, ki je na referendumu zavrnjen, spet v obravnavo......

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 127
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 16:25:49   
nejcko

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Lili, že ene 50tič ti odgovarjam, da sem glasovala ZA zakon o malem delu, zato smo celo prej prišli od dedija, da sva ujela volišče... Ne sprejmem odgovornosti za to, da je večina bila proti, ker jaz nisem bila. Bila sem za, tudi tu gor, če se ne motim.



Glej Ronja....ne glede na to ali si ti volila za ali proti, je država zakonsko želela omogočiti takšna občasna dela in tudi če ti ne sprejmeš odgovornosti za to je država to sprejela......ljudstvo pa je na referendumu to zavrnilo......in koliko je meni znano mora preteči določen rok (ne vem točno koliko), da se lahko da potem tak zakon, ki je na referendumu zavrnjen, spet v obravnavo......


Glede na to, da je 1. pokojninska reforma padla sočasno z zakonom o malem delu, pa zdaj pokojninsko reformo že imamo, lahko sklepamo in trdimo, da vladajočim (ne enim ne drugim) ni v interesu, da bi ta problem rešila.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 128
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 19:57:08   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: nejcko



Glede na to, da je 1. pokojninska reforma padla sočasno z zakonom o malem delu, pa zdaj pokojninsko reformo že imamo, lahko sklepamo in trdimo, da vladajočim (ne enim ne drugim) ni v interesu, da bi ta problem rešila.



Ja....sem zdaj preverila, eno leto se ne sme sprejemati zakon, ki je na referendumu zavrnjen......

Jaz ne bi rekla, da ni ravno interesa, bolj bi rekla, da so drugi interesi bolj pomembni......recimo, pokojninsko reformo je forsirala EU in smo jo morali sprejeti po hitrem postopku, takoj kot je bila možnost......in jo je Janševa vlada sprejela ravno takrat, ko so potekale masovne demonstracije, tako da pol ljudi ni vedelo kaj se dogaja, sindikati pa so bili zaposleni z demonstracijami......

Zakon o omejevanju dela na črno pa je zvabil na ulico vse sindikate in študente (ker študentski oz. postštudentski lobi je finančno precej močan) in mora vlada verjetno prekleto dobro premisliti kako bo speljala "študentske servise" tudi za druge interesne skupine in ne samo za študente......in baje je nekaj v pripravi......in ker zakon o malem delu ni sforsiran s strani EU ga vlada pač počasneje sprejema, ker se je vmes zgodila menjava vlade, bančna luknja oz. kriza, ki vsak mesec bolj kaže zobe.....

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 129
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 21:52:08   
nejcko
Verjetno imaš prav, ampak glede na to, da se zdaj pripravlja nekaj glede študentskega in upokojenskega dela, lahko spet vidimo, da tisti vmes gladko malo pademo ven.

Po drugi strani je pa čas tako kritičen, da ljudje niti nimajo več želje ne volje nekaj protestirati (mogoče študenti - ampak za moje pojme so bili uni protesti sforsirani, kakor so bile lanske vstaje s strani ozkih interesnih skupin), itak smo vsi spregledali, da so reforme nujne, tako smo tudi tiho pristali na pokojninsko reformo in povsem stoično na reformo trga dela ... zdaj bomo vsi samo srečni, če bomo lahko kaj delali, ne pa, da bi se otepali kakšnih reform v tej smeri.

Lahko se pa motim, ampak tako nekako jaz vidim te stvari.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 130
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 22:02:34   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Odgovora na to nisi dobila, ker nisem imela časa na dolgo in široko pojasnjevati, službene in domače obveznosti itd., RR pride zadnji na vrsto. Sploh ko nameravam na stvar bolj poglobljeno odgovoriti, ampak po današnjih odogovorih, ki so nastali tekom dneva, se mi potem tudi ni več zdelo smisleno odgovarjat.
Čisto vse je bilo napisano v oni drugi temi, še enkrat: preberi si, preberi si z razumevanjem in v tisti kontekst daj še to zavarovalnico....Se mi ne da znova in znova ponavljat istega, da boš znova in znova ven vlekla ene čisto mimo sklepe.



