|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   porodniško nadomestilo in minimalna plača
10.4.2012 12:54:12   
biba_leze*
Pozdravljene, upam da mi zna katera pomagat. Vem, da je bilo tega že veliko napisano, ampak vseeno...
Danes sem dobila iz CSD-ja odločbo, da sem upravičena do porodniškega nadomestila, ki naj bi znašalo 500,00 evr bruto. Vse ok, samo meni ni jasno kako so do tega zneska prišli, pa ravno okroglo je zneslo user posted image . Še to:

1. trenutno sem brezposelna, sem bila pa zaposlena 12 mesecev v zadnjih 3 letih, potem pa sem koristila še 3 mesece zavoda, zato vem, da so mi izračunali po postopku 55% minimalne plače + 15*2%, kar znese 85% minimalne plače. Zdaj pa, a ni minimalna plača v RS trenutno 763,06 evr? Pač v odločbi piše samo toliko in toliko procentov od minimalne plače, ne piše od kakšne minimalne plače (ker vem, da je bilo tu na forumu enkrat govora, da obstajata dve varianti minimalne plače).
Ve katera, koliko točno znašata trenutno obe minimalni plači? In še, kje točno v zakonu piše, da se brezposelnim osebam izračuna porodniško nadomestilo glede na tadrugo varianto minimalne plače (če sploh)?

2. Ve katera, koliko bi to zneslo neto? Sem neki računala, pa ne vem če je ravno prav (389, 50 evr)


Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
10.4.2012 13:19:06   
tulpek
55%minimalne plače + 15*2% od 55%minimalne plače (in ne da kar sešteješ procente in vzameš za osnovo min. plačo) Žal.

41 člen zsdp (http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200197&stevilka=4794):


Oz: Za zavarovanca iz drugega odstavka 39. člena tega zakona se kot osnova upošteva 55% minimalne plače. Tako določena osnova se za vsak mesec zavarovanja za starševsko varstvo, ki ga je imel v zadnjih treh letih pred nastopom posamezne vrste starševskega dopusta, poveča za 2%, vendar največ za 50%.



(odgovor članu biba_leze*)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
10.4.2012 13:23:27   
tulpek
55% od 763 + 30% od (55% od 763) = okoli 545eur samo se mi zdi, da upoštevajo lansko min. plačo, ki je nekoliko nižja (748 eur).

< Sporočilo je popravil tulpek -- 10.4.2012 13:24:30 >

(odgovor članu tulpek)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
10.4.2012 14:05:56   
biba_leze*
Aha, najlepša hvala za odgovor. 

(odgovor članu tulpek)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
10.4.2012 14:49:19   
biba_leze*
ja ma vseeno ne znese 500 evr. Mi ni jasno kje njim teh 500 evr bruto. In še okroglo povrh user posted image . Sigurno so se zmotli. user posted image

V odločbi piše da se osnova za por. nadomestilo, "ki znaša 55% min. plače, ki velja v mesecu vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega nadomestila, poveča za 30% minimalne plače, tako da skupaj znaša 500,00 evr bruto."  user posted image Še kakšen predlog

< Sporočilo je popravil biba_leze* -- 10.4.2012 15:02:33 >

(odgovor članu biba_leze*)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
10.4.2012 16:14:46   
**Tinkara78**
Meni so za osnovo mesecev ko nisem imela plače vzeli 340 eurov bruto. Sem pa imela zaposlitev na dan nastopa porodniške. Kar bi naj odgovarjalo 55%. Probaj izračun.

(odgovor članu biba_leze*)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
13.4.2012 11:14:50   
lina87
zdravo...mene pa nekaj zanima,če mi lahko katera pomaga.imam malo več kot 1 leto delovne dobe...nazadnje sem bila zaposlena 2008...in sm pri prvem otroku dobivala porodniško nadomestilo....punčka je stara sedaj dve leti in me zanima ce bi pri drugem otroku pripada tudi porodniška..???čeprav sem bila sedaj brezposelna...:/ prosim za pomoč...hvala.lp

(odgovor članu **Tinkara78**)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
23.4.2012 10:12:15   
shoo

Zdaj pa, a ni minimalna plača v RS trenutno 763,06 evr? Pač v odločbi piše samo toliko in toliko procentov od minimalne plače, ne piše od kakšne minimalne plače (ker vem, da je bilo tu na forumu enkrat govora, da obstajata dve varianti minimalne plače).


