|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Koncentracija otroka
Oznake: koncentracija,otroka,družina,razvoj,učenje,otrok,starši,vzgoja
13.11.2012

Pozdravljeni!
Prosim za vaše cenjeno mnenje. Imamo otroka, ki bo 12.12, star 4 leta. V vrtcu pravijo, da ni dovolj vztrajen pri risanju, striženju, barvanju, da kar gre stran od mize in ga morajo vlečt nazaj...da pa hitro gre nazaj in potem ta vzorec ponavlja (odhaja - prihaja nazaj). Pravijo, da to ni dobro in da bodo še malo opazovali kako in kaj. Drugače pa pri branju pravljic, pogovorih, petju, raznih drugih igrah ustraja in ni problem. Doma tudi se lahko igra s kockami, avtki, vlakcem..gleda kakšno risanko brez prekinitev. Res pa je, da ne mara risati, striči ipd. doma noče se takega dela niti lotiti. Prosim za nasvet je res to tako hudo?




ODGOVOR:
mag. Katarina Kesič Dimic, specialna pedagoginja | 3.12.2012

Povsem običajno je, da ima vsak otrok svoje področje zanimanja, ki je povezano s področji razvoja na katerih je uspešnejši in sposobnejši. Malega otroka vodijo želje, radovednost in nagoni. To pomeni, da bi otroci vedno izbirali dejavnosti, ki so njim ljube in prijetne, ne bi pa opravljali dejavnosti, ki jim predstavljajo napor (zato se jim skušajo izogibati na različne načine). Starši so tisti, ki morajo pri malem otroku (čim prej!!!) vzpostaviti nadzor in omejitve nad temi nagoni in željami ter od otroka zahtevati, da opravlja neprijetne, a koristne dejavnosti. Le tako otrok razvije samokontrolo nad svojim vedenjem in delovne navade, kar je velik pogoj za kasnejšo uspešnost v šoli in v življenju. Zdaj imate še dve leti časa (do všolanja), da otroka vpeljujete v dejavnosti, ki jih odklanja. Gre predvsem za trening vztrajanja v neizbranih/neprijetnih dejavnostih (veliko tega bo v šoli in kasneje v življenju) in upoštevanje navodil avtoritete. Vsak dan od njega zahtevajte, da v neizbrani dejavnosti vztraja vsaj 10 minut (en dan naj riše, drug dan striže …) oz. da dokonča s tem povezano nalogo (danes želim, da pobarvaš to risbo). Zahteve naj ne bodo previsoke, niti prenizke, ampak primerne njegovi starosti in interesom (striže lahko like iz risank). Poleg tega risanje in striženje predstavljajo dejavnosti, ki razvijajo veščine za kasnejše uspešno opismenjevanje (fina motorika, grafomotorika, koordinacija, orientacija, tritočkovni prijem pisala, pritisk na podlago …), zato vam še posebej priporočam, da jih doma vsakodnevno izvajate po 10 minut. Riše lahko tudi s prstnimi barvami na večje površine, s kredo po cesti, z voščenkami, z debelimi barvicami in flomastri, s prstkom po zdrobu ali po šipi, ogledalu (s pomočjo brivske pene) … poiščite načine, ki ga bodo pritegnili.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Katarina Kesič Dimic odgovarja:
Motnje koncentracije
Dvoletnik potiska druge otroke
Disleksija - kako naj otroku pomagam?
V šolo s 5. leti in 8. meseci?!


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?