|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje

Povišana telesna temperatura
Prej ali slej se boste srečali s povišano telesno temperaturo (vročino) pri svojem otroku. Najpogostejši vzrok zanjo so virusne okužbe dihal, povzročijo pa jo lahko tudi bakterijske okužbe ali pregretje zaradi zunanjega vira vročine, ostali vzroki so redkejši.

Večinoma boste zaznali povišano temperaturo že ob dotiku otrokovega čela, še bolj zanesljivo oceno pa vam bo dal dotik čela z ustnicami (poljub na čelo). Svoj občutek pa lahko potrdite z merjenjem temperature s klasičnim ali digitalnim termometrom. Merite lahko pod pazduho, v ušesu ali v zadnjici. Če merite v zadnjici, vedite, da bo temperatura za stopinjo višja, kot če bi merili pod pazduho ali v ušesu.

Kdaj je potrebno temperaturo zniževati?
Pomembno je vedeti, da ima povišana telesna temperatura koristen učinek v boju proti okužbam, zato je ni priporočljivo zniževati, če ne preseže 38,5° C (merjeno pod pazduho ali v ušesu). Če pa se temperatura poviša nad 39° C, se povečajo tudi njeni negativni učinki, zato jo je v tem primeru smiselno zniževati. Najprej poskrbite, da je otrok v zračnem prostoru s temperaturo zraka okrog 20° C (in ne v pretopli sobi pod toplo odejo), oblečen naj bo v bombažna oblačila in po potrebi pokrit s tanko odejo ali pa z rjuho. Lahko ga ohlajate tudi v mlačni kopeli (v kadi naj bo malo vode, s katero ga polivate po telesu). Pomembno je, da pije veliko tekočine, saj povišana temperatura pri dojenčkih hitro povzroči dehidracijo. Priporočljivo je vedno imeti na zalogi zdravila za zniževanje temperature, kot so svečke paracetamola ali sirup, ki jih vedno uporabljajte po navodilih zdravnika.

Ob prvi povišani temperaturi boste verjetno obiskali zdravnika, ki vas bo seznanil tudi z ukrepi ob morebitnih ponovnih težavah. Sicer pa morate takoj k zdravniku, če je vaš dojenček mlajši od dveh mesecev, če ob vročini neutolažljivo joče, ima vročinske krče, če težko diha, ima trd vrat ali izpuščaje po koži, pa tudi, če je vzrok v pregretju zaradi zunanje vročine.

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Dojenje in dodajanje

Zdravje
Mamica in očka
Igrajmo se




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?