|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 10:08:41   
KIKI****
Me zanima kako je s tem.
A gredo npr. letos vsi 2001 letniki v šolo in potem drugo leto 2002... itd...

Ker nekateri so stari 6 že januarja in gredo potem z 6 leti in 9 meseci v 1 razred, nekateri šele v decembru praznujejo 6 rojstni dan... je kr razlika pri tako malih.

Jaz če prav razumem bo naša Klara stara 6 in pol ko gre v 1 razred Denis bo šel pa z 6 leti in 1 mesecem.

Naj me katera popravi če se motim.

Kaj pa če je otrok star 6 let od septembra dalje, a se da vpis prestavit (pač poslušam določene starše da njihovi otroci še niso dovolj zreli za v šolo pri tej starosti)

Jaz sem šla v šolo z 6 leti in 9 meseci (ampak v 8 letkouser posted image  če ma kake veze-ja mend aima, smo imeli kr takoj oceneuser posted image )
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 10:27:51   
facka
naš je januar 2001 in bo star dobrih 6 let, pa vsi pravijo, da je tako boljše.
Gre pa celotna skupina, ki so letnik 2001 naprej v šolo, razen ena punčka s posebnimi potrebami ne.

_____________________________

"Posadil bom drevo zlata"
(komentar našega 7 letnika, da mu ne bo treba služit denarja)

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 10:41:04   
kofetek2010
pri našem mulcu so vsi letnik 1996 - naš je najmlajši, ker je decembrski (večina sošolcev in sošolk je od januarja do maja, le 5 otrok je rojenih v drugi polovici leta)

mulc bi lahko šel eno leto kasneje v šolo, ampak v 8.letko - zato sem izbrala pač 9.letko user posted image

tamala pa je tud decembrska, ampak, če bo možost je ne bom dala z njenimi letniki v šolo, ker je razlika preveč očitna - saj prva 3 leta še gre, potem pa se pokaže (čeprav je mulc bil na testiranjih in primeren za šolo)


(odgovor članu facka)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 10:56:28   
KIKI****
user posted image No jaz upam da bosta moja dva srčka priperno starosti odreagirala in izvedla vse teste za vstop v šolo. Sine je sicer zolo potrpežlji in je tudi na sistematskem pri 3 letih in pol za svojo starost opravil vse z odloki (od koncentracije, sodelovanja, zanimanja) ampak to je trajalo le eno uro (v pšoli imajo pa malce več ur v prvem razredu.

Saj res mamice prvošolčkov, koliko ur  je približno dolg pouk v prvem razredu? in kateri predmeti so zdaj aktualni?user posted image

mogoče malce smešno ampak je od mojeg ašolanja preteklo že kar nekaj letuser posted image

(odgovor članu kofetek2010)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 10:59:12   
srki
Od kolegice sin je rojen 30. novembar in se je še dalo zmenit, da je šel naslednje leto v šolo, ker se ji je zdelo prezgodaj. Svoje mnenje je podal pediater. Če je otrok decembrski, mislim, da gre lahko brez problemov z nalsednjim letom v šolo, ker razlike so res vidne pri otrocih.

Se mi zdi absolutno pri 6 oz. petih letih v šolo. Pustili naj bi tako, kot je bilo, s 7. leti.

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 11:03:43   
kofetek2010
Prvi razred

OBVEZNI PROGRAM

Slovenščina: 6 ur

Matematika: 4 ure

Likovna vzgoja: 2 uri

Glasbena vzgoja: 2 uri

Spoznavanje okolja: 3 ure

Športna vzgoja: 3 ure






torej 20 ur / 5 dni = 4 ure / dan user posted image

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 11:35:10   
BaByGiRl
Po pravilih naj bi šli vsi enaki letniki v isti razred,..nekje se da zmenit.
Jaz sem bila vedno najmlajša v šoli (roj. sem 25.12. letnica user posted image  ), pa sem normalno delala šolo. Sploh pa sedaj ko je 9 letka...prvi razred je kot vrtec...čist mem.

