|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Spanje

Otrok, star dve leti, potrebuje od 11 do 13 ur spanja dnevno, ponoči spi približno 10 do 12 ur, čez dan pa večina potrebuje en eno- do dvourni dremež. Pomembno pa je tudi, kdaj gre otrok spat. Strokovnjaki priporočajo zgodnji odhod v posteljo. Če se vam ob sedmih zvečer zdi zaradi dolgega delavnika prezgodaj, bo spanje okoli osme do pol devete ure ravno pravo. Zgodnji odhod v posteljo bo preprečil, da bi otroku primanjkovalo spanca. Tudi če zjutraj rad malo »pospi«, je v jutranjih urah veliko možnosti, da bo kdo zmotil njegov spanec: poštar, ki bo pozvonil pri vratih, klic iz službe na vaš mobilnik, morda celo vaš ropot ob jutranjih pripravah na nov dan.

Pomanjkanje spanca pripelje do težav 
Če otroku primanjkuje spanca, morda sploh ne bo imel nobenih vidnih težav, a se bodo nakopičile in bodo toliko hujše na dolgi rok. Spanje je namreč zelo pomembno za nevrološki razvoj. Strokovnjaki opozarjajo, da nezdrave spalne navade močno vplivajo na kasnejše težave s koncentracijo v šoli, verjetno obstaja tudi povezava s hiperaktivnostjo. Kronično neprespani otroci pa v končni fazi zrastejo v kronično utrujene odrasle, česar pa jim zagotovo ne privoščimo. Na tak način pa ne bodo srečni in zdravi le otroci, pač pa tudi vi, starši.

Dnevni počitki Nič manj pomembni kot ustrezno nočno spanje pa niso niti dnevni počitki. V tem času se otroci med seboj močno razlikujejo. Nekateri še vedno počivajo nekajkrat na dan, drugi prespijo nekaj ur v kosu, tretji počitka skorajda ne potrebujejo. Osnovni namen počitka je ta, da se otrok v prijetnem okolju umiri in odpočije sredi napornega in natrpanega dneva. Nikakor ni počitek namenjen prepiranju o tem, ali sploh iti v posteljo ali ne. Če se zgodi, da se vaš otrok upira počitku, pomislite, ali ga sploh še potrebuje.

Pokazatelji utrujenosti
Najboljši pokazatelj je seveda utrujenost in »sitnost«. Tudi če se otrok upira počitku, a postaja nemiren, ga še vedno potrebuje, a morda krajšega in kake pol ure kasneje kot dotlej. Če pa je otrok še ves dan vesel in razigran, počitka ne potrebuje več. A bodite pozorni, saj dremeži čez dan močno vplivajo na nočno spanje. Če bo otrok po nekaj dneh brez počitka ponoči spal slabo, to pomeni, da je preprosto preutrujen. Bolje bo, če boste ponovno poskušali uvesti polurni dremež čez dan. Če se otrok upira dnevnemu spanju, ga v to ne silite. Če pa ste še vedno prepričani, da ga potrebuje, se lahko poslužite kakšnega trika. Če je otrok res utrujen in v svoji sobici noče in noče zaspati, ga položite v avtomobilski sedež in odpeljita se npr. do trgovine. Če je utrujen, bo zlahka potonil v spanec. Če ne bo zaspal, pa pomeni, da vas ni »vlekel za nos«, čeprav ste bili vi prepričani v nasprotno! Če ste tudi sami utrujeni, pa bo morda pomagalo, če se boste umirili tudi vi. Povabite otroka v spalnico. Lezita na posteljo, se pogovarjajta in morda bosta zadremala skupaj. V nasprotnem primeru pa se bosta v tihem in prijetnem vzdušju prav tako nekoliko sprostila.

Čas pred spanjem
Čas pred spanjem preživite skupaj ob pripovedovanju pravljic, petju uspavank ali pa mu predvajate zgodbico, posneto na kaseti ali zgoščenki. To otroka pomirja in buri njegov domišljijski svet. Bodite pa pozorni, da vsebine pred spanjem ne bodo strašljive, grozljive in napete, saj lahko povzročijo hude sanje.

Preberite še

Razvojni mejniki
Spanje
Zdravje in nega
Prehrana
V vrtec
Igrajmo se
Dobro je vedeti




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?