|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Spanje triletnice
Oznake: spanje,otrok,vzgoja
16.3.2015

Pozdravljeni. Imam hčerko staro 3 leta, ki zadnjih par dni noče spati v svoji sobi. Svojo sobo je dobila pred 2 mesecema in od začetka ni bil noben problem, je zaspala normalno po kosilu, prav tako zvečer. Sedaj pa ko jo položim spat in odidem (delam vedno isto, jo položim v posteljo, prižgem nočno lučko, ji dam ljubčka in odidem v drug prostor), začne jokati, da moram ostati pri njej in ležati v njeni postelji. Spat gre okrog 8 zvečer, ampak včasih traja 3 ure da zaspi. Doma imamo tudi 9 mesečnega dojenčka, z njim se lepo igra in se razumeta. Nekajkrat je slišala, da sva se partnerjem prepirala, če bi lahko bil to vzrok. Pravi tudi, da ne more spati, ker ji pod posteljo hodi črni telefon in pa da leta muha. Isto se dogaja tudi, če ostane pri babici, če ne bo nihče ostal pri njej in sedel na postelji ali ob njej, ne zaspi. Zanima me, kaj bi lahko bil vzrok tega in ali se da to popraviti. Ker njeno početje je zelo utrujajoče. Naj še povem, da dnevni spanec še potrebuje, saj ko zaspi (med prvo in drugo uro popoldan, spi 2-3 ure). Hvala za odgovor.




ODGOVOR:
Dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije | 7.4.2015

Pozdravljeni! Otroci potrebujejo različno veliko časa, da se naučijo zaspati sami. Nekateri to osvojijo zelo hitro, nekateri kasneje, nekateri pa tudi po že osvojeni rutini zopet potrebujejo več pozornosti in usmerjanja (kot opisujete vi). Vaša hči je še v zelo občutljivem obdobju, zato veliko situacij vpliva na njeno počutje in seveda tudi vedenje. Vedeti morate, da sama še ne uspe nadzirati svojega vedenja v polnosti. Seveda bi bilo tudi njej lažje, če bi lahko zvečer mirno zaspala, ampak tega ne zna narediti in zato vas potrebuje. Dejavnikov, ki vplivajo na to, da se ne more umiriti (tako kot se je včasih že lahko) je je lahko več in mogoče vam vsi tudi ne bodo znani. Iz tega kar ste napisali ji seveda stisko lahko povzročajo prepiri, lahko tudi prihod novega člana, mogoče tudi kakšni odnosi izven družine. In ko se ta telesna vznemirjenost poveže še z razvijajočo se domišljijo, je strah prevelik, da bi ga deklica lahko obvladovala. Pri doživljaju strahov, ki so povezani z določenimi podobami pa je pomembno, da vaša hči dobi pozitivno izkušnjo s predmeti, za katere govori, da jo strašijo. Poiščite pravljico o telefonu ali muhi, ki je smešna in ima pozitiven konec. Da boste lahko zdržali to stanje, ki se bo seveda z časoma umirilo, bodite občutljivi na hčerkino doživljanje in istočasno tudi sočutni do sebe. Seveda ste pod stresom, če morate po več ur presedeti ob postelji in je to stanje za vas naporno in verjetno tudi isto za vašega partnerja. Če se bosta v tem razumela in podprla, bo lažje. Najbolj neobvladljiv stres pa je tisti, ki ga čuti vaša hčerka in vaša podpora v njenem doživljaju ji bo pomagala, da bo postala vedno bolj samostojna. Veliko prijetnih družinskih večerov vam želim.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Saša Poljak Lukek odgovarja:
Vpliv prijateljice
Posesivnost
Težave z vzgojo
Tekmovanja


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Teža med nosečnostjo.
пеперутка16

Ste se med porodom kaj zredile? Koliko?