Po nekaj mesecih raziskovanja in dveh obiskih csd-ja ti lahko odgovorim na vprašanje, ker sem sama v zelo podobni situaciji. Pri izračunu osnove se NE upošteva minimalna plača 763 evrov, ampak 588 evrov. Tako je dogovorjeno, da se vzame ta iz leta 2010 ali ne vem iz katerega leta že. Tako da je SLAVNA FORMULA 55% min. plače + število mesecev ko si bila zaposlena krat 2% minimalne plače.
Torej:
55% minimalne plače = 323,4 evrov bruto
2% min. plače = 11,76 evrov bruto

V tvojem primeru:
323,4 + 15 * 11,76 = 323,4+176,4 = 499,8 evra (plus par decimalk, ker je min. plača 588,neki pa prideš do tvoje bruto plače!!)

In to je 389,50 evra neto!

(odgovor članu biba_leze*)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
3.5.2012 18:00:35   
Anonimen
Ampak to je pa user posted image . Kako se lahko tako krši zakon???

(odgovor članu shoo)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
4.5.2012 0:29:00   
Anonimen
Me zanima, kaj bi bilo, če bi se katera na tako odločbo pritožila? Poznate koga, ki se je? Za moje pojme obstaja zakonska podlaga za to (pa nisem pravnica, samo malo sem brskala :) ).

Razmišljam tako:
Zakon (ZSDP UL 47/2001, 41. člen) določa, da dobiš najmanj 55% minimalne plače, Pravilnik o postopkih za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo (UL 13/2008, 48. člen) pa natančno definira, da se upošteva minimalno plačo, ki velja v mesecu vložitve vloge, potem pa imamo še Zakon o minimalni plači (UL 13/2010), ki določa tudi njeno višino in letno usklajevanje. Če vse to seštejem, mi res ni jasno, kako se lahko CSD-ji zmišljujejo, katero minimalno plačo bodo upoštevali. Minimalna plača je minimalna plača in to je samo en znesek (trenutno 763,06€ bruto). Zajamčena plača ni minimalna plača (znaša pa 237,73€).

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
4.5.2012 14:01:30   
Miša83
Ja tudi meni ni ravno najbolj jasno na kaki podlagi jemljejo minimalno plačo izpred nevem koliko let oz neko njihovo, nam neznano številko. Sej minimalna plača velja za vse. Po njihovem dobimo toliko denarja kot je bilo pred x-leti, živeti pa moramo s tem v tem času in ne pred x-leti. BANDA vam rečem. Tudi meni nikjer ni pisalo od kod so dobili ta znesek, samo čudežni retzultat je bil.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
4.5.2012 15:42:16   
caramel
Katka_, se ti nameravaš pritožit na odločbo?

Jaz sem delavko na CSDju vprašala, kako to, da za izračun uporabljajo drugačno plačo od zakonsko določene minimalne plače, pa mi je odgovorila samo da je tako že od nekdaj...user posted image Bolj podrobno pa se nisem zanimala, niti nisem napisala pritožbe. Sem pa šla gledat veljavno zakonodajo pa po hitrem pregledu nisem našla akta, ki bi določal ta znesek (drugače kot z dikcijo minimalna plača). Samo po moje morajo met neko zakonsko podlago...

(odgovor članu Miša83)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
4.5.2012 15:46:40   
Anonimen
Caramel, nisem še v tej situaciji user posted image , ampak bi pa se in se bom, če bo moja odločba tudi taka. Da je tako že od nekdaj, je pa totalno neumen in neprimeren odgovor.

(odgovor članu caramel)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
16.5.2012 22:13:26   
gaga2
Pozdravljene ker se ne spoznam toliko na te izračune in ker na CSDju ŠIŠKA ne znajo nič konkretnega povedati kod da nič ne vejo sem tukaj na forumih dobila največ informacij in sicer po mojem izračunu mi pripada 105% minimalne plače ker imam 26 mesecev delovne dobe v zadnjih treh letih kar pride ko izračunam 107% procentov ampak ker je najvišje možno 105% mi vrjetno pripada ta minimalna plača.

zanima pa me ali je moj izračun pravilen in sicer:
55% minimalne plače je 323,4
2% je 11,76 bruto

se pravi moj izračun je tak 323,4+25*11,76= 323,4 + 294=617,4 bruto kar pomeni
da pride neto okol 400eur će odštejem prispevke 22.1% in davek 17%.

