|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Rast in nega stalnih zob

Tome Marta, 1.2.2010
Izraščanje in razporeditev mlečnih zob največkrat že nakazuje položaj stalnih naslednikov. Kadar med zrelimi mlečniki ni razmikov in so zobje tesno drug ob drugem v zobnem loku, lahko kar v 80 odstotkih napovemo tesno stanje v stalnem zobnem loku...
Ključne besede:

image
/11


V šolskem obdobju imajo otroci pravico do preventivnega zobozdravstvenega pregleda pri zobozdravniku v vsakem razredu osnovne šole in v 1. in 3. letniku srednje šole (sistematski pregledi). Ker je to zaradi obremenjenosti in pomanjkanja strokovnega kadra težko izvedljivo, se izvajajo vsaj vsaki dve leti. Preventivni program vključuje tudi praktično učenje o higieni ustne votline ter svetovanje, kako s pravilno prehrano in higieno ohranimo zdravje zob, obzobnih tkiv ter skladen razvoj čeljusti. Za dodatno motivacijo šolarjev potekajo na šolah tekmovanja o čistosti zob, ponekod pa se pripravijo tudi naravoslovni dnevi in razni kvizi na temo zdravja zob in ustne votline. Pri 6. letih pripeljejo otroke na sistematski pregled starši, kasneje razredni učitelji.

 

Otrokom med petim in sedmim letom zrastejo prvi stalni kočniki (šestice). Med šestim in osmim letom zrastejo osrednji sekalci, od sedmega do devetega leta pa stranski sekalci. Med osmim in desetim letom izrastejo štirice, leto kasneje trojke in nato petice. Med 12. in 14. letom sledijo sedmice. Osmice lahko izrastejo kmalu za sedmicami, lahko šele med 18. in 26. letom ali pa sploh nikoli, čeprav je zametek v kosti prisoten. Vseh stalnih zob, vključno z osmicami je 32. Evolucijski razvoj vodi k zmanjševanju števila zob, zato pogosto manjkajo zametki za zobe (pogosteje pri stalnih zobeh). Največkrat manjkajo osmice, petice ali dvojke.

 

Prvi stalni zobje v ustih so praviloma šestice, ki izrastejo za zadnjim mlečnimi kočniki, še preden izpade prvi mlečni zob. Starši večkrat mislijo, da je to še en mlečni zob, zato šestici ne posvečajo dovolj skrbi pri izvajanju higiene. Kadar šestica izraste v usta, kjer je veliko nezdravljenih mlečnih zob, je velika verjetnost, da bo tudi sama postala kariozna (gnila).

Pripeljimo otroka k zobozdravniku na pregled vsakih šest mesecev, tudi če se nam zdi, da ni nič narobe. Zobozdravnik bo tako lahko izvajal preventivne ukrepe: zalivanje globokih jamic na kočnikih in ličnikih, po potrebi premazal zobe s fluoridnimi preparati in na ta način zmanjšal možnost nastanka zobne gnilobe.

 

Izraščanje in razporeditev mlečnih zob največkrat že nakazuje položaj stalnih naslednikov. Kadar med zrelimi mlečniki ni razmikov in so zobje tesno drug ob drugem v zobnem loku, lahko kar v 80 odstotkih napovemo tesno stanje v stalnem zobnem loku, ker so stalni zobje mnogo širši od mlečnih. Ravno nasprotno pa preveliki razmaki med mlečnimi zobmi zahtevajo kasnejše ortodontsko pomikanje stalnih zob v sklenjeno zobno vrsto. Večina ortodontskih terapij se prične v času menjalnega zobovja, ko mlečne zobe pričnejo nadomeščati njihovi stalni nasledniki. Otroci s hujšimi ortodontskimi anomalijami so vključeni v terapijo že prej. Sem spadajo prirojeni sindromi in okvare tkiv ustne votline – shize, poškodbe, enostranski križni grizi in odprti grizi, nastali zaradi razvad (npr. sesanje prsta, dude) in večja neskladja med zgornjo in spodnjo čeljustnico. Shize so lahko v obliki razcepljene ustnice, zobnega grebena, trdega ali mehkega neba, ali kombinirane oblike. Otroci s shizami so vključeni v obsežno polispecialistično zdravljenje praktično že od rojstva dalje.