Zgolj v vednost. Prosila sme kolega, ki dela na tem podrocju vsakodnevno in je potrdil moje sklepe - uporabljena logika kaze na obstojeco miselnost - ker so zavarovalnice slabe, goljufati slabega ni tako napacno , kot bi bilo, ce le te ne bi bile slabe. V samem tekstu je pa ocitna zamenjava teze.
Naprej o tem vprasanju ne bom razpravljala. Custvenost, ki si jo izkazala v tem komentaru je razumljiva, je pa vseeno presenetljiva, ker si drugace dosti bolj racionalna.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 131
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 22:08:58   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: nyna84

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: nyna84
Seveda ne, zato sm pa odprla to temo. Ker imam znance, ki imajo več dohodkov kot jaz, lahko živijo na veliki nogi, pa črpajo vse možne transferje maksimalno. Ker jim pripadajo. In potem še povejo, da jim nihče nič ne more, ker jim po zakonu to pripada. user posted image


"Pripadajo jim" ker goljufajo. Seveda se, kot nekateri drugi, imajo za postene. To je prav ta miselnost proti kateri se je treba boriti.

Točno. In kdo lahko dokaže, da goljufajo? Kako? Pokličeš inšpekcijo in poveš, kje majster trenutno na črno dela? A lahko pride inšpektor na mesto dela preverjat? A rabi nalog? Baje brez naloga še na dvorišče ne smejo stopiti.
Kako bo inšpektor ugotavljal ali dela za plačilo ali samo pomaga prijatelju pro bono? A ga more zasačit pri plačilu? Kako? A res lahko do 200 € mesečno zaslužiš brez računa?


O tem govorim - treba je tlaciti intlaciti hlapce, ker ko niso hlapci postanejo stoka, ki bo sama sebe pojedla.
Narobe je miselnost, da je treba biti ponosen, ce goljufas sebe in druge drzavljane -soljudi, a ne , da je sram ker nisi posoben ziveti brez socialne podpore. V nekaterih drzavah je zaljivka, da nekomu reces, da je na socilani podpori, kot je enako za nase reveze. Tisti, ki res nima, bi takoj zavrnil socialne transferje, ce bi imel moznost, da zasluzi za prezivetje.
Delo plemeniti, kakor koli razumeli. Biti doma gledai v luft in cakati kaj te bo doletelo je ubijajoce. Ni samo koliko denarja odbis, je tudi segment, da si kot clovek, kot oseba nekoristen, odvecen...

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu nyna84)
Neposredna povezava do sporočila: 132
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 22:52:55   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Frodica, saj tudi šivanja nisi plačevala na belo, ne?;) Se spomnim, ko si tu iskala punco in si se potem zmenila z eno - pa vem, da nima odprtega sp. Jaz je zato nikakor ne bi šla prijavljat, je pač ostala brez dela in si pomaga kakor si ve in zna, ampak dajmo ne bit preveč licemerski, a?;)


Napaka ronja, nisva se zmenili. Ce je se tukaj, ti bo sama lahko povedala.

To mi je všeč:). Zdaj pojdi pa še en korak naprej, pa poglej, da v bistvu ni šlo tudi pri tebi za en osamljen primer, ampak je bil to način iskanja rešitev - zato, ker je pač država preveč zakomplicirala delo na belo, ko gre za občasna, priložnostna zelo mala naročila in zneske.


Vendar ronja, spet opravicujemo nekaj kar ni za opravicevanje. Delo na crno ne koristi nasi druzbi in je druzbeni problem, da ne razlagamo zakaj - je ze dosti o tem receno.
Rahlo motece pa je, da menis, da ce bos meni "dokazala", da sem naredila nekaj kar ni bilo prav, dokazala, da je vse v najlepsem redu in da eto to pa ni problrematicno niti zaskrbljujoce.
Prav to skusam pojasnit, da ne glede na dejanja posameznika, mi kot celota, kot druzba moramo doseci konsenz, da je goljufija, kraja, delo na crno neprejemljivo. Ker to ze imamo v zakoni in nam zakonske regulative ne manjka, ni vzroka, da ne bi krenili v smerti, ki bi vodila k spostovanju zakonodaje ter prispevalo k druzbi. Edino tako pridobimo legitimiteto, kot ljudstvo, da isto zahtevamo tudi od vseh struktur, ki nas vodijo.

Če nekoga zaposliš na belo, pa čeprav za polovični delovni čas, mu seveda to pripada... To je smisel dela na belo, da imaš in dolžnsti (plačevat davke) in tudi pravice (bolniška, itd...)


