Raziskavo smo konec leta 2009, na vzorcu 200 staršev, ki imajo vsaj enega otroka mlajšega od dveh let, opravili v sodelovanju z Valiconom. Izsledke raziskave, sta predstavili specialistka pediatrije in alergologije Vesna Plevnik Vodušek, dr. med. in specialistka epidemiologije dr. Alenka Trop Skaza, dr. med. iz Zavoda za Zdravstveno varstvo Celje.
Starši najslabše poznajo pnevmokokne okužbe otrok
Glede na izsledke raziskave je veliko otrok že prebolelo rotaviroze in norice, ki se pri otrocih pogosto pojavljajo v starostnem obdobju do dveh let. Izsledki raziskave kažejo, da starši zelo dobro poznajo gripo in norice, med tem, ko so najslabše poznane pnevmokoke okužbe, ki jih pozna le dobra petina vprašanih. Zgolj 10 % staršev se zaveda, da pnevmokoki povzročajo vnetje srednjega ušesa, ki se pri otrocih rado ponavlja. Kar dve tretjini staršev je vnetje srednjega ušesa pri otrocih zdravilo z antibiotikom. Skoraj vsi starši (98 %) so seznanjeni, da pnevmokokne bakterije postajajo odporne na antibiotike. V nasprotju s pnevmokoknimi okužbami, pa starši relativno dobro poznajo rotavirusne okužbe. Prepoznalo jih je 77 % staršev.
Starši se še vedno premalokrat odločajo za zaščito otrok pred okužbami
Izsledki raziskave kažejo, da so starši še vedno precej nezaupljivi do cepljenja. Slaba tretjina staršev (31 %) se je v preteklosti odločila za neobvezno plačljivo cepljenje. Svoje otroke so starši v preteklosti najpogosteje zaščitili pred rotavirusnimi okužbami (68 %) in klopnem meningoencefalitisu (31 %). Starši, ki se v preteklosti niso odločili za cepljenje proti pnevmokoknim okužbam kot razlog navajajo, da se jim to ne zdi potrebno, ker so otroci dovolj odporni, cepljenju ne zaupajo oziroma premalo poznajo cepivo. Glavni odločilni faktor za cepljenje otrok proti pnevmokoknim okužbam je že prestala bolezen oziroma pogosto zbolevanje.
Starši so glavni vir informacij o otroških okužbah in preventivi
Starši v zvezi z informacijami, ki so povezane s cepljenjem najbolj zaupajo pediatru (92 %) in medicinskemu osebju (80 %). Kljub temu pa večine staršev (74 %) pediater še ni obvestil o možnosti cepljenja proti pnevmokoknim okužbam. Kar 35 % staršev sodelujočih v raziskavi bi se odločilo za cepljenje proti pnevmokoknim okužbam, če bi vedeli, da lahko tako svojega otroka zaščitijo pred vnetjem srednjega ušesa. Izsledki raziskave kažejo, da si starši želijo predvsem več informacij o klopnem meningoencefalitisu, željo po večji informiranosti o rotavirusnih in pnevmokoknih okužbah pa je izrazila četrtina staršev (29 %).
Pediatrinja Vesna Plevnik Vodušek, dr. med. opozarja, da je naloga pediatrov dosledno informiranje staršev o okužbah: »Naloga pediatra je, da starše pravočasno opozarjajo na okužbe, ki pretijo otrokom in jim posredujejo informacije v zvezi s preventivno zaščito. S cepljenjem se lahko prepreči marsikatera otroška okužba oziroma bolezen, ki bi drugače lahko ogrozila zdravje otrok..«