(odgovor članu kofetek2010)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 11:57:55   
kofetek2010
ja, 1.r je vrtec, saj sta 2. in 3. tud - v 4. r pa šok user posted image


predmeti in zahtevnost pa so enaki v 8. in 9. letki - npr. matematika v 4.r/9-letke je enaka kot v 3.r/8-letke user posted image    

(odgovor članu BaByGiRl)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 15:07:47   
nejcko
Verjetno že pol foruma ve (glej temo Letnik 2001 - prvošolčki), da smo mi dali vlogo za odlog vpisa. Sin je rojen v začetku novembra, vendar za moje pojme, za pojme vzgojiteljice, logopedinje in spec. pedagoginje nikakor ni zrel za šolo, medtem ko je pediater oz. šolski zdravnik pred kratkim na sistematskem pregledu pred vpisom v šolo presodil, da je. Ja itak ... ker pozna barve, ker zna sortirati like in jih poimenovati in še par takih tehničnih vaj, poleg vsega se je pa mulc še iber pridno obnašaluser posted image .
To pediatrovo mnenje bo sedaj romalo na šolo, potem pa sledi še pojmanimamkaj, neko testiranje, skratka zrelost otroka bo ocenjevala neka komisija in to je to. Kaj bodo presodili, me čisto nič ne briga, ker bo itak obveljala moja beseda. Kot šolnik sem vsaj v tem pogledu vesela, da imamo starši nekaj besedeuser posted image .

Torej, mis smo se tako odločili ... in ni mi žaluser posted image

(odgovor članu kofetek2010)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 15:45:18   
Nika v službi
Nejčko, a to potem pomeni, da vendarle lahko starši odločijo, kdaj bodo dali otroka v šolo?

Me res zanima tale zadeva, čeprav je moja pikica stara šele 18 mesecev (in se bo vmes najbrž še marsikaj spremenilo, preden bo ona šla v šolo), pa vendar - rojeni smo sredi septembra in bi ob vstopu v šolo še ne imela polnih 6 let. Ali pomeni torej, da bi ob predpostavki, da uspešno naredi vse teste in vsi odločijo, da je primerna, kot starš lahko nasprotovala in uspela pri prestavitvi vstopa v šolo za eno leto?

Jaz bi vsekakor rada dala otroku možnost za še eno leto otroštva.

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 18:20:48   
nejcko
Žal, Nika, tako enostavno pa spet ni. Žal.
Načeloma pri decembrčkih res ni nobenega problema, tudi pri novembrčkih so še tudi zelo tolerantni in v obeh primerih imajo na koncu starši zadnjo besedo,  za mlajše mesece  pa mora biti resnično tehten razlog, da vam odlog vpisa odobrijo. Kar osebno poznam primerov, so za odlog prosili starši  decembrskih otrok, starši novembrskih otrok se  zelo redko  odločajo  za ta korak (osebno  pravzaprav ne poznam nobenega),  otroci starejših otrok pa praviloma sploh ne, ker  bi moglo biti z otrokom res kaj zelo narobe, da bi upeli.

Da pa te potolažim - deklice praviloma niso "problematične", kar se tiče vpisa v šolo, saj veliko prej dozorijo kot fantje. Če je tvoja septembrska, potem gotovo ne bo nobene panike.



(odgovor članu Nika v službi)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 18:26:32   
Anonimen
Jaz sem prav vesela, da je Tibor rojen marca, ker ko gledam tiste iz skupine, ki so rojeni že julija in sploh pozneje, je res ogrmna razlika. In vsi boo šli naslednje leto v šolo. Res so razlike v tej starosti še zelo velike.

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 18:43:40   
nejcko
Aja, sem se spomnila, da je od ene rr-jevke sine šel eno leto kasneje v šolo, čeprav je rojen maja, ampak je imel res neke specifične težave.