Ce bi si lahko privoscila bi sla v to, ker si pa ne morem nisem sla. To pa ne pomeni, da sem upravicena goljufati in zaposliti na crno., ker mi drzava nalaga toliko dajatev kot delodajalcu, da si zaposlitev delavca ne morem privosciti.
Navsezadnje, ce bilo hudo in bi rabila delavca, bi zacela pritiskati na drzavo, da nekaj spremeni. Ker je pa delo na crno izjemna iznajdljivost, na drzavo nihce ni resno pritiskal.

A lahko jaz poizkusim? PO moje je ankica mislila na to, da zavarovalnice niso bile tako uboge, da ne bi imele od česa živet, iz česa plačat delavcev,


Popolnoma vseeno kaj ima zavarovalnica. To ali ima ali nima je irelevantno.
Poskusila bom narediti  bolj jasno paralelo. Zenska je posiljena. To, da je imela kratko krilo, globok dekolte in je sama sla po ulici po polnoci - ni dovoljenje , da se je posili. Tako tudi zasluzek zavarovalnice ni dovoljenje, da se je goljufa. Upam, da sem bila zadosti jasna.
To je, kot bi tatic imel dovoljenje, da te okrade ker imas dohodek nad 800 eur mesecno. Za tistega , ki nima nic je to namrec bogatstvo. Ga kar slisim, kakega mulca - stario baba je mela 200 ejrotov v denarnci, stari ma kaj saj ima denarja ko dreka..

da tam, kjer je stvar zelo očitna, ne ravnajo profesionalno.


Na podlagi cesa sklepas, da je stvar zelo ocitna? Upam si odgovoriti - pavsalno, ker Ankica je pa res fajn itn...  Tudi za Fritzla so govorili kako je bil prijeten in fajn...
Razumem sicer kaj zelis povedati, in se po svoje strinjam, opozarjam te zgolj, da je tovrstno utemeljevanje zelo na trhlih nogah.

Triglav je do zdaj še vedno plačal, kar je bilo treba, vsaj za avtomobilska zavarovanja v naši družini (čeprav se mu v bratovem primeru niti približno ni splačalo:D).


Ankica bi verjetno razumela zavlačevanje plačila, če zavarovalnica ne bi imela denarja za plače svojih zaposlenih... tako ji pa to ni jasno - kako lahko, če imaš vsega dovolj goljufaš druge.


Ma kaj imela razumevanje - prepustila bi jim denar, da poplacajo vsaj najbolj ogrozene delavce. Pa se dvoletno premijo bi vplacala vnaprej.
Ronja, spusti se z marsa.

Tudi meni je slednje nerazumljivo, prvo bi pa štekala, čeprav ni prav. Še vedno bi hotela svoj denar nazaj, vendar bi lažje razumela - in pri večini ljudi je tako, da lažje sprejmemo nekaj, kar razumemo.


Eno je, da sprejmes. Drugo je, da ti to sprejemanje sluzi kot izgovor za goljufanje in zmanjsevanje negativnsti goljufije.

Se strinjam, večinoma smo vsi vmes;). Vendar če ti napadeš nejcko zaradi par 10 evrov inštrukcij, hkrati pa sama iščeš ljudi na črno, da ti kaj sešijejo, odpeljejo otroka v šolo, počistijo stanovanje... si ista. In ti tudi sama nisi nikoli napisala: Jaz sem goljufala državo. Ravnotako si iskala izgovore: da delaš dobro delo ljudem, ki nimajo dovolj, itd... Se strinjam in z razlogi in s tem, da to v principu ni prav - samo ne moreš pri enih se postavit na eno, pri drugih pa na drugo stran...


Vidis ronja, ni mi bilo dano, da lahko napisem, da sem goljufala drzavo. Zanimivo pa je, da si problem toliko vezala name osebno, kot bi od mojih dejanj bilo odvisno ali je nekaj goljufija ali ne. Nejcko se zaveda, da ravna napak in to je bistvo. Ozavestiti, da to ni nekaj na kar je treba biti ponosen, temvec nekaj kar ne prinese nic dobrega.
Jaz lahko z veliimi crkami na tromostovju napisem, da sem goljufala drzava, ce je to tisto zaradio cesa bos dojela, da ni problem kaj jaz mislim, ampak, da je res narobe goiljufati in krasti - brez izgovorov, tudi taksnih, da zavarovalnica ima dovolj zasluzka.


