|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Smrt pri porodu - strah
Oznake: porod,smrt pri porodu,strah pred porodom,negativna porodna izkušnja,vpliv misli,smrt,pri porodu,porodna izkušnja
4.4.2019

Moja mama je pri porodu zame skoraj umrla. Zaradi tega si dolgo nisem upala imeti otroka in zdaj, ko sem noseča, imam vse večji strah, da bom med porodom umrla. Kako naj se znebim tega strahu? Kaj mi svetujete?




ODGOVOR:
Tara Hughes, spec. psihoterapevtka | 4.4.2019

Draga nosečnica,

prestati izkušnjo skorajšnje smrti ni lahko - niti za mamo, niti za otroka, ki ga nosi. In čeprav se vsak sooča s tako intenzivnimi čustvi na svoj način, je v primeru nosečnosti vendarle malo drugače. V tem obdobju je dojenček še vedno del mame, kar pomeni, da \"zgodbo\" doživlja prek nje. Da skupaj z njo \"prebavlja\" njene hormone, nivoje strahu, občutke ogroženosti, krivice ... kar ga tudi aktivno sooblikuje kot osebo, ki je še v nastajanju. Gre za neizogiben vpliv mame na otroka, ki se zgodi zaradi njune \"zlitosti\" v eno, zaradi česar sama težko zagovarjam, da se kdorkoli rodi kot povsem \"nepopisan list\".

 

Vaša trenutna situacija to potrjuje - \"stari zapisi\" so se začeli prebujati, ker vas je nosečnost najbrž soočila s temami, ki jih pred tem ni bilo (toliko) ali pa ste se jim lahko na drugačen način izognili. Za tovrstne izkušnje, ki so zelo stare in segajo v sam začetek našega obstoja, je značilno veliko zlivanja. Kar pomeni, da stare zgodbe, občutke, čustva doživljamo kot svoja, čeprav niso v celoti ... ali pa sploh niso in smo jih z leti samo \"posvojili\".


Zaščita pred vplivom tovrstnih stanj je čim več razmejitve. To pomeni, da čim pogosteje ločimo med tedanjo in zdajšnjo zgodbo, da se na čim več ravneh zavedamo, da gre za različni izkušnji, z drugačnimi \"glavnimi liki\". Za kar je potrebno dobro poznavanje s staro zgodbo, sicer jo bo težko prepoznati. S poznavanjem zgodbe ne mislim le poznavanje pripovedi, ki jo dobimo s strani vaše mame (ki nam poda takratna dejstva, okoliščine in doživljanje), ampak tudi poznavanje vpliva izkušnje na vas. V smislu, da veste kakšni so bili nauki, ki ste jih pri sebi zaključili iz izkušnje? Kako vas je soočanje s smrtjo (skozi mamino prizmo) osebnostno zaznamovalo?

Za tovrstno raziskovanje je zelo priporočljivo, da obiščete strokovnjaka (npr. psihoterapevt), s katerim se boste v varnih pogojih spuščali v spoznavanje sil, ki trenutno prevzemajo pretirano vlogo. Za nosečnico veljajo sicer drugačne usmeritve v terapiji, več je podpornega dela, razbremenitve, iskanja virov, ker je v proces vključen še dojenček, ki ga je prav tako potrebno zaščititi.

 

Vse dobro vam želim v vaši novi zgodbi, ki jo pišete... Da bi že pred porodom obrnili na nov list ;)


Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Tara Hughes odgovarja:
Porodni načrt - ali ga potrebujem?
Telo po porodu: bom spet takšna kot prej?
Strah, da bom rodila prizadetega otroka
Strah pred bolečim porodom


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?