Mogoče se ti sama  javi. LP

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
12.4.2007 19:05:11   
Anonimen
Moj sin je sedaj v 4 razredu devetletke. V prvi razred je šel, ko še ni bil star 6 let. Rojen je novembra. Je najmlajši v razredu.
Men se zdi prehitro za otroka, ki še ni star 6 let, da začne hoditi v šolo, saj ni tko, kot so rekli igra, že kar veliko zahtevajo od otroka. Sploh se pa pozna tale prestop 4 razred, ko se začnejo ocene. Ja kot je Jana 73 napisala šok.
Je pa čisto odvisno od otroka eni prej eni kasneje začnejo dojemati.
Starši moramo veliko več pristopiti zraven in se truditi z otrokom, kot je bilo to prej, ko je vse šlo nekako bolj počasi. Najstarejši sin je šel v šolo osemletko eno leto kasneje takrat se je dalo in ni bilo nobenih težav in ne veliko vloženega truda z moje strani.
Sedaj je študent.
Tole 5 in 6 let star otrok v šolo, saj nimajo nič od otroštva in še ne dojemajo kaj je to šola. Upam, da bo spet po starem sistemu, ko bo najmlajši začel hoditi v šolo.

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
13.4.2007 7:38:04   
KIKI****
Jaz sem tudi opazila npr razliko že sedaj v vrtcu in doma.

Naš Denis je rojen avgusta 2003, moj nečak-denisov bratranec pa marca 2003 (torej je starejši)

Ampak razlika med njima je tolikšna da kr hudo:
* naš zna šteti do 20
*pozna še skoraj vso abecedo
*zelo je pozoren
*rad se uči novih stvari
*rad sodeluje
*nima težav s koncentracijo
*preko igre mu je učenje tako super da kar žari
Medtem ko je nečak pri 4 letih komaj začel govoriti, nič kaj ne uboga, v igri se veliko pretepa (kar je povzel po bratcih-se ne zna lepo igrat), nobena stvar mu ni dolgo zanimiva, noče poslušat če ga želiš kaj naučit, ni skoncentriran,...živi  otroško življenje in prav je tako.

Hočem povedat, da so otroci PREMLADI ob  vstopu v šolo (VSI) za vsaj eno leto, saj svojega otroštva ne bodo pravilno preživeli.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
13.4.2007 10:41:49   
Nika v službi
Ja, nejcko, sem slutila kaj takega, ker mi je svakinja omenila, kakšno kalvarijo so prestajali, ko so vztrajali, da njihova ta starejša ne gre letos v šolo. Rojena je sredi septembra (en dan prej kot naša Nika, le da je 4 leta razlike. Torej, nečakinja je letnik 2001, sredina septembra, teste je opravila uspešno in bi po vseh pravilih morala vstopiti v šolo letos jeseni. Pa jim je uspelo nasprotno in sicer z aktivacijo vseh mogočih služb in ne vem kaj še.

Mislim, da bom tudi jaz šla v "boj"....

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
20.4.2007 17:35:44   
Gina
V praksi je tako, da gre res cel letnik v šolo, od 1. januarja, do 31. decembra. Razlike so pa velike v starosti. Saj je tako lahko najstarejši otrok v razredu star 6 let in 8 mesecev, najmlajši pa 5 let in 8 mesecev. Če je otrok decembrski, se redko zgodi, da zavrnejo preložitev vpisa. Septembrskega otroka, ki bi šel leto kasneje v šolo, jaz še nisem doživela v praksi.

Je pa tako, da sem sama 10 let nazaj to tulila na raznih shodih, ki so bili pred devetletko, pa v javnosti smo sprožali take in podobne teme - vendar ni takrat nikogar brigalo. Ve večinoma še niste imele otrok in vam je bilo popolnoma vseeno, kaj smo se pogovarjali, tisti ki so imeli starejše otroke jim je tudi "dol viselo", le redki pa smo se ogromno trudili ljudi nekam premakniti, da bi se malo skupaj vzeli in zaropotali. Obžalujete????!!!! Zdaj je, kar je. 5-letniki vstopajo v šolo. Gaber si je naredil spomenik, Zver pa si ga gradi zdaj.