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 133
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 22:59:33   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Frodo, mislim, da vseeno ni tako zelo črnobelo: poglej, sama sem zelo proti temu, da se krade iz bolnišnic - te lepo prosijo v mš, da ne kradi plenic, ker jim jih potem zmanjka in ker je bil to precejšen problem, imajo v p. plenice, ki imajo vtkani dve modri črti, da se jih spozna. In ko mi tašča da pok plenic od svojih malih za mojo taprvo, ej bila ena plenica taka. Mi je bilo malo nerodno jo uporabljat in sem se spraševala, ali si babica (patronažna) misli, da smo jo ukradli, vendar po drugi strani sem vedela njen izvor in sem vedela, da je nisem ukradla, niti je verjetno ni ona ukradla, ne vem, zakaj je ta pač mela tudi tak dizajn...
Potem sem recimo med kupom enih rjuh ipd. ki je ostal v stanovanju, našla tudi eno, kjer lepo piše vtkano gor Klinični center. Ali jaz kradem, ker imam to doma? Ne, ker nisem ukradla. Vendar vem, čigava je. Zato je nočem uporabit, sem jo oprala in čaka. Prav zato se mi pa ne da tja, nameravam jo enkrat sproti nest nazaj. Če bi bila doma na Ptuju, je pa ne bi nosila sem v LJ. Vidiš foro?


Ronja, ne bi rada bila nesramna vendar... enacis podobno plenico z namernim in nacrtnim goljufanjem - socialnih trasferjev, zavarovalnic....
Da se vrnem na inicialni post - Podobnik je tudi sklenil, da drzava ima ker poglej koliko zasluzka ima od davkov, dajatev.... Bo tako ok? Je najem za 1 eur in dajanje v najem ok? Zelo lahko je najti izgovore, zelo tezko je narediti kar je prav, ampak je prav, posebej v tej situaciji, ki nas je (ali bi vsaj morala) mocno strezniti. To je edini nacin, da ohranimo socialni sistem. V nasprotnem bomo zaradi goljufov ob vse.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 134
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
12.12.2013 23:06:23   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: ronja
Ne, ne mislim v primerjavi z delom na črno - ampak da bi se ti sploh splačalo delat. Če si recimo zaposlen in imaš pop. sp., bojo po novem letu stroški 80€ na mesec. Toliko recimo veliko inštruktorjev ne zasluži v enem mesecu, sploh ne vsak mesec plačat pa moraš vsak mesec, tudi tista dva meseca, ko absolutno ni nobenega povpraševanja...


Ne pozabi, da vsi ti imajo sluzbo, sicer ne bi mogli imeti popoldanski s.p.
Tisti pa, ki je brez sluzbe sebi omogocil sluzbonnamesto 5 popoldancev in v blagajno prispeval polne dajatve in davke. Torej je zelo razumno, da v kolikor "popoldanci" odzirajo eno delovno mesto nadomestijo dajatve in davke za to delovno mesto ter transferje za osebo, ki nima dela ker ga oni opravijo kot sluzbi dodatno delo.

  Za tiste, ki bi zaslužili par 10 € sem pa tja, da bi to lahko naredili legalno. Ker delat zato, da boš na slabšem, v minusu - tako neumen pa noben ni.


To je bil namen popoldanskega s.p.-ja, pa vidis kako se je spridil.

Prav je, da od vsakega dohodka plačaš davek, ampak če dohodka ni, moraš pa vseeno plačat, potem moraš bit ziher, da bo dohodek ves čas dovolj velik, da ti te luknje pokrije. Večini se z občasnim delom to ne pokrije.


Torej, zakaj ne bi namesto nekaj obcasnih imeli eno delovno mesto za malde diplomante. Zamisli, ce se se uredi studentsko delo - je to kar nekaj delovnih mest.


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 135
   [Brisano sporočilo]
13.12.2013 8:38:11   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Frodo Bisagin)
  Neposredna povezava do sporočila: 136
   [Brisano sporočilo]
13.12.2013 9:02:06   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 137
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
13.12.2013 13:13:54   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Še enkrat, pojdi prebrat vse za nazaj in beri z razumevanjem. Sprašuj kolege kolikor hočeš (BTW, nimaš samo ti kolegov pravnikov), še vedno ne štekaš napisanega in izhajaš iz svojih predsodkov oziroma interpretacije napisanega.


