|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Uvajanje goste hrane pri družinski obremenitvi s celiakijo
Oznake: celiakija,dednost,otrok,hrana,gluten,Jernej Dolinšek
29.11.2011

Pozdravljeni!

Po šestih letih, v januarju, pričakujemo tretjega otroka. Mož ima že nekaj let ugotovljeno celiakijo, kot vedno več njegovih sorodnikov. Prav tako se celiakija pojavlja v moji družini, čeprav je sama nimam. Mlajšega sina so zaradi blagih težav testirali in je nosilec značilnega HLA. Starejšega sina še nismo testirali. Zanima me, ali so kakšna posebna navodila glede uvajanja živil, ki vsebujejo gluten, pri dojenčkih, ki so dedno obremenjeni s celiakijo. Pri starejših dveh sem se preventivno, po takratnih sicer ne splošno sprejetih navodilih, izogibala hrani, ki vsebuje gluten do 1 leta starosti.
Najlepša hvala za odgovor




ODGOVOR:
Jernej Dolinšek, dr.med., spec. ped., gastroenterolog | 30.11.2011

Hvala za vaše zanimivo vprašanje. Celiakija je znana bolezen, ki se pojavalja pogosteje pri ožjih družinskih članih. Glede na to, je vsekakor zelo smiselno opraviti testiranje pri vseh družinskih članih, torej tudi pri otroku, ki še ni bil testiran, pa četudi nima težav. Glede vašega malčka, ki vas bo razveselil januarja, so trenutno v veljavi priporočila, da ni potrebe po omejevanju glutena v prehrani. Poteka celo velika mednarodna študija PREVENT-CD, ki poskuša ugotoviti ali lahko dojenje morda prepreči razvoj celiakije, če se odločimo za zgodnje uvajanje glutena (okoli 4. meseca). Rezultati še niso znani. Vsekakor bi bilo možno tudi testirati otroka z genetskimi preiskavami (kar velja sicer za vse družinske člane) ob rutinskem pregledu krvi v prvih mesecih življenja, da bi se ugotovilo ali ima morebitno predispozicijo za razvoj bolezni. V primeru, da ne nosi značilnih genov, bi verjetno življenje brez strahu o možnem razvoju celiakije odtehtalo skrb zaradi odvzema krvi. Genetske preiskave rutinsko izvajamo pri vseh družinskih članih na Kliniki za pediatrijo UKC Maribor. Za natančnejši nasvet je seveda potrebno poznati genetski zapis bolnika v družini in vedno tudi obeh staršev (pri vas je eden od staršev tako ali tako bolnik). Torej na kratko. Testirajete vsaj genetsko starejšega sina. Pri novorojenčku uvedite gluten med 4. in 7. mesecem, pri tem vztrajajte pri čimdaljšem dojenju. Če le lahko, tudi pri njem opravite genetsko testiranje.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Jernej Dolinšek odgovarja:
Rsv pri dojencku
Laktozna intoleranca pri dvoletniku
Neprijeten zadah pri hčerki
Celiakija - klinično genetski pregled


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






bonbon
dojenček223

koliko sladkarij lahko pojejo vaši otroki?

zelo veliko (9%)

srednje (29%)

malo (46%)

ob praznikih (4%)

nikoli (5%)

ne vem (7%)


Število vseh glasov: 377

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!