Če pa vseeno želite kaj prispevati k boljšemu šolstvu, pa lahko to storite zdaj. Naj vas brigajo bodoči rodovi, lepo vas to prosim. Še vedno se dogajajo nesmiselne reči, ki se bodo dotaknile tudi vaših otrok. Ta hip se sprejema nov učni načrt, oz. je v pripravi. 9-letka je zastavljena na ogroooooooomnoooooo snovi. Polno nekega učenja, vse se jemlje zelo površno, otroci ne dohajajo količine, ki jim je predstavljena, učitelji nimamo časa utrjevati snovi, ker je komaj za obravnavo dovolj, ali pa še to ne. Večina snovi je sicer primerne starostni stopnji, vendar jo je količinsko preveč. Ogromno preveč. Tako da otroci ne dobijo nobene osnove. Vse jim gre iz glave prej, ko kontrolka mine. Nobenih temeljev nimajo. Učijo se zgolj tako, da se napiflajo do kontrolke, potem pa...tema. Zato dosegajo v evropskem merilu slabe dosežke. Naši na ministrstvu menda menijo, da je količinsko premalo, pa da zato ne znajo. Totalen nonsenz. Ne morejo znati, če imajo že v 1. razredu pri vsakem predmetu cca 80-100 ciljev za doseči pri vsakem predmetu, kar se vsako leto (število ciljev, kar naj bi znali) množi, ne samo dodaja. Najhujši preskok je v 4. razredu, kjer menda lahko od takrat naprej živiš samo še za šolo, če hočeš slediti pouku tako, da boš imel primerne ocene za vpis na gimnazijo. In res imajo otroci inštruktorje že v 5. razredu, kar se meni osebno zdi poraz slovenskega šolstva na celi črti. Priznajmo si, da so obstoječi učni načrti zanič. Preobsežni so, da bi spodbujali dobro znanje, dobre osnove. In zakaj to pišem??
Učni načrti se prenavljajo. Nameravajo jih RAZŠIRITI??!!!!! Dodali bodo snov, nameravajo pa še razširiti število ur pri predmetniku. Predlog je že, in gotovo bo sprejet. Učitelje so vključili, vendar bolj formalno. V 50. minutah smo morali pregledati 6 učnih načrtov in jih analizirati, ter oddati mnenje + izpolnjen vprašalnik! A se temu reče sodelovanje???!!! Vključili so nas, da bodo spet lahko rekli, da smo sodelovali. V resnici bo najbrž spet tako, kot je bilo pred 9-letko. Vse so sprejeli zelo mimo stroke. Prosim vas, starši, vključite se, protestirajte javno. Učitelji sicer lahko sodelujemo na internetu pri oblikovanju (naj bi tako bilo, čeprav dvomim v uspeh, saj veste, kar si en zelo vplivem človek, ki je oblikoval učne načrte zamisli, noče popustiti niti z mm in spelje čez trupla), vendar nisem prepričana, da širša javnost lahko dostopa do teh strani. Kjerkoli lahko, se potegnite za svoje otroke. Nič več ne bodo znali, če jim nabutajo učni načrt z neumnostmi, za katere niso zreli ali pač samo s količinsko preveč snovi. Sodelujte,vaši otroci so, samo vas imajo, da se boste lahko postavili zanje. Več nas je, bolj se sliši glas ljudstva, lažje se sploh kaj premakne. Naj se vas sliši, tudi vaš glas šteje.
lp
g.

(odgovor članu Nika v službi)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Starost ob vstopu v šolo...
20.4.2007 19:12:42   
nejcko
Draga Gina,
zopet ti in jaz ... in glas vpijočega v puščavi. BTW, morda bi morali odpreti svojo redno dopisovalsko kolumno v Sobotni prilogi Dela (po sistemu Crnkovič in tisti Hrvat)user posted image
Bom šla lepo po točkah, da se ne bom zgubila:

- Prav imaš, da nas je bilo 10 let nazaj veliko tiho, ampak tišina je na nek način logična, saj veš: Siti lačnemu ne verjame. Pa konec koncev je "raja" vedno tiho; tiho smo tudi danes, ko nam bodo uzakonili  delo do pozne starosti, tiho smo, ko nam mislijo vzeti penzijo; tiho smo, ko nam krčijo zdravstvene in socialne pravice; tiho smo, ko nam podaljšujejo delovni čas.
Tiho smo ...  ne glede na bližino ali več desetletno oddaljenost sprememb, ki se nam obetajo. Zakaj? Zakaj, če pa se vendarle vsi dobro zavedamo, da nas bo vse to slej ko prej doletelo? Ker na tihem vsi vemo, da smo krik vpijočega v puščavi, da naš glas ne bo slišan. Ker ne more biti slišan. Ker ne sme biti slišan. Ker ...
In priznajmo si, tvoj glas se pred 10 leti ni slišal, kakor se danes ne moj in kakor se jutri ne bo slišal glas nekoga tretjega. Vse to pa nam jemlje energijo, voljo, ponos.