Sploh se ne gre o pravnikih temvec o ljudeh, ki se poklicno in prakticno ukvarjajo s psiholingvistiko. Pravniki o tem zal nimajo pojma, ceprav bi morali imeti.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 138
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
13.12.2013 13:27:36   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

A, kot Fritzl sem? No, Frodo, saj vem, da ne misliš dobesedno, samo bi lahko napisala, da napisala, da taka logika kaže na... recimo razžalitev...


Fritzl je samo paralela na princip oz. nacina razmisljanja.
Zdaj pa to niso predsodki pri branju user posted image

Ronja sklepa na podlagi kar konkretne količine informacij, medtem ko ti svoje sklepe izpeljuješ na podlagi nerazumevanja situacije in napisanega.

A bejz no. Tako ekstremno je to - kar crno -belo user posted image

Uni tvoji sklepi, da je enega bolj upravičeno goljufati, druge pa ne, ter glede dobičkov, pa posledica nerazumevanja napisanega. Tako da, pojdi še enkrat brat in beri z razumevanjem.


Ankica, pojdi med ljudi pa bos gotovila kaj dejansko drzi. Drzavo je povsem ok goljufati ker nam itak vse vzame, "ozkoriscevalska podjetja" tudi, saj nam samo jemljejo nic pa nocejo povrniti... To je mislenost, ki se potem analogno siri naprej.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 139
   [Brisano sporočilo]
13.12.2013 13:41:47   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Frodo Bisagin)
  Neposredna povezava do sporočila: 140
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
13.12.2013 13:45:34   
nyna84

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

Uni tvoji sklepi, da je enega bolj upravičeno goljufati, druge pa ne, ter glede dobičkov, pa posledica nerazumevanja napisanega. Tako da, pojdi še enkrat brat in beri z razumevanjem.

Ankica, pojdi med ljudi pa bos gotovila kaj dejansko drzi. Drzavo je povsem ok goljufati ker nam itak vse vzame, "ozkoriscevalska podjetja" tudi, saj nam samo jemljejo nic pa nocejo povrniti... To je mislenost, ki se potem analogno siri naprej.

Meni se bolj zdi, da ti misliš, da vsi tako mislijo.

Mislim, da je Ankica zelo dobro razložila, kje jo čevelj žuli v primeru zavarovalnice. Preberi še enkrat, ker najbrž edina niso dojela pointa.

Država nam tudi pobere tudi kar ni treba, kjer je le prilika. Če nisi pozoren, in vse podatke 2x preverišš, te hitro kje napuzajo. Kar poglej na sosednje teme, koliko je bilo napačno izračunanih vlog za OD in ZPV. To je zame goljufanje ljudi, ali pa je res večina zaposlenih na upravnih enotah nesposobnih in za zamenjat.

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 141
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
13.12.2013 16:11:36   
liliana
Izgleda, da so zelo zabrisane meje med tem kaj je pošteno in nepošteno.......in so goljufije postale del našega življenja in smo jih do nedavnega tretirali kot poštenost ali pa smo se naredili, da jih ne vidimo......ker je tudi mali človek lahko goljufal (v svojih zmožnostih seveda)....zdaj pa mali človek ne more več goljufati tako kot nekoč in zdaj je nastopil problem.....zdaj rečemo goljufija vsemu tistemu čemur smo še pred dvema letoma rekli iznajdljivost ali pa smo se delali, da ne vidimo....pa naj je šlo za ta velike goljufije ali pa za goljufije malega človeka.....

Ker to z zavarovalnicami recimo tudi ni nič novega.....že pred 20 leti je bilo enako, da če si tožil si lahko dobil blazno odškodnino, mnogo večjo kot tista, ki ti jo zavarovalnica nakaže čez 14 dni......če se ti seveda ni zgodilo, da se je potem zavarovalnica pritožila in si čez 5 let tisto kar si dobil preveč, moral z obrestmi vračati......

(odgovor članu nyna84)
Neposredna povezava do sporočila: 142
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
13.12.2013 22:50:46   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: nyna84
Meni se bolj zdi, da ti misliš, da vsi tako mislijo.


Prevec jih tako misli, saj ne goljufajo in kradejo marsovci.

Mislim, da je Ankica zelo dobro razložila, kje jo čevelj žuli v primeru zavarovalnice. Preberi še enkrat, ker najbrž edina niso dojela pointa.


