|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Strah na parkirišču
Oznake: strah,na,parkiriščih,otrok,razvoj,vzgoja,nega,družina,psihologija
20.7.2013

Imava 5 letnika ki je sicer zelo živahen in tudi pogumen deček. Vsako stvar bi poskusil, splezal povsod skratka deluje popolnoma brez strahu.

Vse dokler nismo na kakšnem parkirišču kjer je več avtov in je potrebna vožnja in iskanje prostega mesta se umikati drugim avtomobilom. in pa če so kakšne zapore ceste, da policija zapre cesto in mormao stati v koloni, naprej ne moremo za nami so avti.

V takšnih situacijah pa postane čisto paranoičen. Se začne jokat prosit da naj gremo stran skratka, čista paranoja. Nama z možem nikako noče povedati v čem je težava, midva ga pač tolaživa, odvisno od situacije, sedaj pa je babi povedal da se boji nesreče. Naj povem da (trkam na les) nismo imeli slabe izkušnje v avtu tako da iz tega ne more izvirati. To se dogaja že kake 3 leta ali celo več, prvo sva mislila da bo z leti, ko zrase bolje, sedaj pa se mi zdi da je čedalje slabše.
Na zadnje, ko smo se moralu ustavit zaradi kolesarske prireditve, sem ga morala vzeti v naročje in nositi okoli. Pri te bi on sicer po eni strani rad gladal kolesarje ko pa sva se premaknila da sva jih videla pa se je začel trest in sva morala za zid tako da ni nič videl.
Ko smo prišli potem do starihstaršev je veselo razlagal kaj se je dogajalo, le svojo reakcijo je izpustil, govoril je le o policistih, kolesarjih, in to tako veselo kot da ni bilo nič.

Naj povem da ima zelo rad rešilce, gasilce, policiste samo ko pa imajo prižgani sireno pa si vedno zatiska ušesa in oči in mu vidiš da ga je strah. Tudi ko imajo v vrtcu evakuacijsko vajo je to zanjga dogodek ki ga ne sme zamuditi ko pa pridejo gasilci s prižbanimi lučmi pa jok, potem ko so enkrat parkirani je dobro. Doma pa nam spet veselo vse razlaga.
Z možem sploh ne vena kako pomagati. OK za enkrat sva vedno zraven oz vsaj ena odrasla oseba ki ji zaupa in k kateri se lahko stisne, samo ne vem če je to rešitev. Se bojim da to ne bo kar samo od sebe izvenelo.
naj povem da ima še starejšo sestro in mlajšega brate ki pa teh težav nimata, tudi to da sta onadva zraven, da vidi da ni nič hudega ne pomaga.
Že naprej hvala za vašo pomoč




ODGOVOR:
Dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije | 31.7.2013

Pozdravljeni. Otrokovi možgani predvsem v prvih petih letih delujejo drugače kot odrasli možgani, zato je pogosto težko razumeti reakcije otrok in logično povezovati vzroke in posledice njihovega vedenja. Možgani se razvijajo postopoma in najbolj intenzivno v prvih letih življenja in v obdobju pubertete. Sprva otrok deluje le iz tako imenovanih »preživetnih« možganov, ki je uravnavajo le najnujnejše potrebe (kot so hranjenje, spanje, varnost), v prvem letu se vključujejo tudi tako imenovani »čustveni možgani«, ki uravnavajo osnovna čustva kot so jeza, žalost, strah ipd. Šele z razvojem pa se vključujejo tako imenovani »racionalni« možgani, ki vedenju in čustvovanju dajejo pomen in omogočajo, da svoje vedenje nadzorujemo, o njem razmišljamo in o njem govorimo. Razvoj tega dela možganov se začne z razvojem govora (nekje pri dveh letih). Z razvojem naj bi ti možgani med seboj delovali usklajeno. Pri otroku v prvih letih pa pogosto »preživetveni« in »čustveni« možgani prevladujejo in zaradi še ne popolno razvitih »racionalnih« možganov, so vedenja otroka lahko pogosto nerazumljiva in tudi težko obvladljiva. In kaj lahko starši naredimo? Pomagamo otroku, da ima čim več možnosti vključevati in razvijati »racionalne« možgane. V vašem primeru bi to pomenilo, da razumete, da ko je otrok v stanju paničnega strahu, ni sposoben poslušati vaših besed ali celo odgovarjati na vaša vprašanja. Takrat potrebuje le čas in varen prostor, da svoje vznemirjenje lahko pomiri. Ko pa se otrok pomiri, pa se z njim čim večkrat pogovorite o tem, kaj se je dogajalo. Naj vam na čim več načinov razloži, kaj za njega pomeni nesreča, kaj za njega pomeni sirena ipd. Dober način aktivacije »racionalnih« možganov je tudi dajanje izbire otroku. Ko se pomiri, mu postavite vprašanje, kjer lahko izbira med dvema možnostma. Tako bo moral začeti razmišljati in se bo lahko preusmeril od pretiranega telesnega vznemirjenja, ki ga ne mora obvladovati sam. Upam, da sem vam z razlago delovanja možganov pomagala razumeti odzive vašega otroka. Vaš strah, da vedenje ne bo izzvenelo je odveč, le ponudite vašemu sinu čim več možnosti, da nadzoruje svoje telo in da o njem razmišlja, govori, pripoveduje… Veliko veselja z vašimi otroki vam želim!!

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Saša Poljak Lukek odgovarja:
Vpliv prijateljice
Spanje triletnice
Posesivnost
Težave z vzgojo


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?