- In kaj lahko storijo starši, če še učitelji in stroka ne more storiti nič? res je sicer, da smo učitelji vpleteni na drugačen način in morebitne sankcije nam prestavljajo povsem drugačno nevarnost, kot jo recimo predstavlja nekemu staršu. A vendarle jo tudi staršu oz. njegovemu otroku. Preveč dragocenih stvari je prisotnih, da bi si posameznik želel ali se hotel izpostavljati.
Poleg vsega pa je večina današnjih staršev povsem zadovoljna s šolo, le če se njihovemu otroku ne godijo kakšne grozovite krivice v smislu "krivičnih nizkih ocen". In so povsem zadovoljni, da se ocenjujeo telovadba in glasba, kajti ti dve petici bosta njihovemu otroku omogočili korak bliže odličnemu uspehu. In so navdušeni, da je toliko izbirnih predmetov, ker je z njimi otrok še korak bliže odličnosti. In ploskajo, ker se bo upoštevala glasbena šola (s tem se pravzaprav strinjam tudi sama), še bolj pa bodo ploskali, ko se bo, če se bo upošteval še verouk. Ve namreč pomeni korak bliže odličnemu uspehu, želeni gimnaziji, že pred rojstvom izbrani fakulteti.

Ah, draga Gina, malo je staršev, ki se v resnici poglabljajo v učni načrt in snov, ki jo morajo njihovi otroci usvojiti. Res je, da se pritožujejo nad preobremenjenostjo, ampak večina jo vidi le skozi čedalje težje doseganje petic in ne skozi samo količino balastne snovi. Mogoče vidijo ves balast, a čim je 5 v redovalnici, se ta balast pozabi, morda je celo odobravan. Veš, ljudje smo večinoma kratkovidni. Žal. Samo na par forumov je treba malo pokukati, pa takoj vidiš, kaj v resnici tare starše današnjih šolarjev in bodočih šolarjev.

- Stroka in "nadstroka"??? Ajej! Ne govori mi. Na zadnji študijski sem se počutila, kot da sem prišla na seanso Tapperwere prodajalcev. Ko smo poslušali uvodni monolog vodje študijske, je zvenelo nekako v stilu MY name is Jane. (publika: Hello, Jane) and may tapperwere was saved my life (iz publike le dva njena sodelavca z zavoda: we love you, Jane) Za bruhat. Čim pa je se je oglasil moteči faktor v obliki in podobi učiteljice z 20-letno pedagoško prakso in skušal sesuti njen dream world, je revica postala skorajda agresivna, češ, tukaj smo zato, da se posvetimo mojemu čudovitemu predlogu novega UN. Vse ostalo pa drugič. Kdaj pauser posted image

Sem ena redkih, ki z največjim užitkom pljunem v krožnik lastne stroke ali pa se skoraj osramočena obrnem stran - o kakšnih temah pravzaprav debatiramo učitelji dandanes? Samo čedalje tanjše ŠR je treba prelistati, pa na par forumov (ki skorajda umirajo od neaktivnosti njenih uporabnikov), pa ti je jasno, da smo večinoma sami deprimiranci, ki v globoki, globoki agoniji lahko bentimo samo še čez nevzgojeno mularijo. Do zadnje obisti ponižani od naših vrhovnih šefov česa več niti nismo zmožni. Opa, pardon ... nimamo časa biti zmožniuser posted image

P. s  Za vse morebitne napake pri moji polomljeni angleščini se morebitnim prizadetim in zgroženim iskreno opravičujem.

< Sporočilo je popravil nejcko -- 20.4.2007 19:25:27 >

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 18
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





BLOG: Kaj je zdravje?
Nacionalna agencija za javno zdravje poroča, da število izdanih receptov skozi leta ves čas narašča. Živimo torej dlje, ...
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?