Tema ni bila o tem kaj Ankcio zuli. Pogovarali smo se o dopustnosti goljufil in kraj. To je isto kot ko je  Ankcia dala primer , da so njih oropali, ogoljufali... jaz v odgovor napisala, pa ves koliko dobicka si ti takrat imela?

Država nam tudi pobere tudi kar ni treba, kjer je le prilika. Če nisi pozoren, in vse podatke 2x preverišš, te hitro kje napuzajo. Kar poglej na sosednje teme, koliko je bilo napačno izračunanih vlog za OD in ZPV. To je zame goljufanje ljudi, ali pa je res večina zaposlenih na upravnih enotah nesposobnih in za zamenjat.


Nesposobni so. Treba jih je poslati na teren, da delajo z ljudmi, da so res socialni delavci in ne birokrati.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu nyna84)
Neposredna povezava do sporočila: 143
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
13.12.2013 23:08:40   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Izgleda, da so zelo zabrisane meje med tem kaj je pošteno in nepošteno.......


Ze to, da veliko njih ne pomisli, da je zakon postavil mejo me dpostenostjo in nepostenostjo, temvec iscejo neko imaginarno mejo, ki jo je tezko dolociti govori tocno o tem. Na zalost.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 144
   [Brisano sporočilo]
14.12.2013 9:29:21   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Frodo Bisagin)
  Neposredna povezava do sporočila: 145
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
14.12.2013 14:35:11   
Colt
IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Nesposobni so. Treba jih je poslati na teren, da delajo z ljudmi, da so res socialni delavci in ne birokrati.

No, zadnjih 20 let gre vse skupaj v lih kontra smer ane? Verjamem da je naporno zapustit poleti lepo klimatizirano pisarno, pa dat smrkce na FB na pavzo...in pozimi it iz prijetnih 23 stopinj ven na mraz, na teren... ampak davkoplačevalci pač za tovrstne naporne akcije plačujemo davek od plače. In od žemlje. In od mleka. Ampak število zaposlenih k se jim ne da ''''na teren''''''''.. se veča...število vplačnikov pa manjša...sledi veselica? Al se samo meni zdi da smo dejansko najbolj skorumpirana in najbolj obdavčena država na tretjem kamnu od sonca?

< Sporočilo je popravil Colt -- 14.12.2013 14:50:32 >


_____________________________

...and once you have tasted flight, you will walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you long to return. -- Leonardo de Vinci
AMEN!



(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 146
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
14.12.2013 18:22:53   
ronja
Zakon o omejevanju dela na črno pa je zvabil na ulico vse sindikate in študente (ker študentski oz. postštudentski lobi je finančno precej močan)

To mi že takrat ni bilo jasno - saj sebi v skledo pljuvajo - čez 2-3 leta ti študentje namreč ne bojo več študentje (no, naj ne bi bili...) in bi jim hudo prav prišlo, če bi jih čakalo tistih iksipsilon delovnih mest, ki jih sedaj delodajalci rajši dajo študentom... Ampak zgleda sem bila ena redkih študentk s takim mišljenjem...

Narobe je miselnost, da je treba biti ponosen, ce goljufas sebe in druge drzavljane -soljudi, a ne , da je sram ker nisi posoben ziveti brez socialne podpore.

A ni ljudi sram, če so na socialni? Poznam punco, ki pravi, da bi glede na dohodke dobili socialno, če bi zanjo prosila, vendar je nočeta, ker je ne rabita - živita v bistvu zelo podobno kot mi in jim nič ne manjka, se pa ne preseravajo.

Delo plemeniti, kakor koli razumeli. Biti doma gledai v luft in cakati kaj te bo doletelo je ubijajoce. Ni samo koliko denarja odbis, je tudi segment, da si kot clovek, kot oseba nekoristen, odvecen...

Se strinjam, samo meni se zdi to argument za to stran, ne za tisto, ki jo zagovarjaš - oz. ne razumem čisto povezave, zgleda.

Se strinjam, da je delo n črno za družbo škodljivo - zato pa pravim, da bi lahko malo poenostavili določene stvari, da bi se več ljudi odločilo za delo na belo namesto na črno. Če nejcko ne ve, da bo vsak mesec zaslužila 80 € dokler je bila zaposlena oz. 350 zdaj, ko je brezposelna, pač ne more odpret podjetja - ker toliko na mesec mora dobit samo zato, da nima minusa. Kdo bo pa delal zato, da bi imel minus?

