|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Acipan pri refluksu 8-letnice?
Oznake: refluks,otrok,zdravilo,pediater,bolezen,pulmolog,želodec,mišica,požiralnik
12.11.2012

Septembra je bila 8-letna hči na gastroskopiji kjer so postavili diagnozo gastroezofagealni refluks. Viden je bil blag refluks želodčnega soka v požiralnik, ob tem ni bilo videti makroskopskih sprememb v smislu ezofagitisa, normalen je tudi histološki izvid vseh vzorcev sluznice prebavil, tudi ezofagusa.
Ezofagus je normalno prehoden, žilje proseva, erozij ni videti. Nekaj refluksa, bistrega želodčnega soka v spodnji ezofagus. Kardia lepo tesni. Hiatalne hernije ni videti. V želodcu v antralnem predelu je sluznica marogasta. Pilorus je odprt, nekaj žolčnega refluksa iz duodenuma. V duodenumu zg. in sp. delu ni makroskopsko vidnih sprememb. Vnetja ali prisotnosti HP ni.
Poleg diete je pričela z jemanjem Acipan 2x20mg, ima dvignjeno vzglavje, pazimo na količino in pogostost hranjenja.

Hči že skoraj dve leti "pohrkuje". Pravi, da ima občutek "kot da ima nekaj v grlu". Drugih težav ni imela, razen bolj pogoste driske pred pričetkom terapije z Acipanom. To pohrkovanje se je stopnjevalo do takšne mere, da je to počela ves dan na nekaj sekund.

Na Acipanu je že 7 tednov. Stanje se je po dveh tednih pričelo umirjati, vendar težave še vedno niso izzvenele. Zdaj pohrkuje še samo nekaj minut po hranjenju in ko je lačna. Lačna je pa kar naprej.

Skrbijo me ta zdravila. V dokumentaciji piše, da zdravilo ni primerno za otroke mlajše od 12 let, za odrasle pa je terapevtska doza 20mg enkrat na dan. Zdravnica mi je zagotovila, da je zdravilo za hči varno. Ta je v teh sedmih tednih izgubila več kot 3kg (137cm/33kg pred terapijo). Nekaj pripisujem strogi dieti, čeprav pazimo, da je hrana uravnotežena in še vedno dovolj kalorična.

V upanju, da bi imeli čimboljši vpogled v težave moje hčere, sem bila mogoče malo predolga. Vseeno pa bi vas prosila za vaše mnenje glede izbrane terapije in morebitnih nadaljnih postopkov. Zdravnica ima v načrtu še 24urno pH-metrijo po še trimesečni medikamentni terapiji. Z možem sva po nedavnem črevesnem infektu pred tednom dni v dilemi, če naj nadaljujemo z Acipanom. Zaradi bruhanja in bolečin v trebuhu ji sedaj štiri dni dajeva zdravilo samo zjutraj. Povedala bi še, da je v času čakanja na preiskavo dva meseca jemala Ultop, ki je prav tako učinkoval.
Za odgovor se vnaprej zahvaljujem.
Anja




ODGOVOR:
Jernej Dolinšek, dr.med., spec. ped., gastroenterolog | 14.11.2012

Spoštovani, opisali ste probleme vašega otroka, ki nakazujejo možnost duodeno-gastro-ezofagealnega refluksa. Glede na opis izvida endoskopske preiskave ni zanesljivih znakov za izoliran gastroezofagealni refluks in ezofagitis. Opisali ste, da je terapija z Ultopom predhodno bila uspešna, sedaj enako opažate za Acipan. Acipan je eden izmed inhibitorjev protonske črpalke (pantoprazol). V isto skupino spada npr. tudi Ultop (omeprazol). Pantoprazol se pogosteje uporablja pod imenom Controloc (drug proizvajalec), in ga redno uporabljamo tudi pri otrocih mlajših od 12 let, ob hudih težavah tudi v omenjeni dozi, čeprav bi verjetno tudi nižja doza zadostovala. Odmerjanje je lahko individualno pogojeno in predvsem odvisno od terapevtskega učinka. Vsekakor je na mestu preiskava 24h merjenje pH, ki pa bi jo, predvsem zaradi podatka o zatekanju duodenalne vsebine v želodec, bilo smiselno dopolniti s 24h merjenjem sprememb impedance v požiralniku. Ta preiskava poteka enako, vendar omogoča tudi oceno ne-kislih refluksnih epizod. Preiskavo opravljamo v Mariboru, verjetno pa jo izvaja tudi kateri od drugih centrov v Sloveniji. Pomembno je, da se pred preiskavo pravočasno opusti zdravljenje z inhibitorji protonske črpalke, saj so sicer lahko rezultati lažno negativni. Glede na podatke, ki jih navajate, bi morda v nadaljevanju (v kolikor omenjene preiskave ne pokažejo prepričljivega gastroezofagealnega refluksa) lahko razmišljali tudi o pregledu pri ORL specialistih, pulmologih in tudi o kontrastni preiskavi zg. prebavil, saj težave, ki jih navajate niso nujno povezane samo z refluksom. Upam, da sem vam lahko vsaj nekoliko pomagal.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Jernej Dolinšek odgovarja:
Rsv pri dojencku
Laktozna intoleranca pri dvoletniku
Neprijeten zadah pri hčerki
Celiakija - klinično genetski pregled


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?