 

Odločitev, da otrok potrebuje ortodontsko zdravljenje, je prepuščena otrokovemu zobozdravniku, ki spremlja izraščanje zob in razvoj čeljusti že od njegovih prvih let starosti. Pri tem je pomembno, da določimo pravi čas začetka terapije za čimbolj učinkovito zdravljenje ortodontske nepravilnosti, oziroma z čimprejšnjim odpravljanjem razvad in nepravilne funkcije dihanja in požiranja preprečimo, da bi se ortodontska nepravilnost sploh razvila. Prav to nam omogočajo redni obiski otrokovega zobozdravnika. Vedno je potrebno otroke in njihove starše motivirati in seznaniti z osnovami pravilne in natančne ustne higiene, ki je v času ortodontskega zdravljenja izredno pomembna. Na trgu so številni pripomočki, ki pomagajo vzdrževati natančno ustno higieno v času ortodontske terapije. Sem spadajo posebne zobne ščetke za otroke s fiksnimi ortodontskimi aparati, različne zobne nitke in ustne vode s fluoridi, ki se jih v tem času bolj priporoča. Otroci so zelo hitro zadovoljni s svojim delom in že po nekaj sekundah so prepričani, da so njihovi zobje čisti. Tri minute, kolikor naj bi trajalo ščetkanje, se jim zdi cela večnost. Pri mlajših otrocih lahko čas primerno skrajšate, pri večjih pa bo morda pomagalo, če v kopalnico postavite peščeno uro za kuhanje jajc, da bo otrok vsaj približno vedel, kako dolgo naj ščetka. Še bolj kot čas umivanja zob je pomembna pravilna tehnika, ki jo otrok v celoti osvoji do približno devetega leta starosti. Do takrat jim morate pri tem pomagati.

 

Bolj kot količina zaužitega sladkorja je za razvoj zobne gnilobe pomembna pogostnost uživanja le-tega. Tako je torej manj škodljivo, če otrok pospravi celo čokolado naenkrat in si potem umije zobe ali vsaj splakne usta z vodo. Težave se pojavijo, če ves čas nekaj melje po ustih in namesto vode vmes popije še kakšen sladek napitek. Najbolje je dnevno prehrano razporediti v 4 do 5 glavnih obrokov ter sladko-slane prigrizke oziroma sladke napitke, kadar presodimo, da so le-ti potrebni, vključiti v obrok. Še bolje pa se je prigrizkom odpovedati. Ob žvečenju je v ustih prisotno veliko sline, ki lahko iz ust izpere tudi bolj lepljivo hrano. Hrana naj bo čimmanj predelana, čvrste konsistence, ki jo bo potrebno zgristi. Prvi namen zob v ustih je, da grizejo, oziroma žvečijo, le-tako bodo namreč zdravi. Zdrava bodo tudi obzobna tkiva in razvoj čeljusti bo skladen. Izogibajmo se mehki in lepljivi hrani. Med enim in drugim obrokom naj žvekalne mišice in zobje počivajo, za žejo pa naj se pije voda ali nesladkan čaj, s katerima se lahko resnično odžejamo.

 

Za mlečne zobe je potrebno skrbeti, da bodo zdravi oziroma popravljeni. Le tako lahko pričakujemo, da bodo zdravi tudi stalni zobje in bo skladen odnos med čeljustmi. Nezdravljen mlečni zob lahko otroku povzroča hude bolečine, hkrati predstavlja vir škodljivih bakterij za ostale zobe in obzobna tkiva. Bakterije iz ustne votline lahko preko takšnega zoba vstopajo v krvni obtok in jih zanese po celem organizmu. Zob, ki se ga ne more popraviti, zobozdravnik navadno izdere. To se včasih zgodi nekaj let pred njegovim naravnim izpadom, kar lahko privede do pomanjkanja prostora in nepravilnega izraščanja stalnih zob. Otrok z okvarjenimi zobmi lahko ima tudi neprijeten zadah, težko oblikuje določene glasove pri govorjenju, kar lahko ima za posledico nesprejetost med vrstniki. Kadar starši vodijo otroka k zobozdravniku le takrat, kadar ga kaj boli, bo le-ta težko razvil zaupen in sproščen odnos do zobozdravnika.

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

BLOG: Danes sem slaba mama
Slaba mama. Danes sem slaba mama. Zjutraj sem ti oblekla prvo stvar, ki mi je prišla pod roke, niti pogledala nisem ali ...
7
BLOG: Nakupovanje ni "čas za mamo"
Tuširanje ne bi smel biti odmor, nakupovanje in pregled pri zdravniku prav tako ne. To so osnovne potrebe, ampak izgleda...
6
BLOG: Kaj pa, če nočem biti "samo"...
Sem slaba mama? Prevec delam? Premalo dam sebe otrokom? Sem sebična, ker uživam še v toliko drugih stvareh in ne samo v ...
6
Pravila in pogoji nagradne igre HiPP: Hval...
Pravila in pogoji nagradne igre HiPP: Hvala mama.
4



Vročina pri otroku: Ne znižujte je prehitro!
Če ima vaš otrok povišano temperaturo 37,6 stopinj Celzija, to že ni razlog, da mu daste zdravilo za zniževanje le te.
Mikrosporija – najpogostejše glivice pri o...
Z dermatologinjo Tamaro Heraković smo se pogovarjali o glivicah pri otrocih. Povedala nam je, da je najpogostejša okužba...