Rahlo motece pa je, da menis, da ce bos meni "dokazala", da sem naredila nekaj kar ni bilo prav, dokazala, da je vse v najlepsem redu in da eto to pa ni problrematicno niti zaskrbljujoce.

Ne, govorim o tem, da če še ti, ki si zelo doma v pravu, nisi najprej videla lepo možnosti na belo in nisi takoj ugotovila, da to, kar počneš, je podpiranje dela na črno... kako misliš, da bojo to potem videli vsi, ki sploh nimajo nobene veze s pravom?

To, da ima zavarovalnica zaslužek, vsekakor ni dovoljenje, da jo kdo goljufa. Je pa veliko manj razumljivo, če noče izplačat odškodnine tistim, ki si jo čisto res zaslužijo. Če sama ne bi imela, bi mi bilo vsekakor bolj jasno. Ne govoriva z ankico o tem, da bi kdo smel goljufat zavarovalnico, ampak o tem, da ona ne sme goljufat drugih -če ima, pa sploh ne, ker potem ni problem, da ne bi imela od kod vzet.
Na podlagi česa mislim, da je bila tam očitna kraja? Na podlagi tega, kar sem zvedela o primeru, malo več kot je bilo tu napisano;). Ne samo na podlagi tega, da ankica ni glih oseba, ki bi se spravila krast zavarovalnice;). Se strinjava, da je fajn, ampak to me ni vodilo pri tem konkretnem primeru.

Ne mislim, da bi jim ankica dala denar, če bi bila zavarovalnica v težavah, ampak bi pa po moje veliko manj besnela. Jaz bi tudi manj besnela v tem primeru.

Pa koliko ljudi je ponosnih, da dela na črno? Saj ne moreš nič javno pokazat... Mislim, a ni bolj fajn, da lahko lepo izstaviš račun, da si narediš spetno stran itd... in je vse regl reht in ne z nekimi čudnimi podmuklimi forami prek fbja itd... Ne vem, recimo meni je to malo mimo in zato tako zelo iščem drug način. Pa ko vprašam strokovnjake, dobim tak odgovor;).

Ronja, ne bi rada bila nesramna vendar... enacis podobno plenico z namernim in nacrtnim goljufanjem - socialnih trasferjev, zavarovalnic....

Sama ne enačim - ti pa demonstriram na primeru, da meje niso tako jasne. Če veš izvor (recimo pri rjuhi vem, da je iz KC, ker piše gor, za plenico še vedno mislim, da ni iz p, ker je mal manjša -če ni taka od pranja, ne vem) in imaš to reč še naprej - v bistvu poseduješ tujo stvar in to veš - in to ni prav. Je v bistvu tudi kraja.

To je bil namen popoldanskega s.p.-ja, pa vidis kako se je spridil.

Ne vem, ker se na te stvari ne spoznam - ti verjamem na besedo, da se je spridilo. Je pa problem, da moraš delat zelo veliko, da se ti sploh splača dodatno delat. Ne gre za to, da človek ne bi hotel delat, ampak zato, da včasih ne veš, ali boš sploh imel dovolj dela za to. In delat za to, da boš v minusu tudi nihče noče. Bo vsak 2x premislil...

Torej, zakaj ne bi namesto nekaj obcasnih imeli eno delovno mesto za malde diplomante.

Dostikrat ne znajo;). Sicer sem zelo za, da bi imeli več delovnih mest, vendar recimo z vsemi inštrukcijami ni nujno, da bi pokril prav dosti delovnih mest. Obstajajo dela, od katerih ne moreš dolgoročno živet, ker so zelo disperzirana (časovno in/ali krajevno). Ne moreš živet samo od obiranja jagod, recimo;). Kakorkoli obračaš, obstajajo občasna dela in obstajajo dela, za katera ne veš, koliko boš lahko z njimi zaslužil. Če ne moreš poizkusit legalno... se ali ne lotiš ali se lotiš na črno.

PS: Frodo, ti res ne maraš Robin Hooda, ne?user posted image

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 147
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
14.12.2013 21:06:59   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Se strinjam, da je delo n črno za družbo škodljivo - zato pa pravim, da bi lahko malo poenostavili določene stvari, da bi se več ljudi odločilo za delo na belo namesto na črno. Če nejcko ne ve, da bo vsak mesec zaslužila 80 € dokler je bila zaposlena oz. 350 zdaj, ko je brezposelna, pač ne more odpret podjetja - ker toliko na mesec mora dobit samo zato, da nima minusa. Kdo bo pa delal zato, da bi imel minus?



