|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Cepljenje
Pri štirih mesecih in pol prejmejo dojenčki drugo dozo cepiva proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi in hemofilusu influence. V Sloveniji je za otroke in mladostnike obvezno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, hemofilusu influence tipa b, ošpicam, mumpsu, rdečkam in hepatitisu B.

Zobki rastejo
Prvi mlečni zob začne navadno izraščati med 6. in 9. mesecem starosti. Odstopanje 4 mesece pod spodnjo ali nad zgornjo mejo ne pomeni nič posebnega.
Za nekatere dojenčke se zdi, da jim rast zob povzroča hudo bolečino, za druge pa, da jih sploh ne boli. Običajno se najbolj burno odzovejo na prvi mlečni zob, jokajo ter zavračajo hrano, čeprav so lačni. To naj vas ne skrbi, ker bo minilo – razen, če otrok kar nekaj obrokov zapored sploh ne poskusi, če ne pije ali če je veliko premalo kar nekaj dni zapored. Potem se posvetujte s pediatrom. Marsikateremu dojenčku in njegovim staršem bolečina zaradi zob ne pusti spati! Bolečina zaradi zoba lahko odseva tudi do ušesa in v lička, še zlasti, ko prodirajo kočniki. Zato se nekateri otročki vlečejo za uho in drgnejo lička. Toda nikar ne pozabite, da je vlečenje ušesa lahko tudi znak bolečin v ušesu, ki ga povzroči vnetje ušes. Če sumite kaj takega, pa če otroku rastejo zobje ali ne, pojdite k zdravniku!

Otrokom vsaj malo odleže, če lahko nekaj pritisnejo na boleče mesto. Najbolj pomaga, če je tisto, kar si pritisnejo na dlesen, ledeno mrzlo. Pomagajo plastične igračke za grizenje (še zlasti tiste, ki se jih ohladi v hladilniku), pa tudi mehke frotiraste igračke, ki pa naj bodo vedno oprane. Dojenčkom je za drgnjenje dlesni najbolj všeč prst. Zato je najbolje, če mu boleče mesto na dlesni nekoliko pomasirate s prstom - s čisto roko, seveda. Čeprav se otrok prvi trenutek skuša prsta otresti, ker jih dotik zaboli, pa že naslednji trenutek začuti olajšanje in se umiri.

Sočasno z izraščanjem zob se lahko pojavi tudi vročina. Manj verjetno se pojavi zaradi izraščanja zob, dokazano pa je, da vročina pospeši izraščanje zob. Vzrok za vročino je lahko infekcija, ki nastane, ker si otrok zaradi srbečega občutka v dlesnih vtika v usta roke ali druge predmete, ki največkrat niso čisti.

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Dojenje in dodajanje

Zdravje in nega
Igrajmo se




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?