Sedaj pa ne vem če je izračun pravilen pa če katera ve kaj več bi bila zelo hvaležna za pomoč.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
16.5.2012 22:17:07   
Anonimen
Tako računamo mi, ja, ki vzamemo aktualno minimalno plačo. CSD-ji pa si jemljejo pravico vzet neko staro minimalno plačo, ki je mnogo nižja (menda iz leta 2010?), zato v resnici dobiš manj porodniške. user posted image

(odgovor članu gaga2)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
16.5.2012 22:37:26   
gaga2
ja sam jst nisem vzela aktualne minimalne plače ampak 588 eur bruto minimalne plače kar pomeni da je 55%minimalne plače 323 eur bruto zgoraj ma ena punca napisano da je ta plača pa sem pol po tem izračunala a je možno da je še manj al kaj? Že tako ni veliko kaj šele da je manj user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
16.5.2012 22:41:58   
Anonimen
Ne, v redu je, vzeli ste isto minimalno plačo kot CSD :) .

(odgovor članu gaga2)
  Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
16.5.2012 22:49:08   
gaga2
no upam da je to pol to ker na csd šiška nisem dobila konkretnih odgovorov se je gospe zelo mudilo in me je po hitrm postopku odpikala ko sem klicala pa na drug csd bežigrad je pa rekla da je minimalna plača 743 eur in da si kr sama izračunam na njihovi spletni strani uglavnem meni niso nič pomagali. tako da sem tukaj dobila odgovore.
uglavnem hvala katka za odgovor user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
17.5.2012 6:04:03   
caramel
Odšteješ samo prispevke 22,1%. Na CSD Šiška izračun za 617,04 € bruto (105% te min. plače) izračuna neto 480,67 €.

(odgovor članu gaga2)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
17.5.2012 14:53:44   
gaga2
ja sej sam a ni da je tudi nadomestilo obdavčeno da davek trgajo od tega občina trga davek. Ker jst sm gledala od moje snahe list za porodniško je mela obdavčeno.
blo bi super da ni da je res ta znesek ker pol pa je še kr vredu ane. user posted image na csdjih ful slabo dajejo informacije kar koli sem vprašala je rekla da mi ne more povedat ker ne ve itd... nisem naletela zgleda na pravo osebouser posted image

(odgovor članu caramel)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
17.5.2012 14:55:51   
Anonimen
Ena meja je, pod katero ne plačaš akontacije dohodnine, ampak jaz žal ne vem točnega zneska.

(odgovor članu gaga2)
  Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
17.5.2012 16:59:39   
caramel
Od moje porodniške, ki se je zaključila na začetku meseca, je CSD odvajal 22,1% prispevkov, ostalo sem dobila nakazano na račun.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
17.5.2012 19:21:34   
gaga2
Aja jst sm pa mislila da vse obdavčjo ne glede na znesek. No upam da bojo samo prispevke odšteli super bi blo.
user posted image

(odgovor članu caramel)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
6.7.2012 11:26:36   
okapi
Punce, sem prebrala celotno temo, pa mi se vedno ni jasno, kako naj izracunam nadomestilo za porodnisko v primeru teh 55%, ki ti pripadajo, ce si bil zaposlen 12 mes. v zadnjih treh letih.

Se pravi, ce od NETO minimalne place odstejem 55% + 2% za vsak mesec zaposlitve dobim dolocen znesek. Zdaj pa: ali moram od tega koncnega zneska potem se odsteti 21% prispevkov ali ne? Glede na to, da sem ze kot izhodisce za izracun vzela minimalno NETO placo in ne bruto?

Hvala punce!!

(odgovor članu gaga2)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: porodniško nadomestilo in minimalna plača
6.7.2012 11:33:06   
Anonimen
Za minimalno plačo se vzame ca. 588€ bruto (in ne 763€ - ne sprašuj, tak je zakon).
Torej 55% od 588€+12 (oz. še več, če je bila zaposlena več klot 12 mesecev v zadnji 36 mesecih)*2% od 588€. Sešteješ in od tega zneska potem odšteješ 22,1% (prispevki). Akontacija dohodnine se ponavadi ne odšteje, ker je znesek nižji od tiste meje. Tako dobiš neto znesek in to je to.

(odgovor članu okapi)
  Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Tudi tako lahko zanosite, čeprav tega nist...
Nosečnost vas lahko doleti tudi na načine, na katere niti pomislili niste, recimo z analnim spolnim odnosom, odnosom v v...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?