Ja Ronja....lahko bi poenostavili.....pa nima nihče resnega interesa.....ne študentje, ne sindikati, ne država in konec koncev tudi tisti ne, ki delajo na črno.....ker je tako fajn......ob vseh socialnih transferjih malo na črno nekaj narediš, pretegniti se ti ni treba, ker ti ni treba "služiti" za davke in prispevke"....

in nihče, ki se je podal v podjetniške vode ni vnaprej vedel, kako mu bo posel šel.....ali bo čez pol leta imel delo ali ne.....se je pa vsak moral za to delo precej truditi, še posebno, če je imel obilo konkurence v delu na črno, ki mu je konkuriralo z nizkimi cenami, ki si jih on ne more privoščiti, če želi še kaj zaslužiti, ker pač davke in prispevke mora plačati, da lahko doktor in učiteljica dobita plačo in da lahko dobi tisti, ki dela na črno velik otroški dodatek......

In dvomim, da bi se več ljudi odločilo za delo na belo, če bi imeli možnost (ker določene možnosti vseeno že danes obstajajo, vseeno ni tako, da zdaj pa ne bi nihče mogel nič občasno delati legalno)......glede na vse predsodke, ki so bili proti "malemu delu" in glede na vse povedano zdaj, ko je aktualna problematika dela na črno.......v bistvu večina delo na črno podpira, tisti ki ga pa ne podpira, pa "nima nobenega socialnega čuta" in skorajda "žali malega človeka, ker mu "odžira" njegovo temeljno pravico, pravico do dela"......nasprotno pa je ravno tisti, ki dela na črno "brez socialnega čuta".....ker sociala se plača iz davkov in prispevkov.......tisti, ki pa dela na črno pa ne plača ne davkov in ne prispevkov in plus tega pa je upravičen še do večjih socialnih transferjev kot tisti, ki dela na belo (in lahko tudi zgolj zaradi 30 EUR plačanih na roko dobi letno 1000 in več EUR otroškega dodatka).....in to ni pravično....ni pravično do tistega, ki se je odločil, da bo pošten in bo delal na belo......

In poskušajte tudi vi (bom rekla kar večina) razumeti in pogledati drugo plat medalje, ne zgolj to, da je "mali človek primoran delati na črno, ker ga država sili v to".....ker to ni ravno vsa resnica.......



(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 148
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
14.12.2013 23:51:09   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Izgleda, da so zelo zabrisane meje med tem kaj je pošteno in nepošteno.......


Ze to, da veliko njih ne pomisli, da je zakon postavil mejo me dpostenostjo in nepostenostjo, temvec iscejo neko , ki jo je tezko dolociti govori tocno o tem. Na zalost.


Vidim, da še vedno nisi prebrala z razumevanjem, ampak vlečeš ven svoje imaginarne sklepe.



Seveda user posted image


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 149
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
14.12.2013 23:56:10   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Colt
No, zadnjih 20 let gre vse skupaj v lih kontra smer ane? Verjamem da je naporno zapustit poleti lepo klimatizirano pisarno, pa dat smrkce na FB na pavzo...in pozimi it iz prijetnih 23 stopinj ven na mraz, na teren... ampak davkoplačevalci pač za tovrstne naporne akcije plačujemo davek od plače. In od žemlje. In od mleka. Ampak število zaposlenih k se jim ne da ''''na teren''''''''.. se veča...število vplačnikov pa manjša...sledi veselica? Al se samo meni zdi da smo dejansko najbolj skorumpirana in najbolj obdavčena država na tretjem kamnu od sonca?


Ce smo skorupirani, delo na terenu se dodatno odpira vrata za korupcijo. Vprasanje je kaj je boljse in kako bi se dalo izpeljati. IMO samo delo za mizo in vnasanje podatkov ne more dati celotno sliko.


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Colt)
Neposredna povezava do sporočila: 150
Stran:   <<   < Prejšnja stran  3 4 5 [6] 7   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 5 [6] 7   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Tudi tako lahko zanosite, čeprav tega nist...
Nosečnost vas lahko doleti tudi na načine, na katere niti pomislili niste, recimo z analnim spolnim odnosom, odnosom v v...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?